Z jakého období může pocházet takto provedená elektroinstalace?

(1/5) > >>

Jakub Hlásek:
Potřebuji určit stáří elektroinstala ce, která byla zhotovena z těchto izolátorů a měděných drátů. Elektroinstala ce byla dvouvodičová, vedená po povrchu zdí měděnými dráty o průřezech 2,5 a 1,5mm (?). Izolace je textil + jakýsi další, dnes již velmi tvrdý, materiál.

Osobně se domnívám, že by to mohlo být z doby v rozsahu od konce 80. let 19. století až do "10. let" 20. století. Potřebuji to však určit s větší přesností. Píši totiž o historii jedné textilní továrny, konkrétně o jejím technickém zázemí a rád bych pohovořil i o první elektrifikaci továrny... Odkaz na tuto rozepsanou práci klidně rád zašlu. ;)

Václav Třetí:
Období může být docela dlouhé, záleží na mnoha okolnostech. Podle příchytek (též nazývaných kladky nebo izolátory) lze zhruba říci 1890 až 1925. Vodič podle popisu i fotografie vypadá novější (N nebo NG),  možná byla provedena nějaká "rekonstrukce" někdy tak ve 30. létech. Instalace zhotovené ještě za c.k. mocnářství, se kterými jsem se kdy setkal, byly provedeny vodiči s textilní izolací typu O a obvykle lankem - licnou.

Vysvětlení k označení vodičů:

N = vodič s izolací papírovou a opletenou dvojitě a napuštěnou
NG = vodič s izolací dvojitou gumou a navrch jednoduché opletení napuštěné
O =  vodič dvakrát opředený bez napuštění (suchý) - používal se obvykle pouze pro napětí do 150V proti zemi.

Vladimír Štemberg:
Odhad vzniku instalace konec 19. až začátek 20. století odpovídá. Když jsem byl malý, měl děda ve svém bytě v Praze na Malé Straně elektroinstala ci provedenou stejným způsobem. Dělal si ji sám v roce 1917, tehdy na napětí 120 V. Vodiče měly malý průřez (odhaduji asi 0,75 - 1 mm2),  byly izolované gumou a opředené. Guma časem ztvrdla tak, že se při mechanickém namáhání drolila. Dráty byly navzájem zkroucené a vedené po povrchu na porcelánových izolátorech. Pojistky byly původně šroubovací, nikoliv vložky, ale vícenásobné pojistky s keramickým přepínačem na čelní straně, které se šroubovaly do spodků se závitem E27 jako žárovky. Pojistka měla více drátků (asi 6) a když se přepálila, stačilo po odstranění poruchy otočit přepínačem a zapojit další drátek v pojistce.
Elektroinstala ce fungovala bez problémů přes 50 let, než ji elektrikáři z OPBH nahradili hliníkem. Pok začaly problémy.

Daniel Hudzík:
Citace: Vladimír Štemberg  05.01.2013, 09:35


Elektroinstala ce fungovala bez problémů přes 50 let, než ji elektrikáři z OPBH nahradili hliníkem. Pok začaly problémy.

A dosledky tohto rozhodnutia si uzivame dodnes  :'(

František Janeček:
Když to z toho hliníku nedělalo prase, troufám si tvrdit, že vydrží stejně jako ta měď.Mám v domku dva byty.Jeden byt je hliníkem a druhý mědí.Za cca 40let se mi neupálil ani 1, slovy jeden vodič Al v krabici nebo v zásuvce.Podotý kám, že k vaření používala matka, která bydlela v tom bytě starším, el. dvojvařič i varnou konvici, k pečení remosku, na ohřívání vody průtokový ohřivač a na praní pračku s el.topením a později automatickou pračku.Nemá cenu se strašit hliníkem. :)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana