Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Proc je oddeleni uzemneni bleskosvodu a elektroinstalace nebezpecny mytus?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proc je oddeleni uzemneni bleskosvodu a elektroinstalace nebezpecny mytus?  (Přečteno 21004 krát)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #18 kdy: 16.10.2011, 09:11 »

Pak by tedy otázka spíše měla znít: Dodělat či nikoli? Za jakých podmínek?

Ale kdepak. Otázka by neměla vůbec padnout, neboť se pak najde spousta vychcánků, kteří se na jejím základě budou chtít slušně přiživit.
Je to asi jako kdyby jsme si teď řekli, že se musí bezpodmínečně upravit všechny elektroinstala ce dle dnešních předpisů a norem. To by bylo najednou práce  Mrknutí
V tomto směru jsem ale docela v klidu. Každou nemovitost čeká dříve nebo později rekonstrukce a při té se všechno vyřeší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Patúc Jaroslav
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 16.10.2011, 09:16 »

Však jsem taky psal "Možná jsem to trochu přehnal " ale ne tak úplně. Pokud se to týká starého činžovního domu v řadové zástavbě uprostřed města tak je dost problém to udělat dle současných předpisů. Pak se firma dostane do situace že to radši napíše jen jako opravu a nechá při starém než by zdůvodňovala že za drahé peníze udělala něco co dokáže z odborné stránky napadnout každý student a vyhraje. Nehledě na to že tu zakázku ani nedostane. Pravda a láska nevítězí. Je škoda že v rekonstrukcích starých objektů norma nepřipouští nějaké kompromisní řešení které by bezpečnost zdvihlo ale neznamenalo zásadní zásah do objektu.
Máte pravdu, i keď tu rekonštrukcia je:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,11670.msg90324.html#msg90324
Horšie to vyzerá u panelákov, kde môže ísť len o opravu ?!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 16.10.2011, 10:40 »

Je to asi jako kdyby jsme si teď řekli, že se musí bezpodmínečně upravit všechny elektroinstala ce dle dnešních předpisů a norem. To by bylo najednou práce  Mrknutí

Nebylo. Kdokoli může utratit jen to co má, když utratí to co nemá nedostane zaplaceno ani dodavatel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #21 kdy: 16.10.2011, 11:16 »

Nerozumím.
 
To co popisujete, je na dlouhou debatu a opětovné se dohadování o svoji pravdě.
Skutečnost je však taková, že byty a domy se rekonstruují a veškeré instalace (voda.,  plyn, elektrika....) se prostě předělávají do stavu dnešních potřeb a norem.
To jestli někdo má a nebo nemá na toto peníze, není pro mě tak podstatné. Když chce někdo něco provést, většinou se zařídím podle toho, na co onu osobu odhadnu (platba předem, záloha na materiály atd.) Mám asi talent poznat osoby podle xichtu. Nikdo mi nic nedluží.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 16.10.2011, 11:56 »

Nerozumím.
To co popisujete, je na dlouhou debatu a opětovné se dohadování o svoji pravdě.

Neprosazuji žádnou svou pravdu a už vůbec se nechci o ničem dohadovat, byla to pouze reakce na věty:
Je to asi jako kdyby jsme si teď řekli, že se musí bezpodmínečně upravit všechny elektroinstala ce dle dnešních předpisů a norem. To by bylo najednou práce.
Já myslím, že by bylo práce stejně jako dnes, protože kdo na to má předělává, pokud na to někdo nemá, tak žádné nařízení, že musí vše předělat dle současných norem, ho nedonutí investovat to co nemá.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 17.10.2011, 12:00 »

Je to asi jako kdyby jsme si teď řekli, že se musí bezpodmínečně upravit všechny elektroinstala ce dle dnešních předpisů a norem. To by bylo najednou práce...
Takhle jsem to nemyslel. Mě jde opravdu o ten případ, kdy v objektu dojde k rekonstrukci některé části  (elektroinstala ce, hromosvod, plyn, vyvložkování komínů....). Pak by se zřejmě mělo uvažovat o provedení výše citovaného. Ovšem třeba v tomto konkrétním případě platí, že zemnící pásek asi do základů staré budovy nedám. Proto mě zajímá, jestli je při podobných částečných rekonstrukcích možno vytvořit nějaké hlavní pospojovací místo, na které se pak budu postupně připojovat. Jestli je to dle normy nutné,  a jestli je to dle vašich názorů vůbec možné. A jestli nedojde naopak ke zhoršení bezpečnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 17.10.2011, 13:04 »

Takhle jsem to nemyslel. Mě jde opravdu o ten případ, kdy v objektu dojde k rekonstrukci některé části  (elektroinstala ce, hromosvod, plyn, vyvložkování komínů....). Pak by se zřejmě mělo uvažovat o provedení výše citovaného. Ovšem třeba v tomto konkrétním případě platí, že zemnící pásek asi do základů staré budovy nedám. Proto mě zajímá, jestli je při podobných částečných rekonstrukcích možno vytvořit nějaké hlavní pospojovací místo, na které se pak budu postupně připojovat. Jestli je to dle normy nutné,  a jestli je to dle vašich názorů vůbec možné. A jestli nedojde naopak ke zhoršení bezpečnosti.
Osobně  jsem toho názoru,že ke zhoršení bezpečnosti dle vámi popsané situace dojde,zejména u dříve provedených elektrických rozvodů. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #25 kdy: 17.10.2011, 18:51 »

Velice plodná diskuse k tomuto tématu je zde.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 18.10.2011, 12:08 »

Snad nebude tato diskuze také ukončena jako diskuze o hromosvodu na Čínské zdi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #27 kdy: 18.10.2011, 21:39 »

Snad nebude tato diskuze také ukončena jako diskuze o hromosvodu na Čínské zdi.

Není se čemu divit.
Kol. Fuk vám tam skoro vyčerpávajícím způsobem (a dle mého názoru naprosto správně jak technicky tak i logicky) vypsal jednotlivé varianty možných dějů. Aby podobné polemiky měly smysl, pak vy, coby opnent, byste se měl pokusit podobným způsobem jeho názor vyvrátit.
Vaše reakce byla ovšem taková, cit.: "Můj názor je neměnný..."
V tu chvíli se jakákoli diskuse stala zbytečnou, neboť se změnila v monolog.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 19.10.2011, 13:37 »

Ano pan Fuk odpověděl rozsáhlým způsobem to máte pravdu.
Z mého hlediska je však zajímavá poslední část jeho vysvětlení:
Takže kdybych to měl lapidárně shrnout, spojení uzemnění PEN a uzemnění hromosvodu snižuje riziko škod na elektroinstala ci provedené dle dříve platných norem, snižuje riziko velkých škod na stavbě a jejím vybavení, a - pokud nejsou použity SPD - zvyšuje riziko drobných škod na vybavení stavby.
Nějak opomněl připomenout,že se jedná zvýšení rizika škod v el.instalacích a el.spotřebičíc h provedených dle dříve platných  norem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 19.10.2011, 15:34 »

...Nějak opomněl připomenout,že se jedná zvýšení rizika škod v el.instalacích a el.spotřebičíc h provedených dle dříve platných  norem.
Sám jste citováním mého textu potvrdil, že jsem nic neopomněl. Třeba vám pomůže přečíst si to ještě jednou, dvakrát...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 19.10.2011, 16:22 »


Nějak opomněl připomenout,že se jedná zvýšení rizika škod v el.instalacích a el.spotřebičíc h provedených dle dříve platných  norem.
Vše je kompromis, vše je o hledání řešení, aby v daném prostoru, na daném objektu, byla za přijatelnou cenu minimalizována možná škoda.

V autě máme používat pásy. Najdou se odpůrci, co se snaží najít případy,kdy  pásy neumožnili řidiči (nebo spolujezdci) opustit vozidlo, ale případů, kdy zachránili život je podstatně víc.
Očkování také v jistých případech může přinést nějaký problém, přesto se proti některým chorobám preventivně očkuje.
Jsou činnosti, které jsou jakýmsi odrazem zkušeností.

Jeden Extrém - Samozřejmě by bylo skvělým řešením udělat nad obcí "klec",  která by byla dobře uzemněná po celém obvodu, všude by byla dost vzdálená od všech sítí, aby se s nimi nemusela spojovat,...
Zaplatil by něco takového někdo?
Opačný extrém - nedělat nic, soce ušetřit, ale maximálně riskovat.

Správné řešení je někde mezi, ale jak moc se blíží k jednomu nebo druhému extrému, na to se mohou názory lišit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 19.10.2011, 17:40 »

...Samozřejmě by bylo skvělým řešením udělat nad obcí "klec",  která by byla dobře uzemněná po celém obvodu, všude by byla dost vzdálená od všech sítí, aby se s nimi nemusela spojovat,...
Pokud by se to přehnalo s její výškou (aby tolik nekazila výhled na letní oblohu),  tvořily by se bouřkové mraky pod ní  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 19.10.2011, 18:19 »

Omlouvám se, že asi lezu kam nemám, leč názory p.Ratiborského mne nikdy nenechají chladným, tak bych mu pouze připoměl, že ať se mu to líbí, nebo ne, ony dvě země jsou v praxi spojena téměř vždy chca nechca (co je pro nás odpor, je pro blesk prd.),  přemýšlivý elektrikář tu cestu spojení pouze více definuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 22 dotazů.