Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak správně vypočítat zkratový proud?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak správně vypočítat zkratový proud?  (Přečteno 32165 krát)
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 23.11.2011, 14:32 »

Odpověď najdete v ČSN 33 2000-6, čl. 61.3.6.1, odst. a),  Poznámka N2:

... Alternativní ověření se uplatňuje v případech, kdy je již (při malých impedancích) přesnost měření nedostačující.
Myslel jsem to tak, že mám superpřístroj a přesnost dostačující. Přesto právě u trafa se dostávám do situace, kdy

Ovšem, či namerám impedanciu za trafom 1600kVA napr. 0,05 Ohmu alebo 0,1 Ohmu je úplne jedno, iba zisťujem, či je dostatočne malá. Ak by som nameral 0,5 Ohmu, viem, že je niekde chyba.

Takže mi v pohodě vyhoví Eurotest, Profitest, Zerotest a marně hledám uplatnění pro Zeroline (ne že bych ho měl, jenom tak mě to zrovna napadlo). Výrobce mě přesvědčuje, že přístroj je vynikající a ještě bych potřeboval přesvědčit, že jsou takové přístroje potřeba.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 23.11.2011, 15:02 »

Osobně si myslím, že pokud Profitestem naměřím nízkou impedanci, je to správně. Bohužel, průkazné to není. Je to bráno jako informativní hodnota. Je otázkou jak moc je to ale špatně. Výhoda těch přesných přístrojů je v použití vyšších měřicích proudů a tím ověření vlivu větší zatěže dané smyčky. Klasickou kalibraci takového měřidla vám nikdo pod 0,3 Ohmu nedá písemně. Nevím jak je to s kalibrací těch přesných. Asi taky výpočtem.  Smích
...Alternativn ím ověřením se rozumí výpočet impedance poruchové smyčky nebo odporu ochranných vodičů a pokud uspořádání instalace umožňuje ověření délky a průřezu vodičů, postačuje ověřit spojitost ochranných vodičů (viz 61.3.2)...
Je to ověření smyčky. Musel by se dle mne ověřit ohmický odpor i fázových vodičů od zdroje až k místu měření. Tím vyloučíme vadné spoje na trase...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 23.11.2011, 16:21 »

Výhoda přesných přístrojů se ztratí již v okamžiku změny teploty v místnosti.

Mám vyzkoušeno na velkokuchyni bez jejího provozu a během vaření.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 23.11.2011, 17:09 »

A jak dlouho jste ho vařil?  Smích  Smích  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 23.11.2011, 17:18 »

A jak dlouho jste ho vařil?  Smích  Smích  Smích

Dovolil bych si podotknout, že vařením ztratí své vlastnosti i přístroj méně přesný a přemění se v nebezpečný odpad, patřící do sběrného dvora.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 23.11.2011, 17:20 »

A jak dlouho jste ho vařil?  Smích  Smích  Smích
Hezký tanecek tanecek,  no přece do té doby, dokud nebyl řádně zkalibrovaný.

Ale k tématu, jistě nic, co by i revizák začátečník neznal, a to způsob připojení měřící šnůrz k měřenému bodu.
Např. Eurotest - měření přes zásuvkový adaptér, dá jinou hodnotu, než měřící hroty ve zdířkách zásuvky, další hodnotu získám při přiložení hrotů přímo na svorky zásuvky, další při přiložení hrotů přímo na vodič va svorce zásuvky, další. pokud na hroty zatlačím co to dá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 23.11.2011, 17:29 »

....pokud na hroty zatlačím co to dá.

Když sem naposledy tlačil na hroty co to dá, tak se mě povedlo naprosto spolehlivě odzkoušet, zda vypne předřazený jistič, hrot je toho důkazem a ponese si na sobě značku tohoto mření až do smrti.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 23.11.2011, 18:04 »

Co se týče vaření, tak se mi osvědčila metoda použití rychlovarné konvice a infrateploměru coby lokátoru. Pár minut provozu konvice vyžene teplotu jističe o pár desetin a spolehlivě se tak odliší od ostatních jističů.

Osobně si myslím, že pokud Profitestem naměřím nízkou impedanci, je to správně. Bohužel, průkazné to není. Je to bráno jako informativní hodnota. Je otázkou jak moc je to ale špatně.
Myslím, že špatně to není. I kdyby chyba vyšla několik set procent, je průkazné, že impedance není větší než něco. A i to něco je dost malé na to, aby vyhovělo. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 23.11.2011, 18:18 »

Mám stejný názor. Nakonec zůstane obligátní: Nelze li dodržet podmínky odpojení, provede se pospojování. Na toto je dobré v těchto případech dát důraz. To má sice smysl proti dotyku mezi dvě části, dotyk proti zemi je ale nechráněn. Takže u těchto smyček / většinou asi rozvodny / je dobré mít dielektrický koberec, nebo štěrk.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #27 kdy: 23.11.2011, 20:10 »

I když to tak úplně nesouvisí s položenou otázkou, připojím jednu mojí zkušenost z praxe, jak a čím měřit hodnoty impedance pod hodnoty 0,2 ohm.
Tyto hodnoty se již nadají objektivně měřit žádným sériově vyráběným přístrojem.

Kdysi mne tato otázka velice zajímala a tak jsem použil dvě doporučené metody měření a porovnával je s hodnotami uvedenými v projektové dokumentaci.
Jednalo se o prověření zkratových proudů od 2kA do 14kA, ,  tj. odpovídající impedance (odporu) smyčky od  0,1 ohm do 0,01 ohmů.
Obě metody byly založeny na měření proudu a úbytku napětí.

A) Prvá metoda byla se zatěžovacím odporem 65 kW, který jsem si nechal pro toto speciální měření vyrobit od firmy zabývající se výrobou pecí.
B) Druhá metoda byla založena na přímém měření zkratových proudů při propojením dvou transformátoru (22/0,4kV - 400kVA) do série. Při této metodě byly prováděny tvrdé zkraty a měřen zkratový proud. Transformované fázovém napětí sítě bylo cca 5,5V a sdruženém cca 7,5V.

Naměřené hodnoty impedance a vypočtené hodnoty zkratových proudů metodou A) byly cca o 30% nižší než bylo uvedeno v projektu.
Naměřené hodnoty impedance a vypočtené hodnoty zkratových proudů metodou B) byly cca o  5% nižší než bylo uvedeno v projektu.

Byla to pro mne, jako mladého a zvídavého revizního technika, velice cenná praktická zkušenost. Dodnes mám tuto zprávu a veškeré materiály z měření uloženy ve svém archívu. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 23.11.2011, 20:48 »

Myslím, že poslední příspěvky jasně svědčí o vhodnosti masového nasazování proudových chráničů.
A to jsme se ještě nedostali k otázce přídavné impedance pohyblivého přívodu, či prodlužovacího kabelu ze zásuvky Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde najdu literaturu, jak postupovat při výpočtu zkratových proudů?
 Jak vypočítat zkratový proud za UPS při napájení z UPS?
 Jak velký proud by mohl vytékat ze zásuvky bez předřazených jističů a pojistek?
 Jak vypočítat zkratové proudy v soustavě vn 22kV?
 Zkratové proudy v instalacích nízkého napětí, základní veličiny, zjednodušený výpočet, dimenzování vedení a jisticích přístrojů
 Zareaguje i jistič při zkratu v případě použití omezující pojistky?
 OEZ otevřel novou zkušebnu a my byli u toho!
 Jak si radíte s dimenzováním jistících přístrojů z hlediska zkratu vy?
 Co je to koeficient "K" a co o něm víte?
 Co vše způsobí zkrat v obvodu? Víte, k čemu dochází?
 Je vám jasné, co při zkratu způsobí náhlá změna impedance v obvodu?
 Jaká je normalizovaná doba zkratu pro vysokonapěťová spínací a řídící zařízení?
 Jaké prvky lze použít na ochranu pouze proti zkratovým proudům?
 Existuje literatura k výpočtům zkratových poměrů trafostanice?
 Jaký zkratový proud mohu reálně očekávat u transformátoru s výkonem do 1kVA?
 Existuje jeden základní vzorec k výpočtu zkratového proudu?
 Proč ve většině elektroprojektů v RD nejsou udávány zkratové poměry?
 Jak zjistit zkratový výkon generátoru, popř. ověření impedance obvodu?
 Jak omezit zkratový proud v podružném rozvaděči?
 Jak určím zkratový proud Ik3“ v nezmapovaném elektrickém rozvodu?
 LIVE EATON: Program Pavouk – dimenzování nn sítí snadno a rychle (REPRÍZA)
 Jak velké škody mohou napáchat obloukové zkraty?
 Pracujete u hromosvodního materiálu s hodnotou zkratového proudu?
 Jaký zkratový proud očekávat u zásuvky 125A?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 23 dotazů.