Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak správně provést přípojku do EP svorkovnice?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak správně provést přípojku do EP svorkovnice?  (Přečteno 17332 krát)
Tomáš Nápravník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 24.05.2011, 11:31 »


Stavím rodinný dům a v současné době se v něm provádí elektroinstala ce.
Elektrikáři mi sdělili, že v domě chybí přívod od základového zemniče, na který oni chtějí připojit EP svorkovnici a z ní pak vyvést pospojení na inženýrské sítě (plyn, voda) a doplňkové pospojení v koupelnách.
Pátral jsem tedy na stavbě a našel jeden venkovní vývod u rohu domu (ten bude patrně připojen na hromosvod).
Uvnitř domu se však žádný vývod nenachází.
Dle projektové dokumentace má opravdu být pod domovní rozvodnicí (bude se nalézat ve vstupní chodbě domu) umístěna krabice KO125 s EP svorkovnicí.
V domě budou nainstalovány přepěťové ochrany.
Než se začnu hádat se stavbyvedoucím a stavebním dozorem o tom, že je něco špatně, rád bych znal váš názor.
Podle všech dostupných schémat, které jsem shlédl by opravdu měla být EP svorkovnice připojena na zemnič.
Jak to tedy je správně?
Přípojka elektro je umístěna cca 15 metrů od domu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 24.05.2011, 12:13 »

Správně je to tak, jak vám to říkají elektrikáři.
Samostatný vývod od základového zemniče, napojený na EPS HOP (ekvipotenciáln í svorkovnici hlavního ochranného pospojování).
Mimochodem, to tam máte jen jeden jediný vývod pro připojení hromosvodu? Pokud ano, tak to je také špatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Tomáš Nápravník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 24.05.2011, 13:31 »

U domu je vyveden pouze jeden vývod, druhý měl být dle projektu uhlopříčně od toho prvního, ale také jsem jej nenašel. Jedině, že by byl zahrnutý zeminou. Dle Vaší odpovědi, je tedy absence přípojky od základového zemniče do budoucí EP svorky chyba. To jsem zvědav jak si elektrikáři poradí, zkusím problém shodit na stavbyvedoucíh o a dozor, měli se držet projektu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 24.05.2011, 14:34 »

A kolik máte v projektu svodů hromosvodu?
Z čl. 5.3.3. ČSN EN 62305-3 cituji: "Pro každý neizolovaný (neoddálený) LPS musí být použity v každém případě minimálně dva svody."
Takže když to shrnu, měl byste tam mít v každém případě minimálně 3 samostatné vývody základového zemniče (pokud ne více, v případě větší stavby).

P.S. předpokládám, že nemáte oddálený (celý) hromosvod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Tomáš Nápravník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 24.05.2011, 16:29 »

Jak jsem nahlížel do projektu, měl by být v jednom rohu vyveden jeden vývod od základového zemniče a úhlopříčně s druhým rohem domu druhý vývod od základového zemniče. Fyzicky jsem našel pouze jeden v rohu domu, ten druhý se chystám hledat až odkopám zeminu, ale možná než to provedu, tak půjdu za stavařem. Jsem tedy poněkud špatný z těchto odpovědí, to by znamenalo, že je to vše špatně?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 24.05.2011, 16:33 »

Spíš jsem zvědav, jak se s tím stavební firma popere. Zemnící pásek v základovém zemniči je to nejlepší, co může být. Jakákoliv další dodatečně zakopávaná páska kolem domu, zemnící tyče a pod. je už jen nastavovaná kaše.

Nebudu naivní a nebudu čekat, že začnou obsekávat beton na spodu základů, aby obnažili pásek. Zároveň chci říct, že jakékoliv jiné řešení je o jeden level dolů.

Pokud to bylo v projektu a není to provedeno, buďte při placení nekompromisní. To je názorná ukázka, když se zedník vrhne na elektriku s výkřikem, že pásovinu do výkopu umí položit také. Jenže ono i to má svá pravidla, a není to jen o počtu vývodů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Tomáš Nápravník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 06.06.2011, 11:56 »

Proběhlo první jednání se stavební firmou ohledně nevyhovujícího počtu vývodu ze základového zemniče, bylo mi vysvětleno toto:
-   Jeden vývod ze základového zemniče stačí, je to vývod určený pro HOP
-   Hromosvod se bude řešit tak, že se zarazí do země tyče a na ty budou připojeny jednotlivé svody ze střechy, tvrdil, že se nic nespojuje se zemničem, aby se mi při blesku nedostalo nebezpečné napětí do domu
Nechápu, proč je vývod ze zemniče pro HOP vyveden venku a ne uvnitř budovy, tak jak je značeno v projektu? Proč se dělá samostatně přívod ze z. zemniče pro HOP a samostatně se dělá uzemnění tyčemi pro hromosvod? Hoši elektrikáři nadávají, že je to špatně, že ze základového zemniče má být vyveden vývod pro HOP a alespoň dva vývody pro hromosvod, tzn.,  že vše má být spojeno dohromady, tudíž tvrdí opak než stavitel. Stavitel na mě ještě něco mumlal, že se uzemnění navíc přivede do domu od elektroměru s přívodními kabely, tak tomu jsem už vůbec neporozuměl. Prosím vás, jak to tedy je správně? Pořád věřím elektrikářům, už jsem zalarmoval i projektanta, tak se snad na stavbě zastaví, stavební dozor už o tom taky ví, zatím se k tomu ale nevyjádřil. Stavební firmě jsem už naznačoval, že pokud bude pravda, že je něco v rozporu, tak odmítám platit. Myslíte, že kdybych si pozval revizního technika na stavbu, že bych se o jeho vyjádření mohl opřít a vyrukovat s ním na stavební firmu? Nic lepšího mne nenapadá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 06.06.2011, 12:06 »


proběhlo první jednání se stavební firmou ohledně nevyhovujícího počtu vývodu ze základového zemniče, bylo mi vysvětleno toto:
-   Jeden vývod ze základového zemniče stačí, je to vývod určený pro HOP
-   Hromosvod se bude řešit tak, že se zarazí do země tyče a na ty budou připojeny jednotlivé svody ze střechy, tvrdil, že se nic nespojuje se zemničem, aby se mi při blesku nedostalo nebezpečné napětí do domu
Nechápu, proč je vývod ze zemniče pro HOP vyveden venku a ne uvnitř budovy, tak jak je značeno v projektu? Proč se dělá samostatně přívod ze z. zemniče pro HOP a samostatně se dělá uzemnění tyčemi pro hromosvod? Hoši elektrikáři nadávají, že je to špatně, že ze základového zemniče má být vyveden vývod pro HOP a alespoň dva vývody pro hromosvod, tzn.,  že vše má být spojeno dohromady, tudíž tvrdí opak než stavitel. Stavitel na mě ještě něco mumlal, že se uzemnění navíc přivede do domu od elektroměru s přívodními kabely, tak tomu jsem už vůbec neporozuměl. Prosím vás, jak to tedy je správně? Pořád věřím elektrikářům, už jsem zalarmoval i projektanta, tak se snad na stavbě zastaví, stavební dozor už o tom taky ví, zatím se k tomu ale nevyjádřil. Stavební firmě jsem už naznačoval, že pokud bude pravda, že je něco v rozporu, tak odmítám platit. Myslíte, že kdybych si pozval revizního technika na stavbu, že bych se o jeho vyjádření mohl opřít a vyrukovat s ním na stavební firmu? Nic lepšího mne nenapadá. Děkuji za odpovědi.

Dle Vašeho popisu situace, tam máte několik zásadních chyb (např. co svod, to tyč),  že to pro revizního technika bude sranda napadnout.
Ty chyby jsou velmi zřejmé, tak ani ten revizák nemusí být žádný "vědec".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #8 kdy: 06.06.2011, 12:10 »

Stran elektriky, věřte elektrikářům, dokumentaci, normám.
Stavitel by se měl věnovat nějaké nenáročné činnosti, třeba doplňování zboží do regálu, ale i tam bude muset respektovat to co je napsáno.
Rozporujte dodávku, tedy, že vám v rozporu s dokumentací,  tedy Vaším zadáním, dělají neautorizované změny.
Přečtěte si stavební zákon SZ 183/2006 Sb. pak Vyhlášku 499/2006 Sb. Příloha 1-4. Tím pochopíte Vaše práva a povinnosti, ale i těch ostatních.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Ján Meško
*
Offline Offline


SZČO


« Odpověď #9 kdy: 06.06.2011, 12:12 »

Stavebná firma sa mala držať projektu, vývod pre HOP ma byť logicky pri HOP-ke.
Odvolajte sa na projekt, aj keď teraz s tím už nič neurobíte, lebo už je to urobené tak ako to je.
Firma urobila chybu a teraz hľadajú spôsob ako to ospravedlniť.
Skúste sa s firmou dohodnúť na nejakom kompromise,inak zaujali ste správny postoj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér   §23
718/2002 Z.z
čtenář 1
« Odpověď #10 kdy: 06.06.2011, 14:07 »

Podívejte se na prováděcí vyhlášku 268/2009 par.36 ochrana před bleskem čl.3 a dále par.34 připojení staveb k distribučním sítím, vnitřní silnoproudé rozvaody a vnitřní rozvody sítí elektronických komunikací čl.6
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 06.06.2011, 14:11 »

...Stavitel by se měl věnovat nějaké nenáročné činnosti...
Nebo by mohl radit doktorům ve špitále, jak zašít rozpárané břicho. To je taky taková nenáročná činnost, na kterou není třeba se nic učit, absolvovat praxi, skládat zkoušky...  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Tomáš Nápravník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 06.06.2011, 14:46 »

Jsem z toho dost špatný, postavený nový dům a už řeším takovéto hrubky. Zkusím se na zmíněné dokumenty podívat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 06.06.2011, 18:18 »

Vzhledem k tomu, že zemnění máte zásluhou stavební fy. zmrvený napořád bez praktické možnosti řádné nápravy, žádejte skutečně velkou satisfakci a rozhodně se nespokojte s konejšením ze strany stavitele, že někam zatluče nějakou "tyčku" a bude vše O.K.

Když mě taxi odveze jinam, než jsem chtěl, taky nevystoupím a nepůjdu pěšky.

Hodně štěstí při jednání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Nápravník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 13.06.2011, 15:38 »


Tak jsem si na stavbu pozval hromosvodáře, ten mi řekl, že mám okolo domu do hloubky 40 cm udělat výkop. Do výkopu vloží pásovinu a spojí jí s tím jedním vývodem. Ze střechy prý povede tři svody a ty spojí s tou pásovinou v určitých místech. Dále mi sdělil, že ten jediný vývod je průřez 8 mm a že by to mělo být 10 mm. Dále jsem pátral a zjistil jsem, že projekt elektro se vypracoval v 7/2007 (neuvědomil jsem si, že od vypracování projektu a stavby už uběhla řada let) a odkazuje se v něm na jistou normu, která patrně již dnes neplatí (to se domnívám, podle toho co jsem si vyhledal na netu),  zde je citace z projektu ohledně uzemňování a hromosvodu:
Soustava bude dle ČSN 341390, koncipována jako pro plochou střechu (jímací vedení po obvodu atiky) se dvěma svody. Případné vyčnívající předměty (komín atd.) budou opatřeny jímači ze svodového vodiče převyšujícího komín o 0,5 m. Svody musí být nejdále vždy po 30 m obvodu budovy. Svody a jejich uzemnění možno provést klasickým způsobem SZ, OR01, OÚ, 2xZT 2m/pr. 28mm pro každý svod nebo je možno uzemňovací soustavu provést jako okružní pásek FeZn 30/4 položený pod základem budovy. Na vývod od pásku budou svody připojeny. Na soustavu bude připojena rovněž nosná konstrukce anténního TV systému. Materiál hromosvodu je v provedení FeZn.
V projektu je dále popsáno: Pod domovním rozvaděčem bude krabice KO125E se svorkovnicí ochranného pospojování, v níž budou vodiče od jednotlivých připojovaných míst spojeny. Vodičem CY6 budou pospojovány: přípojnice PEN v rozvaděči R, vodovodní potrubí u vstupu do budovy, vývody ÚT od kotle, uzemnění hromosvodu.
Do domu vede i plyn, tak by měl být asi i ten plyn připojen tím CY6 – nevím, dle elektrikářů ano.
Nikde se ale bohužel nepíše, jak bude řešeno připojení od zemniče (nyní tedy budoucí pásoviny) do té KO125E - to budou ti elektrikáři asi připojovat na ten pásek a vyvedou si ho do domu, resp. do té KO125??. Stavař mi sdělil, že to je vše připravený na hromosvod tak jak má a že to dělal podle projektu. Jak se to tedy řeší když se změní norma? Mám v tom guláš, jeden mluví to, druhý zase ono. Elektrikáři prskají, že to jsou vícepráce, že to mělo být již přivedeno od zemniče. Ten základ byl stavěn v roce 2008.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #15 kdy: 13.06.2011, 17:46 »

Tak jsem si na stavbu pozval hromosvodáře, ten mi řekl, že mám okolo domu do hloubky 40 cm udělat výkop.

Když už to budete kopat, tak to udělejte za hranicí okapu střechy a rozhodně hlouběji, než 40 cm, raději 80 cm až 1m.

Zřejmě jste porušil § 152  Zákona č. 183/2006 Sb.

Ke všemu došlo, protože asi nemáte vypracovanou realizační dokumentaci podle SZ 183/2006 Sb. Popis odpovídá svým rozsahem spíše vyhl. 499/2006 Sb. § 2 Projektová dokumentace než § 3 Dokumentace pro provádění stavby.

Nejlepší bude, pokud si na realizační dokumentaci vezmete nějakého zodpovědného projektanta, který vše vyřeší, nečekejte prosím, že tady na fóru se budou všichni s nadšením snažit vám ušetřit peníze za správnou dokumentaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 23 dotazů.