Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Je elektrotechnika vědní obor nebo je to otázka manuální zručnosti řemeslníka?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je elektrotechnika vědní obor nebo je to otázka manuální zručnosti řemeslníka?  (Přečteno 17560 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 12.10.2011, 08:00 »


Potkávám různé osobnosti a názory se velice liší. Jedno je jisté. Veřejnost elektrotechnik u řadí k řemeslům a neshledává na ní něco složitého.

Připravil jsem nové hlasování. Co vy na to?
http://elektrika.cz/plonepopoll.2011-10-12.6697356793/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jozef BABJAK
« Odpověď #1 kdy: 12.10.2011, 08:07 »

Tá otázka, tak, ako je položená, je veľmi zjednodušená. Elektrotechnik a je remeslo,  ktoré tak, ako väčšina remesiel - "... a někdy i trochu víc" - stojí na vede.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 12.10.2011, 09:51 »

Tá otázka, tak, ako je položená, je veľmi zjednodušená. Elektrotechnik a je remeslo,  ktoré tak, ako väčšina remesiel - "... a někdy i trochu víc" - stojí na vede.
OK.
Jaká řemesla byste jmenoval, která stojí na vědě jako elektrotechnik a?

Samozřejmě teď se fokusujeme na stavební průmysl. Nejde o to, přesvědčit mne, ale je to do diskuse, protože se potkávám se zcela protichůdnými názory.


Připravil jsem nové hlasování. Co vy na to?
http://elektrika.cz/plonepopoll.2011-10-12.6697356793/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 12.10.2011, 13:12 »

Ani jedno, ani druhé. Je to snad nejhorší řemeslo. Nejenom že musíš být manuálně zručný, ale také musíš u práce přemýšlet, umět si poradit, učit se celý život,..... a hlavně, na rozdíl od právníka neseš za výsledek zodpovědnost.

Špičkový IT pracovník, který neumí zasádrovat krk je pro mě stejně bezcenný jako úkáčko, které vybuší za šichtu stovky metrů drážek, ale neví, co má do nich dát.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 12.10.2011, 13:36 »

Ani jedno, ani druhé. Je to snad nejhorší řemeslo. Nejenom že musíš být manuálně zručný, ale také musíš u práce přemýšlet, umět si poradit, učit se celý život,..... a hlavně, na rozdíl od právníka neseš za výsledek zodpovědnost.
Radku to nééé, je to krásná práce, krásné povolání a má celou řadu výhod  Úsměv

Pouze manuálně pracujícím lidem vykonávajícím jednoduchou činnost (pokladní, obsluha stroje, malíř...) velmi prudce degeneruje mozek, aniž si to uvědomují. Jejich osobnost se nerozvíjí naopak většinou upadá.

Pouze intelektuálně pracujícím lidem, sedícím v kancelářích a v autech... velmi prudce degraduje tělo. Musí se ve volném čase hodně snažit sportovat a cvičit, jinak se prostě ve stáru rozpadnou.

Elektrikář - to je úžasné skloubení všeho, přiměřeně se namáhá tělo a k tomu i mozek. To je první velká výhoda  tanecek

Další výhoda je, že je to většinou kreativní práce, u které je možnost rozvíjet své schopnosti vlastnosti a tím i celou osobnost, práce která naplňuje. KREATIVNÍ PRÁCE je na západě velmi vyhledávaná, když někdo takový džob sežene, může si opravdu gratulovat. Bohužel tady v Česku většina lidí touží stále po tom, někam se zašít a nějak tu práci přežít. Je to škoda, ani nevědí o kolik v životě přicházejí  Úsměv
No a výhod by šlo vyjmenovat ještě mnohem mnohem více  Úsměv


Promiň Mirku že to není přímo k tématu, mi to nedalo  Úsměv Teď musím ještě odjet, pak ještě něco přidám.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 12.10.2011, 14:52 »

Elektrotechnik a není věda, elektrotechnik a je produkt vědy. Řemeslo není jen o manuální, ale i o duševní zručnosti. Řemeslník se od prostého dělníka odlišuje tím, že používá i hlavu a dokáže uvádět do praxe výsledky vědy. Takže elektrotechnik a je jednoznačně řemeslo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #6 kdy: 12.10.2011, 15:20 »

Elektrotechnik a není věda, elektrotechnik a je produkt vědy. Řemeslo není jen o manuální, ale i o duševní zručnosti. Řemeslník se od prostého dělníka odlišuje tím, že používá i hlavu a dokáže uvádět do praxe výsledky vědy. Takže elektrotechnik a je jednoznačně řemeslo.
Pěkné.
Ale hodně lidí srovnává řemeslo a řemeslo.
Například:
Topenář = elektrikář

A teď se zeptejme ostatních, co musí a umí elektrikář "jaksi navíc".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 12.10.2011, 17:07 »

No ani jednotlivá řemesla nelze tak úplně srovnávat mezi sebou.
Jsou řemesla u kterých potřebuje řemeslník spíše "umělecké myšlení" třeba truhlář, umělecký kovář, písmomalíř, štukatér i obkladač... a řemesla kde je potřena více myšlení technické a logické, sem bych zařadil právě elektrikáře, ale i topenáře a instalatéra, kreativní by měl pak být každý dobrý řemeslník, jinak je to jen "dělník pro pásovou výrobu".

Je pravda, že u "uměleckých" řemesel je zručnost na prvním místě a že kvalitní zkušený truhlář dokáže i bez návrhu architekta či dizajnéra vyrobit kvalitní a funkční okno či dveře.

U řemesel "technických",  je nutné mít větší teoretické znalosti o fungování "média" a je ovšem také pravda, že i dobří a zkušení elektrikáři, či topenáři (bavíme se o vyučených) mají své duševní limity při navrhování rozsáhlejších instalací či složitých technologickýc h návazností či v automatizaci. Zde prostě musí vždy nastoupit patřičně vzdělaný projektant!

Podle mě by bylo kontraprodukti vní chtít udělat z každého vyučeného elektrikáře hned "projektanta, či jiného vědátora".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 12.10.2011, 17:26 »

Definujme co je "řemeslo". Nekoukal jsem nikam do slovníků, osobně to vidím tak, že:

Řemeslo je samostatná manuální činnost, při které vzniká fyzické dílo.
(slovo "samostatná" jsem zakomponoval po přečtení trefného příspěvku Radima Strycharskiho)

Samotné slovo "elektrotechnik a" je ale mnohem širšího významu a elektrikáři si ho nemohou přivlastňovat jen pro sebe takže:

Elektrotechnik a je vědní obor.
Elektrikář je většinou řemeslník ale může být i dělník, když bude bouchat u pásu lampičky a má vyhlášku 50.
Elektrikář se může věnovat elektrotechnic e, takže to nakonec může dotáhnout na vrchního rejpala elektro na internetových diskusích  Smích


A teď zase vážně - co je lékař, třeba neurochirurg?
Podle mě je to naprosto jednoznačně řemeslník, s velmi vysokou odpovědností a velmi vysokým stupněm vzdělání. To jen abychom si my elektrikáři nemysleli že nad nás už nic není  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
abc
« Odpověď #9 kdy: 12.10.2011, 17:42 »

Radku to nééé, je to krásná práce, krásné povolání a má celou řadu výhod  Úsměv

Pouze manuálně pracujícím lidem vykonávajícím jednoduchou činnost (pokladní, obsluha stroje, malíř...) velmi prudce degeneruje mozek, aniž si to uvědomují. Jejich osobnost se nerozvíjí naopak většinou upadá.

Pouze intelektuálně pracujícím lidem, sedícím v kancelářích a v autech... velmi prudce degraduje tělo. Musí se ve volném čase hodně snažit sportovat a cvičit, jinak se prostě ve stáru rozpadnou.

Elektrikář - to je úžasné skloubení všeho, přiměřeně se namáhá tělo a k tomu i mozek. To je první velká výhoda  tanecek

Další výhoda je, že je to většinou kreativní práce, u které je možnost rozvíjet své schopnosti vlastnosti a tím i celou osobnost, práce která naplňuje. KREATIvnÍ PRÁCE je na západě velmi vyhledávaná, když někdo takový džob sežene, může si opravdu gratulovat. Bohužel tady v Česku většina lidí touží stále po tom, někam se zašít a nějak tu práci přežít. Je to škoda, ani nevědí o kolik v životě přicházejí  Úsměv
No a výhod by šlo vyjmenovat ještě mnohem mnohem více  Úsměv


Promiň Mirku že to není přímo k tématu, mi to nedalo  Úsměv Teď musím ještě odjet, pak ještě něco přidám.
 


 Palec vzhůru Palec vzhůru Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 12.10.2011, 20:14 »

A teď se zeptejme ostatních, co musí a umí elektrikář "jaksi navíc".

 Co navíc, něco se zámečniství (svařování, řezání závitů...) občas kousek zednické (zapravit po sobě když, je někde nějaká drobnost),  občas musí být atomechanik když se mu na cestě rozsype auto, občas instalatér když, je potřeba odpojit vysypaný čerpadlo....dn es už je potřeba zvládnout i nějaké to programování (PLC, EZS ústředy, domácí telefony...)

 Ale hlavně musí umět se z toho všeho nezbláznit (hlavně živnostníci)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #11 kdy: 13.10.2011, 00:07 »

NEchci se srovnávat s ostatními řemesly. Nedovedu si představit všechna úskalí jejich oboru, protože je neznám tak dobře jako ten náš. 
Taky bych rozdělil elektrikáře do skupin. Sám na stavbě pozoruju značné rozdíly v myšlení a přístupu k práci a řemeslu jako takovému. Někdo dostane práci a pak o něm neslyším, dokud si nepřijde pro další. Jiný sádruje krabici 3x, protože mu pokaždé vypadne, nebo je nakřivo. Když nemá co dělat, sedne s telefonem a hraje hry, nebo kouká. Každou práci po něm musím zkontrolovat a neustále ho hlídat.

Proto bych si nedovolil paušalizovat v žádném oboru. O někom se dá říci že je dobrý řemeslník, protože každá práce je bezchybná, navíc si dovede umně poradit. Ale na vědce to jistě není. Spíš o přístupu k práci, myšlení a zkušenostech.
Kdysi jsem říkával- to je elektrodělník, to elektrikář a tohle pan elektrikář či mistr.

Ale jedno je jisté. Nároky na vědomosti, jsou v našem oboru hodně velké a nenapadá mě v rychlosti jiná banda řemeslníků, kde by to měli podobně náročné jak na znalosti, tak na zručnost. 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 13.10.2011, 01:40 »

A teď se zeptejme ostatních, co musí a umí elektrikář "jaksi navíc".

Musí znát hodně teorie, zákonů a principů. Jinak nemá šanci řešit poruchy a havárie.
Nebo přehled v technických a bezpečnostních normách, to by mu zas neprošla revize.
Znalosti o ostatních řemeslech a návaznosti práce, bez nich by toho hodně promeškal.
Nároky na vzručnost a všestranost. Co si budeme nalhávat, náš obor je velice široký.
Kreativita a abstraktní myšlení. Bohužel, projekty jsou často na dvě věci nebo se nahromadí hromada změn.
Nemalá zodpovědnost.
Smysl pro estetiku. Aby dílo bylo nejen funkční ale i pěkné.
Široká znalost vybavení a materiálu.
Celoživotní vzdělávání. Musíme jít s dobou.
Logické myšlení.
Slušné jednání a komunikace. To je zase důležité aby se prosadili zásadní věci.


Stačí?  Škleb    
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #13 kdy: 13.10.2011, 09:35 »

Špičkový IT pracovník, který neumí zasádrovat krk je pro mě stejně bezcenný jako úkáčko, které vybuší za šichtu stovky metrů drážek, ale neví, co má do nich dát.

Nevedieť zasádrovať husí krk, tak sa asi urazím, lebo sa za špičkového IT pracovníka neskromne považujem. Našťastie toho - aj z elektriky - viem oveľa viacej. Sú chvíle, keď namiesto práce v IT v teplej kancelárii pri káve by som radšej sekal tie drážky. Kedykoľvek sekám tie drážky, som rád, že robím v IT.  tanecek

Celkom nechápem, o čom celá táto diskusia je: pripadá mi to, že sa niektorí potrebujú potľapkať po pleci, akí sú oni výnimoční, sú úplne naj, lebo keď Boh povedal "Buď svetlo!",  oni už mali naťahané káble. Páči sa mi odpoveď p. Franěka, kde pokorne priznáva, že nepozná úskalia iných odborov a remesiel.

 Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 13.10.2011, 12:22 »

Celkom nechápem, o čom celá táto diskusia je: pripadá mi to, že sa niektorí potrebujú potľapkať po pleci, akí sú oni výnimoční, sú úplne naj, lebo keď Boh povedal "Buď svetlo!",  oni už mali naťahané káble.

Když elektrikář přijde na stavbu, je tam tma a zima. Pak v potu tváře vytvoří elektroinstala ci a když je vše hotové, tak čeká ....... a nikdo nic neříká, ani bůh. Tak řekne sám "budiž světlo a teplo" a hle - je světlo a teplo a je to nádherný pocit, kdo to nezažil, neví o čem je řeč   Úsměv

Takže já si zase myslím, že každý by měl být hrdý na to kým je a co dělá a obhajovat to svoje.  Úsměv Ostatně je to základní princip života: Kdo není hrdý na to kým je a co dělá a nebude to vyzdvihávat, nikdy nebude úspěšný a navždy bude sedět v koutě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 13.10.2011, 18:34 »

Spíše bych řekl, že činnosti v elektrotechnic e jsou posláním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #16 kdy: 14.10.2011, 01:28 »

Když elektrikář přijde na stavbu, je tam tma a zima. Pak v potu tváře vytvoří elektroinstala ci a když je vše hotové, tak čeká ....... a nikdo nic neříká, ani bůh. Tak řekne sám "budiž světlo a teplo" a hle - je světlo a teplo a je to nádherný pocit, kdo to nezažil, neví o čem je řeč   Úsměv

Patřím k těm, co tenhle pocit moc dobře znají  na zdravi


Spíše bych řekl, že činnosti v elektrotechnic e jsou posláním.

S trochou neskromnosti také souhlasím. Ale zřejmě je to i o přístupu k našemu oboru. Jestli mě ta práce baví a co všechno jsem ochoten pro obor obětovat ze svého času (často na úkor rodiny). To se ale nechá opět říci o každém, kdo bere své povolání (jakékoliv) "vážně".

Občast to přirovnávám takto. Elektrikář na vesnici, je jako doktor. Nikdy nemá volno. Pokaždé když má někdo problém, zazvoní třeba v 10h večer a potřebuje (vyžaduje) okamžitou pomoc.

To se projevuje třeba i tím, že když v naší vesnici vypnou elektriku (byť je to třeba i vylepené po všech možných koutech) tak během hodiny mám minimálně 2-3 telefony. Co se děje? Jak dlouho to nepůjde? S úsměven jim to vysvětlím, nebo odkážu na linku ČEZu. To samé bývá v případě poruch. To se nejdřív volá mě a pak teprve na ČEZ  Škleb Škleb Ale pomalu je to odnaučuji.  Mrknutí Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 14.10.2011, 03:03 »


Můj dědeček byl kovář a podle vyprávění těch co ho pamazují v kovárně to byl PAN KOVÁŘ.
Byl to řemeslník.
KDyby k němu někdo přišel a mával mu pod nosem tovaryšským listem, stejně by ho jako řemeslníka neuznal, dokud by mu neukázal, že se umí postavit k výhni, umí vzít do ruky kladivo, má cit pro železo a umí z toho něco udělat, co bude fungovat, pěkně vypadat a něco to vydrží.

Proto se i já snažím být řemeslníkem.
Elektrika je řemeslo a jeho nevýhodou je to, že pracujeme s něčím, co není vidět, a je to nebezpečný.
Ke svý práci musím umět i ostatní řemesla, ale taky musím znát hranici kam až mohu jít a kdy už si musím volat na pomoc někoho od dalšího řemesla.
Je to ten cit, který mi říká tohle ještě zvládnu, protože tohle z mýho oboru zvládne molega zedník (zedník je jedno z mnoha řemesel na vymření, zato rochňat zednickejch přibývá geometrickou řadou)
Každý řemeslo jde dělat dobře a špatně a každý řemeslo je o neustálým učení a zdokonalování se.
Mi máme jakýsi standart, daný vyhláškou 50.
Ostatní to takhle nalinkovaný nemají, ale neznamená to, že se nemuseli vzdělávat a přemýšlet o svý práci.

Pro mě je to jednoznačně řemeslo. Složitý, těžký, vysoce specializovaný, nebezpečný a krásný řemeslo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 23 dotazů.