Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Opravdu nám v republice chybí elektrikáři?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Opravdu nám v republice chybí elektrikáři?  (Přečteno 25052 krát)
Šnajdr Josef
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 12.10.2012, 16:46 »

Pan Minařík řekl svatou pravdu, jsem proto pořád něco dělat, vzdělávat se....,  ale někdy mě dost sráží ty hospodský řeči, jak to děláš, kde si nato vzal atd..... Pláč  Myslím, že člověk musí jít s dobou a pořád se učit, nebát se změny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 12.10.2012, 19:19 »


Elektrikářů je dost, tedy i těch rádoby. Dobrých je málo, stejně jako je čím dál méně investorů, kteří jsou ochotni si za kvalitního a dobrého řemeslníka zaplatit. Čím dál víc se kde co zaplátuje, jen aby to ještě chvíli jelo a na to stačí jouda. Logicky pak trh bude generovat jen ty joudy, protože o ně bude zájem, jouda bude znalostmi i cenou na úrovni pomocného dělníka a i ten automechanik bude proti němu pan někdo.
Ti dobří z toho trhu pomalu mizí, protože je trh nežádá. Nežijeme v době centrálního plánování, takže s tím nic neuděláme ani my, ani pan Dienstbier, ani pan Zlatuška. Toť realita.
Ti chytří už vědí, že se dají peníze vydělat v jiných oborech snáz a lépe a od elektriky utekli. Ostatní u ní zůstavají. A teď do mě  Mrknutí
Jsem taky přeběhlík a povím důvody proč. 1 peníze i když možná mám malinko méně. Jsem zaměstanec a má to svoje výhody. 2 dohady se zákazníky.  I teď jednám se zákazníky, ale v trochu jiné pozici a je to snažší. 3. Nebylo to z nedostatku práce naopak, ale začalo mi vadit to neustálé přejíždění a popojíždění a finanční efekt byl potom podle toho. 4 Dokázal jsem sehnat i dobré zakázky, ale ne lidi kteří by mi s tím pomohli.
Jít jako zaměstnanec k elektro firmě se mi moc nechtělo, protože ne každá firma dělá podle mých představ a záleží na šéfovi co lidem dovolí dělat za pra.ány. A vlastně z jedné takové jsem kvůli takovým lidem odešel na živnost. Nemyslím si o sobě, že jsem super eletrikář i když vlastně 4 roky bývalý, spíš si troufnu tvrdit lepší průměr, ale občas kdyz vidím co je kdo schopen vytvořit, mně napadá, "že vražda není zas tak úplně amorální".
Elektrika mě stále zajímá a baví, proto se zájmem pročítám toto fórum  a občas volám známému RT abych si ujasnil něco co mi není úplně jasné.
Ještě, že v těch autech co s nimi jezdíme je také elektrika Mrknutí Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
P-etr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 13.10.2012, 15:47 »

Já souhlasím s tím, co tady uvedl Jiří Zourek. Také studuji 3. ročník, ale mým oborem je silnoproud.
A také to vidím ve škole, ten nezájem. Je nás kolem 25 ve třídě a z toho 6 lidí má o elektriku zájem ,  jsou schopni něco spočítat a pochopit jak to funguje, případně se nad tím i zamyslet a něco zapojit. Ostatní tam  jsou jen proto, aby měli nějaké vzdělání a škola si pochopitelně nemůže dovolit vyházet všechny, protože by nedostala žádné peníze.
Výuku po stránce teorie hodnotím kladně a když se člověk občas i zeptá, tak se dozví hodně věcí. Učitelé odborných předmětů (teorie) jsou na vysoké úrovni, ve většině případů.
Ovšem s praxí je to horší. Hromady starých rozpadlých stykačů, nedostatek vodičů, nefunkční motory... a také mistři fungující podle starých norem a mající vysokoškolské vzdělání nějakého humanitního směru  zle
Naštěstí i mezi nimi jsou světlé výjimky.
Zkrátka to s oborem nevidím moc růžově. Ve škole by bylo co zlepšovat jak na straně žáků, tak učitelů, aby to mělo nějaký smysl a přínos.

Docela by mě zajímaly názory ostatních, kteří nyní studují silnoproud na různých školách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #21 kdy: 13.10.2012, 15:58 »

Citace
Zkrátka to s oborem nevidím moc růžově. Ve škole by bylo co zlepšovat jak na straně žáků, tak učitelů, aby to mělo nějaký smysl a přínos.

Myslím si že je to dáno systémem....Pr eferuje se vysoká škola u mistrů ,  učitelů a pod.....
Mě za mladých let dávali vědomosti obyčejní, ale o to více zapálení elektrikáři !Bez vysokých škol, ale z celoživotní praxí ......to nejde žádným způsobem naučit v lavici ! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #22 kdy: 13.10.2012, 17:14 »

Pokud si úvodní videoklip dobře poslechnete, odpověď je tam zřejmá.
Pokud nemají podniky a OSVČ odbytiště po studentech a ti pak zůstávají na PÚ, pak se není čemu divit, že elektrikářů ubývá.
Kdo nezná celé zákulisí pak svaluzje vinu na školství, stát a všechno možné jiné.

Proč každý z vás zaměstnavatelů nechce učně na praxi když je učiliště nabízí? Někdo říká "otrava s učni". Získáte levnou pracovní sílu, kterou si nakonec můžete přijmout do pracovního poměru.

Zdroj: zde...



Celý rozhovor zde!
http://elektrika.tv/video/2012/chybi_v_cr_elektrikari.mp4

Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
Opravdu nám v republice chybí elektrikáři?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 13.10.2012, 18:01 »

Proč každý z vás zaměstnavatelů nechce učně na praxi když je učiliště nabízí? Někdo říká "otrava s učni". Získáte levnou pracovní sílu, kterou si nakonec můžete přijmout do pracovního poměru.

Protože v současném systému je jejich práce drahá.

Klidně k vám půjdu na praxi do IT oddělení, obor skoro neznám, ale zajímá mě a plat nechci, rád se něco přiučím. Ovšem pro vás to bude příliš drahé než abyste to vzal i zadarmo. Jak potom vzít na praxi někoho, kdo má zájem o to co by měl dělat minimální, bude ještě víc k ničemu a odpovědnost a náklady na hlídání jsou vysoké.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #24 kdy: 13.10.2012, 18:07 »

Ovšem pro vás to bude příliš drahé než abyste to vzal i zadarmo. Jak potom vzít na praxi někoho, kdo má zájem o to co by měl dělat minimální, bude ještě víc k ničemu a odpovědnost a náklady na hlídání jsou vysoké.

Ale my to u nás takto praktikujeme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 13.10.2012, 18:55 »

Ale my to u nás takto praktikujeme.

Berete žáky z učilišť?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #26 kdy: 13.10.2012, 19:11 »

Berete žáky z učilišť?
Ano, pracujeme s nimi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
raj
« Odpověď #27 kdy: 13.10.2012, 19:16 »

Dříve jsem učně občas bral, dnes již ne.
Nenechal bych je ani zametat dvůr.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #28 kdy: 13.10.2012, 19:21 »

Nenechal bych je ani zametat dvůr.

Proč? Dají se z nich vybrat ti, kteří chtějí být dobří.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
raj
« Odpověď #29 kdy: 13.10.2012, 19:30 »

Já nemám čas ani chuť ten hnůj přebírat.
Pokud beru "čerstvého" člověka, tak takového, kterého již z první práce vyhodili, či šel sám.
Zbavit je ideálů po škole a naučit tu svoloč pracovní návyky stojí peníze a čas, tak ať tuto roli učitele života přebere někdo jiný. (zaměstnavatel přede mnou)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #30 kdy: 13.10.2012, 19:46 »

Vybrat z učňů jednoho, který má zájem se něco naučit je téměř syzifovská práce.
Po mnoha zkouškách se to kolegovi povedlo a teď už s ním spolupracuje čtvrtým rokem a bude z něj schopný fachman.
Ale je to jeden kus z několika desítek a začínal od píky. Jak držet majzík a jak vyvrtat díru pro hmoždinku se musel pomalu učit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
P-etr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 13.10.2012, 19:51 »

Já teda studuji čtyřletý obor a je pravdou, že na tom tříletém učňovském jsou většinou ti méně úspěšnější, ale zase jako takovou katastrofu to nevidím na rozdíl  od vás.
To vám ta škola ani neporadí s kým by se dalo spolupracovat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #32 kdy: 13.10.2012, 20:20 »

Vždyť učitelé a mistři jsou velmi často ještě větší svoloč odtržená od praxe, než jejich žáci ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #33 kdy: 13.10.2012, 20:36 »

To vám ta škola ani neporadí s kým by se dalo spolupracovat?

Tří a půl leté učební obory měly ten půl rok na to, aby mohli učňové být "vykořisťováni".
Respektive aby mohli být na praxi, kde se s nimi někdo otravoval a naučil je něco v praxi.
V podstatě pracovali za ubytování a stravu. A i tenkrát z nich bylo použitelných skutečně cca 10%.
Dnes mají o elektrikáře zájem rozvodné závody a dál nikdo.

Je tu někdo z Brna, kdo by chtěl "vykořisťovat" učně? Možná by o to byl zájem.

Zbavit je ideálů po škole a naučit tu svoloč pracovní návyky stojí peníze a čas, tak ať tuto roli učitele života přebere někdo jiný. (zaměstnavatel přede mnou)
Moc to paušalizuješ i když dobře vím o čem mluvíš.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
raj
« Odpověď #34 kdy: 13.10.2012, 20:46 »

Do dílny na výrobu rozvaděčů jsem vždy sháněl vysloužilého montéra.

1. Věk a zdraví mu již neumožňuje plnohodnotně konkurovat mladším kolegům na stavbě
2. Dík tomu je vděčný za čistou práci v "teple" a  "od-do"
3. Zatraceně dobře ví,  co mu  často z "dílny" přišlo na montáž za paskvily
4. A většinou dík životním zkušenostem také ví,  že větší "veget" před důchodem asi mít nebude
5. A ještě dík zkušenostem často zkritizuje projekt (protože ho vidí jako první) a předejde tak pozdějším "průserům"

Zatím mi to vždy vyšlo...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #35 kdy: 14.10.2012, 00:54 »

 Palec vzhůru

A vracíme se ke starému modelu profesního růstu od učedníka, přes tovaryše k mistrovi, který ovšem předpokládal vůli se něco učit a soutěživost v oboru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde bych sehnal kompletní podklady ke zkouškám z vyhlášky 50/78Sb. ?
 Je důležitější papír na §6 nebo spíš skutečná praxe?
 Mohu u živnostníka získat platnou praxi pro zvýšení §?
 Chci se vratit po letech k oboru mechanik elektronik- je to realne?
 Zvýhodní mě maturita v jiném oboru u vyhlášky 50?
 Víme o existenci "Pravidel praxe" ?
 Dá se krátkodobě pracovat v oboru v cizině?
 Jak by mělo vypadat potvrzení o praxi v oboru elektro?
 Jaký je správný postup při návrhu vedení v novostavbě RD samotným elektrikářem?
 Jak se započítává délka praxe mezi vyhrazenými a určenými tech.zařízeními?
 Lze získat živnostenský list s §5?
 Má mít potvrzení o praxi k vyhl. 50/78Sb. nějaký konkrétní formát?
 Započítává se do praxe pro vyhlášku 50 činnost OSVČ s odpovědným zástupcem?
 V pracovní smlouvě mám "dělník" načítá se mi potřebná praxe na §7 atd.. ?
 Kde bych mohl získat zkušenosti dobreho elektromontera?
 Jak vypadá práce "elektrikáře" po 30-ti leté pauze?
 Jak získat praxi v silnoproudé elektrotechnice i když v tom nechci pracovat?
 Započítáva se praxe když budu pracovat jako osvětlovač?
 Lze si vyhlášku 50 obnovit bez dokladu o praxi?
 Počítá se 1 rok praxe, když pracuji jako elektrikář s §5 samostatně?
 Mohu pomoci zkušenému elektrikáři z Prostějovska?
 Jak získat praxi na rozšíření živnosti na montáž kamerových systému ?
 Jaké znalosti a dovednosti by měl mít absolvent SPŠE či ČVUT FEL?
 Jak je to se vzděláním u vyhlášky 50 v případě rekvalifikačního kurzu?
 Započítá se praxe §6 prací na vlastním domě?
 Započítává se základní vojenská služba do praxe?
 Co mohu dělat jako živnostník s §5?
 Jak získat potvrzení o praxi, když jsem OSVČ?
 Jak začít podnikat bez praxe?
 Jak získat paragraf 8 bez toho aby se na 6 let někde zaměstnal?
  Je možné zahrnout do praxe pro vyhl. 50 i poslední rok SOUE?
 Jak lze získat požadovanou praxi pro §6 (8) jako OSVČ?
 Jaká forma praxe je potřebná pro podnikání po ukončení VŠ?
 Potřebuji po vyučení na §7 nad 1000V, 2 nebo 3 roky praxe?
 Je možné si udělat §6 bez §5?
 Vzal by mě někdo na nějakou fušku víkendovou nebo odpolední (Olomoucký kraj)?
 Musí mi potvrdit praxi firma u které jsem získal předchozí § vyhlášky 50/78Sb.?
 Jak se počítá délka praxe po OSVČ pracovníky?
 Jak u OSVČ psát faktury?
 Co se počítá do požadované praxe pro vyhlášku 50?
 Jakou praxi potřebuji k §6 nad 1kV vyhlášky 50/78Sb.?
 Co očekává zaměstnavatel od nového, vyučeného elektroinstalatéra?
 Dá se práce v Německu na živnost považovat za praxi?
 Jak si počítat elektro praxi k doložení u přezkoušení dle nv 194/22Sb?
 PŘÍBĚH: Moje elektrikářské začátky
 Student 2/4 ročníku elektrikář silnoproud v Brně hledá praxi 20.5-31.5.

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.