Vypínání veřejného osvětlení v Libereckém kraji Problémy správce veřejného osvětlení

<< < (2/7) > >>

Jiří Schwarz:
Ještě jeden postřeh.
Není problém nasadit na vlakové zastávce časový spínač, který zhasne světla půl hodiny po odjezdu posledního vlaku a zase je zapne půl hodiny před odjezdem prvního ranního.
Bohužel jsou okolnosti, které nás nutí svítit celou noc, aby "kamery" mohly zaznamenat kdo tam chodí dělat nepořádek!

SMILEK:
Co mne napadá v podobné situaci?
1) Světelné znečištění není ECO/GREEN fanatismus, je to realita (stejně jako třeba přítomnost elektromagneti ckého pole okolo nás). Má navíc prokazatelný negativní vliv na přírodu i spánek člověka.
2) VO je služba veřejnosti a jako takové je obecně potřebné.
3) Problém není v tom, že se svítí,  ale v tom, jak se svítí.
4) Svítí se občas nadbytečně (např. nasvětlené památky, pomníky, reklamy, kostely, apod.). Zejména tam, kde světlo směřuje od země vzhůru.
5) Svítí se občas neefektivně. Kulaté lampy svítící i nahoru a do stran jsou prostě špatně. Oslňují kolemjdoucí,  na stejnou intenzitu osvětlení chodníku spotřebují více energie, apod.
6) Jsem rozhodně zastáncem omezení světelného znečištění,  ale nejsem zastáncem vypnutí VO. VO by mělo důsledně používat lampy s přesným směrováním svazku světla kolmo a šikmo dolů na chodník, silnici či přechod. Módní nasvětlování památek a reklam by mělo být značně omezeno. Samotné VO by nemělo být plošně redukováno.
Howgh.  ;)

Roman Šafránek:
U nás máme systém dálkového (po síti) nastavení času spínání v provozu již nějaký ten rok. Nemáme astronomické hodiny, ale servisní firmy časy (díky dálkovému přístupu) mění poměrně často, nejvíce využitou funkcí ale je ruční ovládání, kdy si elektrikář určitý okruh osvětlení zapíná a vypíná  podle potřeby při servisu (nemusí se v tom hrabat pod napětím, nemusí jezdit přes půl města aby to vypnul...)

Lubomír Jindra:
Citace: Roman Šafránek  06.08.2011, 01:30

...nejvíce využitou funkcí ale je ruční ovládání, kdy si elektrikář určitý okruh osvětlení zapíná a vypíná  podle potřeby při servisu (nemusí se v tom hrabat pod napětím, nemusí jezdit přes půl města aby to vypnul...)

Tak to je příjemné.
Když jsem před xx lety pracoval na VO v Jablonci, bylo tu kolem 120 - 130 rozvaděčů rozdělených do čtyř větví a cca 6500 světelných bodů. Jednotlivé větve fungovali kaskádově, takže když se v někde v centru zapnul jeden rozvaděč, rozsvítila by se čtvrtina města. Pro údržbu to znamenalo nejdříve objet x rozvaděčů a vyšroubovat pojistky, pak jet a zapnout potřebný rozvaděč, pak jet a opravit svítidlo a pak jet a vypnout rozvaděč a pak objet ty ostatní rozvaděče a vrátit pojistky. V některých případech tak znamenala jedna drobná oprava třeba čtyři hodiny práce pro dva lidi a ujetí třeba 10-15km.

Tomáš Maixner:
Citace: Lubomír Jindra  05.08.2011, 20:52


Drobá chybka:

...protože jak jsme se na základní škole učili, světlo není vidět.

Paprsek světla není vidět. Světlo samozřejmě vidět je, tak aby se někteří čtenáři nedivili jak to, že světlo není vidět.

Jinak je to logické, na vině nejsou světelné zdroje ale znečištěná atmosféra.


Drobná chybka  :) - čtěte i co je za tou větou, kterou kritizujete. Text pokračuje takto: "Jsou vidět pouze a právě jen předměty, které stojí v cestě letícímu světlu." Není to "vědecká" definice, ale vystihuje podstatu světla.

Ve zdůvodnění proč by měla být světelná špína v zákoně se praví (autorem je ekologický aktivista): "Bude-li bezměsíčné nebe tmavší a zdálky nad městy nebudou patrné světelné čepice, vznikne tím (často správný) dojem,  že vzduch už není tak špinavý, jak býval. Měření přesvědčí málokoho, pohled každého." (svetlo.astro.c z/zakon/sv_n_vystav.htm)

Ano, ekologičtí aktivisté se skutečným znečištěním atmosféry manipulují. Proto je také termín "světelné znečištění" zavádějící, když už pominu jeho fyzikální nesmyslnost.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana