Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Lustr zapojený na tři fáze
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lustr zapojený na tři fáze  (Přečteno 44782 krát)
Petr M
« Odpověď #54 kdy: 23.06.2011, 15:22 »

No právě tohle je docela sázka do loterie. Na jednu stranu se autor snaží o "využitelnost do budoucna",  na druhou stranu netuší, co tam v budoucnu kdo dá za svítidla. V případě podhledů a světel v pevné instalaci svítidla možná budě měnit někdo s dostatkem intelektu, ale u lustru v kulturáku, kde se o to stará místní Všeuměl Zatřipiva, co se ke klasické žárovce nedostane? Má nějak předepsán postup nahrazování? Jaký typ použít? Co se stane, kyž nahradí jenom jednu větev na jednom spínači a na zbytku nechá klasiku? Bude to v tom případě odolný v případě jedné poruchy (např. přerušení N)? Zamyslel se nad tím původní autor?

I při myšlení na budoucnost se přece musí myslet...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #55 kdy: 23.06.2011, 19:27 »

Jinak přiznám se, že v práci mám blokovaný videa a toho Majdu jsem viděl až teď.

Můj pocit z něho je, že je to opravdu člověk k nezaplacení. Za práci odvedenou tak, jak to popisuje, bych mu nezaplatil a to nedělám silařinu ani elektroinstala ce.

Ale zas jako klaunský číslo dobrý. Někdy bych rád viděl ten nulový proud nulákem v domě, kde je několik spínaných zdrojů (TV, LED světla, PC, nabíječka k mobilu, úsporky, adaptéry k noťasu,...). Tam i když člověk dá do každé fáze přesně stejnou wattáž, nulu v nuláku nedostane. A kdo si myslí, že tam je, měl by vrátit výuční list nebo maturitní vysvědčení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #56 kdy: 23.06.2011, 20:06 »

Petr M: Coby, kdyby...,  důvody, že se v něčem může hrabat naprostý laik, vedou zákonitě v konečném důsledku vždy k tomu, že by veškeré instalace musely být do napětí 12V s omezením proudu do 0,5A.
Jednak jsem to uváděl, jako příklad, ale také je možné případně využít některý (může jich být i více) ze zbývajících černých vodičů vícežilového kabelu po přeznačení na světle modrou, jako další N pro posílení průřezu. Není to sice ideální, ale rozhodně ne pro kvalifikovanéh o elektrotechnik a nebezpečné. Jen jsem to v kontextu trochu jinak tématicky zaměřeného příspěvku neuváděl. Nebylo to o řešení problému s vyššími harmonickými a jejich sčítání v nulovém vodiči.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #57 kdy: 23.06.2011, 21:56 »

Jasně. Já jenom že jsou věci, který si musí člověk hlídat. Dávno neplatí, že světlo = odporová zátěž. Dokážu si krásně představit situaci, kdy do třech fází člověk pošle po 10A a v nuláku se mu vrátí 30A, pokud se fáze nepotkají a chová se to jako  tři nezávislý okruhy s jedním společným vodičem.

Proto je logičtější tahat pro každou fázi extra nulu (samostatný kabel) nebo použít větší průřez, ale tam moc neušetří. Podle katalogu 3x1,5 zvládne na vzduchu 18A a těch 10A na fázi i zpátky by zvládl v pohodě. 5x2,5 dá 25A, takže 30A nula v podhledu by byla trochu mimo. A 5x4 na pár světel? Průřez 20mm2 mědi se dá rozumně vysvětlit investorovi, když 3x CYKY3x1,5 má 13,5mm2?Moc by se tím asi neušetřilo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #58 kdy: 27.06.2011, 00:55 »

Pane Fuk, hodnotu 5 ohmů jsem bral jako hodnotu danou normou.
Nepříjemné důsledky upadlého vodiče PEN uzemnění nevyřeší.
Posuzovat jestli je 81V lepší než 230V nemá smysl, protože obojí je špatné.
Jen bych doplnil, že 81V je obecně bezpečnějších, než 230V.
Ovšem někdy je třeba pro dobro věci dostat pořádně "přes držku",  znám několik případů, kdy k potřebné rekonstrukci instalace došlo až po pořádném kopanci, dokud to jen brnělo nedělo se nic.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.