Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak omezit proud procházející trafem tak, aby napětí zůstalo 230V~?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak omezit proud procházející trafem tak, aby napětí zůstalo 230V~?  (Přečteno 6854 krát)
kubik-ufik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 14.10.2012, 12:13 »

Trafo bych chtěl připojit sekundární cívkou na 230V~,  aby mi neshořelo a abych dostal na výstupu primární cívky vysoké napětí.
Zaznamenáno
Vladisla Bělka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Elektronik


« Odpověď #1 kdy: 14.10.2012, 13:08 »

jaký trafo? málo informací....  podivej
Zaznamenáno

Když chceš něco vyhrát,
běhej sto metrů.
Když chceš něco zažít,
běhej maraton.
Emil Zátopek
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 14.10.2012, 13:31 »

Trafo bych chtěl připojit sekundární cívkou na 230V~,  aby mi neshořelo a abych dostal na výstupu primární cívky vysoké napětí.

Podle stylu dotazu bych typoval že byste to neměl dělat. Pokud se tak stane, tak doufám, že dojde na primární straně k průrazu izolace a na sekundární straně k zahoření dříve, než způsobíte sobě, nebo někomu jinému úraz. Moje rada je, nedělejte to.
Zaznamenáno
Miroslav Janča
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 14.10.2012, 14:18 »

Při zapojení sekundárního vinutí, které zřejmě bude mít podstatně menší počet závitů než primární, na napětí 230 V dojde k přesycení jádra, jádro ztratí magnetický odpor a tím dojde k velkému nárůstu proudu. Dřív než vám stačí sekundární vinutí shořet, dojde zřejmě k výpadku jištění v obvodu 230 V.
Současně může dojít k mezizávitovému zkratu mezi vrstvami vinutí, kde dojde k výraznému nárůstu napětí mezi vrstvami, které izolace drátu nevydrží.
Nepokoušejte se o to, transformátory lze provozovat jen podle štítkových údajů na které jsou navržené.
 
Zaznamenáno
kubik-ufik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 14.10.2012, 14:37 »

jaký trafo? málo informací....  podivej
Moc o tom trafu nevím, vytáhl jsem ho z rádia
Zaznamenáno
kubik-ufik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 14.10.2012, 14:39 »

Trafo bych chtěl připojit sekundární cívkou na 230V~,  aby mi neshořelo a abych dostal na výstupu primární cívky vysoké napětí.
Moc o tom trafu nevím, vytáhl jsem ho z rádia. na primár patří 230V~,  víc fakt nevím.
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 14.10.2012, 14:48 »

Už vám to psali kolegové. Takové experimenty mohou skončit velmi vážným úrazem. A s největší pravděpodobnos tí vám shoří každé trafo.

Nevím, na co takovou hračku potřebujete. Jestli chcete experimentovat s Teslovou cívkou, nejdřív si o tom zjistěte co nejvíc informací, na netu je jich dost. Ale nejdříve uzavřete dobrou životní pojistku.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 14.10.2012, 21:40 »

Asi to nepůjde. Jednou jsem to zkusil. Omylem jsem přehodil vývody u trafíčka 230/24V, co se používá např. v rozvaděčích,...
Po zapnutí rána a "tma",  okruhový jistič, hlavní jistič...
Tak jsem to zapojil správně, vše zapnul, asi 20 vteřin OK, pak "smrad" a než jsem to vypnul, opět rána a tma...
Asi při prvním "experimentu" došlo k nějaké "lehce destruktivní změně" ve vinutí...
------------
Nedoporučuji, nemůže fungovat...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 15.10.2012, 07:30 »

Když bych chtěl vysoké napětí, je možné požádat o takovou přípojku
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 15.10.2012, 07:50 »

Když bych chtěl vysoké napětí, je možné požádat o takovou přípojku
Nebo si najít jiný web, pár bláznu prezentuje svoje pokusy, např. DANYK
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vašek10A
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 15.10.2012, 09:25 »

Původně jsem na ten hloupoučký dotaz nechtěl reagovat,ale ten DANYK....,on na rozdíl od tohoto tazatele něco ví a zná.Od tohoto "machra" čekám dotaz typu: jak upravit ochranu proti vybavení a pod. Ale spíš si zde dělá ze všech šoufky. Hněv
Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 15.10.2012, 09:42 »

DANYK na svých stránkách má výpočet trafa - stačí zadat data.
Tazatel v tomto případě musí o elektrotechnic e něco více vědět, aby to mohl použít.
Něco zapojit a čekat co z toho vyleze.   dabel  zle
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Hájek Jaroslav
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 15.10.2012, 13:44 »

Moc o tom trafu nevím, vytáhl jsem ho z rádia
A je to skutečně síťový transformátor ? V rádiu mohou být i jiná trafa. Pokud chcete dělat pokusy pak je nezbytné si nejprve velice dobře prostudovat odbornou literaturu a hlavně nikdy neprovádět pokusy přímo se síťovým napětím 230 V. Zde jde o život a to nejen o váš.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.