Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Je těžké studovat na elektrikáře?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je těžké studovat na elektrikáře?  (Přečteno 39580 krát)
Radek00
« kdy: 16.11.2011, 11:12 »

Dnes jsem narazil na tento portál a chtěl bych se vás elektrikářů zeptat, jestli je studium elektrikář-slaboproud nebo silnoproud těžké. Vycházím z 9.třídy a rád bych se tomu i v budoucnu věnoval.  
Radek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 16.11.2011, 11:35 »

Pokud chcete dělatt jakékoliv řemeslo (KVALITNĚ),  je to těžké. U technických profesí (plyn, voda, elktro...) j samozřejmě nutné další vzdělávání po škole, jako třeba znalost norem, které se čas od času změní (upraví),  studování v rámci inteligentních instalací atp. Rozhodně vás od toho nechci odrazovat, je to pěkný řemeslo. Nedávno tu na toto téma proběhla diskuze.
Pokud máte o elektriku zájem, tak s chutí do toho. A práce je to perspektivní, protože všechny ty počítače, servery, klimatizace, ventilátory, topení atd. budou vždycky potřebovat elektriku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Radek00
« Odpověď #2 kdy: 16.11.2011, 11:41 »

Ano, s tím počítám.Rád bych se této práci věnoval.Ale jelikož jsem v našem kraji slyšel,že na řemesla chodí jen samí feťáci apod individua(slyším to pořád),tak jsem nevěděl čemu věřit.Chci se vzdělávat v tomto oboru,ale za předpokladu,že budu chodit do školy s normálními lidmi ,kteří mají také zájem se v tomto řemeslu vzdělávat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 16.11.2011, 12:13 »

No to je těžký, kolika procentům mladejch se dneska chce pracovat rukama? Všichni chtějí být manažeři a obchodníci atp, takže ti s lepším prospěchem jdou dále studovat tyto obory, případně ještě tak na vysokou odbornou školu. Takže na řemesla se dostávají ti s tím horším prospěchem. Já bych se vydal spíše na střední průmyslovku elektro, a na léto si našel brigádu u nějakého dobrého elektrikáře, za dva měsíce na stavbách se co se týče praxe naučíte více než za rok ve škole (myslím z těch technických věcí). Další léto můžete zkusit někoho jiného, který má jiné zaměření. Oborů elektro je spousta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 16.11.2011, 12:25 »

Je to krásné řemeslo s mnoha zajímavými podobory. Zvláště přínosné je pro ty, kteří toto řemeslo berou i jako svého koníčka, který je nejen prací, ale i pěknou zábavou. Já jsem se oboru elektro věnoval již na základní škole a jsem rád, že jsem u toho zůstal.
Jak píše kolega Rotrekl, lepší je nastoupit rovnou na průmyslovku. Absolvoval jsem tří a půl letý obor a dodnes mám problémy s tím, že jsem si nedodělal úplné středoškolské vzdělání. Snažte se tomu předejít.
Ale je to opravdu o neustálém doživotním studiu. Jakmile nebudete stále studovat novinky v oboru, ujede vám vlak, do které ho se pak hodně špatně naskakuje zpět.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Petr M
« Odpověď #5 kdy: 16.11.2011, 12:29 »

Plně souhlasím s p. Rotreklem. SŠ elektro poskytne i další výhody - maturitu, jazyky (čeština se hodí např. na psaní nabídek a revizí, neznalost vyjmenoaných slov u některých lidí tluče do očí) a cizí jazyk (poskytne pro změnu výhodu v rámci EU a při studiu technologií). A měli jsme třeba i základy účetnictví... Takže až na dějepis v prvním ročníku a tělocvik vesměs přínos pro budoucí práci.

Dodělávat si maturitu dva roky po vyučení a možná ještě při zaměstnání je pitomý nápad a co vím, tak to lidi odkládají a odkládají... až je pozdě a uteče jim výhodná nabídka práce apod.

Co se lidí týká, tak u nás se to dělilo na několik skupin. Bylo nás ve třídě 30, z toho pět ortodoxních bastlířů. Pak byli ti, co je to sice nějakým způsobem zajímalo, ale nebyli do toho zažraní. Další jenom chtěli maturitu a nedostali se na gympl. Ale byli tam i tři, co je bavilo něco jinýho a měli k elektrice negativní vztah. Ti přežili maximálně druhák...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 16.11.2011, 12:38 »

Vystudovat těžké není, je těžké se jím stát.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #7 kdy: 16.11.2011, 13:36 »

Plně souhlasím s p. Rotreklem. SŠ elektro poskytne i další výhody - maturitu, jazyky (čeština se hodí např. na psaní nabídek a revizí, neznalost vyjmenovaných slov u některých lidí tluče do očí)
Palec vzhůru
Dodal bych jen ... i jiných slov. Rovněž tak psaní sloves s y pro shodu s mužským rodem (montovaly jsme) atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 16.11.2011, 13:36 »

Citace
našem kraji slyšel,že na řemesla chodí jen samí feťáci apod individua(slyším to pořád)

Také jsem měl učně elektro na praxi a jak mě vykládali ,  no jímala mě hrůza....Ti co se nehodili na zedníky ,tesaře,malíře tak šli na elektrikáře jako poslední štaci !! (nic proti jmenovaným řemeslům) .
Pak stejně to žádný nedělal....res pektive jen 1% lidí...
Jen pokud se chcete stát elektrikářem, je to celoživotní studium (ne ve škole ale doma po práci...)... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 16.11.2011, 13:48 »

Úpadek řemeslného vzdělávání je bohužel fakt, registroval jsem to i já, když jsem chodil na sš-CNC, a to na poměrně v dobrém slova smyslu vyhlášenou...

už tehdy totam chodilo tak 1/3 žáků, prostě jen "přežít",  nabiflovat se nejnutnější, aby získal maturu a čau....

dneska se CNC kromě mne věnuje nakonec nějakých 10lidí, příbuzným oborům (strojírenství, elektrika po doškolení na par.6)  3kusy...  těch zbývajících 10 dělá kde co....

patrně budete chodit na učební obor elektrikář, a tam to nebude lepší....

ale věřte, že kdo se chce naučit, ten se naučí, a pokud budete mít mistra, který to bere jako poslání, tak snahu vycítí a pomůže vám k tomu aby jste byl velmi dobrým řemeslníkem, což si budete dále rozvíjet praxí....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Petr M
« Odpověď #10 kdy: 16.11.2011, 13:50 »

Také jsem měl učně elektro na praxi a jak mě vykládali ,  no jímala mě hrůza....Ti co se nehodili na zedníky ,tesaře,malíře tak šli na elektrikáře jako poslední štaci ! (nic proti jmenovaným řemeslům) .

Mě zasekdysi tvrdili, že jít na elektro mohou jenom ti nejlepší a že blbce posílají na zadníky. Ale to asi proto, aby mě motivovali, protože asi od sedmi let jsem si hrál s baterkama a žárovičkama Úsměv

A v poslední době vidím, že tehdy měli naši pravdu. Co vidím, tak zedníci jsou většinou jenom kulisáři a když se člověk podívá za hezký kulisy (nad sádroš apod.),  zabrečí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 16.11.2011, 13:58 »

Hodně důležité je, když tě to bude bavit.Mě to baví už více než 50let.Tento obor má tu výhodu, že se musíš celý život učit, abys pak nebyl jen odborník na výměnu žárovek.Dělat dobře řemeslo je radost.Měl jsem také na praxi postupně možná 25 učnů.Píšu postupně, protože někdy to byli 2 někdy 3.Ty které to bavilo z těch se stali řemeslníci.Něk teří pokračovali ve studiu na VŠ.Ostatní se třeba vyučili ale nenechal bych si od nich ani vyměnit tu zmiňovanou žárovku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #12 kdy: 16.11.2011, 14:14 »

Souhlasím s výše uvedenými názory. V prvé řadě vás "to",  drobet musí bavit, a v druhé řadě musíte počítat s tím, že vás potkají různá úskalí a trable, jen musíte odolat.
Já udělal svoji osobní chybu u svého syna, že jsem si myslel, že z něj bude taky "elektrikář". Tak jsem ho vzal ve 14 letech na stavbu a dal mu za práci vysekávat drážky v cihlové zdi, samozřejmě, že se mu to nelíbilo, když jsem mu poté vysvětlil jednoduché zapojení, tak si zamontoval ale evidentně ho to nebavilo. I když zjistil, že za odvedenou práci dostane i nějakou mrskou mzdu, tak mi pak se sladkým úsměvem na tváři sdělil : Víš táto, já vím, že to myslíš dobře, mě ale ta elektrika nic neříká, a já se radši budu hrabat v autech a v motorech. No a tak šel studovat diagnostiku motorových vozidel, práce ho baví a práce má i po pracovní době dost. No a s tou elektrikou je to úplně stejné.
Na "elektrice" je krásné to, že se nedá nic ošidit, zakamuflovat nebo vytratit jako například v politice. To co se někde ojebe, tak se zase někde projeví a vy musíte udělat vše pro to, aby se to napravilo, jinak nastanou problémy.
Zkrátka vzorečky, výpočty a "zákony" (Ohmův apod.) našich průkopníků platí stále a budou platit i nadále.
Ono opravdu zahřeje u srdce, když něco funguje tak jak má. Myslím ten stav, když dokončíte nějakou montáž, opravu nebo s někým vyřešíte nějaký problém. Hodně chuti a síly do učení a bádání.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 16.11.2011, 15:13 »

Ja by som len trochu poopravil názor, že v "elektrikárčine sa musíte stále učiť"To slovíčko musíte tam nepatrí.. Ak vás toto remeslo bude baviť a máte na to buňky, aby ste to, čo sa naučíte, aj pochopil,budete  sám vyhľadávať rôzne zdroje vedomostí, aby ste vedel ešte viac o problematikách v tomto odbore a nikto vás do ďalšieho samo-štúdia nebude musieť nabádať. Je to veľmi pekný a zaujímavý odbor. Pokiaľ vás to ale nebaví, môžte sa stať elektrikárom, ktorý nikdy nie je spokojný ničím a hlavne zárobkom, avšak je použiteľný ozaj len na tie výmeny žiaroviek. Je to odbor, kde snáď každý deň vyjde niečo nové. Nové inštalačné prvky, nové zariadenia, nové predpisy ,  a iné. Určite je to jeden z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich odborov.  Mrknutí
Ja v tomto odbore robím 46 rokov. Mňa tento odbor veľmi baví a som rád aj na týchto stránkach. Tu sa dá tiež mnoho naučiť.
Prajem aj vám podobnú chuť do remesla  a mnoho úspechov .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 16.11.2011, 15:27 »

V podstatě souhlasím s uvedenými názory, jen bych upozornil, že se z toho tak trochu blbne!

Jdu po ulici a míst abych koukal na cestu nebo po holkách, sleduji kolik je kde poškozených svodů hromosvodů,...
Všichni si v Domažlicích fotí Chodský hrad, jen já sklopí objektiv níž, abych zaznamenal prasácky napojený přívod pro stavbu mostu...
V zimě zhasne světlo, všichni nadávají, jen já si představím jaké to bylo, když jsem dříve lezl po sloupech,...

Kontrolní otázka - jsem vyjímka, nebo je nás víc s podobným myšlením...?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr M
« Odpověď #15 kdy: 16.11.2011, 16:12 »

Kontrolní otázka - jsem vyjímka, nebo je nás víc s podobným myšlením...?
Já zase, po letech kreslení desek, když vidím plošňák, přemýšlím, proč autor nenapojil cestu pod jiným úhlem nebo jestli potřeboval zpomalit signál, když spojem obkličkoval dalších pět součástek. Nebo jestli měl nějakou duševní chorobu či delirium kocovinum, když hodil prokovku blízko signálu a rozbil tak zemní plochu...

Při téhle úchylce se ale naštěstí dá na ulici koukat po holkách...  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Matthes
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 16.11.2011, 17:05 »

Kontrolní otázka - jsem vyjímka, nebo je nás víc s podobným myšlením...?

Profesní deformace :-) To je normalní. Já když přijdu k někomu na návštěvu, tak se koukám kudy by se daly táhnout datový kabely, kde se vyvrtat atd.



Radek00: Hodně záleží jaká to je škola. Třeba taková Ječná neni špatná, ale kdyby mě táta nenaučil nějaký základy praktický (zapojování, tahání kabelů) elektriky, tak tam bych se to nedozvěděl...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #17 kdy: 16.11.2011, 17:38 »

Hodně záleží jaká to je škola. Třeba taková Ječná neni špatná, ale kdyby mě táta nenaučil nějaký základy praktický (zapojování, tahání kabelů) elektriky, tak tam bych se to nedozvěděl...

No to u mě v rodině nikdo z elektra nebyl. Musel jsem se k tomu prokousat sám... Bylo to trochu náročnější, ale dalo se. Když to člověka baví a zajímá, neí lenošný si něco najít a přečíst i nad rámec školy, něco omrkne v praxi... Holt osud nás, co dostali pecku od elektriky už jako malý děcka. Toho se člověk nezbaví Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.08 sekund, 24 dotazů.