Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Vyplatí se inteligentní elektroinstalace?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Vyplatí se inteligentní elektroinstalace?  (Přečteno 4117 krát)
Kuba Vaněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 19.12.2012, 15:00 »

Na blogu inteligentním bydlení v článku na téma inteligentní elektroinstala ce jsem se dočetl něco málo o jejích principech. Mě by ovšem velmi zajímalo, jak to je s opravdovými náklady na její realizaci a skutečným přínosem co se úspory energie týče. Jsem laik, takže ocením více méně jakékoliv informace.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 19.12.2012, 18:35 »

Na blogu inteligentním bydlení v článku na téma inteligentní elektroinstala ce jsem se dočetl něco málo o jejích principech. Mě by ovšem velmi zajímalo, jak to je s opravdovými náklady na její realizaci a skutečným přínosem co se úspory energie týče. Jsem laik, takže ocením více méně jakékoliv informace.

Máme ve dvou objektech nasazenou instalaci, které se tedy říká chytrá. Chytrá tedy není vůbec, protože jde o algoritmus nikoliv o inteligenci.

Na položenou otázku zda se vyplatí nelze odpovědět. Nejdřív definujte co chcete aby taková instalace prováděla a pak si odpovězte sám, zda vám to za to stojí.

Podobně nesmyslně položená otázka je třeba. Vyplatí se mi koupit více, či méně vybavenou dodávku? Vyplatí se mi parkovací asistent? Vyplatí se mi nezávislé topení? Vyplatí se mi start/stop?
 
Pokud chcete řídit efektivně energii, pak určitě to nezvládnete manuálně. Rozdíl mezi klasickou a systémovou instalací je podobný asi jako investice do psacího stroje nebo do pc s textovým procesorem. Někomu stále stačí psací stroj.
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 19.12.2012, 22:50 »

Ak pri úsporách myslíte na riadenie kúrenia (topení),  ktoré patrí medzi najväčšie položky v prevádzkových nákladoch domu, pri podlahovom vykurovaní považujem za nemožné dosiahnuť investíciou do elektroinštalá cie úspory. Pri iných typoch kúrenia za málo pravdepodobné.

Naopak - priestor na úspory vidím v tienení a úspore nákladov na chladenie.
Zaznamenáno
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 19.12.2012, 23:10 »

Díky "inteligentní" instalaci můžete dosáhnout úspor. ale jak velkých, to by vám mohl spočítat asi někdo až na místě.
Ale co sám nikdy nedoženete, je přesné řízení teploty v průběhu dne, reakce na venkovní počasí (svítí slunce - oteřou se rolety; na noc se uzavřou). Dále sedaleko lépe dají zmírnit zbytečné ztráty v el. energii (hlídání přítomnosti osob a zhasínání prázných místností; centrální vypínání vybraných okruhů v nepřítomnosti).
K tomu lze dům hlídat proti nechtěné návštěvě, propojit multimediálně ceý dům, ...
Mnozí by jistě vymysleli stovky různých funkcí. Otázkou je, co vše doma potřebujete a zda si umíte spočítat, na kolik by vás přišly jednotlivé autonomní systémy a budete přitom počítat i s tím, že některé prvky mohou být zdvojené.

Pravděpodobně se ale nevyplatí ovládat např. jen světla v malém 1+kk
Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 19.12.2012, 23:22 »

Díky "inteligentní" instalaci můžete dosáhnout úspor. ale jak velkých, to by vám mohl spočítat asi někdo až na místě.

Myslím, že jsem to psal již na začátku.
Systémová instalace zapíná/vypíná systémy (ať již chlazení, topení, zásuvkové obvody, žaluzie) dle algoritmu, či vnějších povelů tak aby to bylo efektivní a všechno samo bez nutnosti na něco myslet. Co a jak to ovládá navrhne odborník znalý problematiky a současně znalý představ investora. Bez vstupních dat nelze říci co je vstupní investicí a jaká je návratnost.

Zkuste založit téma s konkrétnější otázkou.
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 29.12.2012, 14:22 »


Odpověď na tuto otázku sděluje Pavel Smílek v tomto vysílání ...
http://elektrika.tv/video/2012/12sin5.mp4/
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.