Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jakým průřezem přizemnit rozvaděč, který je vzdálen více jak 100m od jištění?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakým průřezem přizemnit rozvaděč, který je vzdálen více jak 100m od jištění?  (Přečteno 20014 krát)
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 04.06.2010, 11:02 »

Ptal jsem se revizního technika proč se přizemnění po 100m provádí. Zde odpověď:
1. Pokud je vedení delší než 100m je nutné ho na konci přizemnit. Proč revizní technik neví,  zkrátka to udává norma a tečka (více to neřešil).
2. Průřez tohoto přizemnění vychází z hodnot zkratových proudů v rozvaděči.
Takže proč se uzemnění po 100m provádí jsem nedostal.

Předpokládám, že je to z hlediska bezpečnosti ale potom mě nesedí průřez, který vychází z hodnot zkratových proudů v rozvaděči (připojeném po těch 130m). Neboť jestli máte přívod proveden 3x1-AYKY 5x120 a podle hodnot zkratových proudů Vám vyjde průřez např. 16mm2 i třeba 50mm2, tak ten smysl oproti vodiči PE vedeném v kabelu 3x1-AYKY 5x120 tj. PE=3x120mm2 postrádám. A jestliže je HOP navíc stejně vzdálena jako ten rozvaděč,  tak nevím jestli by se ten vodič vypočtený z hodnot zkratových proudů neměl ještě posílit. Myslím, že toto určitě už někdo řešil a určitě Vám poradí,  neboť předpokládám, že 100m vzdálené rozvaděče jsou ve větších např. výrobních halách běžné. Revizní technik navrhuje přizemnit pr. 25mm2 - z čeho vycházel nevím...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #19 kdy: 04.06.2010, 11:40 »

Takže proč se uzemnění po 100m provádí jsem nedostal.
Udělejte si zkoušky, § 9 a máte po problému. Pak se můžete ptát sám sebe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 04.06.2010, 12:35 »

A Vy by jste se pane Illek nepodělil z Vaším názorem, pokud tedy znáte odpověď na otázku pana Romana?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #21 kdy: 05.06.2010, 22:42 »

Že by snad kvůli úbytku, bezpečnosti  Jsem v rozpacích ?

Ano, je to z hlediska bezpečnosti. pozor

Uzemněním vodiče PEN (PE) se sníží dotykové napětí proti zemí při běžném provozu, ale také při poruše (zkratu - kontaktu fázového vodiče z neživou uzemněnou částí).   Úsměv

PS: Jakým průřezem zhotovit uzemňovací přívod naleznete v ČSN 33 2000-5-54 ed. 2, a něco také v ČSN EN 62305-1(2-3-4) a TNI 341390
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 05.06.2010, 23:03 »

Ano, je to z hlediska bezpečnosti. pozor
Uzemněním vodiče PEN (PE) se sníží dotykové napětí proti zemí při běžném provozu, ale také při poruše (zkratu - kontaktu fázového vodiče z neživou uzemněnou částí).   Úsměv
Děkuji  pane Beláň za vysvětlení proč se toto uzemnění provádí.

Vzhledem ke stejné vzdálenosti HOP a rozvaděče RV a ŽZ vodiči obsaženém v kabelu 1-AYKY 5x120, tedy 3xŽZ PE průřez 120mm2 (jak uvádí pan Roman) je přesto nutné provést přizemnění dle normy. Průřez mám určit dle 543.1.2? Pokud ano nedává mě to moc smysl abych tam přitáhnul vodič např. o průřezu 25mm2.

Jakým průřezem přizemnit rozvaděč RV, který je vzdálen od hlavního rozvaděče více jak 100m cca 130m? V objektu je HOP připojena páskem FeZn 30x4 od základového zemniče. HOP je vzdálena také 130m od rozvaděče RV. Rozvaděč je připojen kabelem 3x1-AYKY 5x120.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #23 kdy: 05.06.2010, 23:21 »

Vzhledem ke stejné vzdálenosti HOP a rozvaděče RV a ŽZ vodiči obsaženém v kabelu 1-AYKY 5x120, tedy 3xŽZ PE průřez 120mm2 (jak uvádí pan Roman) je přesto nutné provést přizemnění dle normy. Průřez mám určit dle 543.1.2? Pokud ano nedává mě to moc smysl abych tam přitáhnul vodič např. o průřezu 25mm2.
Není žádný důvod aby byl PEN přizemněn až do 130 m vzdálené HOP. Tím je problém vyřešen.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 06.06.2010, 22:41 »

Není žádný důvod aby byl PEN přizemněn až do 130 m vzdálené HOP. Tím je problém vyřešen.
A jak jste ho vyřešil?
Pan Roman psal, že není možné ho uzemnit jinde. Co se týká průřezu já teda pořád nevím.
Průřez mám určit dle 543.1.2? Pokud ano nedává mě to moc smysl abych tam přitáhnul vodič např. o průřezu 25mm2.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #25 kdy: 07.06.2010, 09:34 »

Pan Roman psal, že není možné ho uzemnit jinde.
K tomu bych jen uvedl, že není možné, aby to nebylo možné. Chápu, že lze vymyslet teoretický problém, který je těžko řešitelný, ale v praxi se většinou nevyskytuje. Řešení nějakého komplikovaného problému vždy existuje, avšak vyžaduje znalosti spousty detailú a časovou náročnost, čím se vymyká problematice těchto diskuzí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 07.06.2010, 10:26 »

Pane Illek a je to problém když to pan Roman potáhne 130m? A v každém případě jakým průřezem by jste to uzemnil Vy resp. dle výpočtu zkrat. proudů nebo dle nějakého konkrétního článku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman P.
« Odpověď #27 kdy: 08.06.2010, 14:16 »

Nejjednodušší řešení se zatím nabízí jediné a to táhnout společně s kabelem 3x1-CYKY 5x120 vodič H07V-K xx mm2 od HOP.
Zatím uvažujeme o průřezu vycházející z výpočtu zkratových proudů vyskytujících se v koncovém rozvaděči. Jen se nemůžeme dohodnout na:
a) zda můžeme skutečně vycházet z výpočtu zkratových proudů (vyskytujících se v koncovém rozvaděči)

b) pokud budeme vycházet z výpočtu v bodu a) tak zda nevadí, když bude stejně dlouhý tedy cca 130m jako přívodní kabel.

Nechápu smysl toho přizemnění, když PE je v kabelu 1-CYKY 5x120 již 3 krát, tedy 3xPE 120mm2 a já tam přitáhnu jeden ŽZ o průřezu např. 16mm2 - tedy prakticky to na co se ptal pan Mlkar  Smích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 08.06.2010, 14:49 »

...PE je v kabelu 1-CYKY 5x120 již 3 krát, tedy 3xPE 120mm2...
Čtu dobře? Kdo vám takový kabel vyrobil?

P.S. v úvodu jste zase tvrdil, že jsou tam 3 kabely AYKY 5x120. To jste je už vyměnil?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Roman P.
« Odpověď #29 kdy: 08.06.2010, 15:17 »

Aj chybka platí to původní teda AYKY.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #30 kdy: 08.06.2010, 21:22 »

TO  Roman P. a Martin Milkar

Nechápu, co zde stále řešíte.  nenene

Diskutujete zde o kabelech AYKY 5x240 mm2, a tak by se dalo předpokládat, že o elektrice něco víte.
Vaše neustále nesmyslné dotazy však prozrazují, že jste pouze teoretik bez praxe a dotazujete se pouze z hlediska teoretického řešení.   Nerozhodný

Proč se uzemňuje vodič PE nebo PEN zde bylo již řečeno.

Uzemnění ochranného vodiče po 100m se provádí u kabelových distribučních sítí, kde jednotlivé úseky (odběrná místa) jsou kratší jak 100m. Pokud bude kabel v celku třeba 500m, tak se uzemní ochranný vodič prostě až na konci vedení a žádný zvláštní izolovaný vodič se s kabelem neukládá. Uzemnění se přednostně provádí připojením na HOP objektu.

PS: Pokud jste si myslel, že se kabel musí po 100m přerušit a uzemnit ochranný vodič, tak tedy nemusí.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 08.06.2010, 22:33 »

Pane Beláň já se jen snažím zjistit na základě otázky pana Romana následující: Jak dojít k průřezu čím uzemnit rozvaděč,  při přívodu jaký je uváděn a zda hraje roli jeho vzdálenost od HOP. Dvě zdánlivě jednoduché otázky.
A to od samého začátku této diskuse. Podle mě není tak složité odpovědět ve smyslu je to dle té a té normy článku toho a toho. Já se přiznám, že to nevím (pokud to někomu dělá dobře dejte za to mínus bod). Odkázal jste na určité normy, kde je to možné najít a já jsem se Vás dotázal zda Vaší odpovědí byl myšlen konkrétní článek.


PS: Pokud jste si myslel, že se kabel musí po 100m přerušit a uzemnit ochranný vodič,  tak tedy nemusí.  Úsměv
To jsem si nemyslel.

Mimo téma:
Bohužel tím, že něco nevím jsem si vykoledoval spousta mínusových bodů. Možná někoho mé otázky urážejí a považuje je za naprosto trapné. Chápu mínusové body zde udělované za to: aháá ty to nevíš ty to neumíš ááá tady máš mínus. Já ti ho dám, stejně nevíš kdo ti ho dal a směju se za rohem. Toto se nevztahuje k Vám pane Beláň.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 23 dotazů.