Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Pamatují na elektrikáře stavební projektanti?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Pamatují na elektrikáře stavební projektanti?  (Přečteno 3608 krát)
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« kdy: 12.11.2012, 08:31 »

V souvislosti s otázkou rozvodny v místnosti s kanálovou vpustí mi v hlavě oživuje téma, zda na naší profesi pamatují, když ne investoři, tak alespoň projektanti stavby. Když se mi podaří včas se k vymýšlení nového objektu či rekonstrukce dostat, nejednou se setkávám s názorem typu: "Nojo, taky nějaký ty rozvaděče... ach jo, a nemohlo by to být třeba tady, v té úklidové komůrce (nemalá rozvodna, včetně technologie  v místnůstce 1*1m)?" Nebo současná nemoc architektů, dílem i investorů: Všude jen sklo, sklo, pochromované železo, opět sklo a jinak pouze naštukovaný beton, "stoupačky" jsou zřejmě přežitek. Potřeba sofistikovanýc h a rozsáhlých kabelových tras je naopak pochopitelně samozřejmostí. Investor jen dodává: "Vždyť vy jste klucí šikovný, vy si nějak poradíte. Ale nesmí to bejt drahý!" Vybojovat někdy i jen "blbou",  byť do interiéru v mezích možností zapadající ovládací skříňku pro osvětlení, je též občas boj s architektem, i když spíše častěji architektkou.  Úsměv Vždyť "klíčenkou" by to taky dneska mělo jít ne?
Neměli bychom zpracovat nějakou elektrikářskou osvětu pro tyto osoby, aby ji stejně téměř nikdo z nich nakonec nečetl?  Mrknutí
Zaznamenáno
Josef Dolejšek
*
Offline Offline



Důchodce, ale stále ještě příležitostný projektant


« Odpověď #1 kdy: 12.11.2012, 14:14 »

Za své projektanrské praxe jsem vybojoval řadu bitev se stavebními projektanty. Chtělo to přenést se přes prvotní ťukání na čelo, když jsem zadával velikost rozvoden a rozměry kabelových kanálů, a trvat na svém. Když jsem jim pak po realizaci ukázal, co v té rozvodně a v kabelových kanálech všechno je, příště již nereptali. Ovšem občas "příště" přišel jiný projektant a začínalo se zase znovu.
S architekty je to všeobecně těžké. S nimi nemáme problémy jen my elektrikáři, ale i vodaři, topenáři, klimatizátoři a další.
Zaznamenáno
Josef Martinec
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 12.11.2012, 15:33 »

Koukám že je to všude stejný, poslední případ v jedné poměrně velké a specializované chemičce. Tady potřebuji serverovnu o rozměrech alespoň 7*4m ,  klimatizovanou, atd. No a projektant na to: "A vám ta ve vedlejší budově nestačí?" Ne nestačí ,  budeme řešit záložní. A potřebu ji jako samostatný požární úsek. Odpověď byla: Vy jste se zbláznil vždyť tam já počítám s trasou vzduchotechnik y. 
Já bych to viděl tak že se udělá projekt pro stavební povolení, kde se přeci nebude řešit těch pár kablíků od datařů. Rychle se vybere dodavatel stavby, začne se stavět, a pak se teprve řeší, kdo nám teda řekne co by tam dataři nebo IT potřebovaly.
A architekti - s normálním projektantem se člověk vždycky dohodne, ale s některými příslušníky této profese nemá cenu diskutovat, protože nejsou schopni vidět vyvážený vzhled a funkčnost. Bazírují na desetinovém rozdílu barvy přístrojů vůči pozadí. 
Zaznamenáno
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 12.11.2012, 15:56 »

Vzpomínám si na architektru z Teplic. Ve velké koupelně vymyslela zásuvku nad vanou. Po dlouhé diskuzi jsem vzal štípačky, kabely odstřihl, zásuvku vyhodil a bylo to vyřešeno. Neustále omílala větu: z architektonick ého hlediska atd.,  atd.
Zaznamenáno
Jiri Dvorak
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 12.11.2012, 21:22 »

Kdesi v Praze, na stavbě na stavbě relativně luxusního domu ( pohledový beton, sklo, kartáčovaný nerez....); Já tam montoval nějakou technologii a po domě  procházela dvojice architektů kochajících se svým dílem, s cílem doladit detaily. V tom se z prostoru koupelny ozvalo: „ Ten de... elektrikářskej mi normálně drze řek že ty zářivky jak jsem vybrali mi nad vanu nenamontuje ani náhodou. Co si o sobě myslí?  Mi se tu snažíme  vytvořit něco unikátního a nějaká........ .“ Toho elektrikáře jsem na té stavbě sice  nikdy nepotkal....Úsměv.
Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #5 kdy: 12.11.2012, 21:34 »

Každý architekt si hodlá vybudovat nějaký ten monumentální památník.

Většina těch velmi hezkých je nad nějakým hrobem.
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
xMichal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 12.11.2012, 23:22 »

Dobry architekt je jen ten, ktery dokaze skloubit funkcnost, obyvatelnost, ekonomicnost, techniku i krasu a jeste tomu dat nadcasovost a vyuzit misto stavby v jeho jedinecnosti. Ale ti uz asi vymreli.
Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 12.11.2012, 23:28 »

Podle mých několika posedních zkušeností je cílemarchitekt a vytvořit něco, co bude vyjímečné, co nikdo jiný předtím neudělal, bez ohledu na takovou šeď běžného života, jako jsou zvyky, normy, nebo předpisy.

Asi vidí dál.
 Jsem v rozpacích
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.