Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Není holý nerozum použít v novostavbě RD 1f indukční varnou desku 7,2kW?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Není holý nerozum použít v novostavbě RD 1f indukční varnou desku 7,2kW?  (Přečteno 24329 krát)
Nekovář
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 07.04.2013, 16:13 »

Koupil jsem ji za poloviční cenu a nevšiml si toho, že je 1f. Byla zřejmě vrácená ve 14 denní lhůtě právě z tohoto důvodu. Jedná se o francouzskou značku Sauter a vypadá moc dobře.

Stávající rozvod CYKY 5x2,5 plánuji rozšířit o kabel CYKY 3x6 a jistit 1f 25 A s předpokladem, že zcela na plný výkon (4 plotny s boostrem) bych desku stejně asi nikdy nevyužil. Nemám ještě podlahy, takže to nebude velký problém. Mám ale obavu, zda si tím nějak nenaběhnu. Hlavní jistič mám 32A a budu vytápět novostavbu přímotopnými kabely o příkonu 11 kW.  Takže si nejsem jistý, zda mi takovýto "experiment" nějak nezkomplikuje celkové rozvržení jednotlivých fází nebo nezpůsobí nějakou další komplikaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #1 kdy: 07.04.2013, 18:21 »

A nelze na svorkovnici desky přepojit zapojení na tří, případně dvoufázové? U většiny to jde.
Označení desky by nebylo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 07.04.2013, 19:16 »

Nespletl jste si zapojení ?
Hodně typů těchto desek je na 2 fáze.... (zapojení pro laika vypadá jako 1f myslím barvami)
Tyto 1f spotřebiče se s k nám sice dovážení, ale nejsou běžně na trhu !
Pokud máte příkon spočítán na el. topení, bude vám to dělat potíže !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vítězslav Vaněk
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 07.04.2013, 20:01 »

Prohlídněte si návod tato deska je dvoufázová,je tam taková finta na svorkovnici.Z desky jdou dva dráty ty jsou zkroucený a označený jako L1-varianta 32A a u varianty 16A jsou rozdělený na L1 A L2.Jen jsem trochu zagoogloval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Sláva
Nekovář
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 07.04.2013, 20:09 »

Díky za info. Zatím jsem si netroufl u nové desky odšroubovat kryt (jestli ho lze odšroubovat). Je z ní vyveden jen trojžilový kabel a v dodatečném popisu od Datartu je uvedeno, že lze desku připojit jen 1f. Pokud je to, jak píšete, bylo by to super. Zítra se na to podívám, mám ji v práci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Nekovář
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 07.04.2013, 20:12 »

Jo a ten návod je tam jen francouzsky, je velmi tenký a dle odhadu (francouzsky neumím) je tam jen informace, že přívod je 230 V, 32 A. To je vše. Tak uvidím, jestli bude možné se bez násilí podívat dovnitř. A řeknu si o český návod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 07.04.2013, 20:17 »

Ani bych se nedivil, co si pamatuju z FR, tak sruby ve kterých jsme bydleli na dovolené byly elektricky vytápěné a napojeny 1f 63A. Stejně tak v itálii apartmán s elektrickým vytápěním a hlavní jistič 1f 63A (manželce se jej povedlo nějakým způsobem vyrazit 10minut po příjezdu, tak jsem měl šanci postupně prozkoumat i elektroměrový rozvaděč  Úsměv ).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 07.04.2013, 20:26 »

V "kapitalisticke j cudzine" :-) je bežné, že do domu alebo bytu vstupuje iba jednofázová prípojka, istená ističom s veľkým prúdom.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Vítězslav Vaněk
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 07.04.2013, 22:12 »

Tyto přípojky maji jednu , ,výhodu''že nemůže nastat stav jako u nás při přerušení PEN. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Sláva
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #9 kdy: 08.04.2013, 13:32 »

Tyto přípojky maji jednu , ,výhodu''že nemůže nastat stav jako u nás při přerušení PEN. Mrknutí

U jednofázové přípojky sice po přerušení PEN nemůže dojít k poškození spotřebičů, nicméně pořád může nastat velmi nebezpečná situace, kdy může být na kostrách spotřebičů tř. I nebezpečné napětí proti zemi.
A škody na majetku jsou obvykle nahraditelné, na rozdíl od škody na zdraví nebo na životech ...  

K původní otázce lze sdělit to, že celkem určitě bude možné upravit varnou desku pro připojení na více fází. Může to ovšem znamenat zásah do konstrukce, což bude znamenat zánik záruky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 08.04.2013, 15:46 »

Tyto přípojky maji jednu , ,výhodu''že nemůže nastat stav jako u nás při přerušení PEN. Mrknutí
U jednofázové přípojky sice po přerušení PEN nemůže dojít k poškození spotřebičů...
Já bych to tak jednoznačně neviděl. Může dojít k poruše PEN v distribuční síti, a při tom, jaké se u těch jednofázových přípojek používají průřezy a proudy, vám bude přizemnění PENu u přípojky platné jak mrtvému zimník.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 08.04.2013, 23:43 »

Třeba v málo osídlených oblastech Anglie se zcela běžně vyskytuje 1f (nebo je to možná 2f) vn síť. Téměř u každého stavení (nejbližší další je pár km) je pak přímo na sloupu malé trafo.
V čem je lepší český systém - 3f přípojka pro každý trošku větší odběr?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 09.04.2013, 05:29 »

Třeba v málo osídlených oblastech Anglie se zcela běžně vyskytuje 1f (nebo je to možná 2f) vn síť. Téměř u každého stavení (nejbližší další je pár km) je pak přímo na sloupu malé trafo.
V čem je lepší český systém - 3f přípojka pro každý trošku větší odběr?

Oni tam používají dosti často sítě 2x240(nyní možná 230)V, těch sdružených 480V slouží právě k napájení velkých spotřebičů. Jediný nedostatek to má, že fázový posuv je 180°,  takže se stejně jedná o jednofázový rozvod s vyvedeným uzemněným středem a musí se používat motory jednofázové. Něco podobného se používá pro bytové odběry i v sev. Americe na poloviční napěťové úrovni 2x120V, jinak v GB používají běžně i třífázový rozvod 240/415V a v USA a Kanadě mají systémů více (3x120/208V, 3x277/480V, tzv. high leg 120/208/240V) - o těch jsem zde psal již před delší dobou - najdete ve starších diskusích.

A v čem vidím výhody českého systému? Ve vyváženém třífázovém rozvodu neteče vodičem N (nebo PEN) žádný proud, pokud je systém nevyvážený, teče vodičem PEN proud obvykle nižší než v nejzatíženější fázi (v těchto úvahách zanedbávám vlivy způsobené odběrem různých měničů a spínaných zdrojů, pro které toto neplatí). Takže vzniká menší pravděpodobnos t poruchy vodiče PEN, který je základem bezpečnosti všech sítí TN jak již napsali kol. Fuk a Hasala.

K původnímu dotazu - sporákové desce určené k jednofázovému napájení: většina těchto desek je univerzálních a jdou různými propojkami nebo oddělením vodičů spojených na jedné svorce upravit na provoz ze dvou fází (2x230V),  třetí se pak použije na napájení trouby. Tento vzor je převzat z klasických samostatných sporáků. V případě tazatele doporučuji obrátit se na někoho, kdo se zabývá servisem těchto zařízení, je třeba zjistit zda to daný kus umožňuje, největší problém obvykle bývá nikoliv v samotných plotnách, ale v ovládací elektronice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Nekovář
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 09.04.2013, 09:12 »

Tak to přepojení na 2f bych asi definitivně zamítl. Nakoukl jsem dovnitř (trošku jsem se bál, když jsem viděl, jak jsou ty věci uvnitř jemně zafixované, téměř volně ložené). Deska s elektronikou má vlastní kryt a vykukuje jen ploška se dvěma šrouby, ke kterým je připojena f a N přívodního kabelu. Kostra je připojená k plechovému krytu.
A když o tom tak dumám, přijde mi to nakonec vcelku reálné: 1. fáze - topení přízemí; 2. fáze - topení podkroví, trouba bojler; 3. fáze - ta slavná deska a ostatní.
A všem diskutujícím moc děkuji za podnětné názory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 09.04.2013, 22:57 »

Ano, fakticky je to nerozum... zle
Logika malého Českého človíčka velí: je je to ve SLEVĚ beru!!  jupí
Však se to nakonec nějak vyřeší, že? vegeeet
Že to úsilí a řešení na konec bude dražší? Co na tom?  boss
Jsou to moje peníze a můj pocit o rozhodnutí.  Palec vzhůru
Ano, spousta lidí se opravdu nedokáže vyrovnat s tím, že jeho řešení bez znalosti věci nemusí být dobré.....  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 10.04.2013, 09:09 »

Já bych doporučil vrátit. Zařízení je nevhodné k připojení v České republice, možná že není ani homologované pro nás, nemá český návod... To si myslím, že je dost důvodů k reklamaci. A úspora peněz při nákupu je velmi relativní. Za čas může být nějaký problém a zařízení nebude servisovatelné, protože se sem nemělo dovážet, nebudou tedy ani náhradní díly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Nekovář
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 11.04.2013, 16:31 »

Tak ještě k posledním příspěvkům...
Jedná se o typ Sauter STI984 NOIR. Ten český návod mi dodatečně poslali mailem a je z Datartu, tak homologaci předpokládám. Úpravy mě vyjdou do 1000 Kč, takže pořád budu na nízké ceně. Koupil jsem ji za 6900 Kč plus 500 Kč poštovné. V Datartu stojí normálně 15000, ve Francii 500 Eur. O varných deskách pod 10 t. Kč jsem se dočetl v diskuzích, že vesměs u všech nepřesně reagují tlačítka a ovládací prvky sdružené v jednom malém prostoru jsou nepříjemné. Zde jsou ovládací tlačítka po celé délce desky ke každé plotně zvlášť. Deska má velikou sdruženou plotnu a spoustu ovládacích funkcí.  Moje chyba byla, že jsem si nevšiml, že je deska 1f. Jinak bych se ke koupi určitě neodhodlal. Teď už to ale risknu a myslím, že to bude nakonec lepší řešení. Určitě by mi nevrátili poštovné a musel bych ji odvézt do Datartu.
A k tomu malému českému člověku - máte pravdu, kdybych byl např. Švýcarem, určitě bych do toho nešel. Mě se ale pořád dost vyplatí ušetřit několik tisíc Kč za starosti a pár hodin vlastní práce. To ale bude zajisté individuální.

V každém případě díky za všechny názory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Prečuch
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 11.04.2013, 21:25 »

Pošlete mi návod ve francouzštine v pdf (např) na mail: precuchj@seznam.cz. Mám přítele elektrikáře ve Francii, trochu se s ním o elektrice bavím, zkusil bych vám něco z toho přeložit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co si myslíte o účinnosti indukčních vařičů?
 Jde zapojit varná deska na jednofázový obvod?
 Lze zapojit část sporáku dočasně do zásuvky?
 Je vhodné zapojit lednici na samostatný zásuvkový okruh?
 Jaký zvolit kabel pro zapojení sporáku?
 Mohu připojit varnou desku na 400V i když to schéma neřeší?
 Ako pripojiť sklokeramickú varnú dosku?
 Kdo by věděl o opraváři co by mi opravil indukční desku Blomgerg ?
 Jak je to s připojením francouzké indukční desky?
 Jak zapojit sklokeramickou desku na 3f
 Je tato konkrétní indukční deska opravdu vhodná do paneláků?
 Jak zapojit desku Candy PVD 642/1 N na 380-415 V3N~?
 Jak zapojit sporák na 15A jistič v panelákovém bytě?
 Musí mít spotřebiče nad 20A ve školní kuchyni předřazen proudový chránič?
 Jaké zvolit elektro spotřebiče pro vytápění a ohřev vody pro byt 2+1 do 60m2?
 Stačí vybírat troubu dle napětí?
 Je zapojení indukční desky a digestoře na jeden 3-fázový okruh podle normy?
 Ako zapojiť elektrický sporák?
 Musí být sporáky ve velkokuchyni připojeny přes spínače?
 Co obnáší výměna plynového sporáku za elektrický?
 Co říkají odborníci na pračku v kuchyňské lince a dodržení bezpečnosti?
 Ako zapojiť sklokeramickú varnú dosku?
 Máte tip na indukční desku pro 1f obvod s jištěním 20A?
 Potvrďíte mi závazně správné připojení trouby a varné desky?
 Jakou sklokeramickou desku a vestavnou troubu pořídit místo sporáku na 400V?
 Doporučíte ke sklokeramické desce samostatný 3. stupeň přepěťové ochrany?
 Existuje automatizace pro odvětrávání páry nad varnou deskou?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 24 dotazů.