Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Která norma hovoří o instalaci v montážní jámě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Která norma hovoří o instalaci v montážní jámě?  (Přečteno 46944 krát)
haribo
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 02.06.2012, 12:48 »


Existují pro elektroinstala ci v montážní jámě pro auto nějaké normy?
Myslím jestli tam může být zásuvka na 230V, osvětlení na 230V ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #1 kdy: 02.06.2012, 18:15 »

Má montážní jáma odvětrávání? Myslím, že jsem kdysi někde četl, že pokud montážní jáma nemá odvětrávání, pak je zde riziko, že při úniku pohonných hmot a různých provozních hořlavých kapalin, by v jámě mohla vzniknou výbušná atmosféra. V takovém případě by elektroinstala ce musela být provedena s ohledem na stanovení zóny do prostředí s nebezpečím výbuchu. Nemohu si však vzpomenout, kde jsem to četl. Možná vám poradí někdo, kdo tento problém řešil a vyřešil.
Doporučuji vycházet z určení vnějších vlivů, jejichž působení bude prostor vystaven a z nichž vycházejí opatření na provedení bezpečné elektroinstala ce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 02.06.2012, 18:49 »

Do Vyhledávání zadejte:   jám
Třeba něco najdete k užitku.


* jám.jpg (183.62 KB, 1920x1028 - prohlédnuto 3005 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
mafiak
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 03.06.2012, 09:20 »

Má montážní jáma odvětrávání? Myslím, že jsem kdysi někde četl, že pokud montážní jáma nemá odvětrávání, pak je zde riziko, že při úniku pohonných hmot a různých provozních hořlavých kapalin, by v jámě mohla vzniknou výbušná atmosféra. V takovém případě by elektroinstala ce musela být provedena s ohledem na stanovení zóny do prostředí s nebezpečím výbuchu. Nemohu si však vzpomenout, kde jsem to četl.

Pravdepodobne si to spomínate z nejakého článku o LPG. LPG je ťažší ako vzduch a preto jeho prípadný únik je potrebné nútene odvetrať (montáže jamy, podzemné parkoviská).
Pri dnesnych modernych systemoch so vstrekovacmi, pravidelnym servisom (ziadne samodomo) mi to pride doslova postavene na hlavu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 03.06.2012, 10:09 »

I výpary benzínu a nafty jsou těžší než vzduch. Benzínové výpary mají relativní hmotnost 4. Co se týká moderních motorů a podobně, tím bych se moc neoháněl. Co se v té jámě bude dělat. Předpokládám, že ze tam ty auta budou spravovat a že při servisních úkonech může k úkapům dojít. Nebo to bude montážní jáma jen na prohlídky nebo opravy na podvozku? Pak by se mělo ošetřit provozním řádem co se tam může a nemůže....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 03.06.2012, 10:23 »

Zkusím prohlédnout své staré poznámky. V paměti mi utkvělo (nevím jestli správně) že po zapnutí světla v montážní jámě, se nejdřím musí zapnout odsávání na cca 2minuty a teprve potom se mohou zapnout světla a zásuvky v jámě. Až se mi to podaří dohledat (jestli jsem o to nepřišel s daty a fotkami na jednom HDD),  napíšu sem více.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 03.06.2012, 11:20 »

Normu jsem nenašel, ale když jsme před lety jednu montážní jámu dělali pro dopravní podnik, muselo tam být zajištěné odvětrání, třeba i kvůli CO2 a osvětlení, které neoslňovalo a přitom splňovalo poměrně vysokou úroveň osvětlení. V jámě byla vyšší intenzita, než na zbytku haly.
Nepamatuju si přesně řešení, ale byla tam i zvýšená ochrana před úrazem proudem, z důvodu omezeného prostoru a možnosti vyproštění.
Nevím, jestli jsme tam tenkrát dávali oddělovací trafo, nebo jestli v jámě bylo jen 24V.
Nepamatuju si už přesná řešení, ale vím, že s tím měl projektant dost práce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 03.06.2012, 16:41 »

já jsem byl donucen jít na osvětlení 24V - zásuvka není, což normě (aspoň tehdejší) vyhovělo  - spravují se tam traktory...  a mechanici si tam tahají prodlužovák, což riziko nesnižuje, ale normě při revizi neodporovalo.

ale montážní jámu jsem dělal jen jednu a už je to dost let...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 03.06.2012, 17:04 »

Např. NV 101/2005 Sb.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

mafiak
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 03.06.2012, 20:14 »

I výpary benzínu a nafty jsou těžší než vzduch. Benzínové výpary mají relativní hmotnost 4. Co se týká moderních motorů a podobně, tím bych se moc neoháněl. Co se v té jámě bude dělat. Předpokládám, že ze tam ty auta budou spravovat a že při servisních úkonech může k úkapům dojít. Nebo to bude montážní jáma jen na prohlídky nebo opravy na podvozku? Pak by se mělo ošetřit provozním řádem co se tam může a nemůže....

Vypadol mi tam jeden odstavec. Moderným som na mysli  pohon na LPG. Zákaz vjazdu vznikol kôli svojpomocným prestavbám kde úniky neboli ničím nezvyčajným, reeviovať nebolo čo...
Ospravedlňujem sa že som odbočil od témy.

Ale ešte mi nedá. Známy ma na lodi pri zapaľovaní výstrahu: "pred každým štartom odvetraj motorový priestor aspoň 1 minútu".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #10 kdy: 04.06.2012, 07:24 »

V dnešní době hydraulických zvedáků už montážní jámy moc "nefrčí",  s nově budovanou montážní jámou jsem se nesetkal už snad 15 let.
Pokud si vzpomínám, předpisy pro montážní jámy byly dost přísné - odvětrání, mechanická ochrana svítidel, zás max. 24V apod.
V běžné garáži (např. u RD) byla montážní jáma "nezkolaudovate lná",  obvykle se tedy při kolaudaci nějakým způsobem maskovala Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 04.06.2012, 08:55 »

Jak píše Vl.Rozmahel NV 101/2005 řeší jámy, dříve to bylo jiné NV, nechce se mi to hledat. Jenom s tím odsáváním k tomu dodám, že z hlediska higieny se dělá přívod vzduchu, který musí být temperovaný v zimě. To zmamená do potrubí dát vyhřívací těleso a samozřejmě spočítat výkon vzduchu a jeho výměnu, aby nedošlo k nějaké nebezpečné koncentraci plynů. A doplnit místní bezpečnostní předpis pro používání jámy. Osvětlení v jámě  musí být chráněno proti mechanickému poškození. Dělali jsme na to přídavné mříže, protože málokteré svítidlo vyhovuje hrubému provozu který je v tomto prostoru. Pokud uděláte odsávání z jámy, tak si tam nasajete vzduch z dílny, který nemusí být nad zemí zrovna zvlášt vhodný pro dýchání. Nasajete tam všechny pachy z dílny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #12 kdy: 04.06.2012, 08:59 »

7. Pracoviště pro výrobu, opravy a údržbu dopravních prostředků
7.1 Pracoviště, kde se pracuje na spodcích dopravních prostředků, musí být vybaveno bezpečnými zdvihacími zařízeními, zvedacími plošinami, rampami nebo pracovními jámami, které odpovídají normovým hodnotám a které umožní zaměstnancům vykonávat činnosti ve vhodné pracovní poloze. V prostředí s nebezpečím výbuchu postupuje zaměstnavatel podle zvláštních právních předpisů15).
7.2 Rampa musí být v případě potřeby vybavena vodícími lištami zabraňující bočnímu sjetí dopravního prostředku. Na konci neprůjezdné rampy musí být nainstalovány zarážky,
7.3 Hloubka pracovní jámy musí umožnit práci ve vhodné pracovní poloze, její stěny a podlaha musí být omyvatelné. Podlaha musí být v případě potřeby vybavena záchytnou jímkou a elektrické zařízení v jámě musí být v souladu s požadavky zvláštních právních předpisů. Pracovní jáma musí být vybavena nejméně jednou elektrickou zásuvkou a dostatečným počtem svítidel a výklenky umístěnými v dostatečné výšce ve stěnách umožňujícími odkládání pracovních prostředků a pomůcek.
7.4 V bezprostředním okolí pracovní jámy musí být na podlaze vyznačen ochranný manipulační prostor, který musí být vhodným způsobem zajištěn tak, aby do něho mimo přistavovaných dopravních prostředků a zaměstnanců, kteří dopravní prostředek přistavují nebo vykonávají jeho údržbu, případně opravy, nesměly vjíždět jiné dopravní prostředky, ani vstupovat jiné osoby. Používané pracovní jámy je zakázáno překračovat a přeskakovat.
7.5 V bezprostřední blízkostí pracovní jámy musí být umístěny značky upozorňující na nebezpečí pádu a značky s vyznačením v ní zakázaných činností.
7.6 Trvale nepoužívaná pracovní jáma nebo její nepoužívaná část se musí zabezpečit podle bodu 5,9.
7.7 Přes pracovní jámu pro více než dva dopravní prostředky, musí být za každým druhým přistaveným dopravním prostředkem umístěny můstky pro bezpečný přechod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 04.06.2012, 10:58 »

Ano, to je citace ze 101/2005.
...dříve to bylo jiné NV, nechce se mi to hledat...
Byla to vyhl.231/1991Sb, byla zrušena v r.2003.
Ta 231 byla trochu obšírnější, její ustanovení lze použít do MPBP.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #14 kdy: 04.06.2012, 12:56 »

Byla to vyhl.231/1991Sb, byla zrušena v r.2003.
Ta 231 byla trochu obšírnější, její ustanovení lze použít do MPBP.
Nějak se mi to nedaří najít  Pláč


* 231_91.jpg (417.14 KB, 1024x768 - prohlédnuto 1964 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 04.06.2012, 13:55 »

Správně, správně. Je to 213/91.  Smích Malý překlep.  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #16 kdy: 04.06.2012, 14:20 »

 Palec vzhůru Našli, našli, ale není tam o elektroinstala ci nic víc než v nové vyhlášce:

(3) Pracovní jáma musí být vybavena
a) nejméně jednou elektrickou zásuvkou, 4) přednostně umístěnou v jámě,
b) pevnými svítidly v provedení odpovídajícím zvláštním předpisům, 5)
c) výklenky ve stěnách umístěnými ve výšce umožňující pohodlné odkládání předmětů,
d) záchytnou (čisticí) jímkou, umístěnou v nejnižším bodě a krytou ochrannou mříží.

pozn.4) ČSN 34 1010 Všeobecné předpisy pro ochranu před nebezpečným dotykovým napětím.
pozn.5) ČSN 33 2310 Předpisy pro elektrická zařízení v různých prostředích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 04.06.2012, 15:41 »

I výpary benzínu a nafty jsou těžší než vzduch. 
Faktem je, že u montážních jam hnacích kolejových vozidel se nebezpečí výbuchu nepředpokládá a co mám zkušenosti z protokolů VV, tak ani BE2N3. Obvykle se tam vyskytuje vysoké mechanické namáhání a oplach tryskající vodou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký je rozdíl mezi prostorem a prostředím?
 Je možné mít v rozvodně nn kancelář, pracovnu?
 Je elektroinstalace veteriny elektrickým rozvodem pro lékařské účely?
 jak zjistím jaké prostředí a stupeň krytí mám použít?
 Může koncentrace vodíku může překročit hranici výbušnosti?
 Která norma popisuje elektroinstalaci ve třídách mateřských škol?
 Ake prostredie je v sklade výbušnín?
 Jak posuzujete elektrická zařízení mimo pevnou instalaci v zábavních podnicích?
 Jaké prostředí je určeno číslicí 311 nebo 322 v trojůhelníku?
 Jak posoudit masážní salon? Jako provozovnu nebo zdravotní zařízení?
 Podľa čoho sa určuje prostredie v sklade streliva na Slovensku?
 Za jakých podmínek může být velín součástí rozvodny nn?
 Jaké zvolit krytí do prostředí BE2N1 a AE4?
 Do které skupiny zatřídit vězeňskou celu?
 Jaká je přesná definice obyčejného prostředí dle dnes již neplaných norem?
 Jakou instalaci provést v prostoru BE2N1?
 Je BE2N3 opravdu prostředí s nebezpečím výbuchu?
 Je prostredie v okolí šrotovníka výbušné?
 Jak určit prostředí s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů a par
 Jak je klasifikován podbíjený strop z hlediska hořlavosti?
 Je kombinace prázdný, mokrý vodojem-WAP-přenos.svítidlo 230V přes FI bezpečná?
 Klima, prostředí a instalace nad 1kV
 Co znamená 1.prostředí či 2.prostředí z hlediska EMC?
 Dle jakých požadavků a ČSN řešit návrh elektroinstalace v domově pro seniory?
 Je možné používat elektricke spotřebiče u bazénu?
 Existují speciální normy elektro pro potravinářský průmysl?
 Jaké je krytí topných těles použít v prostředí s textilem?
 Jak se určuje stupeň prašnosti?
 Mohu na dílně s BE2N3 instalovat halogenový reflektor?
 Jaké je korozní prostředí 0,5-1m nad hladinou aktivační nádrže venkovní ČOV?
 Prováděl někdo instalaci v "gabionové stavbě"?
 Jaké doklady musí dodat dodavatel gastro zařízení?
 Jak se dívat na zděné silo pilin z hlediska ochrany před bleskem?
 Jaký prostor a vliv prostředí by se měli zvolit pro nafukovací stan 2000-3,5-51?
 O jaký se jedná prostor z hlediska úrazu el. proudem v zóně 22?
 Lze umistit rozvadec do technicke mistnosti s umyvadlem?
 Musí být v prostředí zvlášť nebezpečném použita doplňková ochrana?
 Řeší nějaká norma rozvaděče umístěné ve sklepě?
 Je možné umístit rozvaděč v BE2N1?
 Sú nejaké špeciálne požiadavky na elektroinštalácie v športovej strelnici?
 Které nové předpisy řeší instalaci venkovní zásuvky v prostředí AD5?
 Jaká zvláštní specifika má instalace v kadeřnictví?
 Aký je rozdiel medzi VV BA1 a BA2?
 Jaká je definice bytu?
 Jaké vyhlášky, předpisy či normy dnes řeší elektroinstalaci v krytech CO?
 Může být rozvaděč umístěn v plynové kotelně?
 Jaké krytí by měl mít rozvaděč ve venkovním přístřešku s otevřenými stěnami?
 Lze mít v archivu doumentace zářivková svítidla bez krytu?
 Je strojovna chlazená čpavkem prostor s nebezpečím výbuchu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.