Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Jaké značení vodičů předcházelo L1/L2/L3?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké značení vodičů předcházelo L1/L2/L3?  (Přečteno 44348 krát)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #18 kdy: 02.06.2013, 14:04 »

Krásná malůvka !!   Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 02.06.2013, 14:16 »

Krásná malůvka !   Palec vzhůru
Len sa mi moc nepaci, ze privodny PEN ku zasuvkam ide najskor na N a potom klemou na PE.. ale inak suhlasim, je to krasne
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #20 kdy: 02.06.2013, 19:55 »

Krásná malůvka !   Palec vzhůru

Nojo, ale tu Pendu nulovanou nemají!


TO Václav 3: Děkuji za obsáhlý exkurs do historie. Přiznám se, že něco takového jsem od vás očekával. Bod!  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 02.06.2013, 20:11 »

Len sa mi moc nepaci, ze privodny PEN ku zasuvkam ide najskor na N a potom klemou na PE.. ale inak suhlasim, je to krasne
Dane, nebylo náhodou u prastarých zásuvek propojení PE/N "z výroby" (býval tam takový bazmek "mosazná propojka",  jen nevím zda se doplňoval až při montáži nebo tam byl už z výroby).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #22 kdy: 02.06.2013, 20:11 »

Len sa mi moc nepaci, ze privodny PEN ku zasuvkam ide najskor na N a potom klemou na PE.. ale inak suhlasim, je to krasne

OK... já to neberu odborně, ale jako historický kousek....věda jde dopředu...co víme dnes my, oni nevěděli ! Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
kbulda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 02.06.2013, 20:52 »

Ale napěťový chránič už znali.


* 100_7468.jpg (599.32 KB, 1165x830 - prohlédnuto 1166 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 03.06.2013, 08:14 »

Napěťový chránič (tehdá pod označením ochranný jistič) je již popsán a vyobrazen v knize Cyrila Macháčka "Domovní elektrické instalace" z r. 1951 a přesně toto provedení jsem měl tu čest potkat před mnoha léty v objektu, který byl dostavěn v r. 1948 (já tam byl asi 1975, instalace byla původní, viditelně bez zásadnějších změn),  takže předpokládám, že se začal vyrábět již někdy v rozmezí let 1945 až 48.

V knize "Uzemnění a jeho kontrola" z r. 1958 již C. Macháček píše o proudovém diferenciálním chrániči. Popisuje jeho vlastnosti a výhody oproti napěťovému chrániči. Celá kapitola o chráničích v této knížce je poměrně dlouhá a zajímavá, na jejím konci je odstavec, který si dovolím citovat:

"Diferenciální proudový chránič je poněkud složitější a tím i dražší než chránič napěťový, proto u nás do praxe ještě nepronikl, přestože v cizině se ho často používá. Jeho velké přednosti při snižování úrazovosti a zabránění škodám si však vynutí jeho uplatnění i u nás."

Je smutné, že od napsání tohoto odstavečku, do doby skutečného začátku masivnějšího používání proudových chráničů u nás uplynulo zhruba 40 let. Jeho knihy byly velmi progresivní, velkou část schemat rozvodů  v nich kreslil jako pětivodičovou soustavu, byl zřejmě dost předvídavý a byla velká škoda pro naši silovou elektrotechnik u, že zemřel velmi brzy, ve věku 47 let v roce 1959.

P.S. Tak mi napadá otázka na kol. kbuldu, zda neví co bylo příčinou jeho smrti, mě se nic víc, než je malý nekrolog s jeho fotografií v knize "Rádce instalačního elektromontéra" nepodařilo najít.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jakub Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 03.06.2013, 09:00 »

Výborné informace pro někoho mladého jako jsem já. Sice se dnes používá nové značení, normy, atd.,  ale stále je dost míst, kde lze narazit na staré zapojení nebo provedení el. sítě.

Nepřestává mě udivovat, jak se technika tak rychle vypracovala. Několik tisíc let neudělat člověk žádný přelomový objev a pak se to sesypalo: Parní stroje, zkrocení elektrické energie do nějaké smysluplné formy a pak přišla 2.sv. válka a technologický bum vypuknul takovou rychlostí až je to k nevíře.
(Bohužel to bylo zaplaceno milióny lidských životů, ale to stavby chrámů a podobných p***vin za různých vládnoucích období taky)

Říct někomu v začátkem 20. století o tom, že za cca 100 let zde budou počítače schopné počítat celé galaxie a roboti vyrábět v linkách namísto lidí, tak se mi vysmějí a v některých zemích to možná bude odměněno lynčováním nebo upálením na hranici za čarodějnictví  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Existují 3 skupiny lidí: To co májí k elektrice respekt, ti co respekt nemají a pak sebevrazi co jsou si na 100% jistí, že na PE-čku nikdy nebude fáze.
kbulda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 03.06.2013, 09:08 »

Jak zemřel nevím, ale podle foto z jeho knihy ,  mu bylo 47 let.


* Macháček - 454.jpg (193.83 KB, 491x710 - prohlédnuto 750 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 03.06.2013, 09:26 »

Ano, tuhle fotografii znám a mám ve stejné knize také a zkoušel jsem různě hledat po internetu a všechny zmínky, které jsem našel, o životopise mlčí.  Knihy se  docela seženou, objevují se na Aukru nebo v antikvariátech . Je to divné, byl nositel různých vyznamenání a nikde se nenajde ani nějaký rozsáhlejší nekrolog.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jakub Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 03.06.2013, 11:02 »

když zemřel koncem 60. let není se moc čemu divit. Pokud se nejdenalo o opravdu významnou osobu, tak se v té době informace nehromadily v rámci poučení budoucích generací. Byl to prostě další úspěšný člen společnosti a po smrti mu byla vzdána pocta. Zemřít koncem 20. stolení, popř. začátkem 21. měl by nejspíš vlastní stránku na wiki a další podobných databázích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Existují 3 skupiny lidí: To co májí k elektrice respekt, ti co respekt nemají a pak sebevrazi co jsou si na 100% jistí, že na PE-čku nikdy nebude fáze.
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Můžete mi vysvětlit vztahy 500V vůčí zemi a fází?
 Ake platne normy urcuju hornu hranicu pre 1 fazove zariadenia?
 Proč při vypnutém stavu není u spínacích hodin odpojena fáze, ale prac. vodič?
 Proč a na základě čeho se doutnavka rozsvítí při správném sledu?
 Ostrá fáze se připojuje na horní nebo na dolní svorky jističe?
 Není nebezpečné "rozfázovat" jednotlivé obvody bytové instalace?
 Jak zajistit připojení fází na vn ve správném sledu?
 Jaké má být pořadí fází u podružného 3f elektroměru?
 Jaká ČSN řeší použitelnost zásuvky rozbočovací otáčející fázi?
 Jde ze dvou fází udělat tři?
 Čím jsou dány hodnoty napětí proti nule a mezi fázemi?
 Ako rozdelit v rozvadzaci 3 fazy medzi okruhy ?
 Jsou fáze v celé Evropě synchronizované?
 Prehodili by ste fázu v zásuvke zprava doľava za cenu nedodržania farby vodičov?
 Jak zjistit sled fází zkoušečkou SN4 ?
 Jaké znáte metody určování sledu fází ?
 Nevíte někdo o nějakém indikátoru sledu fází s odběrem do 30mA?
 Jak rychle zjistit chybějící fázi na vn straně?
 Jaké je napětí mezí 3mi spojenými fázemi a nulou?
 Proč je u AC sítě proti sobě fáze/zem a ne fáze/fáze?
 Musí být v žárovkové objímce fáze na spodním kontaktu?
 Jaké je správné barevné označení fází?
 Existuje nějaká možnost sloučení tří fází do jedné, pro nabíjení elektromobilu?
 Je správně 3x230V nebo 3X400V?
 Proč má zásuvková zkoušečka Parkside fázi vpravo?
 Fáze vlevo, vpravo nulák, vážně to nikdy nebylo upravené nějakou normou?
 Proč jsou zásuvky v domácnosti jako elektrické pasti?
 Proč je fáze propojena s pracovním vodičem?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.