Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak zařídit automatické odpojení bojleru při překročení stanov. hodnoty proudu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zařídit automatické odpojení bojleru při překročení stanov. hodnoty proudu?  (Přečteno 3781 krát)
Janů J.
« kdy: 03.05.2011, 19:54 »

Máme 16 A hl. jistič přípojku a zakoupen bojler dražice 4000W se zapojením 3 PE-N 400 V.
Zajímalo by mne zda-li je možné toto řešení: Pořídit a nainstalovat zařízení, které by kontrolovalo, zda nedojde v jakékoli fázi zvýšení odebíraného proudu nad 16 A (což by mohlo způsobit vybavení hl. jističe). V případě, že by se odběr na kterékoli z fází k této hodnotě blížil by se odpojil bojler. Odpojení bojleru by připadalo v úvahu na určitý čas (třeba 30 minut),  nebo dokud by na nejvíc zatížené fázi nepoklesl odběr pod stanovenou hodnotu (třeba 8 A). Spolu s bojlerem by takto mohly být hlídány i třeba některé další spotřebiče (jednofázové podlahové vytápění). Ideální by bylo, kdyby hodnota max. zatížení mohla být volitelná (zde výše uvedených 16A).

Zajímalo by mne, zda je výše popisované řešení běžně dostupné. Tj. jakým zařízením by se realizovalo a kolik by toto řešení také zhruba stálo. Předpokládám, že by bylo nutné přednostní relé + stykače. Hledal jsem na internetu a našel jsem řešení spíše pro případy, kdy odpojovaný spotřebič je jednofázový. Elektroinstala ci v domě budeme teprve realizovat. Jedná se o chatu kde je poměrně dlouhá trsa hlavní přípojky cca 600m vedením 4x25mm2 Al.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 04.05.2011, 09:05 »

co třeba proudové relé BRM JH 103. Nesplní vaše požadavky?
Jinak vypínaní jednofázového nebo trojfázového odběru není nijak velký oříšek, prostě se bude spínat stykač přes který bude napojen trofázový spotřebič.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Janů J.
« Odpověď #2 kdy: 08.05.2011, 22:19 »

Velice děkuji za odpověď.
Vypadá to, že toto zařízení by mé požadavky splnilo. Ještě by mne zajmalo, jaký odběr má udržování stykače v sepnutém stavu. Nebo existuje stykač který je sepnutý právě, když na něj není přivedeno napětí a při přívodu napětí rozpojí obvod? Děkuji předem za odp.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.05.2011, 23:20 »

Ano existuje stykač s rozpínacími kontakty. Ten je má ve vypnutém stavu kontakty sepnuté.
Jinak z hlavy spotřebu stykačů neznám, ale v katalogu výrobců tento údaj jistě bude. Bude údaj označený jako vlastní spotřeba nebo tak nějak a určitě to bude méně než 1W(VA)
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 09.05.2011, 09:06 »

Jinak z hlavy spotřebu stykačů neznám, ale v katalogu výrobců tento údaj jistě bude. Bude údaj označený jako vlastní spotřeba nebo tak nějak a určitě to bude méně než 1W(VA)
Nebyl bych tak optimistický - např. instalační relé Moeller Z-R, Z-TN přídržný příkon 3,4–4,0 VA, 2,0–2,4 W.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 09.05.2011, 09:33 »

Pokud na byste měl boiler nebo topení ovládané HDO, mohl byste vodič HDO zapojit rovnou na kontakty proudového relé. 
Zaznamenáno
Janů J.
« Odpověď #6 kdy: 18.05.2011, 15:46 »

,
omlouvám se, že trochu odbočuji od tématu, nicméně to přímo souvisí s původní otázkou. Situace je taková, že bojler ještě není koupený (původně jsem myslel, že ano) a mám tedy možnost zvážit, zda-li je pro mne opravdu výhodný 4000W trojfázový versus 2000W jednofázový. Parametry objektu: chata,  16A jistič, v budoucnu snad možný i 25A, délka přípojky 600m kabelem 4x35mm2. Jaké řešení byste mi doporučili?
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.05.2011, 16:02 »

jestli jedno nebo trofázový, je na vás. Záleží kolik vody a jak často ji budete ohřívat. Ale i tak si myslím že by cca 100-120l 2,0kW bojler v pohodě stačil pro čtyři lidi na vysprchování. Jelikož je to chata tak tam asi nedostanete AKU dvojsazbu, tudíž by to bylo nejlepší spínat nějakými spínacími hodinami, nebo ručně v případě že na tu chatu budete jezdit jen o víkendu a přes týden bude mimo provoz.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.025 sekund, 21 dotazů.