Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Jak přepojit přepínač, aby vrtačka měla oba chody, pravý i levý?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak přepojit přepínač, aby vrtačka měla oba chody, pravý i levý?  (Přečteno 57202 krát)
JanJanousek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.02.2012, 16:17 »

Rád bych vás požádal o radu, je možno a případně jakým způsobem u této vrtačky zapojit přepínač tak, abych měl na pozici 1 pravý chod a na pozici 2 levý chod otáček? Momentálně jsou obě pozice pro pravý chod.

Původní otázka:  Vrtačka - jak přepojit přepínač - pravý a levý chod...?


* 01.jpg (39.47 KB, 756x552 - prohlédnuto 8802 krát.)

* 02.jpg (84.86 KB, 1024x768 - prohlédnuto 3300 krát.)

* 03.jpg (79.7 KB, 800x600 - prohlédnuto 7156 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 03.02.2012, 17:56 »

Stávajícím přepínačem to nepůjde, musí mít o jednu komoru více. Jednalo by se o reverzní přepínač, např. typové číslo schema Obzoru 9151. Elektrikář ale musí vyřešit umístění přístrojů, aby získal pro tu třetí komoru místo. Dát nové přístroje, které jsou vesměs menší než vaše stávající. A nebo celé "překopat" včetně větší skříňky.
Pojistka signálky by se připojila paralelně na svorku10


* 9151.jpg (310.95 KB, 1920x1028 - prohlédnuto 5096 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
David Frýba
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 04.02.2012, 00:24 »

Přesně jak říká pan Doležal.Jen mne napadlo, aby se zmíněný přepínač montoval lépe,vyhodil bych stávající svorkovnici.Ne má tam valného významu, jen zabírá drahocenné místo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #3 kdy: 04.02.2012, 09:49 »

Také je důležité, zda je vůbec možné vrtačku spouštět s opačným smyslem otáček a to z hlediska mechanického. Mám namysli aby se nepovolovaly zajišťovací matky v případě, že jsou například řemenice zajištěny matkami či šrouby. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 04.02.2012, 12:24 »

Len tak mimochodom, preco sa mi zda ze privodny kabel je 4zilovy...

Edit: nevsimol som si klemu na svorkovnici N a PE.. cize mame PEN v pohyblivom privode na stroji, ktory potrebuje aj N vodic (aj ked len na napajanie kontrolky...)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
JanJanousek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.02.2012, 15:42 »

Chápu tedy správně, že je třeba pořídit vačkový spínač se třemi patry?
Píšete, že by bylo rozumné demontovat svorkovnici, takže z přívodního kabelu by se šlo rovnou na ten spínač, že?
Touto demontáží svorkovnice by se tedy vytvořilo více prostoru, což by vyřešilo problém s umístěním většího spínače, tak to je fajn.

Všem díky za odpovědi!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 05.02.2012, 11:24 »

Chápu tedy správně, že je třeba pořídit vačkový spínač se třemi patry?
Nejen 3 patra, ale i správný diagram spínání
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 05.02.2012, 11:26 »

Chápu tedy správně, že je třeba pořídit vačkový spínač se třemi patry?
Píšete, že by bylo rozumné demontovat svorkovnici, takže z přívodního kabelu by se šlo rovnou na ten spínač, že?
Touto demontáží svorkovnice by se tedy vytvořilo více prostoru, což by vyřešilo problém s umístěním většího spínače, tak to je fajn.

Všem díky za odpovědi!
Este otazka. Ta vrtacka je predpokladam pripojena pohyblivym privodom, vsakze?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #8 kdy: 05.02.2012, 11:46 »

Pokud se nepletu, je to vrtačka „JIHOKOV SV16“,  takže čistě teoreticky by šel instalovat reverzační přepínač, ale musel by mít o jednu komoru navíc, pro ovládání svítidla.
Co ale nevím, je ta věc, zda ten opačný chod nebude vadit stávajícím klínovým převodům. Což by věděl výrobce té vrtačky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
JanJanousek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 06.02.2012, 08:27 »

Este otazka. Ta vrtacka je predpokladam pripojena pohyblivym privodom, vsakze?

Snad jsem Vaši otázku správně pochopil, nejsem totiž z oboru, což je nepochybně vidno na první pohled, pohyblivý přívod = ohebný kabel připojený na svorkovnici vrtačky? Pokud je to tak, pak je odpověď ano.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JanJanousek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 06.02.2012, 08:31 »

Pokud se nepletu, je to vrtačka „JIHOKOV SV16“

Těsně vedle  Mrknutí jedná se o vrtačku JIHOKOV SV10.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JanJanousek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 06.02.2012, 08:34 »

Co ale nevím, je ta věc, zda ten opačný chod nebude vadit stávajícím klínovým převodům. Což by věděl výrobce té vrtačky.

Opačný chod jsem již konzultoval a prý by to neměl být problém, tedy co se týká mechaniky.
Občas totiž potřebuju vyříznout závit, tak abych jen mohl se závitníkem po vyříznutí vyjet z díry..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JanJanousek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 06.02.2012, 08:42 »

Momentálně vypínač funguje takto:

Poloha č.1 - zapne pravý chod
Poloha č.2 - zapne pravý chod + světlo, které svítí na pracovní plochu.

Světlo bych chtěl ovládat samostatným vypínačem, abych si ho mohl zapnout kdykoli budu chtít, např. když budu upínat a centrovat obrobek pod vrtačku.

Ještě bych měl jeden dotaz, mám objednán frekvenční měnič, abych mohl plynule ovládat otáčky, netušíte, jaký bude mít vliv změna frekence právě na tu žárovku??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 06.02.2012, 10:32 »

Takže reverzační přepinač neshánějte, protože frekvenční měnič vám obstará i reverzaci motorku vrtačky ale musíte ho ovládat úplně jinak.Záleží na tom, jaký budete mít měnič.Měniče se totiž na výstupu odpínat od zátěže nebo přepínat nesmí.To byste se s ním brzy rozloučil.
Osvětlení budete muset napájet nějak jinak.Ne z frekvenčního měniče.Ta frekvence se mění od nějakých 5Hz a současně se mění u skalárních měničů i napětí, takže pro napájení žárovky nepoužitelné.
Jestliže o problematice víte jen to, co vyplývá z vašich dotazů, tak se do toho s frekvenčním měničem ani nepouštějte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 06.02.2012, 11:18 »

Jen doplním pana Janečka. Bude dobré zajistit, aby při mechanické změně na stupňovité řemenici s  převodem dorychla při použití frekvenčního měniče, byly zachovány původní otáčky vřetena.  Nejednodušší je právě nastavení  frekvenčního měniče s tímto převodem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JanJanousek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 06.02.2012, 14:58 »

Světlo jsem již vyřešil samostatným přepínačem a je napájeno samostatně ze zásuvky 230V, ze skříně umístěné na vrtačce tedy vedou dva přívodní kabely (400V + 230V),  což mne nijak neomezuje.

O problematice frekvenčních měničů skutečně nic moc nevím, jen jsem na odborníky vznesl dotaz, jak vyřešit snížení otáček a byl mi doporučen frekvenční měnič, dnes mi dorazil, mám ho již nainstalován a pracuje vítečně, reverzaci určitě také zvládne, jen by se mi vrtačka pohodlněji ovládala právě spínačem umístěným na těle vrtačky a tak jsem to i sdělil prodejci před koupí měniče. Celkem jste mne tedy zaskočil s informací, že měnič se na výstupu nesmí od zátěže odpojovat, jelikož by ho to poškodilo, to mi bohužel prodejce nesdělil a v manuálu o této důležité informaci také ani zmínka.
V tom případě budu muset řešit reverzaci přes měnič a veškeré ovládání vrtačky přes panel měniče.


Děkuji vám všem za info!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 06.02.2012, 15:18 »

Většina měničů, ne-li všechny mají ještě svorkovnici na připojení externího ovládání spouštění, reverzace a možnost připojení externího potenciometru na řízení otáček.Tak byste mohl mít celé ovládání třeba pomocí tlačítek a potenciometru přímo na vrtačce.Potom už jen záleží na nastavení funkcí měniče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Frýba
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 06.02.2012, 16:09 »

Ještě doplním.Přes vypínač, který jste původně používal na zapínání vrtačky by jste mohl zapojit externí napětí z měniče je to 24V stejnosměrných a oním vypínačem by jste mu mohl dávat povel pro chod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 22 dotazů.