Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaké je rozdíl mezi oborem elektrikář nebo elektrotechnik?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké je rozdíl mezi oborem elektrikář nebo elektrotechnik?  (Přečteno 32284 krát)
Jiří Lasecký
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 17.07.2011, 18:26 »

Jelikož si za necelý půlrok budu vybírat své budoucí povolání a fascinuje mě elektro tak se rozhoduji mezi dvěmi obory.
Elektrikář(tříletý) a elektrotechnik(čtyřletý).
Nevím jaký je v nich rozdíl, jelikož mám dobrý prospěch tak nevím proč je elektrikář jen tříletý.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 17.07.2011, 19:13 »

Asi záleží, jak to ústav napíše.
Elektrikář nemá tu krásnou příponu technik. Technik je větší frajer, který má studium zakončené úspěšným složením maturitních zkoušek.
Pokud mohu poradit, určitě běžte do maturity. Ušetříte si tím spoustu starostí ve svém dalším životě.
Jednou se třeba rozhodnete, že budete naše povolání "pestřit" kvalitní projekční činností a najednou zjistíte, že bez maturity nejste schopný dosáhnout na autorizaci a do smrti pak budete škemrat, aby vám vaší práci někdo potvrdil. Věřte mi, není to nic moc  zle

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 17.07.2011, 19:21 »

Taky to chce podívat se na to, jaké zaměření nebo náplň studia škola nabízí.
U "eletrikáře" bych předpokládal, že to bude zaměřené hodně na silnoproudou techniku, rozvody,...
Obor elektrotechnik může mít zaměření i na "slaboproud",  a může to být zaměřené na EPS, EZS, inteligentní systémy, ale může to být i se zaměřením např. na průmyslovou automatizaci, nebo na výpočetní techniku,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Tibor Szeles
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 17.07.2011, 19:31 »

ja na výučnom liste mám napísané elektromechani k a na maturitnom mám napísané elektrotechnik
a teraz budem študovať elektrotechnik u .
Odbor nazvaný že elektrikár som ešte nevidel .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

718/2002 z.z.  §22 elektrotechnik
STU FEI v Bratislave 1 ročník odbor:  elektrotechnik a
Jiří Lasecký
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 17.07.2011, 19:34 »

Elektrikář: Slaboproud Specializace: Automatizace, Elektronická zařízení, Elektronické počítače
Elektrikář: Silnoproud Specializace: Stroje a zařízení

Elektrotechnik a:Slaboproudá elektrotechnik a

Specializace se zaměřuje na oblast automatizace, radioelektroni ckých a telekomunikačn ích zařízení.
Žáci jsou připravováni pro činnost v oblasti montáže, konstrukce a oživování elektronických zařízení a práce s přenosovou technikou kabelovou i bezdrátovou.

Elektrotechnik a: Automatizační technika

Zaměření se specializuje na oblast automatizační techniky a elektronických zařízení.
Absolventi se uplatní jako servisní a zkušební technici, opraváři, konstruktéři, diagnostici a projektanti prostředků automatizační techniky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 17.07.2011, 20:01 »

Marně budete pátrat po jediné a správné definici.
Je to velice subjektivní.

Elektrotechnik je člověk vzdělaný v elektrotechnic e.
Elektrikář je zastaralý výraz pro elektrotechnik a, který pracoval jako dnes elektromontér a elektroinstala tér.
Rozdíl mezi elektromntérem a elektroinstala térem se uváděl průmyslové/domovni instalace.
Ale to už dnes také neplatí.
Jazyk je humanitní obor. Proto se řiďte číslem oboru ne názvem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Vladisla Bělka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Elektronik


« Odpověď #6 kdy: 17.07.2011, 20:36 »

Jestli ti mužů doporučit tak se zaměř na průmyslovou automatizaci a MaR to jsou dnes perspektivní obory.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když chceš něco vyhrát,
běhej sto metrů.
Když chceš něco zažít,
běhej maraton.
Emil Zátopek
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 17.07.2011, 20:37 »

Velice mne zajímá, jak vypadá studium neelektronický ch počítačů?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
« Odpověď #8 kdy: 17.07.2011, 21:04 »

Velice mne zajímá, jak vypadá studium neelektronický ch počítačů?

Dneska už asi ne, ale před lety to šlo.
Viděl jsem jeden takový počítač v námořním muzeu. Byla to bedna plná koleček s okýnky,
vpředu páčky a kličky.
Nastavovala se podle toho torpéda před odpálením z ponorky.

 Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jakub Janda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 17.07.2011, 21:19 »

Podívejte se do NV č. 689-2004.Pokud znáte číslo studijního oboru, dozvíte se více o zaměření.
V dokumentu lze vyhledávat pomocí ctrl. F a zadáním čísla oboru.
Např. 26-61-6 ,  "zařízení silnoproudé elektrotechnik y"
Chtěl jsem soubor přiložit, ale je příliš velký.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivan Kos
« Odpověď #10 kdy: 17.07.2011, 21:36 »

Každý na to bude mít jiný názor. Úsměv Já šel cestou učňáku a následně nástavby, sice to bylo o rok více, ale dnes bych si jinou cestu nevybral. Mrknutí Hodně záleží na učitelích a mistrech. Maturita = příprava na vysokou, učňák = příprava do života, tak to platilo za mých dob, nevím jak je to teď, ale asi to bude stejné. Na učňáku bývalo více odborných předmětů a méně mat.,fyz.,čj,.aj,. u maturity to bylo obráceně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 18.07.2011, 07:15 »

Velice mne zajímá, jak vypadá studium neelektronický ch počítačů?
To my jsme se učili  Mrknutí
Již v době, kdy nikdo netušil, co jednou bude za elektronické obvody, se našli matematici, co položili základy pro dnešní logické obvody a ty jednodušší dokázali "mechanicky" zrealizovat pomocí pák, kladek,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Josef Slanina
*
Offline Offline



Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik


WWW
« Odpověď #12 kdy: 18.07.2011, 07:47 »

Ono těch elektrotechnic kých oborů je hodně.
Chce se opravdu podívat na danou školu, co je náplní daného studia.
Ono ale dneska o rozdíly nejde. Všude je totiž naučí houby. A ani se nedivím. Minulý týden jsem narazil na inzerát kde Karlovarská elektroprůmysl ovka hledá učitele elektrooborů, chtějí VŠ vzdělání a plat nabízejí 15 000 hrubého. Za to ten člověk půjde raději dělat přidaveče k zedníkům a má to bez nervů.

Já se v roce 1997 vyučil jako ELEKTROMECHANI K STROJU A ZAŘÍZENÍ na ISŠ - COP Opava.

Měli jsme výborné učitele a výborného mistra. Na pana mistra Petra Lahodného vzpomínám dodnes. Byl to pes, ale naučil. Měli jsme spoustu předmětů. Odborných elektro předmětů, které dnes kolikrát u elektrooborů ani nejsou vidět.

Měli jsme :
Základy elektrotechnik y
Elektrotechnic ké materiály
Elektrické stroje a přístroje
Elektrotechnol ogie
Elektrické měření
Využití elektrické energie
Elektronika
Elektrotechnik a
Automatizace řízení
Technické kreslení
Technická dokumentace
Technologie
Strojnictví

Já když jsem se zeptal mladých kluků co berou za předměty, tak Elektrotechnol ogie Využití elektrické energie, elektrické stroje a přístroje, elektrotechnic ké materiály a kolikrát i elektrické měření nemají.

V tom si myslím, že je kolikrát dost problém, protože výjdou ze škol a nemají páru téměř o ničem.- A abych pravdu řekl, ve valné většině ani nechtějí, hlavně že je nechají projít. Však co, mpeníze dostávají na hlavu, tak nikoho nevyrazí. Za svých učňovských let si vzpomínám, že nás opustilo asi 6 kluků. Nedostali se ani ke zkouškám. Byli to lempli, tak co. Dneska je to bohužel jinak. Ale touž je zase jiná pohádka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik
Čistá 216
Čistá u Rakovníka
Tel: 608420957
email: slanina.j@elektrosoftservis.cz
web: http://www.elektrosoftservis.cz
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 18.07.2011, 08:49 »

Již v době, kdy nikdo netušil, co jednou bude za elektronické obvody, se našli matematici, co položili základy pro dnešní logické obvody a ty jednodušší dokázali "mechanicky" zrealizovat pomocí pák, kladek,...

A raz prídu kvantové počítače a hmota bude počítať za nás. A nikto nebude tušiť, prečo fungujú.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Lasecký
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 18.07.2011, 20:50 »

Čísla jsou: 26-43-M/01 Elektrotechnik a
                  26-51-H/01 Elektrikář
                  26-51-H/02 Elektrikář - silnoproud
Jde mi spíše o to co mě bude živit, kabely po domu jsem tahal i zapojoval s tátou (po dohledem),  u slaboproudu jsem zapojoval různá blikátka apod. U elektrikáře je možnost udělat si nástavbu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Slanina
*
Offline Offline



Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik


WWW
« Odpověď #15 kdy: 18.07.2011, 22:49 »

Čísla jsou: 26-43-M/01 Elektrotechnik a
                  26-51-H/01 Elektrikář
                  26-51-H/02 Elektrikář - silnoproud
Jde mi spíše o to co mě bude živit, kabely po domu jsem tahal i zapojoval s tátou (po dohledem),  u slaboproudu jsem zapojoval různá blikátka apod. U elektrikáře je možnost udělat si nástavbu.


Vy si musíte zjistit, co za předměty se berou na daných školách v daných oborech, jež jste vyjmenoval.
Co vám bude nejbližší, tak běžte do toho. Doporučuji si po vyučení dodělat 2 letou nástavbu aby jste měl maturitu. Nebo běžte na maturitní obor, pokud tam je a studium předmětů tam braných by vám vyhovovalo.
Já bych se spíš přikláněl pro vyučení a nástavbu, neboť na tom učebním oboru se podíváte i do dílen a budete odborný výcvik. Na tom maturitním moc ne.

Jinak nikde není psáno, co mě bude živit a co ne. Taktéž není nikde psáno, že elektrikář slaboproud nemůže dělat instalačky a nebo, že slaboproudař nemůže opravovat radia atd.

Jde hlavně o to, aby člověk měl elektrotechnic ké vzdělání a patřičný paragraf vyhl. 50, znal normy a problematice rozuměl. Také není od věci odebírat nějaký odborný časopis. Já odebírám například Elektro technický magazín a Pro Revize. Toto mě dohromady stojí asi 900 Kč za rok, což není mnoho a cenné informace si musíte hledat sám. Nikdo vám je strkat pod nos nebude. Takže pokud nastane někde nějaká změna, je nutné o ni vědět. V praxi se pak vyhnete mnoha problémům.

Zrovna o víkendu jsem byl na jedné opravě rozvodů, kterou dělal nějaký slaboproudař. Zákazník mi říkal : Tady je elektrika 8 let stará, tady to dělal švagrův kluk. On je elektrikář, většinu času sice opravoval radia v nějakem servisu, pak dělal elektrikáře na dráze. No a já otevřel zásuvku, ta byla zapojená kabelem CYKY 3 x 1,5 mm, barvy v něm byly černá, hnědá a žlutozelená. Tudíž kabel pěkně starý a hlavně tam průřezem a barvama neměl co dělat. Dále jej vůbec netížilo, že již od roku 1996 byla v platnosti norma 33 2000 4 41, která nahradila starou 341010. Tak ten hnědý drát místo aby jel alespoň přeznačil na modrou a zapojil na pravou zdířku ucvaknul a zapojil pouze černý jako fázi a žlutozelený na kolík, pak na zdířku. Prostě po staru. Vůbec neměl ánung o tom, co se změnilo. Na jističe se vykašlal, protože jsou ještě v paneláku na chodbě a kabely zapojil do starých bakelitových krabic z roku 1965. Světla spojeny se zásuvkama, další hrůza. A zákazník teď plive krev, protože mu spoustu věcí vyhořelo, hlavně v tom starém vedení, plus některé zásuvky. A znovu rozkopat celý byt a měnit kabely, kvůli neznalému.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik
Čistá 216
Čistá u Rakovníka
Tel: 608420957
email: slanina.j@elektrosoftservis.cz
web: http://www.elektrosoftservis.cz
Jiří Lasecký
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 19.07.2011, 21:52 »

Elektrotechnik a:
Informatika    
Mikroprocesoro vá technika
Ekonomika    
Základy elektrotechnik y
Elektrotechnol ogie    
Číslicová technika    
Elektronika    
Učební praxe    
Elektrotechnic ká měření
Technické kreslení

No, spíše bych šel na obor s maturitou. Jsem spíše ten člověk který by nedokázal celé 4 roky strávit jen nad teorii.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 19.07.2011, 22:10 »

Je zavádzajúce myslieť si, že po skončení učňovky bude mať mládenec chuť ešte dva roky študovať nadstavbu, keď dosiahne rovnocenné vzdelanie za súvislé 4 roky. Škola mu dá základy a vypľuje ho do sveta. Ak bude schopný, bude sa ďalej vzdelávať v teórii a praxi. Ak nebude schopný, skončí v Tescu ako plnič regálov alebo na pracáku. Musí sa rozhodnúť sám, kam ho srdce ťahá...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.073 sekund, 24 dotazů.