Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Jak zapojit dvojitý vypínač pro dvě samostatná světla?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit dvojitý vypínač pro dvě samostatná světla?  (Přečteno 74329 krát)
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 16.04.2012, 22:30 »

Mimo to je i chyba, že kluky v 9 třídě ZŠ učí jak zapojovat zásuvky a vypínače. ZDE je chyba č. 1,  a příčina 95% úrazů, požárů a bohužel i úmrtí kvůli špatně zhotovené (samozřejmě svépomocné) elektroinstala ci Hněv Lidé pak nemají z elekřiny takový respekt, jaký by měli mít, a do všeho se pouštějí a neuvědomují si rizika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 16.04.2012, 22:37 »

Osveta v tejto oblasti skutocne chyba.. vidim to aj vo svojej domacnosti bohuzial...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 16.04.2012, 22:55 »

Osvěta je na houby, lidi je třeba řádně strašit, alespoň v prodejnosti pánských ochran toto funguje na 100%
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 16.04.2012, 23:12 »

Osvěta je na houby, lidi je třeba řádně strašit, alespoň v prodejnosti pánských ochran toto funguje na 100%
So 6rocnym (aj ked nevlastnym) synom v domacnosti je to niekedy problem.. ona ta zvedavost je zla
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Juraj Hámorský
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 17.04.2012, 07:24 »

Pre pána marekas: Nezabudnite si VYPNUT istič.
S tym my moc neurobíme. Stále budu existovat "baumax experti" ktorý vám poradia, kľudne aj po telefone, ako zapojíť zasuvku, či vypínač (trebars i 5b). Ved na zašroubovaní pár skrutiek nic nie je. A to čo povie "baumax expert" je pre nich svate. A my sme zlí, pretože to chceme urobiť bezpečnejšie=drahšie. To ako ked som pred 5 rokmi robil el. naším. Sami mi spravili škrty, so slovami načo toľko ističov, ... Spravil som to tak ako chceli. O par mesiacov zas spekulovali inac, tak som to prerobil (tak ako som to chcel na zaciatku).
Páni co s takým zákazníkom, ktorý si nechce dat poradit a trva na svojom aj ked to odporuje normam? Je možnosť nejako si to písomne podloziť, že to je podla jeho vole a porusuje tym to a to a dat mu to podpísať? Obstojí niečo takéto?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 17.04.2012, 07:37 »

So 6rocnym (aj ked nevlastnym) synom v domacnosti je to niekedy problem.. ona ta zvedavost je zla
Na děti působí když se leknou.
Doufám, že z toho nebudu mít nějaký problém (např. s Džamilou Stehlíkovou...  Škleb)
A např. takový vyzkratovaný kondenzátor, kdy je záblesk doprovázen pěknou ránou, dokáže dětem naznačit, že "v elektrice je síla, na kterou si musí dát pozor"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 17.04.2012, 10:15 »

Na děti působí když se leknou.
Doufám, že z toho nebudu mít nějaký problém (např. s Džamilou Stehlíkovou...  Škleb)
A např. takový vyzkratovaný kondenzátor, kdy je záblesk doprovázen pěknou ránou, dokáže dětem naznačit, že "v elektrice je síla, na kterou si musí dát pozor"...

Dieta nie je moje.. prisiel som k nemu az v tomto veku.. (2 v jednom Úsměv ).. ale nejaku osvetu budem musiet spravit
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 17.04.2012, 10:45 »

A např. takový vyzkratovaný kondenzátor, kdy je záblesk doprovázen pěknou ránou, dokáže dětem naznačit, že "v elektrice je síla, na kterou si musí dát pozor"...


Tímto způsobem jsem přesvědčil svého 9tiletého sourozence aby měl z elektřiny respekt. Vybil jsem přes šroubovák kondenzátor nabitý na 50V. Účinek byl nad očekávání úspěšný a bratřík celý den nepromluvil, jak se lekl Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #26 kdy: 17.04.2012, 10:50 »

.. ale nejaku osvetu budem musiet spravit

Aby osvĕta nedopadla jako ve filmu Obecná škola. Jako malému mi zabránili rodiče strkat prstíky do zásuvek záslepkami. Kdo chce vždy i přes zákaz si poradí. Vzal jsem židly,  pletací jehlice a začal se šťourat v zásuvce vedle vypínače. Dostal jsem takovou pecku, až mi v hlavĕ hučelo a od té doby jsem chtĕl být elektrikářem. Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 17.04.2012, 19:51 »

to Khun
Já bych provedení  instalace svépomocí až tak neodsuzoval. Naopak je smutné,že provedení "profesionálů" mnohdy svou kvalitou za laiky silně pokulhává.
Samozřejmě že ne všech profesionálů.
Jen tak na okraj,v dobách výstavby panelákových sídlišť měla být norma na připojení zásuvky 3 min (bez záruky).
Když už narážíte na ty úrazy, kolik jste jich ve svém okolí zaznamenal ?
Já za cca 40let  3 smrtelné a 1 velice těžký úraz.Jeden smrťák se stal v JZD, odnesla to snad krmička.Vlhké agresivní prostředí.
Další 2 smrťáky a 1 vážný se přihodilo elektrikářům při výkonu práce.Nebyli to žádní začátečníci, dva z nich byli opravdu velice zkušení, desítky let praxe, mluvilo se o nich jako o panech elektrikářích. Bohužel tu osudovou chybu udělali při naprosto rutinní práci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 17.04.2012, 21:07 »

To Hugo K.

Zajisté s vámi v mnohém souhlasím. Co se týče úrazů, tak jsem osobně ještě nezaznamenal žádný, jelikož jsem po škole krátce. Úrazy jsem zaznamenal spíš prostřednictví m známých kteří pracují v elektroprůmysl u a multimediálníc h zařízení. To že jste úrazů nezaznamenal mnoho nezaručuje, že v příštím měsíci jich nebude třeba hned 50. Proto je lepší varovat, protože život je jen jeden.

Ano, není profesionál jako profesionál. Ale to není jen u elektrikářů, ale též u policistů, kuchařů, politiků, prostě všude... někdo je holt svědomitý, a jiný zas lempl.

Co se týče svépomocné elektroinstala ce, tak tu též neodsuzuji, ovšem v určitých mezích. Dřevostavby jsou trochu jiné než klasické zděné domky, to víte sám, tam bych pracoval svépomocně fakt jen s kamarádem elektrikářem. Neberte mě nijak špatně, nepřeji úraz ani škodu nikomu, ale nejvíce úrazů je statisticky mezi laiky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 17.04.2012, 21:38 »

Ono s těmi úrazy je to poněkud složitější. Ne všechny jsou mediálně známé a věřte je jich dost. Zejména od různých udělátek ve stylu Udělej urob si sám a v neposlední řadě Receptáře. Fascinují mě osobně různé strojky na úpravu zahrádky pro držení v ruce operující s napětím 400V,bez jakýchkoli bezpečnostních prvků. A staré zpuchřelé prodlužky opět zejména na 400V je kapitola sama od sebe. A k tomu se připojuje tak nějak sfušovaná elektrická instalace která toto napájí. Což znamená dílna ,  stodola garáž a tak dále. To že jsem přežil "ránu "od elektriky stále ještě nic neznamená. Může totiž dojít k srdeční arytmii, která se projeví až za určitý čas po nějaké námaze nebo zvýšeném stresu apod. Na každém školemí nám toto vtloukají do hlavy a to i u hasičů. Proto pokud vidím člověka kterého zasáhl el. proud musím ho předat prokazatelně do péče lékaře.Ne jen odvést do čekárny. Dotyčný totiž může z čekárny utéct a někde zkolabovat bez pomoci.
Ano kutil si může přivrtat lišty perfektně, precizně natahat kabely. Zkrátka tu všeobecnou řemeslnou práci, ale už neví jak dodržet  bezpečnost a hlavně s jakým materiálem kde pracovat.
Viz výše, Wagosvorka je amatérismus. A co jistič a chránič? Drahé zbytečnosti,co?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Garaj
« Odpověď #30 kdy: 21.04.2012, 09:36 »

Pán ešte nevie chodiť a už by chcel lietať. Vypínač čo má tri šroubíky nebude asi to pravé orechové? Alebo si myslíte, že ano? Veď mu bude stále svietiť jedno svetlo, alebo nie? Do vypínača doviesť nulák a zem? aj to tam patrí? Možno som už hlupák starý ale toto by ma naozaj zaujimalo.Ak si toto pán uvedomí, môže sa pýtať ďalej.Bude už vedieť tzv chodiť.Inak má na lietanie ešte stále dosť času.Naozaj by mu to mal urobiť radšej elektrikár,ktorého nechá na tej chate potom aj vyspať a bude mať istotu, že je to dobre.Je to tzv skúška vlastným životom. U mňa na chalupe spal už kdekto, aj právnici, revizák, zateplovač, plynár a podobne.Vždy som im to potom pripomenul, že je to skúška vlastným životom. Písal som kedysi, že som u dcérky po zapojení el sporáku, než som utekal kúpiť skúšačku, vyskúšal zapojenie sporáku vlastnými rukami a potom som to ešte kontroloval skúšačkou,fazovkou.Potrebovali variť obed, práve vtedy, ked som prišiel na návštevu a to mi nepovedali, že sporák ktorý som doviezol chcú aj zapojiť.Aj taký je svet.Moment prekvapenia to bol dobrý.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Hámorský
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 22.04.2012, 19:38 »

Pán Garaj, zrejme sa jedná o typ vypínača, kde sú tri šroby. Bud niečo staršie, alebo šetria na šrobikoch. Ale fungovat by to malo. Leda by mal schodištovy vypínač  Škleb
A ta zem s pracovnym vodicom, raz som sa tu na to pýtal a pani z fora ma upozornili na novší sposob realizácie el. rozvodov a to bez použitia prepojovacích krabiciek. Všetko sa prepojí vo vypínači a z tadial sa môže ku svetlam tahať nap CYKY 5C.
Ale tym nechcem vraviet ze nemate pravdu. Zrejme si pán chatar verí a je lepsi ako elektrikári. Kto chce kam, pomozme mu tam.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Garaj
« Odpověď #32 kdy: 23.04.2012, 06:16 »

Písať o tom,že by mal kupovať alebo zabudovať vypínač podľa čísla by asi bola pre pána  španielská dedina.Ale nepísal,aký ma vypínač,iba že má tri šrobky.To by som mu mohol napísať aj to, že dva šroubiky ešte patria do krabice na uchytenie vypínača.Naoza j takýmto kutilom by bolo dobre pripomenúť, že návod na samovraždu môže byť posudzovaný aj ako trestný čin. Ale to je trochu pritiahnuté za vlasy aj ked pravdivé.O tom, že cez krabicu,ako takú môžu prechádzať aj vodiče žz. a m. nepochybujem ale do vypínača na svetlo nie sú potrebné. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Garaj
« Odpověď #33 kdy: 23.04.2012, 06:44 »

Trošku sa ospravedlňujem,pán píše,že chce zapojiť dvojitý vypínač-teda pre kutilov tzv. lustrový,ak sa nemýlim.To ostatné platí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Poradíte mi jak přivést do vypinače proud bez sekaní do zdi?
 Mohu použít k vypínači barvy žil modrá-hnědá?
 Poraďte mi prosím s montaží spínače?
 Je nejake pravidlo pro bezny pokojovy vypinac ve ktere poloze ma byt zapnut?
 Jak zapojit ctyri vypinace do schodistoveho zapojeni?
 Jak udělat ze schodistových vypínačů tlačítka?
 Jak zapojím schodišťový vypinač z pěti míst?
 Jak mám zapojit 3-4 vypínače na jedno světlo?
 Jak zapojit tento šňůrový vypínač?
 Co s vodiči PE a N ve vypínači?
 Pokud existuje schodistový dvojvypínač, kolik mezi ním vést vodičů?
 Proč mi při zapojení dvou vypínačů č.6 vypadává chránič?
 Ako zapojiť vypínače 5 a 6 do funkčného celku?
 Zvládnu vyměnit vypínače sama?
 Kde se bere napětí na vypnutém schodišťovém vypínači?
 Jak zapojit 2 střídavé vypínače?
 Lze zapojit schdišťový spínač jako stmívač?
 Jak správně umístit vypínací a zapínací tlačítko?
 Proč je napětí 100 V mezi kontakty schodišťového a křížového vypínače ?
 Co mě to koplo?
 Jak propojit tři vypínače pro ovládání jednoho světla?
 Jak zapojit spinače s orent.doutnavkou aby neproblikávaly při užití úsporek?
 Setkali jste se u rodiného domu se stop tlačítkem i pro zásuvkové obvody?
 Jak jsou zapojeny spínače v bezpečnostní liště rolovacích garážových vrat?
 Jak napojit nový vypínač v místnosti?
 Kolik kabelů cyky 3x1,5 je možné spojit pod vypínačem?
 Poradíte mi s kombinací dvojspínače ř. 5 a 6?
 Kde hledat chybu v zapojení dvou obvodů pomocí schodišťových spínačů?
 Bude mi stačit pro přesun vypínače CYKYlo A 3x1,5mm?
 Jak zapojit schodišťové vypínače na jedno světlo?
 Jaké volit bezdrátové ovládání světel s rychlými přechody mezi stavy (VYP/ZAP)?
 Jak nahradit klasický vypínač bezdrátovým?
 Jak zapojit křížový vypínač mezi schodišťové?
 Ako zapojit vo vypinaci radenia 6+6 vodic CYKY 3x1.5?
 Jak zapojit šňůrový vypínač na kabel s třemi vodiči?
 Do jaké výšky osadit vypínače u postele?
 Proč občas nezafungují schodišťáky?
 Poradíte mi kam na vypínač č.7 připojit signalizační led diodu?
 Je možné umiestniť 5 káblov pod vypínač?
 Existuje jiná kontrola rosvícení na WC než doutnavkou ve vypínači?
 Moze prudovy chranic nahradit vypinac?
 Jaké použít kabely pro zapojení stropního světla a vypínače s rezervou ...?
 Akým káblom pripojiť svetelný spínač SOU-3, keď chcem spínať slaboprúdový obvod?
 Ako spojiť prepinač 5A a 6?
 Jak argumentovat u nesprávně instalovaných vypínačů?
 Jak zapojit vypínače s orientačními doutnavkami?
 Jaký je rozdíl ve vypínači mezi černým a hnědým vodičem?
 Jak zapojit vypínač světla s třemi vodiči?
 Jak zapojit spínače řazení 6?
 Lze mít ve vypínači 6+6 vodiče různých rozvaděčů?
 Jak připojím ventilátor na dva nezávislé vypínače?
 Jak zapojit střídavý přepínač s orientační a signalizační funkcí?
 Kde mám chybu v zapojení sériového spínače č.5.?
 Jak sestrojit lampičku s časovým vypínáním?
 Jaké barvy vodičů mohu použít pro zapojení schodistového vypínače?
 Nakreslíte mi prosím schéma řazení vypínačů 6+5B+5B+6 pro tři žárovky?
 Jak zapojit paralelně dva vypínače čerpadla?
 Proč funguje vypínač pouze při sepnutí jiného?
 Jde přehodit orientační kontrolku na vypínači firmy Schneider?
 Jaké je správné zapojení schodištáku se 2 přepínači a 2 světly?
 Jak přepojit 6+6 dvojitý schodišťový vypínač na stmívač DR2-SD?
 Mohou být v krabici dráty Al a Cu spojené čokoládou?
 Jak zapojit bezdrátový vestavěný spínač?
 Ako zapojit 5b+5B+6 vypinace?
 Jak zapojit dvě IR čidla a vypínač pro trvalé sepnutí?
 Složitější zapojení vypínačů?
 Proč jsou u vypínače č.6 tři vodiče?
 Je toto zapojení osvětlení s lustrovými vypínači správné?
 Lze ovládat světla ze 3 míst vypínačem s dvojpáčkou?
 Dá sa vypínač radenie 1s zapojiť aj bez prítomnosti vodiča N?
 Jak zapojit přepínače 5b (6+6) pro dvě vzdálenější světla?
 Jak lze přepnout dva světelné okruhy jedním pohybem, jedním tlačítkem?
 Jak zapojit vypínače na prodlužku, kde vypínač bude o dva metry dál?
 Které dva vypínače s doutnavkou mohou signalizovat i provoz spotřebiče?
 Lze dva spínače řazení 2 zapojit jako schodišťové vypínače?
 Může mít odečet elektroměru vliv na polohu klapky osvětlení?
 Jak lze bezdrátově sjednotit 2x vypínače?
 Jak mam rozdelit svetlo, ktere je spolecne zapojene s ventilatorem na wc?
 Existuje kombinace vypínače 6+6 a 6?
 Je možné, že by vypnutý vypínač vypnutý nebyl?
 Proč jsem ve vypínači naměřil 140V?
 Je možné zapojit vypínač schodišťového osvětlení modrým vodičem?
 Jak demontovat vypínač ABB Swing?
 Jak zapojit stropní ventilátor se světlem do dvojvypínače?
 Proč mám na vypínači dva vodiče L?
 Může se dát u zapojení vypínače na modrý vodič fáze?
 Jak se nastavuje na dotykovém vypínači stav po opětovném obnovení napájení?
 Použili ste niekto 230V/AC vypínače pre osvetlenie 48V/DC?
 Lze zapojit orientační doutnavku na signalizační zapnutého stavu?
 Může vypínač rozpojovat nulový vodič?
 Jak zapojit vypínač v kovové zárubni?
 Jak vyřadit jeden vypínač z provozu?
 Jak nahradit jeden z vypínačů č.6 bezdrátovým prvkem?
 Proč elektrikáři používají vypínač řazení č. 1 místo č. 2?
 Je možné vypínač 5b použiť ako 6 a 1?
 Ako správne prepojiť PEN vodič vo viac rámikovej zásuvke?
 Lze jeden schodišťový vypínač nahradit bezdrátovým?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 23 dotazů.