Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Co to jsou vlastní a nevlastní polovodiče typu P a N?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co to jsou vlastní a nevlastní polovodiče typu P a N?  (Přečteno 10948 krát)
Tomášovič Marnovič
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 12.09.2011, 13:46 »

Co to jsou vlastní a nevlastní polovodiče typu P a N?
Přechod PN bez napětí  a při připojení stejnosměrného napětí ...
Zkoušel jsem to hledat všude, buď na wiki nebo i jinde, ale pokaždé to je na nic napsané.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 12.09.2011, 14:38 »

Vlastní vodivost polovodiče P :Vázané valenční elektrony polovodičů nemohou v běžných podmínkách způsobit vznik elektrického proudu. Vlivem vnějšího působení můžeme však změnit původně vázaný elektron za volný. Aby se tak stalo, musíme vytrhnou elektron násilně z jeho atomové vazby. To lze provést např. zahřátím, vnějším el. polem, pomocí světla nebo vyražením jinou částicí. Takto uvolněný elektron může způsobit tzv. vlastní vodivost polovodiče. Tato vodivost je malá, ale silně závisí na teplotě, takže se tato změna musí např. u tranzistoru kompenzovat. Po vytrženém elektronu vznikne mezera odborně zvaná díra. Do vzniklé díry může spadnout další díry. Díry (jsou samozřejmě nehmotné) se mohou takto pohybovat a mluvíme o tzv. děrové vodivosti. „Spadnutí“ elektronu do díry se nazývá rekombinace, a naopak vytržení elektronu z atomu se nazývá generace páru.

Nevlastní vodivost typu N : Vložíme-li do krystalu germania atom arsenu (As),  který má 5 valenčních elektronů, vznikne po zavazbení do krystalové mříže jeden volný elektron, neboť se nemá s kým sloučit, je pro vazbu přebytečný a proto volný.

PN přechod vznikne spojením vodiče typu P a N. Vlastnost PN přechodu je ta, že propouští ss. proud pouze jedním směrem (např. dioda). Která má (záleží taky na materiálu) úbytek napětí asi 0,6 až 0,7 V (Si dioda).

 Stačí to takhle?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomášovič Marnovič
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 12.09.2011, 17:04 »

A jo, to stačí Úsměv.. A moc bych ještě prosil jestli se dá najít někde na internetu>
Sériové a paralelní řazení R-L, R-C, R-L-C: fázorové diagramy a vzorce.

To také nemůžu nikde najit:(
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 12.09.2011, 18:23 »

Kontaktujte mě na ICQ nebo na E-mailu Úsměv já vám milerád něco pošlu v PDFku :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Linhart Jarda
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 12.09.2011, 18:41 »

Taky jsem pro syna hledal do školy podobné stránky, ne vše si dnes pamatuji jistě správně po 31letech od školy-mám MaR. Docela dobře posloužily "wéwéwé.vossost .cz/svab/elektross/sesit/sesit11.html#fazor" ,  podobných stránek lze najít více, ale tyto jsem vyhodnotil jako rozumný kompromis pro připomenutí učiva z elektroniky. Jsou vědomosti které elektrikář potřebuje-to studuje pořád, další potřebuje občas-snaží se získat další vědomosti a konzultuje je s kolegy, poté jsou záležitosti jenž nikdy nepotřeboval a na ty se velice špatně vzpomíná. Chce to více hledat a naučit se vyhledávat na NETu. Syn mi taky několikrát odpověděl :tam nic takovýho není. Občas jsem to našel hned na druhé stránce vyhledávače, nebo na jiném vyhledávači(není jen seznam nebo google) a občas jsem hledal delší dobu v různých odkazech. Musíte se více snažit a neházet flintu do žita po prvních pěti špatných odkazech. Chtěl jsem býti zticha, ale nedá mi to, poté co jsem zjistil jak kvalitou spadla škola kde je dnes syn a já tam kdysi studoval. Buďte rád, že je dnes internet, dříve jsme chodili žádat vyučující o doučování když jsme něčemu nerozuměli, nebo jsme sháněli někoho z oboru v okolí kdo nám to vysvětlí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 12.09.2011, 19:18 »

Téda ta Vaše nalezená stránka je na nobelovku! Je tam opravdu snad vše Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 23 dotazů.