Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Ethernetový konvertor zprostředkující komunikaci po nn rozvodu.
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Ethernetový konvertor zprostředkující komunikaci po nn rozvodu.  (Přečteno 7043 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 16.11.2012, 09:02 »

Ethernetový konvertor zprostředkujíc í komunikaci po nn rozvodu.
Ethernetový konvertor zprostředkujíc í komunikaci po nn rozvodu. Stačí jej zapojit do napájení a jeho Fast Ethernetový port do počítače nebo rozbočovače. Okamžitě začne přes elektrický rozvod komunikovat se všemi dalšími jednotkami připojenými k místnímu elektrickému rozvodu. Žádné další ...
Zdroj: zde...





Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
Ethernetový konvertor zprostředkujíc í komunikaci po nn rozvodu.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 16.11.2012, 12:24 »

Jde o zajímavou alternativu tam, kde chybí kabeláž a tímto se ten problém velmi snadno vyřeší. Vyzkoušeno na jednom RD a spokojenost investora byla  pro mne dostatečným důkazem.

Setkal jsem se ovšem s tím, že například chránič, je nepřekonatelno u překážkou na cestě. Sice šlo o trochu jiné zařízení, ale předpokládám, že to platí pro všechny podobné výrobky. Je možné nějak tuto informaci potvrdit, nebo vyvrátit?
Znamenalo by to v podstatě to, že použití tohoto druhu přenosu dat je možné jen tam, kde je starší instalace bez chráničů, nebo jen tam, kde je vše za jedním, centrálním chráničem.
Tedy pokud se budu pohybovat v rámci jednoho bytu, RD, nebo malé firmy.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 16.11.2012, 13:14 »

Nechci nikoho strašit, ale zapnout toto zařízení je tahání tygra za ocas.
Tyhle krabičky jsou zdrojem celkem intenzivního VF rušení, které překračují povolené úrovně. Elektrické rozvody nejsou nijak ošetřeny proti vyzařování, toto rušení se pak šíří až na vzdálenost desítek metrů od domu.
Až budete rušit nějakou službu a přijede ČTÚ, tak se potom nedivte, pokuty jsou dost mastné...
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 16.11.2012, 13:52 »

Citace
Až budete rušit nějakou službu a přijede ČTÚ, tak se potom nedivte, pokuty jsou dost mastné...

Pokud je to zařízení u nás certifikováno, žádný problém !!
Pak se může u nás používat... Mrknutí
Pokud ne, nemá to co u nás dělat !! tanecek
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 16.11.2012, 14:34 »

Nechci nikoho strašit
Já taky nechci nikoho strašit, ale na jeden spoj HomePlug v rámci domu (byt-kotelna) jsem za 3 roky spotřeboval 5 adapterů (od 3 různých výrobců),  než jsem dospěl k názoru, že se bez toho spoje taky klidně obejdu, když se to tak se.e.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Šipeky Michal
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 16.11.2012, 15:28 »

Videl som zariadene iného typu ale podobného účelu v praxi v jednej budove ktorú čiastočne prestavali na kancelárie. Dobre to fungovalo ak boli počítače blízko seba (susedná miestnosť alebo ob-dve až tri kancelárie). Na väčšej vzdialenosti bol už problém so stabilitou spojenia ktorý sa prejavoval tak, že raz sa počítače "videli" inokedy nie alebo chvíľu internet išiel a chvíľu nešiel... Zariadenia museli byť na jednej fáze čo je dobré mať premyslené vopred. Na spojenie do kancelárie oproti cez chodbu sa to použiť nedalo, lebo tam boli zásuvky na inej fáze. Ako núdzové riešenie to bolo použiteľné, ale nakoniec sa tam po čase naťahala normálna metalická kabeláž ktorá asi ani nebola drahšia ako tie zariadenia.
Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 16.11.2012, 15:30 »

Pokud je to zařízení u nás certifikováno, žádný problém !
Pak se může u nás používat... Mrknutí
Není tomu tak.
Je zásadní rozdíl mezi pojmem "být certifikováno" a pojmem "být zdrojem rušení".
Pokud používáte certifikované zařízení, které je zdrojem rušení jiné služby, pak máte problém vy bez ohledu na certifikaci.

Inzerovaný výrobek má možná ČTU generální licenci na tu wifinu, není však licencováno pro pásmo 0-20MHz a to ani generální, ani typovou. Takže nemusíte ani nikoho rušit, stačí že vysíláte.
Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 16.11.2012, 18:32 »

Není tomu tak.
Je zásadní rozdíl mezi pojmem "být certifikováno" a pojmem "být zdrojem rušení".
Pokud používáte certifikované zařízení, které je zdrojem rušení jiné služby, pak máte problém vy bez ohledu na certifikaci.

Presne. I kdyz mate zarizeni olepeno znackami C€ od vrchu po spodek, pokud jste zdrojem ruseni, musite zarizeni odpojit a jeste riskujete mastnou pokutu. Osobne jsem mel problem s zarizenim pro dalkovy odecet meridel tepla v baraku, kdy se "zblaznil" koncentrator a namisto datagramu na vyzadani od terminalu posilal data nonstop. Na blizkem parkovisti nebylo mozne odemknout autaky nekterych znacek, v 100m okoli zacali blbnout meteostanicky a dalkove ovladane zasuvky z Lidlu meli smulu. Merici vuz CTU zameril zdroj ruseni a mne od mastne pokuty zachranilo jedine to, ze zarizeni melo vsechna platna povoleni a do hodiny od oznameni ze me zarizeni rusi jine sluzby bylo zarizeni vymeneno za jiny kus u ktereho bylo vse v poradku...

V pripade zarizeni pro prenos dat po siti je ruseno nekolik radioamatersky ch pasem a navic s vykonem, ktery po vyzareni do vzdusnych rozvodu nad mestem zajistuje dosah v radu stovek km. Kdyz je timhle shitem natahano par panelaku, tak 50 kilaku dokola je nejake rozumne spojeni v radioamaterske m pasmu KV akorat tak zboznym pranim. Proto zacali radioamateri masove zamerovat tyto zdroje ruseni a praskat jejich umisteni na telekomunikacn i urad. Kdyz se tam pak jeste vlastnik zarizeni dovi, ze to C€ na deklu znamena akorat tak China Export a zarizeni nikdy nevidelo Evropskou zkusebnu, splace nad vydelkem a slozenkou s petimistnou sumou... 
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 16.11.2012, 20:07 »

Ruší to dost. Samozřejmě především KV.
Ale přesně podle hesla "nejlepší obrana je útok",  jakmile někomu zablbne příjem TV, okamžitě ho dráždí "jak rudej hadr bejka" moje anténa!
Takže mám trochu zmapované pásmo co se kde děje, co se kde objevuje a kdyby ke mě přišla kontrola z ČTU, přesně podle hesla "nejlepší obrana je útok" si nechám po kontrole mého zařízení,oprávnění,... proskenovat pásmo, aby bylo vidět, že ten "nepořádek v éteru" nedělá moje anténa, ale jistá jiná zařízení pochybného původu...
Tyhle zařízení pro přenos dat po energetické síti je jeden problém, různé chůvičky, bezdrátová ovládání,... to ještě zhoršují
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
raj
« Odpověď #9 kdy: 16.11.2012, 21:40 »

Jelikož mám doma zakázané sekání do zdi, zkoušel jsem LAN to Power adapter také.
V záruční době jsem  měnil asi 4 a tak mi bylo raději pár otvorů do zdi povoleno ...

Nyní potřebuji ovládat  kotel a el. topení a tak jsem holt musel bastlit.
Modem po 230V chodí na 129.6kHz, přenosová rychlost - na stole 7200Bd, v reále snížena na 1200Bd, dosah při max. výkonu cca 100m.
Kmitočet je povolen dle CENELEC. Ještě to dát do nějaké krabičky a mám doma klid.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 17.11.2012, 00:20 »

...
Modem po 230V chodí na 129.6kHz, přenosová rychlost - na stole 7200Bd, v reále snížena na 1200Bd, dosah při max. výkonu cca 100m.
Kmitočet je povolen dle CENELEC. ...
S ovládáním v tomto pásmu jsem bojoval a vzdal jsem to.
Mám jistou "stopu" že do toho lezlo zařízení pro vysoušení zdí (Aquapool nebo Wigopol nebo něco takového),  ale jistotu nemám (odmítavý postoj majitele zařízení)
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
raj
« Odpověď #11 kdy: 17.11.2012, 07:37 »

Pokud jde jen o jeden signál - svítí/nesvítí, je to v pohodě.
Klíčovaný oscilátor jako vysílač a selektivní zesilovač jako příjmač.
Já chtěl těch povelů víc, tak jsem oprášil vám známé ""packet radio".
Signálový procesor syntetizuje BFSK modulaci přímo na 129.6kHz a po zesílení jde signál přes VF trafo do zásuvky.
Analogová část na příjmací straně musí z milivoltů vyselektovat signál a z něho udělat něco "slušného",  což nebyla sranda.
Zesílení je cca 500 a tam už kmitá i to, co nemá.
(kvůli rozměrům bylo nutné přejít na SMD (805),  takže po 2denním pájení jsem měl oči jak králík)
Signálový procesor pak dělá demodulaci a rekonstrukci dat ze samoopravného kódu.
Rozhodně se nenudí. (je využit na 95% strojového času)

Více raději mailem.

Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 17.11.2012, 08:11 »

Jde o zajímavou alternativu tam, kde chybí kabeláž a tímto se ten problém velmi snadno vyřeší. Vyzkoušeno na jednom RD a spokojenost investora byla  pro mne dostatečným důkazem.

Setkal jsem se ovšem s tím, že například chránič, je nepřekonatelno u překážkou na cestě. Sice šlo o trochu jiné zařízení, ale předpokládám, že to platí pro všechny podobné výrobky. Je možné nějak tuto informaci potvrdit, nebo vyvrátit?
Znamenalo by to v podstatě to, že použití tohoto druhu přenosu dat je možné jen tam, kde je starší instalace bez chráničů, nebo jen tam, kde je vše za jedním, centrálním chráničem.
Tedy pokud se budu pohybovat v rámci jednoho bytu, RD, nebo malé firmy.

Nějakou zkušenost s tím taky mám - malá budova vzdělávací instituce, novostavba a bez datových rozvodů. Jeden adapter je v přízení v RACKu (připojený do rackového pětipsa - v podstatě na prodlužovačce, což snad podle manuálu není doporučováno),  druhý adapter je v 1. patře. Funguje to už určitě více než rok. Nezkoumal jsem jak přesně je provedena elektroinstala ce, chrániče... ale:
- zásuvka v přízení je připojena z rozvaděče v přízemí. Jističochránič e tam podle mě nebyly, takže předpokládám centrální chránič pro několik okruhů
- zásuvka v 1. patře je připojena z rozvaděče v 1. patře, který je pravděpodobně napájen ze zmiňovaného rozvaděče v přízemí. Předpokládal bych, že chrániče jsou i v horním rozvaděči (že není jeden centrální na celou budovu).
- v prvním patře jsem zkoušel adapter připojit do několika zásuvek které byly velmi pravděpodobně na různých fázích (zásuvky jsou v příčce, na jednom okruhu vždy zásuvky po obou stranách zdi. Ve výsledku tak jsou v každé místnosti dva okruhy - jeden na levé zdi, druhý na pravé). V rozvaděči bych předpokládál (nedíval jsem se pod kryt) propojení jističů hřebenem, tudíž by měly být 3 jističe vedle sebe i 3 různé fáze. Adapter každopádně fungoval v podstatě stejně ve všech zásuvkách. Myslím si, že to na různých fázích funguje díky tomu, že rozvaděče jsou propojeny kabelem 5x, možná by tomu mohl napomoci i 4p chránič.
- reálná rychlost je v tomto případě dostatečná pro pohodlné používání internetu a funguje to určitě lépe než wifi přes několik stěn.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 22 dotazů.