Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak řešit výkazy a rozpočty v rámci projektových dokumentací?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak řešit výkazy a rozpočty v rámci projektových dokumentací?  (Přečteno 4394 krát)
H
« kdy: 12.04.2012, 22:37 »

Dnes se na fóru objevil jeden vskutku zajímavý odkaz na web pavlat-znalec cz, na kterém je uveřejněn jeden zajímavý článek zpracovaný soudním znalcem na téma rozpočtování staveb:
Citace
Právní předpisy
Dřívější vyhlášky o dokumentaci staveb vyhl. č. 163/ 73, 105/81, 5/87 nařizovaly, ve které fázi výstavby má být zpracován jaký rozpočet a určovaly také jeho formu. Rozpočet stavby musel být povinnou součástí projektové dokumentace stavby. (viz příloha č. 8. vyhl č. 5/1987 sb. - vyhláška o dokumentaci staveb) S nástupem vyhlášky o projektové přípravě staveb (vyhl. č. 43/1990 Sb.,  která zrušila vyhl.č. 5/1987 Sb.) byla od 15. 03. 1990 zrušena povinnost, že projektová dokumentace stavby musí obsahovat také rozpočet. Vyhláška pouze stanovila (viz. § 8,) rozsah celkových nákladů stavby a určila, že se tyto náklady stanoví jako smluvní cena. Vyhláška č. 43/90 Sb. byla dne 01.07.1992 zrušena zákonem č. 262/ 1992 Sb. (úprava stavebního zákona),  a to bez náhrady a od té doby není ani povinnost, ani způsob členění rozpočtu nebo rozpočtových nákladů, žádnou právní normou nijak řešena. V dnešní době je věcí každého z účastníků výstavby, jestli si v kterékoliv fázi výstavby nechá zpracovat rozpočet nebo ne. Rozpočet stavby zpracovávají odborní pracovníci, rozpočtáři a každý účastník výstavby si může zpracování rozpočtu v požadované podrobnosti objednat, pokud o to má zájem.
Jelikož se o toto téma zajímám a v podstatě na něj dost často narážím, nedalo mi uvedené údaje trochu zaktualizovat.

Článek končí zrušením vyhlášky č. 43/1990 Sb. Aktuálně platná Vyhláška č. 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb zpracování rozpočtů v rámci žádného z projekčních stupňů taktéž nevyžaduje, ani nijak neřeší.

Jedinou výjimku v současnosti tvoří zadávací dokumentace veřejných zakázek - od 1. 5. 2004 platila Vyhláška č. 239/2004 Sb.,  kterou se stanoví podrobný obsah a rozsah zadávací dokumentace stavby, která byla ke dni 1. 7. 2006 zrušena Zákonem č. 137/2006 Sb. o veřejných zakázkách. Ten v § 44, odst. (4),  písm. b) požaduje zpracování soupisu stavebních prací, dodávek a služeb s výkazem výměr v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem … který v současnosti ovšem neexistuje.



Tedy?
Víte o nějakém dalším předpisu, nařizujícím, aby součástí jakékoli projektové dokumentace byly výkazy výměr, či projekční rozpočty? Prosím konkrétní odkazy či citace. Můj názor projektanta je, že se jedná o zcela samostatnou profesi, kterou má zpracovávat rozpočtář a ne projektant. Projektant má dle mého projektovat (navrhovat řešení, dimenzovat, řešit způsoby ochrany, atd.),  rozpočty a oceňování má dělat rozpočtář. Vím, kontroverzní téma ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 13.04.2012, 06:53 »

Dnešní stav: šikovný projektant je zároveň i rozpočtářem. Proč by ne? Cena za rozpočet padne do jeho kapsy. Když to umí, proč by toto zadával někomu jinému? Proto mě toto téma celkem netrápí. Pokud chce někdo rozpočet, sdělím mu cenu a pak vypracuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
H
« Odpověď #2 kdy: 13.04.2012, 07:32 »

To je jednoduché, z několika důvodů:

- rozpočtování má dle mého velmi široký záběr a vyžaduje neustálé aktualizace cen; pokud zároveň s projektováním nerealizuji zakázky, pak nemám šanci udržovat aktuální databázi cen;

- s předchozím bodem souvisí i to, že takzvané "projekční rozpočty" jsou pouhým pohledem z okna a ve většině případů i k ničemu; jako projektant dám projekční ceny, jenže ... nemůžu vědět, jaké mají realizační firmy nákupní marže ... nemůžu vědět, za jaké hodinové sazby jsou firmy ochotny dělat ... nemůžu vědět co jsou schopni čím nahradit a následně si to obhájit ... atd. ... takže to ve finále akorát vypadá, že projektant neumí spočítat cenu, protože vítězná realizační firma je na 50% jeho ceny

- v mnoha případech je podrobná specifikace akorát mrháním času, protože pak přijde realizační firma a nahradí kde co něčím jiným (krásný příklad je ochrana před bleskem; budu se XX hodin drbat s podrobnou specifikací "do posledního šroubku" pro halu, pak přijde realizační firma, řekne že tam dá aktiv, investor to bere, protože mu udělají o 60 tis nižší cenu a nikdo nemá šanci tomu zabránit)

- můj názor je, že není úkolem projektanta, a ani to není u velkých staveb v jeho silách, specifikovat materiál do posledního šroubku; jsou malé stavby ala rodinné domky, kde to zcela jistě jde, ale jsou také velké stavby, kde to je pro samotného projektanta nereálné



Ale o to celkem nejde.
Dotaz směřoval, zda nějaký předpis (zákon, vyhláška, nařízení vlády, norma) mimo výše uvedeného nařizuje, aby součástí projektů byly výkazy nebo rozpočty. Ano, existuje ještě publikace UNIKA, která tento požadavek zmiňuje, ale přijde mi to ničím nepodložené tvrzení (nejspíše vycházející z minulosti?).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 13.04.2012, 08:19 »

To je jednoduché, z několika důvodů:

- rozpočtování má dle mého velmi široký záběr a vyžaduje neustálé aktualizace cen; pokud zároveň s projektováním nerealizuji zakázky, pak nemám šanci udržovat aktuální databázi cen;

- s předchozím bodem souvisí i to, že takzvané "projekční rozpočty" jsou pouhým pohledem z okna a ve většině případů i k ničemu; jako projektant dám projekční ceny, jenže ... nemohu vědět, jaké mají realizační firmy nákupní marže ... nemohu vědět, za jaké hodinové sazby jsou firmy ochotny dělat ... nemohu vědět co jsou schopni čím nahradit a následně si to obhájit ... atd. ... takže to ve finále akorát vypadá, že projektant neumí spočítat cenu, protože vítězná realizační firma je na 50% jeho ceny

- v mnoha případech je podrobná specifikace akorát mrháním času, protože pak přijde realizační firma a nahradí kde co něčím jiným (krásný příklad je ochrana před bleskem; budu se XX hodin drbat s podrobnou specifikací "do posledního šroubku" pro halu, pak přijde realizační firma, řekne že tam dá aktiv, investor to bere, protože mu udělají o 60 tis nižší cenu a nikdo nemá šanci tomu zabránit)

- můj názor je, že není úkolem projektanta, a ani to není u velkých staveb v jeho silách, specifikovat materiál do posledního šroubku; jsou malé stavby ala rodinné domky, kde to zcela jistě jde, ale jsou také velké stavby, kde to je pro samotného projektanta nereálné



Ale o to celkem nejde.
Dotaz směřoval, zda nějaký předpis (zákon, vyhláška, nařízení vlády, norma) mimo výše uvedeného nařizuje, aby součástí projektů byly výkazy nebo rozpočty. Ano, existuje ještě publikace UNIKA, která tento požadavek zmiňuje, ale přijde mi to ničím nepodložené tvrzení (nejspíše vycházející z minulosti?).

Hledal jsem to a nic jsem nenašel. Myslím, že dnes již žádný takový předpis nenajdeme.

Nedá mi to, ještě se vrátím ke zmiňovaným tvorbám rozpočtů...... .............. ..............

- aktualizace cen materiálů: na toto parádně funguje např. ceník Elfetex. Každodenně se aktualizuje a ceny jsou uváděny bez DPH. Marže mě
   nezajímají. Ceny jsou beze slev a kolik si kdo kde vyfňuká mi je celkem jedno. Aktuální ceníky materiálů jsou dnes pomalu na všech stránkách
   výrobců a prodejců materiálů.
- aktuální ceny za práci: i tyto ceny není problém zjistit. Stačí se pohybovat mezi montážními firmami a pak zde není žádný problém
- výpisy materiálů: jelikož jsem se řadu let živil hlavně montážní činností (a ještě kolikrát i dnes montuji),  není problém ocenit i drobnosti, i když na
   opravdové titěrnosti slouží procentuální položka "drobný materiál".

Pravdou je, že je to ne zrovna moc příjemná a zábavná práce  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
H
« Odpověď #4 kdy: 13.04.2012, 09:21 »

Ona diskuse není ani tak o tom, zda se mají či nemají tvořit rozpočty nebo výkazy.

Diskuse je o tom, zda tyto mají být automaticky součástí dokumentace a tedy v ceně jejího zpracování.
Můj názor je, že ne. Pokud je někdo chce zpracovat, samozřejmě není problém, využívám k tomu externí rozpočtáře. Lidi, kteří se v rozpočtování pohybují dnes a denně. Ale jak jsi napsal ... pokud chce někdo rozpočet, sdělím mu cenu ... a pak nechám vypracovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.033 sekund, 22 dotazů.