Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Je možné požadovat zapojení elektrické zásuvky na zástrčku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné požadovat zapojení elektrické zásuvky na zástrčku?  (Přečteno 6237 krát)
lubosL
« kdy: 23.07.2012, 14:09 »


Je možné požadovat po elektrikáři následující zapojení, aby se na mě nerozlobil, že to není v souladu s normou:

Mám na stěnách aktivní reproduktory, ze kterých vede klasický kabel se zástrčkou na 230V. Jelikož je to skoropevná instalace, potřeboval bych pod reproduktorem zásuvku (montovatelná na stěnu). Od této zásuvky by se vedl CYKY v liště až k pevné zásuvce ke zdi, kde by byla svorkovnice, kde by se kabel "sbíhal"  ještě s druhým kabelem od druhého reproduktoru. Z této svorknovice by se vedl kabel (licna) se zástrčkou na konci, která by se v případě provozu zapojila a při klidu by byla vytažená a nehrozilo by tak zničení jemné elektroniky při nějakých přepětích, bouřkách atp.,  zkrátka aby to nebylo fyzicky zapojené, když u toho nikdo není.

Dále bych se chtěl zeptat, zda-li je možné třeba do těchto obvodů vřadit klasický vypínač (montovatelný na stěnu).

Je to totiž takové netypické řešení, které se mi zdá divné, ač funkce plní.Prostě klasický vypínač + zástrčka vypadá divně.. Děkuji za odpověď, nerad bych totiž po elektrikáři chtěl něco, co se nedělá, nebo se dělat nesmí.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.07.2012, 19:16 »

Nějak si nevzpomínám, že bych se s výrazem "skoropevná instalace" setkal v nějaké normě nebo v odborné literatuře.

Uměl bych si představit řešení, kde by okruh, jištěný max. 10A, byl přiveden do vícenásobné krabice, na které by pod jedním rámečkem byl vypínač a jedna nebo několik zásuvek (nechci dělat reklamu, ale tohle se mi od ABB docela líbí)
Mohl by se použít dvoupólový vypínač a vypínat vodiče L i N
V rozvaděči by se mi líbila ochrana SPD II (C) a u zásuvek III (D).
Další rozvody by se pak mohly posuzovat jako prodlužovací přívody, i když by měly zásuvkové konce připevněné na zdi (nebo při vhodném provedení, podložení na nábytku, v nábytku...)
Elektronika má dost často vlastní ochranu proti přepětí (varistory srovnatelné se stupněm III)

A když máte o elektroniku takový strach, skuste si také zmapovat prostor, jestli nemáte souběhy s HOP, hromosvodem,...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
lubosL
« Odpověď #2 kdy: 23.07.2012, 19:37 »

Pěkný den,
děkuji za rychlou odpověď.

Pokud bych zjednodušil svůj problém. Mám zásuvku 230 V, jištěnou na 10A. Potřebuji od této zásuvky dovést elektřinu ke dvěma reproduktorům po cca max 500W.

Řešení které je zřejmě OK: Koupit příslušné prodlužovací přívody, do zásuvky zapojit roztrojku a do ní zapojit dvě prodlužovací šnůry k reproduktorům. Mě se nelíbí právě ta roztrojka a ty prodlužovací šnůry, které jsou obvykle kvalitou až nebezpečné.

A to co se plánuji požadovat po elektrikáři - Namísto roztrojky použít: zástrčku + 20cm CYSY + nástěnnou svorkovnici + CYKY v lištách k reproduktorový m nástěnným zásuvkám.

Ano mám strach - když jeden aktivní reproduktor stojí cca za 30 000 to není žádná sranda. Proto - když odpojím fyzicky zástrčku, spím dobře.

Můžete mi nastínit co mám podnikat s HOP a hromosvodem, tomu moc nerozumím.
Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 23.07.2012, 19:52 »



Můžete mi nastínit co mám podnikat s HOP a hromosvodem, tomu moc nerozumím.
Ide o to, aby ten vas rozvod neviedol v blizkosti vodicov HOP a bleskozvodu. Je tam iste riziko, ze v pripade prechodu bleskoveho prudu bleskozovdom hrozi v blizkosti naindukovanie napatia do rozvodu, ktore nemusi zachranit ani SPD.
Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.07.2012, 20:23 »

Vaše řešení je moc komplikované, já bych si od každého repr. dal dostatečně dlouhý flexibilní kabel (pouvažovat rizika zásahu do výrobku),  a oba bych napojil do jedné vidlice (upozorňuji, že je to řešení nenormové, leč při řádném připojení vodičů a zajištění obou kabelů proti vytržení nijaké riziko nevidím - třebas kolegové?).
Pokud bych zařízení nepoužíval, prostě, bych vidlici vytáhl ze zásuvky, je to s ohledem na možná přepětí nejjistější způsob.
Zaznamenáno
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 23.07.2012, 20:27 »

pokud je obvod jištěn 10A, není problém tam vypínač vřadit, jelikož ty jsou na 10A obvykle dostatečně dimenzovány.
Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
lubosL
« Odpověď #6 kdy: 23.07.2012, 22:34 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!)
děkuji za vaše návrhy.

Jde o to, že reproduktory se občas sundají a použijí venku, takže ta zásuvka u něj být musí; o zásahu do přístroje nemůže být ani řeč, tohle není lampička. Dostatečně dlouhé dva kabely napojené do jedné zástrčky, byť dobře upevněné proti vytržení, bych svýma neelektrikářsk ýma očima považoval od elektrikáře za prasárnu. Ale třeba je to ok.  Mrknutí

Ale stále by mě zajímalo, zda je dle vás košér část "pevného rozvodu",  vedenou třeba CYKYnou se zásuvkami pouze pro konkrétní spotřebič, zapojit do sítě přes zástrčku. (samozřejmě s přepojením - třeba ve vypínači - na ohebný CYSY)

Právě se mi to dost příčí - "pevný" rozvod připojovat do zásuvky jako "pohyblivý". Ale oproti hotovým prodlužovačkám z obchodů mi to přijde bezpečnější, naddimenzovaně jší, efektivnější řešení. Už jen proto, že se to může vést v 2,5mm^2.

Díky vám za osvětlování problematiky.

Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 23.07.2012, 23:25 »

V podstatě by šel realizovat váš první návrh, ale... Ale já bych se držel "pevné" instalace, stejně píšete o liště a upevněných zásuvkách pod repro. takže až k té "původní napájecí" zásuvce jak píšete, jenom tam bych vřadil krabici (vícenásobnou nebo hlubokou) z ní realizoval spojení obou okruhů a na ní instaloval požadovaný vypínač, z ní bych v liště jako pevné vedení došel do té "původní napájecí" zásuvky a zde to připojil do stávajícího zásuvkového obvodu. Vznikne tak pouze "rozšíření" stávajícího pevného zásuvkového obvodu. Trošku na hraně je ten "světelný" vypínač, takže bu´dto snížit jištění na 10A nebo ho tam ani nedávat. (i když pokud by bylo zaručeno, že do zásuvek nebude nikdy zapojen žádný silnější spotřebič než ty reproboxy, asi by to v domácích podmínkách při dobrém řemeslném provedení nemuselo tolik bolet)

P.S. tu novou pevnou část bych rozhodně nezapojoval přes vidlici, osobně se mi toto řešení nelíbí, ostatně  a při revizi a následné opravě v jednom bytě jsem právě takové řešení zákazníkovi zrušil a z "polopevné" instalace udělal normální rozšíření stávajícího pevného zásuvkového obvodu  Úsměv
Zaznamenáno

Juraj Hámorský
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 24.07.2012, 07:54 »

Tá pevná inštalácia sa mi tiež páči viac, avšak pán lubosL chce nejakú ochranu pred bleskom. Ak to bude len tak zapojené na vypínač, neprejde tadial prúd v prípade uderu blesku? Podľa mna, prejde ako nič. Musela by tam byt SPD aspon II + III. Pri vytiahnutí zo zásuvky nemusí byť žiadna ochrana.
Ja by som si vedel predstaviť, že na stene sú zásuvky navzájom spojené a odtiaľ v lište privedená predlžovačka až ku zásuvke na konci vidlica. Od čoho sa líši takéto prevedenie od použitia predlžovačky? Okrem tých zásuviek na stene ničím. Alebo existuje predlžovačka s viacerými zásuvkymi pri sebe, použite tú pripevníte ju na stenu a nemusíte volať ani elektrikára, pretože to nie je zásah do elektroinštalá cie.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 21 dotazů.