Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Je elektroinstalace bez krabic nad vypínači a zásuvkami výhodnější?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je elektroinstalace bez krabic nad vypínači a zásuvkami výhodnější?  (Přečteno 30964 krát)
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 10.05.2013, 22:25 »

Já bych to viděl tak, jestli se chcete dívat na krycí víčka na zdi tak si je tam klidně nechte dát. Je to úplně jedno. Zásadní problém vidím v tom, že evidentně nemáte projekt a pravděpodobně ani neuvažujete o výchozí revizi. V tom případě zkuste, pro jistotu, 1x otčenáš a 2x zdrávas.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 10.05.2013, 23:34 »

Já bych to viděl tak, jestli se chcete dívat na krycí víčka na zdi tak si je tam klidně nechte dát. Je to úplně jedno.

No tak jedno to určitě není!
Spojovací krabice nad zásuvkami a vypínači = Zvýšený počet spojů ve vedení = zvýšený přechodový odpor (impedance) = zvýšený počet možných problémových míst = zhoršená estetika instalace a vyjma odůvodněných případu = i trochu "zastaralá" osobnost elektrikáře.

Podle mne je ideální spojování vodičů v nejhlubších typech instalačních krabic (výrobce neuvádím, elektrikáři ví, o čem mluvím) např. svorkami wago a jejich ekvivalenty a to pod přístrojem (zásuvkou, vypínačem apod.). "věnečky" jsou nejlepší v cukrárně  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 11.05.2013, 01:08 »

No tak jedno to určitě není!
Spojovací krabice nad zásuvkami a vypínači = Zvýšený počet spojů ve vedení = zvýšený přechodový odpor (impedance) = zvýšený počet možných problémových míst = zhoršená estetika instalace a vyjma odůvodněných případu = i trochu "zastaralá" osobnost elektrikáře.

Podle mne je ideální spojování vodičů v nejhlubších typech instalačních krabic (výrobce neuvádím, elektrikáři ví, o čem mluvím) např. svorkami wago a jejich ekvivalenty a to pod přístrojem (zásuvkou, vypínačem apod.). "věnečky" jsou nejlepší v cukrárně  zle
Ach jo, já jsem přeci zdůraznil, že největší problém je v tom, že není projektová dokumentace a zřejmě ani nebude výchozí revize. A to je zásadní problém!! Poukazovat na zastaralou osobnost elektrikáře, nebo na zvýšený počet problémových míst mi připadá nepodstatné, pokud nedodržím sled: projekt, realizace, revize. Mimochodem, napadněte mi připojení zásuvky přes dva věněčky!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 11.05.2013, 07:50 »

Zásadní problém vidím v tom, že evidentně nemáte projekt
Omlouvám a vážím si práce a znalostí kvalitních projektantů, nicméně v 80% případů vypracovaných projektů na rekonstrukci bytu se za několik tisícovek akorát dozvím, že projektant určil prostředí dle 20let staré normy, pak, že mám coby laik cosi, co ani nebudu mít v bytě dodržovat, no a pak je tam malůvka, kterou zvládne i provádějící průměrně schopný elektrikář za pár minut třebas na pytlík od mouky.
Jako laik to nemám šanci uchopit, a budu na projektanta bambulu koukat, coby na vědce, ale po poznání elektrikářskýc h terénů bych obecně prostě projekt na několik zásuvek a světel v bytě nechtěl, a ty prachy investoval raději do fíčka navíc a pod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #22 kdy: 11.05.2013, 13:12 »


Dle mého názoru ano je to výhodnější.
Ale hlavním problémem je (jak již nakteří kolegové napsali),  že na instalaci není vypracovaná realizační dokumentace a pravděpodobně se ani nepočítá s výchozí revizí.
Jinými slovy hlavním problémem zamýšlené instalace je již od počátku záměrné nedodržení platných norem a dalších předpisů a to jak ze strany investora (protože toto nepožaduje),  tak ze strany elektrikáře (protože je ochotný to za těchto podmínek realizovat).

Jediné správné řešení je plně se držet platných zákonů a z toho mi vyplývá: projekt > realizace oprávněnou firmou > revize.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 11.05.2013, 18:42 »

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Jak kdy a jak pro koho. Mě osobně pohled na víčko krabice neuráží a kvalita svorek je dnes taková, že se nebojím zbytečných poruch. Já preferuji použít krabici tam, kde okruh pokračuje a systém bez krabic v koncových místech, např. záchod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 11.05.2013, 20:03 »

Škoda, že se zde v diskusích  neuchytil můj návrh ze začátků Clusteru, že každý diskutující musí o sobě zveřejnit jakou má kvalifikaci a v jakém konkrétním oboru elektrotechnik y aktivně pracuje. Čtenáři by si potom mohli snáze utřídit hodnotnost odpovědí zúčastněných.
Pokud je to myšleno na mě, tak já mám §6, §8 a dva roky propadlé E2/A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #25 kdy: 12.05.2013, 10:04 »

Zásuvky bych až tak v krabicích neřešil.... na jeden okruh  moc zásuvek nedávám, se smyčkováním není problém.....(zatížení u spotřebičů)
U osvětlení dávám krabice tam kde je spoustu spojů s oddbočeními na další místnosti....
Také počet světel dávám malý na jeden okruh.....krab ice bývá dobrá, pro rozšíření osvětlení a pod....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 12.05.2013, 12:10 »

Vsetko zalezi od zlozitosti instalacie. Pokial sa mam pod vypinacom patlat s chumlom wago svoriek, je vyhodnejsie pouzit krabicu (aj z hladiska mozneho buduceho rozsirenia, prepojenia). Pokial sa mi pod vypinacom stretava len privod, vyvod ku svietidlu a vyvod k dalsiemu tak je krabica viac-menej zbytocna.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
raj
« Odpověď #27 kdy: 12.05.2013, 16:03 »

Pokud víte, že se v instalaci časem budete "hrabat" (výměna datových kabelů za "rychlejší" apod. určitě se vyplatí "husí krky" a krabice.
Já osobně jsem jejich zastánce zatím nelituji.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 12.05.2013, 16:18 »

.... určitě se vyplatí "husí krky" a krabice.
...
Ano. Pokud krabice, tak s trubkami nebo husími krky a promyslet kde budou potřebné.
Ale opět se vracíme k tomu, co už bylo zmíněno v mnoha diskusích - když už ne "oficiální projekt",  tak alespoň seriozní plán, dohodu všech profesí,...
Asi nejhloupější řešení jsem zažil při rekonstrukci bytu, kdy po provedení elektroinstala ce s krabicemi a husími krky přišla "další parta" a udělala snížený podhled ve výšce, že asi třetina krabice byla "dole" a zbytek byl zakryt konstrukcí podhledu!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #29 kdy: 12.05.2013, 20:03 »

Husí krk ano, ale pouze na slaboproudy,tam to bez trubek nejde....! Mrknutí
Na silovinu je to už přežitek a je nic moc, vzhledem k otepelí v trubce....já trubky na silovinu nedoporučuji a nikdy je také nedělám ! tanecek
Zatím jsem se nesetkal z problémem, kdy to nejde vyřešit, když není trubka!
Tam kde je 3x nebo 5x v krabici,jako přívod, z ní jde pak i kouzlit .... tanecek Pokud je elektrikář trochu na úrovni !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Antonín Vaněk
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 12.05.2013, 22:47 »

Když jsou krabice jen pod vypínači a zásuvkami, tak v případě nějaké poruchy nemusíte hledat nějakou stracenou pod vrstvou malby nebo omítky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 14.05.2013, 12:47 »

Husí krk ano, ale pouze na slaboproudy,tam to bez trubek nejde....! Mrknutí
Na silovinu je to už přežitek a je nic moc, vzhledem k otepelí v trubce....já trubky na silovinu nedoporučuji a nikdy je také nedělám ! tanecek
Zatím jsem se nesetkal z problémem, kdy to nejde vyřešit, když není trubka!
Tam kde je 3x nebo 5x v krabici,jako přívod, z ní jde pak i kouzlit .... tanecek Pokud je elektrikář trochu na úrovni !
Možná jsem starý konzervativec, ale nesouhlasím. Rozvody se dělají na desítky let a změny jsou rychlejší, než periodicita rekonstrukcí. Kdo před dvaceti lety věděl o TN-S a proudových chráničích, kdo před patnácti o elektronických přístrojích, kdo před deseti o KNX či jiných sběrnicových systémech, kdo před pěti o LED svítídlech.... .
V roce 1991 jsem po koupi postaršího RD nechával vyměnit rozvody kombinující hliník a předválečnou měd v bavlně (jištěné 6A IJV) za tehdy na kapitalistické m trhu se znovu objevující měděné kabely a vodiče, abych po deseti letech nechával v rámci velké rekonstrukce a přechodu na TN-S vše vyměňovat. Znovu pak jsem - tentokrát již osobně - do rozvodů hrábl v souvislosti s přechodem na sběrnicový systém řízený Foxtrotem. A jak jsem si v obou případech velebil, že alespoň světla jsou v krkách..... Úsměv

Naposled jsem si na to vzpomněl, když se na mne obrátil známý asi půl roku pro skončení několikamilion ové rekonstrukce domu, zda by na přání jeho ženy šlo na schodišti a podestách rozdělit světla na tři samostatné okruhy. Když jsem mu řekl, že jistě šlo, když se z centráního rozvaděče ze sklepa natáhnou dva nové kabely, málem se rozbrečel.

P.S. realizaci má důsledně do posledního šroubku udělanou dle projektu  podivej

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 14.05.2013, 16:05 »

realizaci má důsledně do posledního šroubku udělanou dle projektu  podivej
To je v pořádku, jediná chyba kterou bych Vašemu zámému vytkl, že diskutovat o funkci a způsobech ovládání se má nad projektem s projektantem, a ne nad hotovou instalací.

(To je taky jeden z důvodů proč se rodinným domům a bytům vyhýbam jak jen to jde - v průmyslových instalacích má investor obvykle aspoň představu co vlastně chce)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 14.05.2013, 17:10 »

To je v pořádku, jediná chyba kterou bych Vašemu zámému vytkl, že diskutovat o funkci a způsobech ovládání se má nad projektem s projektantem, a ne nad hotovou instalací.

(To je taky jeden z důvodů proč se rodinným domům a bytům vyhýbam jak jen to jde - v průmyslových instalacích má investor obvykle aspoň představu co vlastně chce)

Máte pravdu, k tomu snad jen jeden velmi známý citát: „Lidé často nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete.“ Steve Jobs
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Šnajdr Josef
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 14.05.2013, 20:03 »

Spíše by mne zajímalo jaké jsou nevýhody tohoto již hodně používaného řešení. Díky Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 14.05.2013, 20:07 »

Kdo bude chtít hledat, najde výhody a nevýhody na každém řešení, ať sebelepším....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 23 dotazů.