Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Muze byt takto zapojena domovni rozvodnice?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Muze byt takto zapojena domovni rozvodnice?  (Přečteno 23764 krát)
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #18 kdy: 25.01.2013, 06:47 »

Co se týká selektivity, u objektů typu RD nebo byt se obvykle nijak zvlášť neřeší.
Vždy bude hlavně záležet na podmínkách v místě.
Pokud bude místo blízko zdroji (trafostanici),  moc se toho dělat nedá, při zkratu to bude dělat velké pyroefekty a selektivita bude hodně velký problém.

Možných řešení je několik.
1) Omezit možnost vzniku zkratů - např. nepoužívat klasické žárovky.
2) Zrychlit vypínací čas, tím se omezí i zkratový proud. Toho lze dosáhnout použitím speciálních jističů (používají se např. pro jištění polovodičů). Své kouzlo mají i klasické pojistky - u těch v podstatě není vypínací čas omezen.
3) Vložit nějakou impedanci mezi jednotlivé stupně jištění - např. mezi jistič před elektroměrem a jističe v podružné rozvodnici. Toho by šlo dosáhnout např. záměrným zvýšením délky přívodního kabelu, což ovšem není příliš ekonomické (ale už jsem se s tímto také setkal). Zajímavější je jiné řešení, o kterém jsem už psal dříve v jiných diskuzích.
Konkrétně mám na mysli použití tlumivky, která je při normálním provozu prakticky bezztrátová. Lze na to použít tlumivky, které se používají v případech, kdy je stupěň přepěťové ochrany B a C příliš blízko u sebe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #19 kdy: 25.01.2013, 09:30 »

Podle mě je to v pohodě, jen se zeptám - ten přívod 3x6 ten už tam je nebo ho teprve budete dávat?
Zvažte rovnou přívod CYKY-J 5x6mm...co? Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 25.01.2013, 11:21 »

Nedávno jsem vložil do vodiče N světelného okruhu v serii B4/30, před EM byl B25, ve fázi jsem nechal B10 a z desítek pokusů zkratu vypadl vždy jen onen 4A jistič, smyčka cca 0,3 Ohm
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #21 kdy: 25.01.2013, 11:36 »

Včera jsme se na školení OEZ bavili o tom, že jsou malé jističe navzájem selektivní max. do 100A. Při obvyklém zkratu v řádu několika stovek A je to spíš loterie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Toula
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 25.01.2013, 19:08 »

Pořád nevidím nic neselektivního .

Diskuzí typu chránič ano chránič ne tu už bylo..... Já jsem zastáncem ano, pokud by člověk chtěl zvýšit spolehlivost, dal bych pro světelný okruh mimo jádro jeden jističochránič samostatně, ale v tom případě bych už přidal i hlavní vypínač, abych měl něco, čím bych vypnul celou instalaci za rozvaděčem jedním prvkem.

Další věc k dotazu: Máte svodiče přepětí (typ2). Ty jsou v paticích v případě problému lze vytáhnout. Jsou ale někde v instalaci předtím svodiče bleskových proudů (typ1)?



Svodič přepětí (typ2) byl u predchazejici instalaci, tak jsem je tam zachoval taky. Svodiče bleskovych proudu (typ1) jsem nikde nenasel. V rozvadeči na chodbe je jen hl. jistič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Toula
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 25.01.2013, 19:14 »

Podle mě je to v pohodě, jen se zeptám - ten přívod 3x6 ten už tam je nebo ho teprve budete dávat?
Zvažte rovnou přívod CYKY-J 5x6mm...co? Super!

Privod 3x6 uz tam byl
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 25.01.2013, 22:25 »

Včera jsme se na školení OEZ bavili o tom, že jsou malé jističe navzájem selektivní max. do 100A. Při obvyklém zkratu v řádu několika stovek A je to spíš loterie.
Někdo to možná bude považovat za jistý druh "prasárny",  ale když "uměle" zvýším inpedanci přes 2 Ohmy, B10 při zkratu vypadne bez problémů, při spálené žárovce to není "úplný zkrat",  takže je šance, že to vydrží a pokud je hlavní jistič B25, "drží".
Samozřejmě si to "zvýšení impedance" mohu dovolit jen u světelného okruhu, kde je odběr řádově asi do 200W, aby se moc neměnilo napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 26.01.2013, 14:20 »

Ono taková malinko podžhavená klasička má daleko větší kouzlo a výdrž než kdejaká úsporka, s tím bych si v bytě takovou starost nedělal, rozumné je vložit impedanci jen do N
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 26.01.2013, 16:26 »

rozumné je vložit impedanci jen do N

To bych netvrdil. Impedance ve fázi zase sníží dotykové napětí na neživé části při poruše a to někdy není k zahození.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 26.01.2013, 16:41 »

To bych netvrdil. Impedance ve fázi zase sníží dotykové napětí na neživé části při poruše a to někdy není k zahození.  Mrknutí
Trochu jsem počítal s touto argumentcí a byl jsem zvědav kdo s ní přijde Úsměv,  ano máte jistě pravdu, ale pokud počítám s trochu opotřebeným vyp. který zvýší tak, či tak impedanci v L vodiči, tak bych tuto již nezvyšoval vzhledem k včasnému odpojení od zdroje (nepočítám s tím, že by byl obvod chráněn navíc PCH),  ale ano připouštím je to otázka do diskuze Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #28 kdy: 26.01.2013, 16:46 »

Pro omezení zkratových proudů je nejvýhodnější tlumivka. Při běžném, provozním zatížení má minimální impedanci, vyšší impedance se projevuje až při vyšších (zkratových) proudech.
Není to nic nového, tlumivky pro omezení zkratových proudů se používají u vn.
Použití v sítích 230/400V není úplně obvyklé, nicméně v určitých případech by to byla cesta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 26.01.2013, 16:48 »

Trochu jsem počítal s touto argumentcí a byl jsem zvědav kdo s ní přijde Úsměv........

Heč, byl jsem první.  Škleb Škleb

Selektivita je pojem, kterému rozumí jen málo elektrikářů a v praxi se s ní nezaobírá detailně snad nikdo, alespoň v normálních rozvodech jsem se s tím nepotkal. Ono taky jak se s tím vyrovnat s paletou dnešních přístrojů, leckdy neřešitelný problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 26.01.2013, 17:43 »

Myslím, že zkratová selektivita nebyla normami řešena nikdy. Vždycky se požadovalo jen odstupňování o jeden stupeň (nebo dva) pro jistící prvky za sebou, což může zajistit selektivitu u přetížení (která nastávají výjimečně),  ale nemůže zajistit selektivitu u zkratů (které nastávají častěji). Hlavně tehdy, když se nebere v potaz konkrétní impedance v předávacím místě, což se, pokud vím, v potaz nikdy nebralo. Možná je to jeden z důvodů (vedle centrálních chráničů),  proč se selektivity normotvůrci už vzdali.

rozumné je vložit impedanci jen do N
Proč?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 26.01.2013, 17:46 »

Riesit selektevitu v RD, byte kde je najcastejsim hlavnym isticom 25A sa ani moc rozumne neda.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 26.01.2013, 18:15 »


Proč?

Pro udržení co nejnižší hodnoty smyčky L-PE
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 26.01.2013, 18:31 »

Aha. No ale na každé impedanci se dělí napětí, takže doba vypínání se bude prodlužovat současně se zvyšujícím se úbytkem napětí na vložené impedanci až tak daleko, že nevyhovující doba odpojení bude už v pásmu malého napětí (coby napětí dotykového),  takže je to jedno (viz kolega Alin).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 26.01.2013, 18:41 »

Aha. No ale na každé impedanci se dělí napětí, takže doba vypínání se bude prodlužovat současně se zvyšujícím se úbytkem napětí na vložené impedanci až tak daleko, že nevyhovující doba odpojení bude už v pásmu malého napětí (coby napětí dotykového),  takže je to jedno (viz kolega Alin).

Beru, také jsem dříve uvedl, že je to na debatu a ještě s ohledem na parametry konkrétní instalace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 26.01.2013, 18:55 »

Ja viem, ze mas rad farebny pohlad na nestandardne riesenia. Ale uvazovat o tomto v RD sa mi zda trosku prehnane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.