Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Co může cizí návštěvník dělat s katastrofální instalací? Zavolat policii?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co může cizí návštěvník dělat s katastrofální instalací? Zavolat policii?  (Přečteno 10321 krát)
Stanislav Fanta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 24.10.2012, 17:26 »


Ač jsem původní profesí elektrikář, živí mě už něco jiného (vyhláška propadlá),  praxi už dělám jen tehdy, když mi to doma nesvítí nebo je kamarád v nouzi.
Zavolal mi bratr, který se s rodinou nedávno přistěhoval do pronájmu 3+1 v paneláku, rok výstavby 1984, že prý má problém s elektrikou a firma co si na to zavolal, s tím nechtěla nic mít a trvala na celkové rekonstrukci (tak ji vyhodil) a že prý,  ještě než to začne prasit sám (zámečník),  tak jestli se mu na to nepodívám.  
Přišel jsem a zjistil, že: Byt 3+1, hl. jistič před el. jednofázový černý (tuším se jim říkalo ITL, ITV) 25A, v bytě rozvodnice v chodbě klasická PL, 5 černých jističů 10-16A).
První šok nastal, když se mi jal uvařit kávu a já při zapnutí varné konvice se opíral a mikrovlnku a zároveň sporák, zabrnělo, odskočil jsem dva metry, světla pohlasla asi na polovinu a ze záchodu z bytového jádra se ozvalo bzučení a prskání (prskala ta společná zemnící šroubová svorka v jádře, kam je svedeno veškeré pospojení z koupelny.
Svorku jsem řádně dotáhl (hned plný jas),  otevřel bytovou rozvodnici a hle - upálený přívodní nulák na té nulové sběrnici, asi čtyřka nebo šestka hliník,  fáze vzápětí upadla po lehkém poklepu šroubovákem (prsk, prsk, tma).
Tak jsem to celý vypnul, připojil znovu nulák a fázi, vše řádně dotáhl, otevřel všechny krabice, vypínače a zásuvky a opět vše dotáhl (půlka kontaktů silně orezlá, další dva dráty při tom praskly).
Nakonec jsem otevřel i rozvaděč na chodbě, krom svokrovnice elektroměru nikde žádné plomby a dotáhl jemu i sousedům kontakty na jističích.
Brácha samozřejmě do toho nevrazí ani korunu ("moje to není a hlavně, že to svítí a majiteli je to taky buřt").  

Takže se pro sichr ptám:
Mohl jsem v rámci možností udělat něco navíc?
Je to obrázek běžného stavu rozvodů v panelácích?


Původní jasná otázka  tématu zněla: "Instalace v paneláku, je to normální?".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 25.10.2012, 06:58 »

...
Takže se pro sichr ptám:
Mohl jsem v rámci možností udělat něco navíc?
Je to obrázek běžného stavu rozvodů v panelácích?
...
Úplně běžný stav to není, ale stává se, že se něco podobného vyskytne, taková absolutní vyjímka to není.

Co udělat?
Sehnat revizáka, nechat zjistit stav, něco jako mimořádnou revizi, a pokud se potvrdí nebezpečné závady, pak se dá tlačit na majitele
Pokud je v názvu vlákna něco o Policii - to by byl asi až další krok pokud by byl podklad popisující nebezpečí a majitel by se stavěl odmítavě k opravě...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 25.10.2012, 07:25 »

Stav naprosto normální.
Vzhledem k tomu, že tato elektroinstala ce viděla montéra naposledy při její stavbě, pak se není čemu divit. Lidem pravidelné revize nic neříkají a dokud nebudou zákonem nařízeny, jako u komínů, pak se toto nemůže zlepšit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 25.10.2012, 10:37 »

Dotažení šroubků je pouze první pomoc, pro zajištění trvalejśího efektu je třeba pro spoj použít vodič ještě mechanicky nenačatý
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 25.10.2012, 13:35 »

Jen by mě zajímalo, proč zde hodně lidí píše "původní povolání elektrikář" ??
Že by to bylo málo placené?? Že to většina už nechce dělat ? tanecek

Jen jsem trochu odbočil od téma. Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stanislav Fanta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 25.10.2012, 13:41 »

Dotažení šroubků je pouze první pomoc, pro zajištění trvalejśího efektu je třeba pro spoj použít vodič ještě mechanicky nenačatý

Tak vyměňovat vodiče asi stěží, když je většina zalita v podlahách a nad podlahami vykukují do krabice s věnečkem, kde jsou ty dva kabely (délka jen tak tak) z podlahy spojeny a nad tou krabicí je umístěna zásuvka, co je připojena rovněž na věneček níže. Rekonstrukci nikdo nezaplatí, ani majitel, ani nájemník.  Revizi prý bratr (nájemník) ani majitel platit nebude. Komu není rady...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 25.10.2012, 13:49 »

Pokud se jedná o panelák, je to ta lepší varianta. Zcela určitě existuje bytové družstvo nebo společenství vlastníků, které se ze zákona stará o provoz domu. Tedy, pokud vlastník bytu nechce nic řešit, je dobré se obrátit na výše uvedený subjekt. Ten by měl zatlačit na vlastníka bytu a zjednat nápravu. V paneláku se může jednat i o obecné ohrožení...,  na to slyší hasiči, atd...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stanislav Fanta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 25.10.2012, 13:50 »

Jen by mě zajímalo, proč zde hodně lidí píše "původní povolání elektrikář" ?
Že by to bylo málo placené?? Že to většina už nechce dělat ? tanecek

Jen jsem trochu odbočil od téma. Jsem v rozpacích


Nejde až tak o peníze (je pravda, že moji spolužáci, co jsou zaměstnání ve firmách, co dělají instalace, mají nějakých 18000,- btto a to si myslím, že je na odborníka málo),  s nějakým zapojováním nemám a nikdy jsem neměl moc problém, ale když jsem vylezl ze školy, tak mi jako mlaďasovi jen svěřili sekání zdí (a na to nemám ani fyzičku, ani náladu) ,  takže jsem pak dělal nějakej čas na údržbě (to byly časy, takový leháro jsem nikdy před tím ani pak neměl) a dnes už se nějakej ten pátek živím instalací výpočetní techniky a datových sítí.  Asi před rokem mi propadla vyhláška a to jsem měl tuším §7 - řízení činnosti. Možná by to chtělo si ji obnovit, ale.... ne že bych to nezvládl, ale ani nevím, ke komu se na přezkoušení (nebo testy nebo co to je) přihlásit, když zrovna nedělám obor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 25.10.2012, 13:59 »

Pokud jste se jako elektrikář živil, pak je snad k pochopení co jsem napsal, tj. odstřihnu kousek vodiče co byl pod šroubkem, nově odizoluji, dám pod šroubek, dotáhnu s citem, za měsíc provozu dotáhnu podruhé a jdu spát
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Fanta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 25.10.2012, 14:06 »

Pokud jste se jako elektrikář živil, pak je snad k pochopení co jsem napsal, tj. odstřihnu kousek vodiče co byl pod šroubkem, nově odizoluji, dám pod šroubek, dotáhnu s citem, za měsíc provozu dotáhnu podruhé a jdu spát

Já vám rozumím, ale vodiče jsou již tak našponované(krabice),  že není ani cm rezerva, dokonce je to připojeno na šroubcích věnečku neblíže jejich vývodů z podlahy (asi před třiceti lety soudruh elektrikář nemyslel),  protože by na vzdálenější šroubek by už nedosáhly. V jádře je to něco jiného, v koupelně mi zoxidované zrezlé vodiče praskly, ale tam se dá alespoň kus kabelu povytáhnout z tý trubky, nebo v čem to tam je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Hub
Není vodič jako vodič
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 25.10.2012, 14:53 »

....
Zavolal mi bratr, který se s rodinou nedávno přistěhoval do pronájmu 3+1 v paneláku, rok výstavby 1984, že prý má problém s elektrikou a firma co si na to zavolal, s tím nechtěla nic mít a trvala na celkové rekonstrukci (tak ji vyhodil)
....
Já myslím, že podstata problému není v praktickém provedení elektroinstala ce, ale ve vztahu k bytu. Pan bratr není majitel a i když má jistou spoluúčast na opravách v bytě ze zákona, měl by zde postupovat v souladu s majitelem. Pokud by učinil jakýkoli zásah ro elektroinstala ce na svoje triko a dopadlo to špatně, jde podle mne on s kůží na trh. Myslím, podle toho co zde čtu, že ta firma asi viděla realitu a měla realistický názor. To kdo to zaplatí je na jinou diskuzi, ale jde o bezpečnost a to nejen s ohledem na úraz elektrický proudem...
Já bych to viděl buď na odbornou opravu, lze -li, anebo regulérní nabídku odborné firmy a jednání s majitelem bytu. Vím, asi je to vznešená představa, ale zásadnější rekonstrukce sebou nese další věci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik a ve všech podobách je tvůrčí a zajímavá Úsměv
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.068 sekund, 24 dotazů.