Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jaké rozměry má mít nehořlavá podložka pod vypínačem nebo krabicí na dřevě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké rozměry má mít nehořlavá podložka pod vypínačem nebo krabicí na dřevě?  (Přečteno 14333 krát)
Radovan Fišer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 21.07.2005, 09:42 »

Je krome tloustky lignatu, sololitu, apod. roznodujici i přesah nehořlavé podložky pod vypínačem nebo krabicí na dřevěných trámech. Je možné použít i plechovou podložku?
Jaké jsou předpisy pro upevneni kabelu CYKY na drevo? Myslim typ příchytek a jejich vzdálenosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #1 kdy: 21.07.2005, 20:53 »

U nehořlavé podložky nemusí být žádný přesah, stačí jen zároveň s krajem krabice nebo svítidla. Pro panelové krabice se vyrábí už hotové podložky. Některé panelové krabice se nemusí podkládat. Záleží také na stupňi hořlavosti podkladu. Prodejce by vás měl informovat, jestli je nutné určitý typ krabic podkládat.
U svítidel je dnes už většina v provedení které umožňuje přímou montáž na hořlavé podklady - značka "F" v trojúhelníku. Nicméně u svítidel s plechovou monturou (základnou) bych podložení doporučoval. S tím souvisí i další část vašeho dotazu - kovové (tepelně vodivé) podložky nelze použít. Pro tyto účely by se měly použít nehořlavé podložky CEMVIN (bezazbestové). Dají se koupit v každém solidním obchodě s elektromateriá lem.
Kabely CYKY je možné ukládat přímo na hořlavé podklady nebo se mohou i do hořlavých částí zabudovat. Typ příchytek je celkem libovolný. Osobně raději používám plastové vkládací lišty LV.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
F. Kuda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 21.07.2005, 21:22 »

Pane Fišer, zkuste  kudlou rozřezat a nalámat podložku z ulomků sádrokartonu (ve stavebninach maji tl.9mm a 12mm). Zadne plechy, v jednoduchosti je vtip.

K.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.07.2005, 07:10 »

Pane Kuda,tuto radu jste také uvedl v diskusi "Kde sehnat lignát?".Každá práce mimo dodržení potřebných norem také požaduje jistý smysl pro estetičnost a myslím,že by nebylo moc hezké mít např. vypínače nebo zásuvky na cca 1cm zbytečně vysoké podložce,která i po vámi navržené úpravě vypadá jak ohlodaná od myší.Vše je sice otázkou osobního vkusu uživatele,ale proč nepoužívat materiály k tomu určené.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Karel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 22.07.2005, 08:46 »

Souhlas s p.Kosinou,jen bych rád doplnil p.Hasalu.
Cena hotových podložek je cca 11 Kč ve velkoobchodu, což není tak vysoká částka.Když mi bude elektrikář upravovat podložku např.ze sádrokartonu, zcela určitě to vyjde dráž.Mám na mysli jeho práci.Už vůbec nehodlám diskutovat o estetičnosti, jak správně píše p.Kosina.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
F. Kuda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 23.07.2005, 08:57 »

Pro p.Kosinu:
Jaký je rozdíl ve výšce podložky mezi 0,6cm(cemvin) a 0,9cm(sadrokarton)? Nepodstatný. Měřte v mm, ne v cm, v učňáku nás to učili před 43r.,  nebo to už neplatí? Pod vypinače a zásuvky mam většinou po ruce hotové podložky Cemvin, ale mnohdy potřebuji podložit i něco jiného, vždy se mi podaří řez udělat neohlodaný, případně to jedním tahem o jakýkoli povrch(cihla, beton, trám, jsou na to i rašple) zarovnam, zkuste si to taky.
Pro p.Karla:
Z 1 desky sádrokartonu 9mm(145,-Kč) je možné zhotovit 175 podložek pod vypinač nebo zásuvku a mam ji rozřezanou za 10min.,  jinak stačí odřezky, jsou zdarma. Kolik by stalo 175 podložek cemvin za 11Kč?
Samozřejmě ctím a používám klasický Cemvin! Bohužel ale musíme někdy improvizovat, praxe je nelítostná.
Slibuji, že vám  - mistrům výrobního výcviku či učitelům nebudu do postupů dle osnov již hovořit.

Očekávám, že se také brzy vyjádří p.Fišer a p.Vejražka, nebo jiní, zda se jim to osvědčilo.

S pozdravem K.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 23.07.2005, 09:36 »

Pane Kuda,váš poukaz na způsob měření jako jistou vaši malichernost vynechám a vůbec nevidím důvod si vámi uvedenou náhražku podložky vyzkoušet.Jina k pokud to nevíte,tak jsou i jisté normy,kde např.v ČSN 33 2000-1 + změny 1 a 2 se mimo jiné uvádí:Případné použití výrobků nebo dílů k jinému účelu,je možné pouze za předpokladu,že bylo k takovému účelu přezkoušeno.Po kud tedy máte na využití sádrokartonu jako podložky pod el.přístroje atest-tak prosím,já jsem ho doposud nikde neviděl a tak bych sádrokarton nepřipustil ani jako improvizaci.
Jinak je také dost RT u kterých by toto neprošlo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 23.07.2005, 22:28 »

Pane Kuda, asi vás to překvapí, ale běžný sádrokarton nesplňuje požadavky ČSN 33 2312 čl.2.12 na nevodivou a nehořlavou podložku. Díky vrchnímu papíru totiž není sádrokarton NEHOŘLAVÝ(narozdíl od Cemvnu),  ale pouze NESNADNO HOŘLAVÝ. Takže všechno špatně. Můžete se podívat třeba zde : http://www.stavebnitechnologie.cz/include.php?fn=uzitec_predpisy/pos

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Vejražka
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 25.07.2005, 09:00 »

Pane Kuda, vyjádřím se, až to budu mít hotové.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radovan Fišer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 25.07.2005, 12:34 »

Já to taky ještě nemám a vše v tichu pozoruji. A ještě k tomu plechu, když bude mit plechova podložka na dřevěném stropě rozměry třeba 600x600 mm, je to ještě podložka nebo už plechový strop (pro upevneni plastoveho svitidla s IP 44)? Na estetice mi tady nesejde. Samotna budova (kulna + dilna) stejně do 10 let spadne...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šulc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 25.07.2005, 21:41 »

Taky můžete na stropě použít vzduchovou mezeru 30mm pro svítidlo dle ČSN 33 2312 a nemusíte tam cpát plech.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #11 kdy: 25.07.2005, 21:56 »

To Fišer:
Většina plastových svítidel IP44 je v provedení "F",  pro přímou montáž na hořlavé podklady, u těchto je celkem lhostejné, na čem budou připevněné. Samozřejmě, nesmíte překročit max. příkon žárovky.
Dost dobře ovšem  nechápu, co vás pořád vede k tomu plechu. Plech je teplotně vodivý materiál, i když sám o sobě by vysokou teplotu snesl, přenese teplo s min. ztrátou na hořlavý podklad. Pokud by tedy k něčemu došlo, plech by situaci nijak nevylepšil.  
Pokud nevěříte tomu "F" a chcete svítidla podložit, použijte lignát (cemvin).
Osobně bych se u plastových světel s "F" nebál přímé montáže na hořlavý podklad. Určité pochybnosti mám u svítidel s plechovou monturou, jak jsem psal výše, ten plech se dost zahřívá, když světlo svítí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radovan Fišer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 26.07.2005, 09:50 »

K tomu plechu mě vede to, že už tam je namontovaný. Nedával jsem  ho tam já, ale svítidlo už na něm je přišroubované. Symbol F nemá, ačkoliv je relativně recentní. Díky za názory.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 27.07.2005, 08:27 »

Očekával jsem nějakou reakci od pana Kudy na naše normativní přípomínky k jeho "zlepšováku",ale asi nemá čas když mění všechny svoje takto provedené podložky :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 08.06.2010, 21:01 »

A jaké má mít rozměry podložka pod zásuvkou, upevněnou na kovovém stolku je vidět zde :


* Obraz050.jpg (215.93 KB, 1600x1200 - prohlédnuto 1031 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 23 dotazů.