Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč je mezi anténním stožárem a vodičem PE napětí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč je mezi anténním stožárem a vodičem PE napětí?  (Přečteno 4899 krát)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« kdy: 13.09.2011, 09:10 »

 Možná sem tohle tak úplně nepatří, ale je to o hromosvodech, anténách a elektřině.
Při montáži hromosvodu na střeše RD, kde je umístěn anténní stožár s několika anténami (viz foto). Do antén neděláme, takže netuším co je k čemu).
 Při lezení po střeše a montáži hromosvodu jsem zjistil, že když se držím stožáru a dotknu se hromosovdu tak dostanu pecku (stožár toho času nebyl připojený na hromosvod). Anténí stožár byl potom připoje na PE a mě to nedalo a změřil jsem napětí mezi neuzemněným stožárem a PE. K mému celkem velkému překvapení jsem naměřil skoro 114V. Nezkoušel jsem to zkoušečkou jak moc je to napětí tvrdý.

 Může mě někdo (asi kdo rozumí anténám) vysvětlit kde se vezme takové velké napětí?


* DSCF1820b.jpg (112.37 KB, 600x800 - prohlédnuto 318 krát.)

* DSCF1825b.jpg (106.33 KB, 600x800 - prohlédnuto 361 krát.)

* IMAG0177b.jpg (214.73 KB, 800x603 - prohlédnuto 469 krát.)
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 13.09.2011, 09:56 »

Na ten anténní stožár je, koukám, připojena hromada zařízení, a pokud žádné z nich nemá kostru+plášť koaxu připojenou na fungující PE (ať už proto, že jsou to předměty II. třídy, nebo protože je tam oddělovací trafo, nebo že je tam upadlý PE),  nějaké napětí se do toho stožáru naindukuje. Doporučil bych změřit unikající proud (mezi tím PE a stožárem) a podle výsledku to pak případně u zdroje řešit.

Co se týče PE připojeného na stožár - to je nějaká tkanička, která byla náhodou po ruce? Připadá mi to jako 1,5 mm2  Škleb
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jaroslav Svárovský
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 13.09.2011, 10:30 »

Tento jev je i u  klasické pokojové antény zn. Hama
Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 13.09.2011, 10:42 »

Je to tím, že se jedná vesměs o připojené spotřebiče tř.2.  Zde je dovolený dotykový proud max.0,5mA/ks. Např. televizor tyto hodnoty může mít cca 0,25mA.
Je to proud měřený na antenní vstupu TV proti PE přes odpor cca 2kOmy, který simuluje lidské tělo.
Jedná se o malý náboj, proto to omezení proudu. Kopanec ale může být citelný a lekuschopný.
Zaznamenáno

Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 13.09.2011, 12:30 »

Co se týče PE připojeného na stožár - to je nějaká tkanička, která byla náhodou po ruce? Připadá mi to jako 1,5 mm2  Škleb

 Je to 2,5mm vzitý ze zásuvky. Nic lepšího na té půdě není k dispozici. Vím, že by to chtělo něco většího 6,10,16 na HOP. To by ale znamenalo rozbít půl domu. Smutek

 Co se týče těch zařízení, tak mě jímala hrůza co jsou schopní tihleti anténáři vyrobit. Nehodlám to nějak řešit, krom toho že to napíšu do RZ, že by to chtělo nějak připojit na uzemnění + nějaké ty svodiče atp.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 13.09.2011, 19:12 »

Je to 2,5mm vzitý ze zásuvky. Nic lepšího na té půdě není k dispozici. Vím, že by to chtělo něco většího 6,10,16 na HOP. To by ale znamenalo rozbít půl domu. Smutek

 Co se týče těch zařízení, tak mě jímala hrůza co jsou schopní tihleti anténáři vyrobit. Nehodlám to nějak řešit, krom toho že to napíšu do RZ, že by to chtělo nějak připojit na uzemnění + nějaké ty svodiče atp.
Pokud mohu poradit - rozhodně do revizní zprávy neuvádějte co s tím, pouze vyjmenujte závady.
Nestávejte se zbytečně projektantem.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 13.09.2011, 21:32 »

Pokud u spotřebiče třídy II použijeme odrušovací člen, který má i "střední vývod" a připojíme jej na kostru, naměříme na té "kostře" cca polovinu napětí sítě (114V by celkem odpovídalo). A pokud se sejde X Set Top Boxů, videorekordérů, případně satelitů, všechny nové přístroje mají anténu galvanicky spojenou s "kostrou",  hezky se to "nasčítá" a z nějaké desetinky mA krát X z toho je i "celý" mA.
Výsledek je jasný - neuzemněný stožár má napětí proti zemi, tluče to a není to nic příjemného právě v prostředí, kde je někdy vlhko, je to ve výšce,...!

Není žádnou vyjímkou, že se používají filtry s kondenzátorem M1 mezi L a N (ten nevadí) a kondenzátory 2,5nF mezi L - PE a N - PE.
Každý si může spočítat, co ten mezi L a PE udělá s dotykovým proudem. A vynásobte si to 3 - 5 přístroji a třeba X byty v domu...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 13.09.2011, 21:46 »

Jen tak mimochodem - když tak koukám na tu sbírku antén na tom stožáru - to nejsou antény od nájemnických satelitních přijímačů, videí a settopboxů. To je podle mne stožár WiFi internetového providera, a od takového bych požadoval profesionální řešení (čímž mířím nejen k té PE tkaničce od nejbližší zásuvky).
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 13.09.2011, 21:56 »

... internetového providera, a od takového bych požadoval profesionální řešení ...
Mám smutnou zkušenost - čím větší odborník na počítače především datové sítě, tím horší výsledek, když vezme do ruky nářadí!
"Vyjímkám" se omlouvám!
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 14.09.2011, 12:04 »

Proč napadáte 2,5mm2, Má to snad špatně i p. Šalanský ve vzorové PD?

http://www.kniska.eu/soubory-obrazky/vzory/daliborova_vzorova_dokumentace_rd

Uznávám, ale že by byl lepší samostatný vodič, než přes X zásuvek v domě.
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.