Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jaká byla vypínací schopnost bakelitových nožovek?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká byla vypínací schopnost bakelitových nožovek?  (Přečteno 6921 krát)
Mára123
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 21.05.2013, 16:30 »


Myslím ty úplně staré, válcové, bakelitové s čtvercovým okénkem.
Bylo to oproti novějším porcelánovým (PH0 - 100kA) a nejnovějším (PN1 - 120kA) nějak málo, mám pocit že snad kolem 50-60kA ...
Nemáte od nich fotku?
Je to jen tak pro zajímavost.... .
Zaznamenáno
Martin Škopek
http://www.skopek.net
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 17.09.2015, 21:46 »

Asi je to neaktuální, vyp. schopnost by se snad dala dohledat ve starých katalozích. Přikládám fotku daného typu pojistek.


* Pojistky.JPG (104.61 KB, 814x720 - prohlédnuto 1074 krát.)
Zaznamenáno

Technické výpočty, simulace fyzikálních polí.
Energetický specialista dle zákona 406/2000 Sb. (č. osv. 0628).
Znalec oboru ENERGETIKA a ELEKTROTECHNIK A, odvětví výroba, rozvod a užití energie, hodnocení úspor energie a EKONOMIKA, odvětví ceny a odhady, specializace energií, paliv, nákladů za otop
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 18.09.2015, 06:24 »

I když tady mám starší literatury dost, technická data tohoto typu pojistek jsem v ní nenašel. Pokud mě ale paměť neklame, byly 50kA. V provozu jsem je už mnoho let nikde neviděl.

Tehdá (před asi 60 léty) se zkratové proudy v sítích řešily daleko méně než dnes, distribuční trafa byla menších výkonů a sítě měly daleko větší vnitřní odpor, takže se dosahovalo z dnešního pohledu daleko menších zkratových proudů i u DT.

Přesto byly tyto pojistky velkým pokrokem, jejich předchůdci, trubkové nožovky měly odpínací schopnost daleko horší, dá se říct téměř nulovou, protože ke zhášení oblouku sloužil pouze vzduch v dlouhé keramické trubce (asi 30 cm) a z těch při zkratu lítaly plameny na obě strany a někdy se i roztrhly. Také se běžně opravovaly, takže vnitřní část trubky bývala začouzená a pokovená po předešlých zkratech, což hoření oblouku prodlužovalo. Trubkové pojistky a celolitinové pojistkové skříně na ně určené se nahrazovaly novými v 60. a 70. létech, o něco déle přežívaly v Praze v oblastech s rozvody 120V, kde dosloužily až společně s celým rozvodem při rekonstrukci na 220/380V nebo 230/400V - ano, čtete dobře, několik posledních objektů v Praze bylo napájeno 120V až do povodní v r. 2002.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Batik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.11.2020, 16:10 »

tak elektrikáři s různými paragrafy, znalci v oboru elektro a oni neví, ONI NEVÍ Jsem v rozpacích,  jak teda mohou pracovat? sice někdo může namítnou že takové pojistky se již nepoužívají, ano ony se sice nevyrábí už asi 60  let takže použití je opravdu omezené ovšem jak vidět tak se stále v našich instalacích vyskytují, chápu je toho moc co by elektrikáři měli znát ale pokud chtějí pracovat na opravách v našich končinách měli by znát třeba jen okrajově i historické přístroje které se v nemalé míře neustále používají


jinak teda na fotce s pojistkami je to parádně uděláno masivní a poctivé, jen jedna málá ale velmi důležitá věc je podle mě "LAIKA" špatně, ten nulák, ty oka šroubovací s opálenou? izolací, tohle opravit nalisovat nová pořádná oka a může to fungovat bez ohrožení okolí dalších 50let
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.11.2020, 16:40 »

Já jsem tedy tyto pojistky neviděl v provozu přes 40 let. Nepohybuji se v místech, kde by byly rozvody nějak výrazně nové ani přestárlé, ale tyto pojistky jsou již nahrazené dnes běžným provedením. Zato ještě před 20 léty byly v Praze na mnoha místech se sítěmi 120V trubkové nožové pojistky křižíkova typu.  Možná by nebylo špatné, kdyby jste uvedl  název knihy ze které jsou převzaté stránky na fotografiích.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 23 dotazů.