Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Kdy je vhodné převést celý byt na elektřinu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdy je vhodné převést celý byt na elektřinu?  (Přečteno 6836 krát)
jana789
« kdy: 20.02.2012, 14:56 »




Koupila jsem byt, kde: vodu v koupelně ohřívá plynová karma, vodu v kuchyni malinkatý elektrický průtokáč, vaří se na plynu, peče se v elektrické troubě, svítí se elektřinou:-),  topí se pomocí dálkového ústředního topení.

A teď:
přítel přišel s tím, že bychom úplně zrušili plyn ( odmontovali i ty hodiny, abychom za to neplatili) a přešli z karmy na elektrický bojler a taky sporák by byl elektrický. Na PRE bychom požádali o dvoutarif (dají nám ho automaticky na ten el. bojler?) a koupili třífázový jistič (teď je jednofázový). Měli bychom tu sazku s 20ti hodinoivým nízkým tarifem a prý by to vyšlo lépe nebo max stejně jako plyn. Plus vidím v tom, že prostě nemám ráda plyn a bojím se toho. Bojím se karmy, toho, že z ní kolísá teplota vody. Jenže pořizovací náklady na el. bojler mi přijdou dost vysoké ( udělat k tomu elektřinu, zaplatit 3fáz. jistič). navíc nevím, jestli je dobré se zbavovat plynu. Vůbec nevím co s tím...nebyla by rada? Nechat karmu nebo pořídit el. bojler? Vrátí se ty pořizovací náklady na převedení bytu na elektřinu?
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 21.02.2012, 10:17 »

Posouzení ekonomické návratnosti investice do změny způsobu výroby tepla není na internetovou diskusi, ale na sednutí si s fakturami a ceníky dodavatelů energií, a počítání a počítání.

Jinak ale z všeobecného pohledu - zapomeňte na to, že by vám dvoutarif s 20 h nízkého tarifu (jmenuje se to Přímotop - D45d) dali automaticky a na pouhý boiler. Automaticky nedávají nic, je třeba o to zažádat a splnit při tom určité podmínky (ty najdete na jejich webových stránkách). Se samotným boilerem dosáhnete pouze na D25d s osmihodinovým nízkým tarifem, a těch 8 h je pochopitelně v době, kdy máte jinak nízkou spotřebu.

Skladba Vaší spotřeby plyn-elektřina mi přijde ekonomicky rozumná (ba optimální) a investici bych zaměřil spíše do bezpečnosti (kdy viděl spotřebiče naposledy nějaký servisman či revizák?) a do modernizace (vaše karma má určitě ještě věčný plamínek, který je pěkný žrout).
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milos O.
« Odpověď #2 kdy: 21.02.2012, 10:27 »

resil jsem to same a ekonomicka navratnost byla az na druhem miste... odpojil jsem karmu a plynovy sporak, zrusil plynovou pripojku, nasadil bojler (tarif  D25d),  indukcni desku a mam klid ohledne bezpecnosti a pri trose snazeni a planovani i dobry pocit z vyuziti levne elektriny :-)
investice 25 tisic se mi ale nikdy nevrati... Mrknutí
Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #3 kdy: 21.02.2012, 11:23 »

Ak je na prvom mieste vaša bezpečnosť - reálna či imaginárna - náklady idú stranou. Prečo imaginárna bezpečnosť? No, vašou stupačkou plyn stále pôjde, leda že máte stupačku plynu na chodbe. Neviem, či plynári budú ochotní pri odpojení stupačku vypustiť a reálne zavariť, ale pochybujem o tom. Proste zavrú ventil a jeho vývod zablendujú a zaplombujú. Spoje, ktoré môžu potenciálne prepúšťať, vám v byte zostanú tak či tak.

Ak sú náklady podstatné, neviem to zhrnúť stručnejšie, ako to urobil p. Fuk v poslednom odstavci.

Rozumné - ekonomicky i pocitovo - by asi bolo využívať ten plyn, keď už tam je, a robiť to podľa možnosti čo možho najbezpečnejši e: staré spotrebiče vymeniť za moderné, pravidelne si nechať urobiť revíziu, inštalovať detektory úniku plynu v miestnostiach, kde sa plynové spotrebiče nachádzajú.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 21.02.2012, 12:15 »


.... Na PRE bychom požádali o dvoutarif (dají nám ho automaticky na ten el. bojler?) a koupili třífázový jistič (teď je jednofázový)...
To není o "koupení jističe"

1) - jestli je jednofázová přípojka, očekával bych kompletní rekonstrukci přípojného místa, včetně revize
2) - předpokládám navýšení odběru, takže si do nákladů připočtěte poplatek za "zvýšení ampérové hodnoty" hlavního jističe
3) - protože by se měl zvýšit odběr, je třeba začít dotazem u dodavatele, jestli má "rezervu",  jestli mám přidělí vyšší odběr, jestli to může udělat okamžitě nebo v jakém časovém horizontu
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.025 sekund, 23 dotazů.