Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jaký použít průřez vodiče na propojení PE a N můstku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký použít průřez vodiče na propojení PE a N můstku?  (Přečteno 65214 krát)
Jakub Janda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 30.06.2011, 20:52 »

Má se použít nějaké další přídavné označení propojovacího vodiče?


* TN-C-S.jpg (34.45 KB, 537x435 - prohlédnuto 24273 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #1 kdy: 01.07.2011, 08:00 »

Máte trochu zmatek v tom, co je PE a co PEN.
Správně by měla byt svorkovnice PEN, na ní by měl být připojen přívodní PEN vodič (u něj lze doporučit doplňkové označení modrou barvou na konci vodiče),  ze svorkovnice PEN potom pokračujete zelenožlutým vodičem na sběrnici PE a modrým vodičem na sběrnici N. Pokud je na sběrnici N připojen pouze N vodič pro chránič, jak máte naznačeno na obrázku, potom je sběrnice N cela zbytečná a je možné vodič připojit přímo na chránič.
Co se týká průřezu "propojovacího" vodiče, u podobných menších věcí je nejjistější použít stejný průřez, jako má přívodní vodič PEN.
Lze také použít jednu sběrnici pro PEN a PE, musí se ovšem dodržet určité zásady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 01.07.2011, 11:01 »

Souhlas s kolegou Hasalou ...

Když je to propojka mezi PEN a N sběrnicí (svorkou),  tam už by to měl být vodič, který má pouze pracovní funkci, nikoliv ochrannou, takže N, modré barvy.
Obecně vodič N by měl být v nějakém vztahu k vodičům L a tam se průřez určuje podle zatížení, jištění,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jakub Janda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 01.07.2011, 16:04 »

Upravil jsem původní obrázek. Jsou tam tři návrhy zapojení.
Z pohledu funkčnosti jsou všechna zapojení stejná.
Které je to správné ?
Uvažujeme pouze toto zapojení, tedy vodič N půjde pouze na chránič  - sběrnice N je zbytečná jak napsal p. Hasala.



* TN-C-S_.jpg (93.52 KB, 856x1218 - prohlédnuto 24309 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 01.07.2011, 17:48 »

Správně je 3 - obsahuje nejméně šroubků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #5 kdy: 01.07.2011, 17:52 »

Zdá se že nemáte úplně jasno, co je PEN, PE, N ...
Je to přece úplně jednoduché. PE je označení ochranný vodič, na sběrnici PE mohou být připojené pouze ochranné vodiče (zelenožluté),  funkce je čistě ochranná, nelze z této sběrnice připojit pracovní N vodič (modrý),  jak to máte nakresleno na obrázku č. 1 a 2 .
N je pracovní vodič, na sběrnici N tedy mohou být jen pracovní N vodiče (modré).
PEN kombinuje ochrannou i pracovní funkci, mohou být na něm připojeny kromě PEN vodičů připojeny i samostané ochranné (zelenožluté) i pracovní vodiče (modré).
Pro rozlišení PEN vodičů od PE vodičů je doporučeno používat doplňkové označení modrou barvou na konci vodičů.
Jediné správné zapojení je tedy na obrázku č. 3.
A ještě jedna poznámka : Rozdělujete PEN na samostatný PE a samostatný N. Místo rozdělení by mělo být přizemněno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jakub Janda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 01.07.2011, 21:53 »

Po přidání nových okruhů /A, B/ do stávajícího rozvaděče je tedy možno provést připojení vodičů PE a N buď přímo na sběrnici PEN obr.2, nebo provést rozdělení vodiče PEN, tzn. osadit můstky PE a N a tam vodiče zakončit obr.1. 
Je to tak ?


* TN-C-S_.jpg (112.29 KB, 856x1218 - prohlédnuto 25991 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 02.07.2011, 11:45 »

Zdá se že nemáte úplně jasno, co je PEN, PE, N ...
Je to přece úplně jednoduché. PE je označení ochranný vodič,  na sběrnici PE mohou být připojené pouze ochranné vodiče (zelenožluté),  funkce je čistě ochranná,  nelze z této sběrnice připojit pracovní N vodič (modrý),  jak to máte nakresleno na obrázku č. 1 a 2 .
N je pracovní vodič,  na sběrnici N tedy mohou být jen pracovní N vodiče (modré).
PEN kombinuje ochrannou i pracovní funkci, mohou být na něm připojeny kromě PEN vodičů připojeny i samostané ochranné (zelenožluté) i pracovní vodiče (modré).
Pro rozlišení PEN vodičů od PE vodičů je doporučeno používat doplňkové označení modrou barvou na konci vodičů.
Jediné správné zapojení je tedy na obrázku č. 3.
A ještě jedna poznámka : Rozdělujete PEN na samostatný PE a samostatný N. Místo rozdělení by mělo být přizemněno.


Přizemnění "kamkoli" může být někdy nebezpečné,  spíše bych doporučil tuplovaný PEN vodič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #8 kdy: 02.07.2011, 17:35 »

Po přidání nových okruhů /A, B/ do stávajícího rozvaděče je tedy možno provést připojení vodičů PE a N buď přímo na sběrnici PEN obr.2, nebo provést rozdělení vodiče PEN, tzn. osadit můstky PE a N a tam vodiče zakončit obr.1. 
Je to tak ?

Tak dle mne, obrázek 1 je správně, akorát to přizemnění vodiče PE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 02.07.2011, 17:46 »

V těchto jednoduchých situacích je dle mého názoru lepší způsob 2.
Výhoda sam. sběrnice PE a N se projevuje zejména u velkých rozvaděčů se spousty vývodů kvůli přehlednosti a možnosti jednodušeji hledat závadu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #10 kdy: 02.07.2011, 20:15 »

V těchto jednoduchých situacích je dle mého názoru lepší způsob 2.
Výhoda sam. sběrnice PE a N se projevuje zejména u velkých rozvaděčů se spousty vývodů kvůli přehlednosti a možnosti jednodušeji hledat závadu.


TO snad né, zajisté žertujete  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 02.07.2011, 20:24 »

TO snad né, zajisté žertujete  Smích
Pokud pomineme přizemnění - to je na dlouhou diskuzi s nejistým závěrem a požadavek na přehlednost (v tomto jednoduchém případě pomíjivý) zajímalo by mne co by vás vedlo k použití samostatných sběrnic a většího počtu spojů?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 02.07.2011, 21:03 »

Když jsem si dělal zásuvku a světlo ven (obvodová zeď domu, plánovaný přístřešek),  dal jsem v místnosti malou rozvaděčovou skříňku, kde jsem použil svorku N proudového chrániče jako "bod rozdělení" TN-C na TN-S, abych neměl zbytečně moc spojů.

A teď do mě, umlaťte mě argumenty...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 02.07.2011, 21:33 »

Pokud pomineme přizemnění - to je na dlouhou diskuzi s nejistým závěrem a požadavek na přehlednost (v tomto jednoduchém případě pomíjivý) zajímalo by mne co by vás vedlo k použití samostatných sběrnic a většího počtu spojů?

Když už je situace že v jednom rozvaděči jsou zapojené obvody TN-C i TN-C-S je právě mnohem přehlednější když jsou obvody TN-C-S zapojeny správně na oddělené svorkovnice.

Současné technologe zaručují tak kvalitní spoje, že z hlediska tak malých proudů jaké jsou v elektroinstala cích běžných domácností není počet spojů rozhodující.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 02.07.2011, 22:55 »

Současné technologe zaručují tak kvalitní spoje, že z hlediska tak malých proudů jaké jsou v elektroinstala cích běžných domácností není počet spojů rozhodující.
Asi před 10 dny jsem dělal revizi jednoho rozvodu. Rozdíl impedance mezi jističem v rozvaděči a poslední zásuvkou neodpovídal délce vedení. Ale bylo tam 8 zásuvek mezi a impedance stoupala postupně...
Takže výraz "počet spojů není rozhodující" bych používal opatrně
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #15 kdy: 02.07.2011, 23:07 »

Pokud pomineme přizemnění - to je na dlouhou diskuzi s nejistým závěrem a požadavek na přehlednost (v tomto jednoduchém případě pomíjivý) zajímalo by mne co by vás vedlo k použití samostatných sběrnic a většího počtu spojů?
Jestliže mám do stávajícího rozvaděče přívod PEN, mám tam také starý rozvod TN-C, tak tam také musím mít sběrnici PEN. Pokud přidám do tohoto stávajícího rozvaděče nové obvody včetně jištění, musím zákonitě použít samostatnou sběrnici PE a N. Nevím, co se vám na tom zdá divné, je to prostě fakt, já to takto dělám vždy.
Pokud to děláte jinak, je to vaše volba, ale připojit vodič PE nového obvodu na sběrnici PEN, je špatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #16 kdy: 03.07.2011, 00:20 »

Jestliže mám do stávajícího rozvaděče přívod PEN, mám tam také starý rozvod TN-C, tak tam také musím mít sběrnici PEN. Pokud přidám do tohoto stávajícího rozvaděče nové obvody včetně jištění, musím zákonitě použít samostatnou sběrnici PE a N. Nevím, co se vám na tom zdá divné, je to prostě fakt, já to takto dělám vždy.
Pokud to děláte jinak, je to vaše volba, ale připojit vodič PE nového obvodu na sběrnici PEN, je špatně.

Palec vzhůru naprostý souhlas, proboha proč pořád musí tyhle diskuse sloužit jako doškolovací kurs pro amatéry, ignoranty a rozumbrady?  zle
Pro původního tazatele > pokud jste laik, tak nic nezapojujte, pokud jste elektrikář, nastudujte si patné ČSN, pokud jste zaměstnanec konzultujte své pochybnosti se svým nadřízeným vedoucím pracovníkem co má jistě §8, pokud jste živnostník objednejte se na konzultaci v nejbižším živnostenském společenstvu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 03.07.2011, 08:05 »

Jestliže mám do stávajícího rozvaděče přívod PEN, mám tam také starý rozvod TN-C, tak tam také musím mít sběrnici PEN. Pokud přidám do tohoto stávajícího rozvaděče nové obvody včetně jištění, musím zákonitě použít samostatnou sběrnici PE a N. Nevím, co se vám na tom zdá divné, je to prostě fakt, já to takto dělám vždy.
Pokud to děláte jinak, je to vaše volba, ale připojit vodič PE nového obvodu na sběrnici PEN, je špatně.

Jaké konkrétní nebezpečí v tomto jednoduchém případě vidíte?
Vytvořit navíc dva spoje kvůli dvěma vodičům na pomocných svorkovnicích PE a N mě přijde nedůvtipné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 23 dotazů.