Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Jaké použít kabely mezi světla a vypínače?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké použít kabely mezi světla a vypínače?  (Přečteno 43112 krát)
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 10.04.2012, 15:48 »

Tady to vybízí k anketě:

Jestliže je uveden v projektu a nebo je zkrátka zapotřebí kabel 2A, tak:
a) Objedu či obvolám několik obchodů, abych jej sehnal.
b) Použiji 5C, 4C nebo nějakým jiným zázrakem sehnaný 3D kabel a ostatní vodiče nezapojím.
c) S klidem tam naperu 2D a přinejhorším mě k přeznačovací činnosti donutí preciznější RT.

Anketa by se mimo diskuzi mohla objevit, což admine?   Mrknutí  Pochopitelně anonymní, protože jinak situace c),  která v reálu bezkonkurenčně vítězí, bude bez jediného hlasu.



Záměrně neuvádím zhovadilý způsob zanačení O/J a nebo X/G, přinášející jinými čtyřmi písmeny jen dvě informace barevných kombinací. A, B, C, D byla také čtyři písmena...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #19 kdy: 10.04.2012, 18:42 »

Mrknutí  Pochopitelně anonymní, protože jinak situace c),  která v reálu bezkonkurenčně vítězí, bude bez jediného hlasu.

Osobně v montážním autě vůbec nemám kabel CYKY 2A. Vozím pouze 3A. 2A ani nekupuji, protože ho nepotřebuji. Světla tahám přes vypínače a pokud je ovládám z více míst, stejně potřebuji 3Ačko. Když už by někde stačil 2A kabel, tak jde o takový kousek, že klidně na ten metr až dva obětuji jeden vodič navíc.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #20 kdy: 10.04.2012, 19:07 »

No, pokud taháš světla přes vypínač bez krabice, 3A ti nestačí. Nemyslel jsi 3C (3J)?

Jinak, označení J a O platí pro pevné vodiče, G a X pro licnu. Tady vidím normu jako doporučení, který mohu ignorovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 10.04.2012, 19:12 »

Ke světlu (byty/baráčky) dávám většinou jeden či dva vodiče automaticky navíc, zas takové navýšení rozpočtu to není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #22 kdy: 10.04.2012, 21:29 »

Osobně v montážním autě vůbec nemám kabel CYKY 2A.
On totiž neexistuje. Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Robert Jedek
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 10.04.2012, 21:58 »

On totiž neexistuje. Škleb


* 330165.JPG (51.23 KB, 654x411 - prohlédnuto 698 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #24 kdy: 10.04.2012, 22:08 »

Tabulky existují, z minulosti. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 10.04.2012, 22:17 »

On totiž neexistuje. Škleb
Přesto se někdo tváří, že ho prodává ...
viz odkaz v příloze

* CYKY 2A.doc (23.5 KB - staženo 264 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Robert Jedek
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 10.04.2012, 22:32 »

Já jen reagoval na existenci tohoto kabelu a tu se mi snad podařilo prokázat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #27 kdy: 10.04.2012, 23:03 »

Já jen reagoval na existenci tohoto kabelu a tu se mi snad podařilo prokázat.
Tou tabulkou? Pohybujeme se v reálném čase. Nyní se toto uspořádání žil již nevyrábí a značení nepoužívá. Tabulku mám taky.
(Ale někde ještě kabel existovat může, asi by ho nikdo nevyhazoval.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #28 kdy: 10.04.2012, 23:33 »

No, pokud taháš světla přes vypínač bez krabice, 3A ti nestačí. Nemyslel jsi 3C (3J)?

Jinak, označení J a O platí pro pevné vodiče, G a X pro licnu. Tady vidím normu jako doporučení, který mohu ignorovat.
samozřejmě, že přes vypínače tahám 3C kabely. Ale zde se probíraly kabely O (A) . Proto jsem na to reagoval Kabely 3A používám samozřejmě tam kde mám více vypínačů, Jinak je vůbec nepotřebuji. Kabely 2A (2O) opravdu vůbec nepoužívám. Jedině 3A (3O)


Mě se značení O a J vůbec nezamlouvá. Naopak mi to přijde jako krok zpět. Původní znační mě přišlo mnohem přehlednější a více vypovídající o použitých barvách v kabelech. Jsem přesvědčen o tom, že by mi ubylo problémů jak při objednávání kabelů, tak během revizí. (párkrát jsem to vrátil a čekal na jiný kabel)
Například 2O s modrým a černým vodičem potkávám příliš často ve vypínačích. Podle mne je to špatně. I když modrý (dá se říct) patří k pracovním vodičům, nemůžu prostě přehlédnout fakt, že se mi to pak někde sejde v krabici a jednou je modrý N a podruhé L.  To je špatně. V normě se hovoří o tom, že modrý mohu požít jako pracovní tam, kde nemůže dojít k jeho záměně s jiným vodičem. (přesný článek se mi právě nechce hledat. možná později, nebo to doplní někdo dříve za mne)

By mě zajímalo, jak vlastně výrobci došli k přeznačení kabelů. Jestli je to Evropský standard, nebo něco jiného. Jestli jsme převzetím některých Evropských norem, nepřišli o přehlednost a to i na úkor kvality vlastních instalací.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Robert Jedek
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 11.04.2012, 05:49 »

@Jan Fraňek
Také se mi to nechce dohledávat, ale je tam také uvedeno, že v ČR je použití modrého vodiče pro jiný účel než pro vodič nulový nebo střední zakázáno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 11.04.2012, 07:44 »

...
Například 2O s modrým a černým vodičem potkávám příliš často ve vypínačích. Podle mne je to špatně. I když modrý (dá se říct) patří k pracovním vodičům, nemohu prostě přehlédnout fakt, že se mi to pak někde sejde v krabici a jednou je modrý N a podruhé L.  To je špatně. V normě se hovoří o tom, že modrý mohu požít jako pracovní tam, kde nemůže dojít k jeho záměně s jiným vodičem...

Jak se nám ty normy občas mění, já to beru podle ČSN 33 2000-5-51, ed.3, kde se v "základní části" hovoří přesně o tom, co píšeš, že se může použít, pokud nehrozí možnost záměny... (bod 514.3.Z4)
Ale v příloze ZD (normativní),  Zvláštní národní podmínky  je uvedeno upravené znění bodu 514.3.Z4 - použití modrého vodiče k jiným účelům než jako vodiče středního nebo nulového se nedovoluje
Podobný národní dodatek tam má Irsko a Slovinsko
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #31 kdy: 11.04.2012, 07:54 »

ČSN 33 2000-5-51 ed.3
 514.3.Z4  Užití modré vodiče pro další účely
V dalších případech, kdy není možná záměna, kdy není v místě nulový vodič může být užito modře označeného vodiče jako fázového, či vodiče pro jiné účely s vyjímkou použití jako ochranného vodiče.

příloha ZD (normativní ) 514.3.Z4
Česká republika
Užití modrého vodiče pro jiné učely než je nulový vodič nebo střední vodič není dovoleno .


kolega Schwarz byl rychlejší  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #32 kdy: 11.04.2012, 21:02 »

Právě jsem se chystal dohledat články v normách a koukám, že mě kolegové už doplnili. Děkuji.

Opět jsem se dnes setkal s kabelem  2D (2O),  místo potřebného 2A. Bez dalšího komentáře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 11.04.2012, 21:14 »

Tak koukám, že už v tom značení kabelů začínám mít pěkný zmatek. zle Mezi námi, měnit zavedené značení, jaké druhy vodičů se nacházejí v tom kterém kabelu,  mi připadá, jako že se někdo nudí a potřebuje vykázat nějakou činnost, podivej tak to změníme a máme zase prašule. tanecek A nebo je v tom úmysl, aby to vypadalo, že se neshodnou ani dva elektrikáři a každý mluví jinou řečí, i když česky. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 22 dotazů.