Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Mám přímotop do zásuvky jistit proudovým chráničem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mám přímotop do zásuvky jistit proudovým chráničem?  (Přečteno 19034 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 03.05.2011, 21:22 »

To Hudec, já nechci aby se řešila ampéráž okruhů, ale aby se reálně řešil celkový počet modulových jednotek v rozvaděči. Pojem co největší je zavádějící a nic neříká. Já na to reaguji z důvodu, jestli si dovedete představit jak velká to bude almara.
Neberte to ale tak, že nechci instalovat PCH.
Zdarec.
Dle amperáže se určují chrániče (ano/ne či s jakým residuálním proudem).
Rozváděčovou skřín si skutečně představit dovedu a to i hodně velkou, nejste první, kdo řeší velikost rozvaděče, no tak bude větší, v nákladech na instalaci budovy se rozdíl mezi řekněme 60 a 90ti modulovým zcela jistě ztratí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #19 kdy: 03.05.2011, 21:37 »

To Hudec, já nechci aby se řešila ampéráž okruhů, ale aby se reálně řešil celkový počet modulových jednotek v rozvaděči. Pojem co největší je zavádějící a nic neříká. Já na to reaguji z důvodu, jestli si dovedete představit jak velká to bude almara.
Neberte to ale tak, že nechci instalovat PCH.
Zdarec.

Nechápu co si na tom nedovedete spočítat. Máte 27 modulů (jističe) Pak ještě 3moduly hlavní vypínač, Svodiče přepětí (dle výběru, dejme tomu 8modulů) napáječ DT (dejme tomu 6modulů) a pak třeba 3x 4pólový chránič.
To máme, jestli se nepletu 56modulů. K tomu ještě nějakou rezervu (oteplení, například díky tomu zdroji a další) Vychází mi rozvaděč minimálně  74modulů. Ještě tam nevidím relé na boiler a stykače topení. Doma mám sám rozvaděč 96modulů na RD 4+1 a garáž.
Nejraději používám chrániče takto. 3x 2P chránič a jednou 4P chránič. ALe je to jen jedna z variant.


Argument, že je to velká almara, mi nepřijde dost pádný. Naopak. V této době 54modulový rozvaděč beru u RD jako naprosté minimum i díky větším nárokům, vzhledem k počtu a příkonu spotřebičů. Například v kuchyních.
Samozřejmě můžete mít i jiný názor. Také často slyším, že dřív stačily dvě pojistky. Jedna světla a druhá na zásuvky. I to je názor.    ?   ALe jsme o pár desítek let jinde a máme i jiné nároky. Dřív taky nebylo v každé rodině auto a dnes je běžné vlastnit i dvě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Krýdl Petr
« Odpověď #20 kdy: 03.05.2011, 21:53 »

To Hudec, dík za odpověď.
Myslíte si ale, že stejným způsobem k této problematice přistupují i developeři a stavební fy? Oni vám taktéž budou tvrdit že el. instalace je O.K. a hlavně bezpečná.
Já uváděl modelový příklad RD a postačil by např. hl. jistič pro objekt max. 32 A/3 (ovládané přímotopy přes HDO) a ostatní je běžná el. instalace 16 A zásuvkových rozvodů, žádný extrém, dále světla 10 A nebo 6 A, prostě obyčejný dům.
Počítat umím, já chtěl pouze váš názor, neprosazoval jsem dvě pojistky z dob elektrifikace vesnic.
Rozvaděč pro 90 modulů je ale možno taky instalovat a osadit, nikomu nikdo nebrání, ovšem ale jestli to "domácí" zaplatí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 03.05.2011, 22:30 »

To Franěk. Máte ode mne bod.
K tomu o těch chráničích. Na malý rodinný domek (3+kk tak nějak) myslím že 1-2x 3f chránič a 1x 1f chránič stačí. A se zvětšováním rozměrů se bude pochopitelně zvětšovat i počet chráničů.  No a dále taky záleží jaká bude výbava onoho domku. A v neposlední řadě co je ochoten zákazník zaplatit.
 Teď jsem se setkal s investorem, který prostě o více jak jednom chrániči na všechno nechtěl slyšet. Domek to byl sice rozměrově relativně malý ale. Sklep, přízemí, patro podkroví. Prostě jsem ho s kamarádem nepřesvědčili že bude vhodné to rozdělit na více chráničů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 04.05.2011, 09:42 »

To Hudec, dík za odpověď.
Myslíte si ale, že stejným způsobem k této problematice přistupují i developeři a stavební fy? Oni vám taktéž budou tvrdit že el. instalace je O.K. a hlavně bezpečná.
Já uváděl modelový příklad RD a postačil by např. hl. jistič pro objekt max. 32 A/3 (ovládané přímotopy přes HDO) a ostatní je běžná el. instalace 16 A zásuvkových rozvodů, žádný extrém, dále světla 10 A nebo 6 A, prostě obyčejný dům.
Počítat umím, já chtěl pouze váš názor, neprosazoval jsem dvě pojistky z dob elektrifikace vesnic.
Rozvaděč pro 90 modulů je ale možno taky instalovat a osadit, nikomu nikdo nebrání, ovšem ale jestli to "domácí" zaplatí.
Ve Vašem modelovém příkladu vidím často se alespon dle mého názoru opakující se chybu, a to instalaci PO B+C v jediném rozvaděči (včetně koncových obvodů) pro celý objekt, zpracovávat bleskový proud až zde je chyba, svodiče bleskových proudů bych instaloval co nejblíže společné ochranné přípojnici v samostatném rozvaděči.
Pustit si blesk do rozvaděče dle Vašeho modelu znamená částečně degradovat třídu B a to kvůli vzdálenosti k HOP a degradovat zejména třídu C kvůli malým vzdálenostem mezi vodiči v tomto jediném, mnohdy přecpaném rozvaděči.
Některé stavební fy. skutečně situaci moc nezvládají, projekt je mnohdy tvořen průměrným elektrikářem, který se naučil kreslit, tak je z něho rázem projektant a vlastní realizace je odvislá od dělníků nejlépe zahraničního původu.
Snad nejsem moc kritický, je máj, lásky čas....... Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ptrof123
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 04.05.2011, 10:10 »

Děkuji za odpověď.

Pro upřesnění, přímotop je umístěn v pokoji zděné chaty. Pokoj je ale obložen dřevem a tak proudový chránič bude potřeba ze dvou důvodů.

Důvod č. 1: pokoj je dřevěný.

Důvod č. 2: opravdu jak někdo již podotkl nemůže se zaručit, že zásuvka bude použitá pouze pro tento přímotop. Za pár let může někdo k této zásuvce cíleně připojit něco jiného (vysavač, žehlička apod.). Podle vlastní zkušenosti některým lidem nevysvětlíte, že i když je ta zásuvka stejná jako každá jiná, nesmí se na ní připojit nic jiného než ten přímotop i když je to jasně na zásuvce napsáno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #24 kdy: 04.05.2011, 10:39 »

pane Hudec, já to neberu jako kritiku a neurazím se, toto je součástí debaty a výměn názorů.
Nechci v tomto vlákně debatovat o struktuře PO, ale na nedávném školení od fy OEZ Letrohrad, byl demonstrován příklad osazení zmiňované PO do domovního rozvaděče, ale byl kladen hlavní důraz na místo umístnění v rozvaděči a zabránění vytvořeni nežádoucí smyčky, takže odborná fa tento problém vysvětluje taky špatně? Osobně plně souhlasím s názorem převědčit ivestora o instalaci ochranných, jistících a spínacích prvků v domovním rozvaděči dle požadavků doby, a tvořit to v co nejlepší kvalitě.
Zpět ale k původnímu tématu, když bude majitel mít rozvod pro přímotopné panely, a tento rozvod bude přes proudový chránič a přesvědčíte ho o výše uvedených argumentech, tak je to jen dobře. Když ne, tak mu to nemusíte dělat a můžete jít jinam, kde svoji nabídku prodáte.
Myslím ale, že se ozvali i jiní diskutéři, kteří uváděli, že není nutné pro pevně připojené topné panely mít tento rozvod přes PCH. Neberto to tak, že nechci instalovat PCH, právě naopak (jeden PCH na RD je opravdu málo),  ale je třeba porovnávat bezpečnost - funkčnost - cenu.
Přeji vám hodně úspěchů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 04.05.2011, 11:59 »

Odborná fy. to vysvětluje jistě dobře teoreticky na modelovém příkladu vzorně zapojeného a vymyšleného rozvaděče, nicméně praxe narvaných rozvaděčů s křižujícím se vedením bývá jiná.
Otázka umístění třídy B co nejblíže hlavní přípojnici pospojování ovšem vychází z logiky věci.
Blesk stejně jako zloděje nejlépe nechat co nejdál od "kořisti".
Co se týká PCH, mám ve zvyku jimi chránit pokud možno všechny okruhy v domě (mimo lednice a pod.) a pokud to jen trochu situace dovolí nasazuji PCH se zvýšenou spolehlivostí.
Tím nechci brát názory dalším, jistě odborníkům od kterých  uslyšíte celé spektrum jejich zkušeností.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #26 kdy: 04.05.2011, 13:12 »

Pane Hudec, beru vaše stanoviska na vědomí, a my dva můžeme debatu ukončit ne? Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.