Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Vyrábí se IR spínač s funkcí schodišťového spínače?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Vyrábí se IR spínač s funkcí schodišťového spínače?  (Přečteno 28436 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 27.10.2011, 15:51 »

Ať to čtu, jak čtu, vychází mě, že jestli osvětlení ovládám tlačítkem přes samočinný spínač, či je ovládáno pohybovým čidlem, musí existovat možnost trvalého rozsvícení "ústředním" ovladačem.

Požadavek se mě jeví logický a nemusel by s jeho realizací být takový problém, jelikož se norma týká nových instalací, kde se stejně začíná "od základu".
Spíše Vaše vysvětlení mě připomíná fígl "zásuvky do 32A musí být chráněny PCH" - tak tam šikulové dají 63 a tváří se, že je vystaráno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 31.10.2011, 21:21 »

...Spíše Vaše vysvětlení mě připomíná fígl "zásuvky do 32A musí být chráněny PCH" - tak tam šikulové dají 63 a tváří se, že je vystaráno.
Mně to takový fígl nepřipomíná.
Hovoří-li se v jednom a tomtéž článku normy o "samočinném schodišťovém spínači" a o "spínači se snímačem reagujícím na výskyt osob",  pak asi normotvůrce tyto dvě kategorie rozlišuje.

Co má být účelem toho centrálního spínače osvětlení u "samočinného schodišťového spínače"? Domnívám se, že zajistit, aby osoby pohybující se v domě mohly mít světlo i při poruše (toho jediného prvku, schodišťového automatu) nebo při údržbových pracech (kdy je obtěžující chodit obsluhovat tlačítko na zdi).
Je tento účel splněn při "spínačích se snímači reagujícími na výskyt osob"? Myslím, že ano, v dostačující míře - pokud ovšem je splněna ta podmínka správného seřízení (pro "spínače se snímači reagujícími na výskyt osob").

Takže mně dává smysl to, že pro spínače A platí podmínka A, a pro spínače B platí podmínka B.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #20 kdy: 31.10.2011, 23:33 »

TO: T.Fuk> dík, neměl jsem sílu a hlavně čas to takhle pěkně sepsat  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #21 kdy: 01.11.2011, 07:23 »

TO: T.Fuk> dík, neměl jsem sílu a hlavně čas to takhle pěkně sepsat  Úsměv

Tak koukám, že se zde utvořily opět dva tábory jako u "pospojovačů".

Požadavek na trvalé sepnutí automatických spínačů,  což je podle mne naprosto jistě i automatický spínač na přítomnost osob, je požadavek naprosto logický a navíc i velice praktický.

Proto nechápu (pro mne absurdní) výklad pana Vykoupila, a závěr "Je tento účel splněn při "spínačích se snímači reagujícími na výskyt osob"? Myslím, že ano, v dostačující míře - pokud ovšem je splněna ta podmínka správného seřízení (pro "spínače se snímači reagujícími na výskyt osob") kolegů Fuka a Karvánka. Kroutím očima

PS: Pokud v takto logicky jasných věcech nemají jasno ani "profesionálové",  jak se mohou potom dopátrat pravdy "laici"? ajoooo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 01.11.2011, 08:34 »

...
PS: Pokud v takto logicky jasných věcech nemají jasno ani "profesionálové",  jak se mohou potom dopátrat pravdy "laici"? ajoooo
V tom se shodneme  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 01.11.2011, 10:44 »

Po důkladném rozboru článku, mě to vyšlo takto
1. pokud žárovky rozsvěcuje společný přístroj umístěný v rozvaděči, který je ovládán mechanickými tlačítky či detektory pohybu v jednotlivých patrech - musí být možnost trvalého rozsvícení ústředním prvkem.

2.Při použití detektorů pohybu k přímému rosvěcování žárovek jsou dle normy možné vysvětlení dvě, a to jak instalace, tak netřeba instalace společného ovládacího prvku k trvalému rozsvícení.
Osobně bych se klonil k bezpečnosti a takový prvek do projektu zahrnul.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 03.11.2011, 14:21 »

To Beláň:
Můj absurdní výklad vychází z vaší logiky, že když něco platí pro řešení A, pak to automaticky platí pro řešení B, ikdyž to tam není výslovně napsáno.  angel

To Hudec:
Nechápu jak jste přišel na to: "...,  který je ovládán mechanickými tlačítky či detektory pohybu..." Zkuste to vysvětlit postupně polopatě argumentací - když platí A, pak platí B, a pokud platí A a B vyplývá z toho C, ale už z toho nevyplývá D atd.... podivej
Navíc s řešením, že by pohybová čidla ovládala nějaký přístroj v rozvaděči a ten teprve spínal osvětlení, jsem se ještě nesetkal a ani mě nenapadá aplikace, kde by to bylo vhodné. Když už se používají čidla, tak jsou vestavěná přímo ve svítidlech. Pro objektivitu nutno dodat, že někteří výrobci je vybavují vstupně/výstupní svorkou pro ovládání skupiny svítidel bez čidla jedním svítidlem s čidlem, která je použitelná i pro centrální trvalé zapnutí. U nových instalací tedy není problém, ale při rekonstrukcích, kdy se investor rozhodne v rámci komfortu pouze vyměnit svítidla za svítidla s čidlem a zrušit schodišťový automat a tlačítka by bez sekání už byl problém.

Jinak děkuji pánům Fukovi a Karvánkovi za jejich podporu v této žabomyší rozepři, protože už jsem si málem začínal myslet, že jsem osamělá žaba, co neumí ani číst jednoduchý článek normy.  Úsměv Pánů Beláně a Hudce si jako odborníků velice vážím, což neznamená, že s nimi vždy musím souhlasit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 03.11.2011, 14:31 »

Pokud se shodneme, že samočinný schodištový spínač je to zařízení, které je centrálně umístěno většinou dole ve stupačce, pak přeci toto zařízení musím něčím ovládat, no a povel mohu vyslat jak mechanickým tlačítkem, či detektorem pohybu v patře.

Snad to takto polopatě stačí.

Nicméně jste mne "donutil" nesouhlasit s p.Fukem, takže asi pravdu mít nebudu tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 03.11.2011, 19:18 »

...Nicméně jste mne "donutil" nesouhlasit s p.Fukem, takže asi pravdu mít nebudu tanecek
Nezoufejte, i mistr tesař se někdy utne a mně se to tu nedávno stalo taky.
(čímž ale nemíním svůj názor vyslovený v tomto vlákně  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 04.11.2011, 10:31 »

To Hudec:
Áha, tak už jsem to pochopil (není nad to, podat něco polopatě),  vy myslíte, že by místo tlačítek ovládali ten schodišťový automat čidla a při zareagování kteréhokoliv čidla by se rozsvítilo celé schodiště. Tak takové řešení mě opravdu nenapadlo (nikdy jsem se s ním nesetkal) a navíc by bylo v rozporu s dalším ustanovením předmětného článku: "Při ovládání samočinnými schodišťovými spínači se musí použít ovládače se světelnou signalizací jejich umístění (např. ovládače se signální doutnavkou pro orientaci)." Leda, že byste k těm čidlům instaloval ještě nějaké signálky. K čemu by bylo ovšem pro uživatele dobré vidět, kde jsou čidla?  Jsem v rozpacích
Myslím, že pokud se používají čidla, tak jsou vestavěná přímo ve svítidlech a používají se právě proto, aby se nerozsvítilo vždy celé schodiště, ale pouze ta část, kde se někdo pohybuje = úspora energie.
A takto podle mě uvažoval i autor normy.
Nicméně, pokud bysme akceptovali vámi zmíněné řešení (čidla ovládající centrální bazmek),  pak samozřejmě z textu normy vyplývá, že musí být ta možnost trvalého zapnutí. To máte pravdu. Ale pak byste musel použít i nějaké ty signálky k těm čidlům viz. výše uvedené.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 04.11.2011, 17:54 »

To Vykoupil, myslím, že jsme si to osvětlili a osvítili dostatečně. Úsměv

Nicméně budeme si muset zvyknout mnohem častěji na používání vlastního úsudku mimo požadavky, mnohdy zmatených norem, jichž bude přibývat.

Zkuste si schválně udělat dle nové normy na pohyblivé přívody prodlužku, když ji vezmete doslova, budto neuděláte žádnou, či naopak budete moci udělat jakoukoli  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak si vybrat spínače s ohledem na kvalitu a normy?
 Kde koupit opravdu pěkné vypínače?
 Hledám vypínače IP55 a viac ...
 váš názor na produkty výrobce SEZ Dolný Kubín?
 Kde koupit vypínače do dveřních zárubní?
 Jaké mám zvolit krytí IP u vypínačů na fasádě?
 Jaky vypinac pro zapustenou montaz se zvysenym krytim na fasadu?
 Existuje vypínač s indikací stavu zapnuto/vypnuto?
 Existuje vypinac pro pouziti venku, slapnutim vypni/slapnutim zapni?
 Odpovídají zásuvky a vypínače zn. Fontini normám ČSN?
 Poradíte s výběrem vypínačů a označení?
 Jaký stupeň krytí musí splňovat venkovní vypínače a zásuvky na zdi domu?
 Existují vypínače jako pilíř?
 Poradíte světelný vypínač na dálkové ovládání ?
 Existuje dvoukolébkový přepínač?
 Kdo kromě Legrandu vyrábí tahové vypínače klasického tvaru?
 Aké sú vaše skúsenosti s zásuvkami a vypínačmi Legrand Cariva?
 Kde má v praxi využiti skupinový vypinač č.4?
 Kde mohu sehnat přepínač elektrické dečky?
 Kde sehnat černé spínače do vypinačů z paneláků?
 Je možné do jednoho trojrámečku vedle sebe dát zásuvkový a světelný obvod?
 Jaké jsou na trhu spínače s vestavnou hloubkou 12 mm (popř. menší)?
 Jaký vybrat hezký vypínač pro povrchovou montáž?
 Jaký jiný vypínač než ABB použít k bojleru?
 Ako sa vola takyto vypinac resp. pod akym nazvom by som ho kupil
 Dáte tip na typ vypínače výrazně vodorovně obdélníkové?
  Je možné po rekonstrukci instalace ponechat stávající zásuvky a vypínače?
 Dáte mi tip na nějaký nízký (plytký) vypínač na omítku?
 Je nutné osazení hl. vypínače v rozvaděči rekreační chatky?
 Existují i schodištové vypínače na šňůru?
 Existují i moderní úzké vypínače, jiné než klasické panelákové - komunistické ?
 Znáte vypínač na 16A do vícenásobného rámečku?
 Kde je možno sehnat vypínače a zásuvky v barvě černé?
 Jsou obyčejné vypínače bezpečné ve vlhkém prostředí?
 Kde sehnat spínač, který je na fotce?
 Poradíte mi s vypínačom do dreveného obkladu saunovej kabíny?
 Existuje dvojitý křižák - přepínač č. 7?
 Je do dřevostavby vhodnější bílé nebo šedé Tango?
 Jak funguje aquastop na přívodní hadici ke spotřebiči?
 Je možné nechat namontovat horizontální rámeček ABB Tango vertikálně?
 Je povoleno dotykové spínání 230V?
 Existuje vypínač spínající dva 2drátové okruhy?
 Jaký použít vypínač ke stolní lampičce?
 Existuje vypínač, ktorý sa môže namontovať na drevený podklad?
 Lze použít vypínač 3F s doutnavkou k připojení trouby kombinovaného sporáku?
 Co použít místo řady TANGO za podobné peníze?
 Neznáte elektronický lustrový přepinač ,,LP1,,?
 Kde sehnat 2 polovy vypinac na kabel?
 Kde seženu spínač k vrtačce?
 Lze použít původní zásuvky a vypínače do nové elektroinstalace?
 Máte nějaké reference na vypínače a zásuvky LEGRAND Niloé?
 Jaké má číslo sériový křížový vypínač?
 Víte už o nové řadě vypínačů ABB Levit?
 Existuje kombinace vypínačů 6+1?
 Víte o vypínači, ideálně na stěnu, který vypíná/spíná N/L ve správném pořadí?
 Existuje dvojitý přepínač s aretací a bez aretace v jednom?
 Který bezdrátový vypínač je vhodný do koupelny?
 Jaké doporučíte skleněné vypínače do systémové instalace?
 Jaký vypínač lze použít na stěnu venku?
 Dáte tip na zásuvku/vypínač pro montáž do hořlavých hmot?
 Poradíte osvětlení spínané impulsem?
 Jaký proud může procházet běžným vypínačem?
 Vyráběl se porcelánový otočný vypínač řazení 7?
 Výběr strojku vypínače se musí řídit dle krabičky pod omítkou?
 Hodí se vypínače a zásuvky Legrand Niloe na fasádu, do sklepa?
 Je možné použít páčkový spínač místo klasického vypínače č.6?
 Jaký zvolit vypínač současně pro koupelnové odsávání a osvětlení?
 Jak vytvořit vypínač a tlačítko v jedné krabici a rámečku?
 Jakým SMART vypínačem nahradit kolébkový/schodišťový vypínač?
 O jakého výrobce vypínače se jedná?
 Jakého výrobce zvolit pro zásuvky a vypínače?
 Jaký je trend ve způsobech domovních ovladačů?
 Kde sehnat retro vypínač do výbušného prostředí?
 Lze něčím nahradit 7+7 do řady ABB Tango?
 Jaký vypínač použít pro dvouvodičové svítidlo do zásuvky?
 Časový spínač CS3-1B bez vypínače nějak technicky upravit?
 Lze použit vypínače č. 6 jako řazení jedna nebo se musí upravovat?
 Lze vypínač nahradit za USB zásuvku?
 Jaký použít vypínač s orientační kontrolkou pro LED / pohybové čidlo?
 Lze změnit tlačítkový spínač vyjmutím pružiny na vypínač?
 Znáte jiné druhy plytkých vypínačů, než jsou od ABB swing?
 Je možné vypínač 5b použiť ako 6 a 1?
 Jaký chytrý vypínač zvolit pro světla do pergoly?
 Koupelnový ventilátor s doběhem- jak funguje tahový spínač?
 Lze jeden schodišťový vypínač nahradit bezdrátovým?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 23 dotazů.