Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Je na fotce zobrazené zapojení jističů správné a bezpečné?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je na fotce zobrazené zapojení jističů správné a bezpečné?  (Přečteno 59679 krát)
Jaromír Urbanec
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 11.06.2011, 13:55 »

Shrnuto a podtrženo: Je to bastl, rozhodně předělat. Nemusíte se bát, práce na dvě hodiny maximálně, materiál tak do 500 Kč.
PS: pozdravujte toho "elektrikáře".
no nevím, já bych to za dvě hodiny nestihl, ještě by to chtělo jeden chránič, vše rozebrat, popsat, lišty, urovnat vodiče a zapojit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaromír Urbanec
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 11.06.2011, 13:58 »

Děkuji vám všem za odpovědi. Jen mě utvrdily v tom, že příště budu šetřit jen částečně. Kabely si natahám sám a zapojení v rozvodnici dám jinému elektrikáři, ale toho pečlivě vyberu. Tenkrát do toho zasáhla vyšší moc, měl jsem vybraného jiného elektrikáře, osvědčeného, o kterém vím, že by odvedl 100% pečlivou práci, ale bohužel do začátku realizace těžce onemocněl a musel přestat pracovat.

Tak jsem dal na doporučení kolegy z práce a narychlo jsem se domluvil s jeho známám. Je to skutečně člověk, který pracuje jako elektrikář u firmy a prý takto zapojují všude a to i ve fabrikách a nikdy prý nebyl žádný problém.
když se maže problémy nejsou, chodí to? chodí, tak jaký problém, bylo to lacino bylo, máte co jste chtěl
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 11.06.2011, 14:00 »

Myslím, že by nezaškodilo, keby neelektrikári so záujmom o vec mali možnosť si prezrieť na Internete pár referenčných fotiek, ako asi vyzerá slušne spravená elektroinštalá cia.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaromír Urbanec
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 11.06.2011, 14:01 »

Pokud byla ta práce odvedena zdarma budiž, pokud ne, tak celý předělat.
Úroveň zapojení rozvaděče svědčí o neprofesionáln ím přístupu k věci, velmi doporučuji instalaci od tohoto "neříkejme mu elektrikář" velmi pečlivě prozkoumat revizním technikem, bůhví co se ještě najde za příšernost v tom nejlepším případě neodpovídající naúčtované ceně, v tom horším ohrožující bezpečnost.
Znám několik solidních šéfů montážních fy.,  kteří by za toto svého dělníka bez mrknutí oka vyhodili, samozřejmě po tom, co by to dotyčný dal do žádoucího stavu.
Jak by byl schopen to dát do žádoucího stavu? To by to musel umět. To není tím, že je flink a nechtěl to udělat pořádně. To je jeho maximum v úrovni našeho učnovského školství a ještě má maturitu  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #22 kdy: 11.06.2011, 14:08 »

Docela by mě zajímalo, v které oblasti se tento bastl objevil. Silně mi to připomíná jednoho umělce, který se pohybuje v okrese Mělník. Když jsem zdělil majiteli domu množství závad a to nejen na rozvaděči, tak ho málem trefil šlak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #23 kdy: 11.06.2011, 14:11 »

Myslím, že by nezaškodilo, keby neelektrikári so záujmom o vec mali možnosť si prezrieť na Internete pár referenčných fotiek, ako asi vyzerá slušne spravená elektroinštalá cia.


Kdyby to vypadalo alespoň takto.


* bytova_rozvodnice.jpg (151.84 KB, 800x632 - prohlédnuto 5588 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jaromír Urbanec
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 11.06.2011, 14:18 »

Kdyby to vypadalo alespoň takto.


jen to zž propojka PEN-N, ale je to malinký rozvaděč, těžko srovnávat jak by vypadala třetí řada
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaromír Urbanec
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 11.06.2011, 14:20 »

Jo tak s tou třífázovou propojovací lištou, mám také špatnou zkušenost. Jednou jsem byl na poruše u zákazníka, bylo to v zimě a netopil. No prostě fofr, šáhnul jsem si po drátech, a nevšimnul si, že ten magor co to stvořil, nechal koukat měděné pásky z plastu. Dostal sem takovou pumelenici   zle
No a na prstě sem měl vypálený 3 proužky od těch měděných sběrnic.
Já bych v tu chvíli toho dotyčného magora uškrtil na místě.  Zlej


jj zkušenost bolí, po nikom nestrkejte do zapnutého rozvaděče ruce nevíte jaká holá čokoláda tam čeká Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #26 kdy: 11.06.2011, 18:19 »

No, jedním slovem je to hnus  zle

Myslím, že kolegové výše se vyjádřili dostatečně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 11.06.2011, 20:13 »

Kdyby to vypadalo alespoň takto.

Jen tak pro zajímavost, z obrázku to není úplně dobře vidět - kolik okruhů je přes proudový chránič?

Jde mi o tu druhou svorkovnici N - jestli je to vše za chráničem, je to dost okruhů na to, aby se tam dalo "vyčíst" který N vodič ke kterému okruhu patří (pro případ hledání nějaké poruchy)

Jinak to beru jako takové běžné provedení okruhového rozvaděče, je víc lidí, co to dělají podobně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #28 kdy: 11.06.2011, 20:26 »

Mimo chránič jsou pouze dva světelné okruhy (ty dva jističe vlevo). Koupelna je na chrániči celá (včetně osvětlení).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Martin Kafka
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 11.06.2011, 21:15 »

Tento rozvaděč vyrobil a zapojil také jeden "Franta z hospody". Je to elektroúdržbář zaměstnanec ( 87 kč/hod bruto) a tak si přivydělává fuškami (bere 150 na hod.) a nemůže si dovolit dělat prasárny. Vím že po něm může přijít kterýkoliv RT a jeho dílo kdykoliv projde bez závad.


* Obraz0018.jpg (88.84 KB, 1280x960 - prohlédnuto 2332 krát.)

* Obraz0019.jpg (99.24 KB, 1280x960 - prohlédnuto 14385 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
josef šnajdr
« Odpověď #30 kdy: 11.06.2011, 22:20 »

a mohu se zeptat jestli ty pěkné rozvaděče mají nějaké atesty, zkoušky atd. a ten šikovný pepík povolení od IT??? díky za reálné info, nebo prakse je ve skutečnosti jiná??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #31 kdy: 11.06.2011, 23:05 »

nebo prakse je ve skutečnosti jiná?
Za bé je správně.

A jak byste to chtěl řešit? Bytový rozvaděč vás vyjde třeba na cca 2.000,- Kč. Je to v podstatě LEGO, které poskládáte z komponent, je omezen 25A. (EDIT, jsem to nedokončil),  Kolik by vás stál se zkouškou TTA?

U zkoušky PTTA (TTA),  která je základem pro vydání ES prohlášení o shodě,  ověřujete jeho oteplení,  izolační schopnost a třeba zkratovou odolnost (plus další).

Existuje nějaký důvod pochybovat o tom, že typický modulový rozvaděč pro byt 3+1 této zkoušce nevyhoví? Proto se (zatím) tento požadavek poněkud ignoruje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #32 kdy: 12.06.2011, 08:31 »

Tento rozvaděč vyrobil a zapojil také jeden "Franta z hospody". Je to elektroúdržbář zaměstnanec ( 87 kč/hod bruto) a tak si přivydělává fuškami (bere 150 na hod.) a nemůže si dovolit dělat prasárny. Vím že po něm může přijít kterýkoliv RT a jeho dílo kdykoliv projde bez závad.

Hezká práce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #33 kdy: 12.06.2011, 23:17 »

Pánové já si to dovolím shrnout.
Je to vše o tom jak má každý jednotlivec, přístup k dané problematice. Pokud bude jednotlivec, mít aspoň trochu snahu se něčemu přiučit, a bude mít o svůj obor aspoň trochu zájem, tak ten rozvaděč bude podle toho taky vypadat. Pokud bude jednotlivec k danému problému přistupovat formou,(nějak to zapojím, hlavně že to bude funkční, a mám za to nějaký love),  tak bude výsledek takový, jako na přiložené fotografii tazatele.
Takže nevím čemu se kdo divý, ale toto je holá skutečnost několik posledních let.
Já se v elektro řemesle pohybuji víc jak 35 let, a dovolím si konstatovat, že je situaci víc než neuspokojivá, ale to jsou fakta, která vídám dnes a denně.
Co s tím?
Bohužel na toto nemám řešení. Takže se snažím řemeslo dělat, tak jak nejlépe umím, to je asi tak vše co s tím.
Snaha některých svazů elektro, anebo cechů elektro, je podle mne k ničemu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Josef Slanina
*
Offline Offline



Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik


WWW
« Odpověď #34 kdy: 13.06.2011, 09:09 »

Tohle je hrůza nad hrůzu a OKAMŽITĚ PŘEDĚLAT. zle
O absenci svorek N a PE, propojovacích lištách ani nemluvím. Dát proudový chránič na celý dům, jo je taky pěkná prasárna, normě neodporující, ale pokud mi třeba lednička v létě bude chladit dýl, zahřeje  se kompresor, zhorší izolační stav a já k vůli tomu budu po tmě hledat co mi to vlastně vyhodilo, to se mi jako nejštastnější řešeni také nezda. I když levné, jeden chránič místo deseti. Ale v té změti drátů a zapojení bych se divil, že ten chránič bude fungovat.

Co se týče úpravy a učesání vodičů, bývá problém v tom, že spousta rozvodnic je navrřená tak, že je tam místa jak ve škatulce sirek a pokud se vodiče natáhnou pěkně bokem a vyvážou, tak člověk rozvodnici nezakrytuje. A nezbyde mu nic jiného, než to tahat za DIN lištama, ale i to se dá zvládnout esteticky a přehledně. Tohle je třeba častý problém u rozvodnic MERLIN GERIN. Hněv Hager s tímto problém nemá, proto beru už jen tyhle. Úsměv

Když vidím v třífázových jističích zapojenu pouze jednu fázi, tak mě to utvrzuje v tom, že Franta z hospody dělá na elektroúdržbě a někde  ze starší nepoužívané mašiny, či rozvaděče vytáhnul první lepší jističe a naházel vám to tam. A zase se ušetřilo. Vyplazuji jazyk

Leč jak tak procházím ty témata zde na elektrice, tak valná většina - 80 procent prasáren má společného jmenovatele a to : Franta z hospody, domácí kutil a šetření. Nic jiného. Divím se, že ještě nenastal v některých případech smrťák.

Mám tady jeden příklad otce mého kamaráda. Je tomu asi 17 zpátky. Pan Milan, lesák, v životě se do elektriky nehrabal, měl z ní strach a vždycky si někoho raději zavolal, aby se mu na problém podíval. Jednou šel ale společensky unaven z hospody a viděl, že soused nadává jak špaček, protože se točí naopak půjčené čerpadlo a on potřebuje vyčerpat vodu z bazénu. Bylo po dešti a jemně mrholilo. Tak se se sousedem dal do řeči a sdělil mu, že to je přehozená fáze, že to slyšel od elektrikářů, že se jen přehodí 2 dva dráty a jal se toho to udělat. Samozřejmě pod napětím. Šáhnul si na fázi, chytilo ho to při vulnerabilní fázi srdce a bylo hotovo. Bylo mu něco přes 50.

Proto radím všem, přestaňte řeči elektrikářů brát na lehkou váhu. Může to dopadnout velice špatně. A hlavně vybírtejte nejen podle ceny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik
Čistá 216
Čistá u Rakovníka
Tel: 608420957
email: slanina.j@elektrosoftservis.cz
web: http://www.elektrosoftservis.cz
Robert Vozka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 13.06.2011, 09:14 »

Tento rozvaděč vyrobil a zapojil také jeden "Franta z hospody".
Omlouvám se, že to přímo nesouvisí s původní otázkou, ale nevadí, že na tomto (na první pohled velmi hezky udělaném oproti původní otázce) rozvaděči jsou plastové krytky (alespoň mi to tak připadá),  i když je rozvaděč plechový? Mám pocit, že jsem tu nedavno někde četl, že by krytky měly být ze stejného materiálu (a začal uvažovat, jestli to v tom svém sklepě také raději nepředělat...)

- pro administrátory: opět je v této diskusi zmíněna možnost galerie "jak to má a jak to nemá vypadat" - nemá to sloužit jako návod, aby to to podle obrázku každý udělal sám, ale spíš jako varování (něco jako byla diskuse "Hrobař varuje")
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.