Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musí se na ochranné pospojení připojit zásuvky v koupelně?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí se na ochranné pospojení připojit zásuvky v koupelně?  (Přečteno 83475 krát)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #36 kdy: 04.06.2013, 14:15 »

... a pro méně chápavé je tam i obrázek příloha B (informativní). Z toho obrázku je patrné, že ke každému elektrickému zařízení (čtvereček s písmenem M) jsou vedeny dva vodiče a to ochranný vodič (PE-pro automatické odpojení od zdroje) a vodič pospojování (vodič doplňkové ochrany PE). Není na tom nic složitého (není důvod k použití TNI). Chyby se dělají, když někdo spekuluje co a jak obejít, ušetřit…  
Tak asi zůstanu hlupákem, protože podle mě vodovodní baterie NENÍ elektrické zařízení a když je tam rozvod v plastu, izolační stavy v řádu X MegaOhmů, tak to risknu a dám na to "razítko" i když tam pospojení není.

Já dokonce nemám do pospojování připojenou skobu, co nad ní visí polička nad postelí... A když přijde déšť od východu, mohla by se promáčet zeď, mohl by se tam zanést nějaký potenciál a co kdybych rozespalý šátral po budíku...?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
zerotest
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 04.06.2013, 15:10 »

To:Miloš Kotek. To alternativně je šipkami k vodiči č. 3 (vodič doplňujícího pospojování). Mluvíme doufám o stejné normě, tedy ČSN 33 2000-5-54 ed.2 ze září 2007. Bavíme se o dvou samostatných ochranách, které jsou na sobě nezávislé. Když budu mít jeden vodič, tak nejde o nezávislé opatření - porucha na jednom mi negativně ovlivní druhé opatření. Celá 4-41 hovoří, že ochranná opatření se nesmí vzájemně negativně ovlivňovat, protože jinak ztrácejí smysl. Doufám, že urážkou nemyslíte to s tím obrázkem, protože já se na něj dívám, když mi to není jasné a nestydím se za to.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #38 kdy: 04.06.2013, 15:22 »

To:Pavel Horský
Škoda, že jako odborník na slovo vzatý jste neprovedl měření elektrické pevnosti a pak se vyjádřil. Ale budiž. Důležitější je asi opravdu ta identita.
V paneláku jsou určitě provařené nosné armatury - když jsem si doma dělal úpravy a novou elektriku, tak na několik prutů jsem narazil a změřil si hodnoty. Byly všechny pod 1 Ohm proti PE, a jak jsem později zjistil, tak je to logické, protože ty panely drží pohromadě ty svary.
Kde se vezme rozdíl potenciálů? Ta voda mi přivede zem blízkého okolí a je rovna +- 0V a blesk v případě úderu je kolik kV, MV…,  mám věřit, že když letí výboj takovou dálku, tak těch pár metrů nezvládne? Nechápu, proč o tom někdo uvažuje a nedej bože tomu snad i věří.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 04.06.2013, 15:30 »

To:Jiří Schwarz
Předem se omlouvám za hloupou otázku.
Slyšel jste někdy skladbu slov jako , ,cizí vodivá část,,  
A pak se můžeme bavit nad tím, jestli je nebo není schopná přivést (nebo trvale přivádí) nebezpečný potenciál.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jakub Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #40 kdy: 04.06.2013, 15:37 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) Pánové,

Tak při čtení tohodle téma mi v hlavě vyskačil dotaz, zda jsem udělal správně rekonstrukci koupelny a chtěl bych od vás slyšet "správně" nebo případné nadávky, protože tam příští týden zatáhnu revizáka a nechci dostat sekec Úsměv

- Rozměr koupelny je 160x210 cm
- Vana: 160cm, rohová, zazděná, materiál - sklolaminát
- Umyvadlo: keramika
- Vodovodní a odpadové potrubí komplet z PVC
- Světla: 3x1,5mm Cu vedení s napětím 12Vdc, na vyvodu do koupelny redukce na lycnu, která napájí 2 LED pásy
- Zásuvky: 3x2,5mm Cu přivedeno do dvoj-zásuvky u dvěří; kryt zásuvky dodatečně utěsněn akrylem

Stejnosměrný zdroj je umístěn v samostatné krabici vedle jističů;
Jištění: 16A jistič char. B pro zásuvky a druhý 16A char. B pro droj Vdc (Napajení zdroje je 1-f L,N,PE, 230Vac, 16A)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Existují 3 skupiny lidí: To co májí k elektrice respekt, ti co respekt nemají a pak sebevrazi co jsou si na 100% jistí, že na PE-čku nikdy nebude fáze.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #41 kdy: 04.06.2013, 15:58 »

Zde myslím můžeme vyloučit přeskok, pokud by k němu došlo, DOP by asi moc platné nebylo, uvažujete tedy o vzniku napětí ve vodním sloupci v souběhu se svodem? Pokud budu uvažovat vzdálenost minimálně 50 cm, souběh cca 12m,  o jaké napětí by se mohlo jednat?
(věřím, že to buď víte, nebo spočítáte mnohokrát rychleji než já, tak se ptám).
Já bych ten přeskok tak úplně nevylučoval, a vzhledem k elektrické pevnosti vody, nevelkému průřezu a malé el. vodivosti vody by to DOP mělo zvládnout.
Ale máte pravdu, že jsem uvažoval spíše indukci, a to v řádu desítek kV - ten souběh je spíše 20 m (dům s vysokými stropy).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #42 kdy: 04.06.2013, 16:10 »

Já bych ten přeskok tak úplně nevylučoval, a vzhledem k elektrické pevnosti vody, nevelkému průřezu a malé el. vodivosti vody by to DOP mělo zvládnout.
Ale máte pravdu, že jsem uvažoval spíše indukci, a to v řádu desítek kV - ten souběh je spíše 20 m (dům s vysokými stropy).
No, tak teď jste mi nasadil brouka do hlavy, strávím večer pátráním v paměti (tam ale asi zbylo málo, takže s podporou google) a počítáním, jaké napětí za různých podmínek může vzniknout.
Tak vám teda pěkně děkuju....
 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #43 kdy: 04.06.2013, 16:19 »

To:Miloš Kotek. To alternativně je šipkami k vodiči č. 3 (vodič doplňujícího pospojování). Mluvíme doufám o stejné normě, tedy ČSN 33 2000-5-54 ed.2 ze září 2007. Bavíme se o dvou samostatných ochranách, které jsou na sobě nezávislé. Když budu mít jeden vodič, tak nejde o nezávislé opatření - porucha na jednom mi negativně ovlivní druhé opatření. Celá 4-41 hovoří, že ochranná opatření se nesmí vzájemně negativně ovlivňovat, protože jinak ztrácejí smysl.
Spousta na sobě tzv. nezávisl. opatření je ve svém důsledku velice závislá na doposud nevyměněném Al vodiči PEN někde na přívodu, ale k tématu:
váš výklad chce být přesný, ale bohužel není, samostatné ochrany (či jak hovoří 4.41.ed.2 "ochranná opatření") to je to o čem správně píšete, že se nesmí ovlivňovat atd.,  s tím je nutno souhlasit, nicméně je třeba si povšimnout členění normy, kdy oddíl 415, pod kterým se skrývá pospojování již není zahrnut do běžných ochranných opatření, ale je postaven zvlᡚt, ale o tom se dá polemizovat, o čem ale nikoli, že tento oddíl coby "jedno z ochranných opatření" obsahuje jak ochranu pospojením, tak ochranu proudovým chráničem, přičemž konkrétně u koupelen jsou použity oba způsoby z jednoho oddílu, tudíž je vyloučeno jejich vzájemné ovlivňování v duchu normy.

Doplňující ochranné pospojování coby doplňková ochrana „vzniká“ v zásadě „samovolně“ při napájení různých zařízení v daném prostoru z rozvaděče, který není příliš vzdálený, tak aby byla splněna podmínka čl.415.2.2, přičemž za 50V bych v případě koupelny určitě dosadil hodnotu menší.
Příklad:
V koupelně je vždy na zvláštním okruhu instalována zásuvka a svítidlo třídy I, rozvaděč je vzdálen od koupelny 10m.
Budu propojovat samostatným vodičem kolík zásuvky a neživou část svítidla?

Co se týká připojování plastového potrubí, rsp. vodovodní baterie:
Je třeba si uvědomit, že pokud nemám v koupelně plechovou podlahu, připojenou k pospojení a takovou „téměř izolovanou“ část jako je vodovodní baterie na plastovém potrubí přesto zahrnu do pospojení, tak si zvyšuji podíl vodivých částí v koupelně (na kterých se může v případě poruchy jakéhokoli spotřebiče v domácnosti, či problému s vodičem PEN na přívodu domu/bytu oproti mokré podlaze v koupelně objevit potenciál),  navíc kovovou baterii beru většinou celou do mokré tlapy a blbě se pak uvolňuje (obdoba přísných požadavků např. na ruční el. nářadí).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #44 kdy: 04.06.2013, 17:08 »

Není to pro mně..ale napíši.... Mrknutí

Citace
Zásadně TNI a PNI nepoužívám, protože místo aby udělaly jasný výklad, tak z nich akorát zblbli i dobří elektrotechnic i a spíš se hodí jen pro provádění nějaké zvláštní aplikace.

TNI se používá zásadně s ČSN !!A chytrý elektrotechnik ji určitě použije na rozdíl od toho co neví VO CO GOU používá, protože je tam celkem dobře vysvětleno jak to tvůrce myslel ... Škleb Škleb Škleb
Je tam výklad,,  který v normě nemůže být, protože máme EN a tam to nesmí být !


PNI je rovnocená jako ČSN např. u distribučních společností a tím se také řídí !!Nevím jestli jste pro ně dělal?? Smutek   Je to vesměs 99% ČSN... tanecek

Třeba v mém oboru zdravotnictví jsme TNI používali i na velké projekty nemocnic, za stovky milionů Kč...
Protože nic nového nebylo, a tak instalace dnes odpovídá cca 90% nové ČSN 33 2000-7-710...
z letošního roku...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #45 kdy: 04.06.2013, 17:35 »


Já dokonce nemám do pospojování připojenou skobu, co nad ní visí polička nad postelí... A když přijde déšť od východu, mohla by se promáčet zeď, mohl by se tam zanést nějaký potenciál a co kdybych rozespalý šátral po budíku...?
Pasovinu okolo domu este nemas? Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #46 kdy: 04.06.2013, 19:10 »

... a pro méně chápavé je tam i obrázek příloha B (informativní). Z toho obrázku je patrné, že ke každému elektrickému zařízení (čtvereček s písmenem M) jsou vedeny dva vodiče a to ochranný vodič (PE-pro automatické odpojení od zdroje) a vodič pospojování (vodič doplňkové ochrany PE)... 

Dobře, ponechme stranou, že jste se právě označil méně chápavým. Pracujete podle obrázku v normě, Ok, špatně to asi nebude. Ale jak to děláte, pokud se třeba roky používal kovový ventilátor s kovovou trubkou a najednou se začne používat plastový větrák s plastovou trubkou? Taky na to lupnete žlutozelenou CY4? A do zprávy napíšete, že je to lapač blekoplazmy po zásahu jímače na komíně?

U každé práce se musí především myslet!! Norma nenorma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #47 kdy: 04.06.2013, 19:28 »

Mám pocit, že táto debata k ničomu nevedie. Každý prípad je špecifický a musí sa posúdiť na mieste. Osobne sa mi prieci predstava zapajania CY4 v zasuvke, nakolko vacsina na to ani nema prisposobene svorky a v pripade sluckovanej zasuvky si to okrem pouzitia svorky pod strojcekom ani prestavit neviem (a to zavana prasacinou). Ž/Z vodič v prívodnej CYKYne pod omietkou sa da povazovat za mechanicky chraneny. Ale norma, nenorma v prvom rade by sa mal projektant zamysliet, co ,  kde ,  odkial a ako pospojit a nasledne svoje riesenie dat do suladu s normami. Inej cesty niet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #48 kdy: 04.06.2013, 20:34 »

Mám pocit, že táto debata k ničomu nevedie. Každý prípad je špecifický a musí sa posúdiť na mieste. Osobne sa mi prieci predstava zapajania CY4 v zasuvke, nakolko vacsina na to ani nema prisposobene svorky a v pripade sluckovanej zasuvky si to okrem pouzitia svorky pod strojcekom ani prestavit neviem (a to zavana prasacinou). Ž/Z vodič v prívodnej CYKYne pod omietkou sa da povazovat za mechanicky chraneny. Ale norma, nenorma v prvom rade by sa mal projektant zamysliet, co ,  kde ,  odkial a ako pospojit a nasledne svoje riesenie dat do suladu s normami. Inej cesty niet.

Ano, toto tvrzení se mi líbí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #49 kdy: 04.06.2013, 23:45 »

Když si položíte otázku, k čemu slouží doplňující pospojování a co musí splňovat a správně si na to odpovíte, tak tu nebudete radit takové blbosti jako, že něco nedělat nebo obejít, zjednodušit a podobně.
Doplňující ochranné pospojování se považuje za doplnění ochrany při poruše. Uvedení všech přístupných vodivých částí, neživých vodivých částí a zásuvek na STEJNÝ POTENCIÁL.

Máte naprostou pravdu.
Když si položíte otázku, k čemu slouží doplňující pospojování, tak dojdete k závěru, že doplňkovým pospojením se neřeší případné zavlečení bleskového proudu.
Tudíž k nějakému měření izolační pevnosti zde není žádný důvod.

Osobně při revizích měřím v koupelnách přechodový odpor mezi mísícími bateriemi a PE/PEN potenciálem a v případě, že vodivé spojení není prokázáno, tak i izolační stav mezi těmito částmi.

V případě, že izolační stav je vyšší, než uvedený v ČES 33.01.94 (> 100 k Ohm),  pak je pro mne dostatečně izolační a tudíž nenáchylný k přenesení nebezpečného potenciálu.

Nebo si snad myslíte, že pánové Ing. M.Kříž, Ing. V. Kroupa a Ing. A. Lisý neumí počítat ?


BTW: Jak už zde psal kol. Šohajda - ve zdravotnických prostorech se "honí" jiné rozdílové proudy a dotyková napětí (a to řádově!) a že by tam někdo tahal a zapojoval nějaké CY 4 do PE zásuvek, tak to asi takhle ne.  nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #50 kdy: 05.06.2013, 01:11 »

Když si položíte otázku, k čemu slouží doplňující pospojování,  tak dojdete k závěru, že doplňkovým pospojením se neřeší případné zavlečení bleskového proudu...
...které se naopak řeší ekvipotenciálním pospojením, což je něco ale úplně jiného, že  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #51 kdy: 05.06.2013, 06:16 »

Kamile je tu otázka nakolik se od revizáka očekává předvídavost zhoršení stavu pod normové hodnoty, u nových plastových trubek je to v pořádku, ale jistě se stav zméní po pár letech vytvořenim rezavé cestičky v trubkách, osobně bych stav řešil vložením metru nerezové trubky do rozvodu vody několik metrů před baterií a následným lopingem na plastových trubkách, pospojení jen baterie jak jsem již uvedl stav spíše zhorší a pro vyrovnání potenciálu jako takového je baterie navíc krátká, on panuje mezi elektrikáři pospojovači mylný názor, že se pospojuje baterie, ale správněji by se mělo uvažovat pospojení vody coby media, nedocházelo by tak často k nedorozuměním
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #52 kdy: 05.06.2013, 09:49 »

Teď by se ještě měly probrat pákové baterie připojené tlakovými hadicemi u kterých není páka  vodivě spojená s tělem, nerezové sifony s vývodem do plastového potrubí se špuntem na kovové tlačítko a bude to komplet.

 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #53 kdy: 05.06.2013, 12:30 »

Ano, toto tvrzení se mi líbí.
Vychadza to z mojich skusenosti.. projektovanie pospajania napr. v budove, kde je telefonna ustredna so zemnenym + polom, tam si treba dobre rozmysliet co s cim a ako.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké svítidlo s kterým stupněm krytí IP mám zvolit do koupelny?
 Co vše v koupelně pospojovat?
 Řeší vůbec norma "umývací" prostor nad umývacím žlabem?
 Lze umístit 12V bodovky přímo nad vanu/sprchu?
 Je možné vůbec pračku umístit k vaně resp. do zóny 2?
 Kam umístit proudový chránič pro koupelnu?
 Vracím se k tématu o společném okruhu pro běžnou zásuvku a světlo v koupelně. Vzpomínáte si?
 Mohu od hranice sprchovacího prostoru do zóny 3 umístit zásuvku?
 Jak provést pospojení s potrubím z plastu, a uvnitř z mědi nebo anticora?
 Co všechno musí být v koupelně pospojeno?
 Mohu vést kabel pod omítkou přes oblast sprchového koutu?
 Mohu umístit reproduktor nad vanu?
 Poradíte mi proč baterie v koupelně při dotyku probíjí?
 Že bychom vystěhovali všechny pračky z koupelen?
 A zase ta koupelna.......
 Je IPx4 také za stenou sprchového kútu?
 Jakým způsobem provést opravu nevyhovujících barev vodičů v zásuvkách koupelny?
 Kde všude se nachází "umývací prostor" dle ČSN 332000-7-701?
 Je možné umístit u bazénu krátkovlnný infračervený zářič?
 Mohu umístit nějaké světlo přímo do sprchového koutu?
 Mohu umístit světlo do blízkosti sprchového koutu, když má spínač přímo v těle?
 Nevíte kolik ´Wattů´ bodového osvětlení dát do koupelny?
 Jaké máte zkušenosti se zapojováním parních boxů a masážních sprchových boxů?
 Kde je hranice pro umístění zásuvky nad umyvadlem?
 Mohou vést kabely s elektrikou pod sprchovým koutem, v zemi?
 Jaké je umisteni zasuvek pro susicku a pracku v koupelne?
 Lze umístit regulaci v koupelně v zóně 2?
 Jaké je minimální krytí elektrických zařízení v koupelnách v zoně 0 až 3?
 Jak správně vymezit zónu ve sprše s pohyblivou sprchovou hlavicí?
 Dali byste elektrické podlahové topení pod sprchový kout?
 Kde je uvedeno propojení doplňkového pospojení koupelen s rozvaděčem?
 Budete podle nové normy pro koupelny pospojovat i dveřní zárubuně?
 Co udělat s neuzemněným zelenožlutým vodičem v koupelně?
 Musím v koupelně skrýt vedení do kovové trubky?
 Pokud je pračka mimo koupelnu musí být zapojena také přes chránič?
 Jak realizujete ventilaci v koupelnách?
 Môže byť rozvodnica inštalovaná v kúpelni /mimo zóny 2/?
 Jak provést pospojení v koupelně a potrubím AL s plastovým povlakem?
 Je nutné použití chrániče na osvětlení koupelny?
 Je možné zapojit na FI celou koupelnu včetně zásuvek?
 Jak připojovat v koupelnách dodatečnou "galerku" ?
 Považuje sa sklenená stena v sprche za pevnú priečku ?
 Patří do umývacího prostoru i navazující prostor ke zpracování potravin?
 Mohu nad umyvadlo nad vanou dát světlo určené do umývacího prostoru?
 Jaké IP krytí má mít zásuvka v koupelně?
 Setkali jste se s takto nesprávně provedenou instalací v prostoru koupelny?
 Je možné umiestniť svietidlo pod umývadlo?
 IN-EL: Elektrické instalace v koupelnách a prostorech s vanou nebo sprchou, v saunách, bazénech a fo
 Je možné umístit zásuvku pro pračku cca 50 cm nad přívodní vodovodní kohout?
 Jak instalovat kabelová vedení ve zdi koupelny?
 Jak připojit vířivku, pokud její přívod je 1m dlouhý?
 Jak je řešen umývací prostor dle německých norem DIN VDE?
 Může být kombi žebřík v zóně 2 ?
  Je běžná bytová koupelna normální prostor ?
 Doporučuje norma elektrické odporové topení uvnitř sprchového koutu?
 V jaké vzdálenosti od kohoutku bez umyvadla mohu umístit zásuvky?
 Mohou vést kabely na stěně v umývacím prostoru?
 Nakolik jsou nebezpečné spotřebiče v koupelně?
 Na co ze strany elektro nezapomenout na WC pro invalidy?
 Znáte umývací prostor made in Great Britain?
 Ake boli podmienky pripojenia masážnych vaní v roku 1989?
 Je nutné ochranné pospojování v koupelně s plastovými rozvody?
 Kam připojit elektrickou topnou tyč IP44 v koupelně v zóně 2?
 Musí mít koupelna samostatné jističe pro každý obvod?
  Může být v koupelně v zóně 1 umístěný 12V LED pásek s krytím IP64?
 Lze umístit zásuvku a vypínač mezi umyvadlo a sprch. kout?
 Ako blízko lze inštalovat elektrický radiátor vedľa vane?
 Pospojování v koupelně
 Mohu použít ventilátor na 230V do zóny 1 v koupelně?
 Jaký závěr revizní zprávy by jste napsali za elektrické zařízení ve sprše?
 Proč nemohu mít 230V bodovky nad sprcháčem v koupelně?
 Mohu v koupelně použít zrcadlo s osvětlením IP20?
 Jak je relevantní zeď pro zónu v koupelnách?
 Aké sú plusy a mínusy pripojenia vane na centrálne pospojovanie v jadre?
 KNIHA: Elektrické instalace v koupelnách a prostorech s vanou nebo sprchou ...
 Elektrika v koupelnách, sprchách a umývacích prostorech
 Nemá někdo k dispozici ČSN 37 5215 z roku 1971?
 Jak pospojujete topné žebříky v koupelnách?
 Je možné umístit zásuvku v koupelně pod umyvadlem?
 Jak provést pospojování pokud jsou rozvody vody z plastu?
 Kdy připojit topný žebřík v koupelně na ochranné pospojování?
 Co se v zónách koupelen nedodržuje nejvíc?
 Co se často v koupelnových zónách nedodržuje?
 Jak do koupelny instalovat zařízení v ČSN 332000-7-701 neuvedená?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 22 dotazů.