Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Kde hledat závadu, pokud nefunguje zásuvka umístěná za stykačem HDO?
0 uživatelů a 3 Hostů prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde hledat závadu, pokud nefunguje zásuvka umístěná za stykačem HDO?  (Přečteno 24921 krát)
madmancze
« Odpověď #18 kdy: 03.11.2011, 09:03 »

Jan Franěk: mě ta doutnavka právě na těch 10V nesvítí:-)
poradim se ještě s majitelem, jinak nevím jestli náhodou nejsem paragraf 4, na vys. škole jsme měli školení z bezpečnosti BOZP zakončené zkouškou. ale asi nejsem mno.


Jiří Schwarz:
Bohužel z Domažlic nejsem, jsem z Prahy. já nad tím strávil jen chvíli času, přece jen jsem jako student poměrně vytížen:)

jediné o co jsem snažil bylo zjistit závadu, jestli ani to delat nemohu tak na to rezignují.
všem děkuji za pomoc,  až seženu nějakého seriózního a ne moc drahého elektrikáře ,  ozvu se jak to dopadlo:)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 03.11.2011, 11:07 »

...
poradim se ještě s majitelem, jinak nevím jestli náhodou nejsem paragraf 4, na vys. škole jsme měli školení z bezpečnosti BOZP zakončené zkouškou. ale asi nejsem mno.
...
Paragraf 4 vyhlášky 50 nic neřeší, to je takový "podnikový alibismus",  proškolíme, necháme podepsat a když udělá něco špatně, máme "bumážku",  že to znal nebo měl znát!
Pro práci na el. zařízení je třeba minimálně par.5 a i to je práce "pod dozorem".
Nevím jak jinde, já jsem se v 80. létech dostal na VŠ, ze které jsem po ruce zdrhnul,  my jsme měli půl roku cosi, co bylo zakončeno zkouškou a dostali jsme něco jako "omezený paragraf 5",  mohli jsme dělat na elektrickém zařízení, pod dozorem, ale "pouze" ve školní laboratoři v rámci výuky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
MadmanCZE
« Odpověď #20 kdy: 03.11.2011, 12:29 »

Tak jsem mluvil s panem domácím a dostal jsem povolení že si to mohu proměřit.
V příloze jsou fotografie zapojení stykačů.
Stykač zásuvky topení je ten vpravo.
Tak jsem sundal dekl od rozvodnice, a připojil na stykač voltmetr.
Stykač topení:
Na výstupu 1 proti N: 10V
Na výstupu 3 proti N: 230V cca
Na vstupu 2 proti N: 230V cca
Na vstupu 4 N proti N: 0.

Stykač bojleru:

Na výstupu 1 proti N: 230V
Na výstupu 3 proti N: 2,5V cca
Na vstupu 2 proti N: 230V cca

Pomůže to k řešení problému? :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MadmanCZE
« Odpověď #21 kdy: 03.11.2011, 12:33 »

Nejde mi sem nahrát obrázek Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MadmanCZE
« Odpověď #22 kdy: 03.11.2011, 12:40 »

Stykač Legrand 20A.


Pokusím se slovně popsat zapojení Úsměv

Stykač topení
Na 1,2,3 hnědý vodič. Na 4 je modrý.
Stykač bojleru
Na 1,2,3 hnedý vodič. Na 4 žlutozelený.


Obrázek stykače :-). Jestli to pomůže.

Bojler           Topení
   
1        3   1        3
|'''''''''''''''||'''''''''''''''|
|            ||            |
|            ||            |           
|            ||            |
|A1     A2||A1    A2|
|_______||_______|

2        4   2        4
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MadmanCZE
« Odpověď #23 kdy: 03.11.2011, 12:50 »

Já si vlastně teď uvědomil že  A1 nerovná se 2 ,  a A2 nerovná se 4.
Měření prováděná na 2 a 4 berte jako na A1 a na A2 Úsměv  Ke svorce 2 a 4 se nedostanu, ale vedou tam jen hnědé vodiče.
Mno už je to moc složité.
Uznávám prohru a nebudu to dále řešit, nechám to tak jak to je.
Jestli se v tom někdy bude někdo vrtat tak jen odborník, protože tohle už moc nechápu, myslel jsem že to bude jednodušší.
Ale i tak ještě jednou  a pomoc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #24 kdy: 03.11.2011, 13:08 »

Ale i tak je to nějaké divné. Proč je konec cívky jednou modrý a u druhé žlutozelený?
Proč ty instalační stykače mají zapojené oba póly? Jsou do série, paralelně či spínají i N a nebo spínájí 2 vývody?
Vždyť zapojit stykač je tak jednouduché.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Krýdl Petr
« Odpověď #25 kdy: 03.11.2011, 13:12 »

Mno už je to moc složité.
Uznávám prohru a nebudu to dále řešit, nechám to tak jak to je.
Jestli se v tom někdy bude někdo vrtat tak jen odborník, protože tohle už moc nechápu, myslel jsem že to bude jednodušší.
Udělal jste to nejlepší co jste mohl udělat! Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MadmanCZE
« Odpověď #26 kdy: 03.11.2011, 16:37 »

Teď už jen teorie, nebojte šahat na to už nebudu Úsměv Mrknutí
Jeden stykač spíná bojler, a druhý by měl spínat jen zásuvku nic víc.
Zásuvkový stykač je ten vpravo

Nejpodstatnějš í část mého dotazu. Je to nějak nebezpečné? Může to do budoucna něco provést?
Mám požadovat řešení problému? Nebo to mohu nechat být a zásuvku nepoužívat?



* zhora.jpg (159.72 KB, 2592x1952 - prohlédnuto 983 krát.)

* čelní.jpg (288.3 KB, 1952x2592 - prohlédnuto 1027 krát.)

* zespodu.jpg (227.86 KB, 2592x1952 - prohlédnuto 1722 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 03.11.2011, 22:20 »

Ty voe, to je bastl....

Jestli je to (ne)bezpečné? To z fotek rozhodně nejde jednoznačně poznat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
MadmanCZE
« Odpověď #28 kdy: 03.11.2011, 22:27 »

Asi bude nejjednodušší vypnout jistič cívky stykače pro zásuvku a dále to neřešit co? Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 03.11.2011, 22:40 »

Když tak na to koukám, tak to bude (relativně) nová instalace, tudíž by od toho měl existovat nějaký projekt. podivej Takže bych zatlačil na majitele onoho bytu, že tam není něco v pořádku a nefunguje tak jak má. A že chcete slevu na nájemném, nebo že odejdete.

 Jinak myslím, že pro průměrnýho elektrikáře to bude oprava na 10minut.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #30 kdy: 03.11.2011, 22:53 »

Sepne vám signál HDO oba stykače? Pokud ano tak bych hledal závadu někde za tím stykačem. Zkusil jste se podívat do té zásuvky jestli není uvolněný nějakž vodič? Jinak si fakt zavolejte někoho kdo má obyčejnou vadasku a tu doutnavku hoďte do koše to je na nic jak psal Honza Franěk. Evidentně nemáte páru o tom jak to má fungovat tak to opravdu nechte vyřešit někoho kdo to dělá a má na to patřičné vybavení. Jen mi z těch fotek není jasný proč je na jeden pracovní vodič použitej modrej drát a na jeden zelenej. Předpokládám, že rozvaděč má štítek s udajem o výrobci  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 03.11.2011, 23:01 »

Jinak myslím, že pro průměrnýho elektrikáře to bude oprava na 10minut.

Myslím že by musel mít transportéry ze StarTreku.   Smích

Já myslím že na závadu přijde zhruba do deseti minut od příchodu do bytu a v lepším případě to má za dalších deset minut opraveno, v horším může dojít i na sekání a nebo hledání krabice pod desátým vymalováním nebo přerušený kabel za obrazem pod skobičkou a tam už to nebude o minutách.

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 03.11.2011, 23:13 »

Jeste me napadla jedna varianta. Fungovalo to vubec nekdy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
MadmanCZE
« Odpověď #33 kdy: 04.11.2011, 09:53 »

To právě nevím jestli signál HDO sepne oba stykače, ty napětí co jsem měřil voltmetrem viz předchozí stránka byli když stykače byli , ,sepnuté" bojler v tu chvíli šel.
Já si myslel, že stykač zvládnu pochopit mno.  Podle mě je to cívka, která povelem z HDO sepne nebo rozepne kontakt, ale jak tam jsou ty dva póly (kontakty nebo jak to nazvat) tak jsem nějak ztracenej.

Jestli to někdy fungovalo netuším Úsměv
Jinak zásuvka kontrolována a šroubky dotažený.
Zásuvka je od rozvaděče umístěna cca 1,5m  (1m dolů, a další 0,5 metru doleva Smích ) a nikde tam žádný obraz nebo tak něco není.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MadmanCZE
« Odpověď #34 kdy: 04.11.2011, 11:29 »

Tak ještě jednou děkuju za rady Úsměv
Vypnu jistič této zásuvky a nebudu to prozatím řešit, majitel ví, že zásuvka nejde.
Tento stav je tam nejspíš delší dobu,a zatím to nic neprovedlo.

Ještě jednou díky Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #35 kdy: 04.11.2011, 12:02 »

To právě nevím jestli signál HDO sepne oba stykače
Jen pro vaši informaci. Stykače nemusí být spínány současně. Časový rozvrh HDO pro boiler (TUV) může být jiný jak pro přímotop (PV). K přijímači HDO by měly od vás vést dva vodiče N od obou cívek (mělo by to být z A2). Je vůbec HDO pro PV funkční? Má domácí příslušnou sazbu?
Odborník vám zidentifikuje ovládací N a vodiče k zásuvce, pak dráty od stykače vytrhne a vydrátuje správně.

ale jak tam jsou ty dva póly (kontakty nebo jak to nazvat) tak jsem nějak ztracenej.
Úsměv já taky

A propó, ty barvy na A2 (modrá a žlutozelená) byly asi vyvolány barvami v jednom ovládacím kabelu. Někdo neměl modrou smršťovačku na černý či hnědý pracovní vodič.


* hdo.jpg (122.7 KB, 1164x972 - prohlédnuto 816 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.036 sekund, 21 dotazů.