Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Mohu mít rozvaděč nn v datovém racku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu mít rozvaděč nn v datovém racku?  (Přečteno 36706 krát)
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 30.12.2011, 14:21 »

Podobné argumenty bych od výrobce bral pouze jako výmluvu, nikoliv důvod. Skříně 600*600 jsou běžnou záležitostí, zrovna tak, jako 19" jednotky s hloubkou 300 - 450mm. Rozvržení zařízení, kabeláž, lištování ... to se snad dá ošéfovat, aby se to do skříně nenapráskalo, jak na hnůj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Kolařík
« Odpověď #19 kdy: 01.01.2012, 21:05 »

Děkuji za všechny odpovědi. Samozřejmě že se nepustím do instalace bez dostatečného promyšlení (projektu). Ta skříň mě napadla protože se mi zdá jako docela dobré univerzální řešení do budoucna. Např. v domě bude tepelné čerpadlo které má prvky které bych dal do jedné din lišty. Prvky pro řízení rekuperace na další din lištu atd... Prostě mi připadne že přístup ke skříni je lepší než do krabice ve zdi a možnosti dalšího případného rozšíření to snad ještě podtrhuje (např řízení bazénu).
Co se týče samostatných přívodů od vypínačů zásuvek světel rolet atd ,  mi připadá systémovější (byť třeba v dnešní době zbytečné).
Datová skříň určitě bude pro síť lan, zabezpečovačku,  IP kamery, VOIP zařízení nebo čidla s ethernet rozhraním.
Už teď nakupuju pouze zařízení s ethernet rozhraním ,  mimo jiné i z důvodu možnosti centrálního řízení... Třeba je to utopie ale myslím že v době kdy bude dům ve výstavbě je natažení pár zdánlivě zbytečných kabelů tím nejlevnějším řešením do budoucna.
Nevím jaké existují možnosti dnešních vypínačů ale přivedení utp kabelu pod vypínač mi nepřijde zase tak drahé ale třeba bude do budoucna neocenitelné - (nebo ho také třeba nikdy nepoužiju).
Každopádně každá rada ze zdejšího fóra má pro mě velký význam a vážím si toho.
Moc všem děkuji a za každý podnět jsem vděčný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 02.01.2012, 12:56 »

Pane Kolaříku, systémové je to, v čem je nějaký systém. Aby to systém mělo, tak by to muselo být promyšleno - předem. To co chcete vytvořit je přesný opak. Nevíte co vlastně chcete, tak si děláte přípravu na okamžik, až na to přijdete. Přivedení každého koncového prvku do rozvaděče není důkaz systematičnost i, ale důkaz nerozmyšlenost i. Dle méno názoru na to jdete přesně naopak než byste měl. Výsledkem bude, že vyhodíte zbytečně peníze. (Což vás však vzhledem k vyjmenovaným technologiím asi netrápí.) Horší je, že je velmi pravděpodobné, že stejně vaše "příprava" nebude dostatečná a časem zjistíte, že to stejně mělo být jinak. Příklad: Přivedení datového kabelu pod vypínače má smysl, ale nemá velký smysl aby to byl zrovna nestíněný UTP v souběhu se silovým vedením. Jinými slovy, přemýšlejte nad tím co to má mět a pak to zadejte odborníkům. Nebo se rychle rozhodněte pro nějaký systém, navrhněte si to sám, pokud se na to cítíte a nechte to odborníky zhodnotit,  o/upravit a dokončit. Nezdržujte se v tuto chvíli úvahami jaký kabel, skříň, jistič máte koupit, to vám pak z toho samo vyjde. Zjistíte třeba, že přivést těch několik desítek (nebo stovek?) kabelů do jednoho rozvaděče dost dobře nejde. Pokud chcete stavět na jaře a teprve jste ve fázi "plánování",  tak to máte vzhledem k předpokládané složitosti elektroinstala ce časově dost natěsno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 02.01.2012, 13:19 »

Na to vsetko, co tu opisujete (TP pod kazdy vypinac, technologie ako TČ a pod.) by pre Vas bolo vyhodnjesie postavit pod domom rozovdnu, Na zaciatok si najdite skuseneho projektanta a s jeho pomocou (a vasou penazenkou) sa dopracujete k najvhodnejsiem u rieseniu aj co sa tyka poctu, velkosti a rozmiestneniu rozvadzacov. Momentalne na to idete z opacneho konca.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 02.01.2012, 20:31 »

A proč nezačít rovnou uvažovat nad "inteligentní elektroinstala cí" a TP kabely tahat jen tam, kde budou skutečně třeba? Pokud použijete sběrnicový systém, tak použijete podle velikosti domu 1 až 6 větví na které můžete "pověsit" několik desítek senzorů, aktorů, spínačů, ... a celkem snadno si naprogramujete celý dům
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 02.01.2012, 20:33 »


Hlavne je zamysliet sa nad tym, co vsetko potrebujem mat "inteligentne"..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 02.01.2012, 20:57 »

Hlavne jde o to zamysliet sa nad tym, co vsetko potrebujem mat "inteligentne"..

No já bych řekl, že buď všechno nebo nic. Když už to  jednou budu mít natahaný, tak spínání je už jen otázkou softwaru, případně přidané relátko-stykač.
 Dělat půl domu "inteligentně" a druhou ne je dle mě blbost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 02.01.2012, 21:01 »

Tak tak.. všechno... a ikdyž to nejde finančně hned, tak kabel natažený být může.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Rasucha
« Odpověď #26 kdy: 03.01.2012, 18:31 »


Tento portál je pro mne velice zajímavý a inspirativní.
Profesí jsem lastmile technik v telekomunikaci ch a zároven mam vyhlášku 50/8.
Souběh UTP+CYKY na kazdou zasuvku zvlast je hloupe.
Myslim ze na silovovou a datovou cast rozvodu by mely byt dva projekty,
protoze se jedna o dve sice elektricke ale diametralne rozlisne veci.
Reseni u siloproudu "co prvek to kabel" je nesmysl.
Datova sit ma sve specifika a reseni dvou Racku je idealni.
Respektive jeden datovy rack+ klasicka rozvodna skrin na siloproud.
KDYZ UZ NA TO MAM VYCLENENOU MISTNOST.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Kolařík
« Odpověď #27 kdy: 05.01.2012, 22:02 »

Ano, však tak si to i představuji, akorát jsem se možná špatně vyjádřil. Datovou skříň tam určitě mít budu, s tím že kabely (UTP) vyvedu do patch panelů. Souběh silového a datového kabelu jsem myslel samozřejmě obrazně. Datové a silové kabely povedou zvlášť akorát vyústění v jedno místě (včetně vypínačů). Dokonce některé UTP kabely co mám už doma mám i stíněné.
Hlavně mi jde o tu rozvodnou skříň. Myslel jsem že existuje skříň, která by byla velikostně podobná té datové. Jinak co jsem tak hledal na internetu tak něco jsem našel tady: http://www.comfortlive.cz/fotodokumentace.html
Sice to není velikostně stejné jako datová ale asi takto by to mohlo vypadat.


* rozvadec - IQ dum Zlin.jpg (168.37 KB, 683x1024 - prohlédnuto 601 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 05.01.2012, 23:12 »

Já bych to řešil asi takto: dvě stejné skříně, jednu pro rack a druhou bych nechal předělat s patřičnými atesty na silovou /po dohodě s konkrétní firmou/ a je pár firem, které to umí.  
Bastlit si to sám, jako laik bych nedělal  nenene  podivej  angel  a  vegeeet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 06.01.2012, 00:11 »

Aha, takže vám jde asi zejména o estetiku, aby nebyly u sebe dvě zcela různé bedny. Tomu vcelku rozumím, ale v technické místnosti bych to bral jako kritérium s menší prioritou.

UTP = unshielded twisted pair, t.j. nestíněný. Chápu jak to myslíte, ale dejte si pozor až to budete objednávat, pokud uvedete UTP, tak se dožijete nemilého překvapení. Tyto kabely mají malé průřezy, v závislosti na koncových prvcích to může způsobit nadměrné úbytky napětí. Zvažte použití kabelů, které jsou pro tyto účely přímo určené YCYM, JY(ST)Y... dle použitého sytému a projektu. Mnoho systémů IE umožňuje stromovou topologii, takže nemusíte tahat kabel od každého prvku do rozvaděče, pouze se "téměř jakkoli" propojí koncové prvky navzájem. Ušetří se tím stovky metrů kabelů. Má to samozřejmě svá pravidla a omezení, opět řeší projekt.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Barvínek KnO
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 06.01.2012, 08:31 »

rozvaděč na te fotce je z řady Moeller Profi+,  na toto použití naprosto ideální, protože je to mělká skříň, datový rack mi přijde jako plýtvání místem a pokud celou instalaci utopíte na zadní stěnu, bude s tím i příšerná manipulace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakým způsobem provedete revizi datové sítě?
 Jak na datové rozvody v paneláku?
 Je datová skříň také rozvaděč?
 Jak jistit napájení po UTP kabelu aby nedošlo k požáru?
 Jak spočítat parametry převěsů optických kabelů?
 Je objekty spojit datovým kabelem bez dalších ochran a husího krku?
 Je někde specifikován požadavek na kontrolu izolačních stavů sdělovací kabelů?
 Jakou máte znalost o žluté řadě přepěťových ochran DEHN+SOHNE vy?
 Mohu vést společně s kabely elektroinstalace i dráty jednotného času?
 ENIKA: Záznamník dat EXM LOGGER pro systém BOSys
 Schrack nabízí HOME počítačovou síť!
 Schrack 4 Home multimediální kabeláž
 Poradíte někdo výrobce datových zásuvek s krytím IP44 a vyšším?
 Interakce rozvodů nn a informačních technologií
 Ako uzemnit sietovy SFTP kabel?
 Lapp: Průmyslový konektor RJ45
 Instalace venkovních datových kabelových rozvodů dle ČSN EN 50174-3
 Jak zdůvodňovat optický kabel omotaný kolem hromosvodu?
 Instalace vnitřních silnoproudých a slaboproudých kabelových rozvodů dle ČSN EN 50174-2 ed.2
 Hledáte někdy atypickou výrobu krabiček, skříní či počítačových cases?
 Jak často řešíte rozvodnice do venkovního prostředí?
 ROZSVIŤ SI SVÉ UTP! – modulární systém LINK LED LINE
 INTELEK: Nástěnný skládaný rozvaděč
 Jakou vybrat levnou datovou Ethernet (RJ45) zasuvku od ABB Swing?
 LAPP KABEL: Datové kabely ETHERLINE HEAT 6722 splňují nejnovější požadavky požární ochrany
 Moderné riešenia priemyselnej komunikácie
 Jak ochránit telefonní linku před přepětím?
 Jak protáhnout kabel HDMI trubkou ve zdi?
 ARisk#4: Co můžeme označit za datovou kabeláž?
 Rittal upozorňuje na montážní sponu do datových rozvaděčů!
 TIP: Všimli jste si nového konfigurátoru pro rozvaděče RI7 a RM7 Conteg?
 SCHRACK: Katalog datových produktů 2016
 ARisk#7: Proč je při uložení datových a nn kabelů lepší používat plné žlaby?
 Vodiče SYKFY kabelů ranžírujete, narážíte nebo letujete?
 Co připravit RD k budoucí přípojce telefonu/internetu?
 Znáte 8 kroků výroby průmyslových datových kabelů?
 TIP na průmyslový univerzální konektor RJ45 CAT5E STP
 Jaký datový kabel zvolit pro uložení do země?
 Kompletní řešení pro IT infrastrukturu
 Produkty známe 15 let, značku ELDON nikoliv
 DEHNpatch ochrání ethernet ve venkovním prostředí
 Jak v elektroinstalaci zapojit vedení a zakončení HDMI?
 Existuje standard, jak by asi měly vypadat datové rozvody?
 Nevíte o zásuvce RJ45 připojené na kabel?
 Jak upozorňujete na nutnost ochrany vedení mn před přepětím?
 Nová generace populárního IT systému Rittal
 CISCO: Kam kráčí novodobé datové sítě?
 Katalog datových rozvaděčů TRiTON
 Barevné řešení technologie IT oživí interiér
 Průmyslový ethernetový kabel Cat.5e pro flexibilní použití v robotech podle PROFINET typ R
 Je nutný pro instalaci internetové přípojky odborník na EMC?
 Konference MikroExpo bude 20. července opět v Uherském Hradišti
 Q: Čím ochránit datové sítě před přepětím?
 Ktore prvky vadia prenosu vf signalu (Powerline adapter)?
 Ako zapojit hlavicu pre datovy system vodomera?
 Je Ethernet na pokraji revoluce?
 Existuje nějaký typ UTP vhodný pro pohyblivé uložení?
 Mohu použít RS-485 na UTP kabelech zapojených do hvězdy?
 Co víš o datových skříních v roce 2023?
 Co jsme psali o připojení na internet před čtvrtstoletím :-)
 Mikroexpo 2023 19.7.2023 – 17. ročník - Uherské Hradiště
 Tip na svodič přepětí DEHNpatch DPA CLE IP66

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 23 dotazů.