Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Kolika žílový kabel přivést do rozvaděče pro 3 fázové rozvody v bytě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kolika žílový kabel přivést do rozvaděče pro 3 fázové rozvody v bytě?  (Přečteno 4818 krát)
Pavel Vršecký
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 24.10.2011, 19:16 »

Když bych chtěl 3 fáze do bytu, kolika žílový kabel je potřeba přivést k rozvaděči z chodby?
Já mám za to že 5ti žílový LLLNP. Strejda tam chce narvat jen 4, že víc není do budoucna potřeba pro 3 fáze. Teda vysvětloval mi to horem dolem a stejně jsem to nepochopil :-).

Říká, že N a P je společný - vleze to do rozvaděče v bytě a tam je svorkovnice na zelený (N) a modrý (P),  kde se to rozdělí a v bytě to již společné není (nějakou roli tam hraje chránič či co)
Mne to přijde, jako kdyby i když se to rozdělí tak ochranný a pracovní vodič jsou furt jeden a ten samý protože se někde spojují - to samé jako dnes je v zásuvce kolík spojen s mínusem - tudíž žádný efekt.
Říká, že v domu jsou 3 fáze a vedeno jen 4mi vodiči....je to možné....staré rozvody......a le co dnešní standarty....k dyby dělali nové domovní rozvody....nem usel by tam být už 5ti žílový a vše pěkně zvlášť?
Zaznamenáno
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 24.10.2011, 21:44 »

Co na to váš dodavatel el. energie?Budete muset pod plomby a to není práce pro každého.Někter ý dodavatel trvá na CYKY 4Bx10  a jinému stačí CYKY 5Jx6. Také záleží na hodnotě hlavního jističe. Zkuste zapátrat v distributorový ch připojovacích podmínkách. Při výměně kabelu se asi nevyhnete následné revizi. podivej
Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 24.10.2011, 22:03 »

Strejda má sice pravdu, že rozdělení je provedeno až v rozvodnici, ale není rozumné zde šetřit.

Ve stoupačce, a patrně i za elektroměrem máte vodiče L1, L2, L3, PEN. Právě vodič PEN je kombinací ochranného (PE) vodiče a středního (N) vodiče. N vede pracovní proud, PE nikoliv.
Toto rozdělení (tj. přechod se sítě TN-C na síť TN-S) má smysl, a to především pro funkci ochran před NDN, někdy i pro funkci zařízení. Hlavní výhoda je v tom, že ochranný vodič není zatěžován pracovním proudem, což zvyšuje jeho životnost a pomáhá dlouhodobě udržet jeho potřebné parametry (impedanci, přechodové odpory). Další výhoda je v tom, že ani současné přerušení N i PE zároveň samo o sobě nezpůsobuje nebezpečný stav (i když spotřebiče může poškodit),  zatím přerušení vodiče PEN nebezpečné je.
Dále, v zásuvce nemáte "mínus" - pokud nemáte stejnosměrnou soustavu  Mrknutí ,  ale ta zase nemůže být trojfázová - ale právě ten stření vodič. V soustavě TN-C jsou skutečně oba kontakty - PE i N - připojeny na společný vodič PEN.
S chráničem toto souvisí asi takto : V obvodech TN-S je možné chránič použít, v obvodech TN-C nikoliv.

Ten kabel z chodby doporučuji natáhnout 5 žilový, co když za pár let bude TN-S v celém domě ? Ať to pak nemusíte vyměňovat. Pokud povedete od elměru k byt. rozvodnici TN-C, necháte (světle)modý vodič nezapojený, bude připraven k pozdějšímu použití. Průřez PEN musí být nejméně 10 mm2 Cu a měl by být na koncích označen světle modrými návlačkami, tak aby byly viditelné všechny barvy (žl.,  zel.,  sv. modrá).

Také si rozmyslete, zda nebute též potřebovat kabel pro blokování spotřebičů signálem HDO.
Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 24.10.2011, 22:04 »

...Říká, že N a P je společný - vleze to do rozvaděče v bytě a tam je svorkovnice na zelený (N) a modrý (P),  kde se to rozdělí a v bytě to již společné není (nějakou roli tam hraje chránič či co)
...
Už je to skoro hloupé pořád opakovat, že přívod do rozvaděče není žádná prkotinka, to je dost zásadní věc, na kterou by měl být projekt a po realizaci by měla být provedena revize.
"Strejdu" od toho vyžeňte, protože ten, kdo žije v představě, že je tam "zelený N a modrý P" má tak zásadní nedostatky ve znalostech, že bude lepší když bude držet h...(ústa) a nebude na svoji hloupost zbytečně upozorňovat.
4 žilový přívod je v zásadě možný, ale je třeba splnit nějaký požadavek na průřez (PEN minimálně 10mm2 Cu nebo 16mm2 Al),  takže často vychází lépe jak z hlediska manipulace s kabelem, tak cena, když se dá 5x... Ale tam je třeba posoudit jištění, požadovaný odběr a podle toho vybrat potřebný průřez.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 24.10.2011, 22:24 »

... a tam je svorkovnice na zelený (N) a modrý (P),  

No jo, teď na to taky koukám ...  ajoooo
Ten váš strýc nechal elektrikařiny kdy ? Dělal ji vůbec někdy ?
A tu práci pod plombami skutečně nechte profesionálům, jinak si koledujete o pořádný průšvih.
Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Pavel Vršecký
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 25.10.2011, 11:19 »

Za to přehození značení se omlouvám. To byla moje chyba. Strejda elektrikář je a revize na to bude muset být.

1. V chodbě je síť TNC L1, L2, L3, PEN - to bytu jde dnes jednofázový rozvod např L1 a PEN - hlavní jistič má 25A na jedné fázi
2. V bytě chci opět jen jednofázový rozvod tzn L1 a PEN se i tak rozdělí na PE a N. Odbornící píší toto: V mieste siete, kde z dôvodu zabezpečenia väčšej bezpečnosti (nemocnica) chceme použiť sieť TNS, uzemníme vodič PEN, ktorý rozdelíme na dva separované vodiče PE a N. Ďalej už pokračuje sieť TNS a opätovné zlúčenie vodičov PE a N už nie je dovolené.

Z toho chápu, abych mohl přejít ze sítě TNC na síť TNC-S a mohl rozdělit vodič PEN na PE a N musím PEN uzemnit.
Otázka pro laika, jak se toto uzemnění fyzicky provede, když byt je ve třetím patře?

3. Do budoucna se může výkon zvyšovat a tudíž možná budu chtít napájet 3mi fázemi. Proto ten kabel dopředu. To si právě myslím, že TNS síťě budou jen v budoucnu a TNC je pozůstatek starých časů. Myslím si to správně nebo i nové sítě se dělají stále TNC?

4. Jaký doporučujete kabel pro 3x25A? (průměrný odběr 5 kW) Když vše zapnuté na max. výkon pak 11 kW (součet výkonů všech zařízení včetně světel)
V plánu byl CYKY 5x4mm2 nebo 5x6mm2......dá le pospojování po bytě žlutozeleným vodičem (PE) 1x6mm2
Přepokládám tedy min 5x6mm2 a max. 5x10mm2

Viz parametry:
5x6mm2 snese 61A ( 14 kW) - tento by měl být optimální
5x10mm2 snese 81A ( 18kW)


Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 25.10.2011, 12:44 »

...
Z toho chápu, abych mohl přejít ze sítě TNC na síť TNC-S a mohl rozdělit vodič PEN na PE a N musím PEN uzemnit.
Otázka pro laika, jak se toto uzemnění fyzicky provede, když byt je ve třetím patře?
...
Myslím si to správně nebo i nové sítě se dělají stále TNC?

...
Viz parametry:
5x6mm2 snese 61A ( 14 kW) - tento by měl být optimální
5x10mm2 snese 81A ( 18kW)

a) o tomhle tu probíhá hodně velká diskuse, doporučuji prostudovat, zjednodušeně se dá říci, že se podle doporučení normy provede přizemnění v místě vstupu do objektu a přímo v objektu existuje něco, čemu se říká hlavní ochranné pospojování a s tím se spojují mimo jiné jednotlivé PE (PEN) sběrnice

b) sítě TN-C byly, jsou a budou. Jen se mám posunul "bod rozdělení",  dříve se PEN rozdělil na N a PE až v zásuvce. Ale protože je toto vedení snadno zranitelné a přerušení vodiče PEN je velmi nebezpečné, posunuje se nám dob rozdělení do rozvaděče, kde se dá připojit kromě přívodu PEN ještě jiný "zemní potenciál" právě ze zmíněného hlavního pospojování. Nepředpokládám, že by se v "dohledné době" měnily kabely a celé rozvody od trafačky v obcích by se tahaly 5-i drátově

c) pro byt si neumím představit, že by kabel 5x6mm2 nestačil. Pro jednofázové připojení vám stejně energetika nedá tak velký hlavní jistič a pro 3 fáze příkon řádově 40kW, který CYKY 5x6 přenese asi normální člověk v normálním bytu nepotřebuje
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 21 dotazů.