Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Stačí připojit okap k hromosvodovému vedení na hřebeni?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Stačí připojit okap k hromosvodovému vedení na hřebeni?  (Přečteno 21863 krát)
Martin Fišer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.03.2011, 08:08 »

Stačí připojit okap k hromosvodovému vedení na hřebeni?
Všechny ostatní jsou připojeny do země, ale u tohoto okapu není žádný svod a není možnost ho dodělat (betonový plac)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #1 kdy: 06.03.2011, 08:42 »

Pokud to bude okap plastový nevodivý pak ano, pokud by byl kovový, jednalo by se o slepý svod, zcela zásadní chybu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 06.03.2011, 09:01 »

u tohoto okapu není žádný svod a není možnost ho dodělat (betonový plac)
Zvažte sám, co je nejschůdnější - vyměnit okapovou rouru za plastovou, přidělat zemnič, vybudovat kolem roury nevodivou ochrannou klec o průměru 2-3 m.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 06.03.2011, 09:15 »

Včera jsem by na "Štulku". Přidávám řešení hromosvodu na horách v Rakousku ve výšce cca 1.500m nad mořem.  Smích


* Střecha Stuhleck.jpg (45.48 KB, 704x528 - prohlédnuto 852 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #4 kdy: 06.03.2011, 09:27 »

"Přidávám řešení hromosvodu na horách v Rakousku ve výšce cca 1.500m nad mořem.  Smích
Občas mi přijde, že ti co to neumí, jsou daleko lépe mezinárodně organizovaní, než ti co to umí.
Přikládám protipól z Rakouska z Zillertalu ,  některá fota jsou obdobná těm od kolegy Rozmahela:
http://www.kniska.eu/kniska/zajimavosti/rakousko-zillertal/

V celém údolí, byly rozeznatelné cca 4 rukopisy hromosvodářů, dva byli velmi slušní a dva pouze z větší či menší dálky napodobovali.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 06.03.2011, 12:20 »

Včera jsem by na "Štulku". Přidávám řešení hromosvodu na horách v Rakousku ve výšce cca 1.500m nad mořem.  Smích

Jsem rád, že nejsem sám bláznem na svobodě. Tak mě nazývá manželka, neboť nechápe, že správný elektrikář musí být prostě doživotně postižený svým povoláním. Až jednou někdo nechá otevřený kanál na chodníku, tutově do něj spadnu, protože mám hlavu pořád směrem k nebi  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 06.03.2011, 14:00 »

Pokud to bude okap plastový nevodivý pak ano, pokud by byl kovový, jednalo by se o slepý svod, zcela zásadní chybu.
 
Tak, a teď už těm hromosvodům nerozumím vůbec... Šok
Já nevím jak a proč plastový nevodivý okap spojit na hřebeni s hromosvodem...   Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 06.03.2011, 14:27 »

To byl jistě bonmot.  Mrknutí
Rozumí se celoplastový okap, nikoliv kovový, poplastovaný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 06.03.2011, 17:04 »

Jsem rád, že nejsem sám bláznem na svobodě. Tak mě nazývá manželka, neboť nechápe, že správný elektrikář musí být prostě doživotně postižený svým povoláním. Až jednou někdo nechá otevřený kanál na chodníku, tutově do něj spadnu, protože mám hlavu pořád směrem k nebi  tanecek

 To znám. Taky jsem si loni na dovolené fotil na dálnici v německu hromosvod, a maželka na mě prej proč radši nefotím děti Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 06.03.2011, 21:16 »

To znám. Taky jsem si loni na dovolené fotil na dálnici v německu hromosvod
To znám, taková "profesní deformace" je asi u nás celkem běžná.

Přijdeme na návštěvu, ostatní obdivují jak mají vymalováno, novou podlahu a já se zhrozím, když vidím "prasácky přemalované" staré krabice elektrických rozvodů...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
IM
« Odpověď #10 kdy: 06.03.2011, 22:09 »

To znám. Taky jsem si loni na dovolené fotil na dálnici v německu hromosvod...
To já jsem v Německu chtěl fotit hromosvody na RD a ony tam skoro žádné nejsou. Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 07.03.2011, 06:21 »

Existuje v Evropě více zemí, kde hromosvod na budovách je vzácností to jen někteří lidé si myslí,že hromosvod podle nových norem bude zdrojem obživy a podle toho se snaží za každou cenu prorazit prodejem materiálu a nejen jeho.
Vede to naopak k tomu,že prodejnost materiálu se sníží a hromosvody po novu jsou realizovány v minimálním rozsahu a prodejci se nestačí divit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 07.03.2011, 07:01 »

To já jsem v Německu chtěl fotit hromosvody na RD a ony tam skoro žádné nejsou. Šok
Nejsou, nebo jsou šikovně "zamaskované"?
Škoda, že jsem neměl foťák. V některých částech německa dělají střechy, které hodně přesahují zeď, tam by jim vyšlo "obrovské eSko",  tak tam někdy dělají to, že svod běží po střeše, pak projde střešní krytinou, střechou a vleze rovnou do zdi, takže skoro není vidět...
A např. v jedné vesničce na jihu Francie jsme viděli domečky s hromosvodem, ale bez okapů...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 07.03.2011, 07:19 »

Existuje v Evropě více zemí, kde hromosvod na budovách je vzácností to jen někteří lidé si myslí,že hromosvod podle nových norem bude zdrojem obživy a podle toho se snaží za každou cenu prorazit prodejem materiálu a nejen jeho.
Vede to naopak k tomu,že prodejnost materiálu se sníží a hromosvody po novu jsou realizovány v minimálním rozsahu a prodejci se nestačí divit.

Pro investora hlavně chybějí argumenty, proč by měl spoustu prachů vrazit do hromosvodu po novu, pokud by existovala nějaká statistika, dle které by bylo možno říct, že např.
do budov bez hromosvodu udeřilo xkrát, zemřelo v nich tolik, škody tolik
do budov s hromosvody dle starých norem udeřiloatd
do budov s hromosvody dle nových udeřilo atd..

Alespon v mém okolí je nej. starost investora v tomto ohledu vyzkoumat, jak se stavbě hromosvodu vyhnout úplně, udělat ho postaru, či nasadit aktivák.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 07.03.2011, 09:38 »

Myslím si,že v dnešní době, kdy se dá za peníze získat téměř všechno vznikne statistika,která bude vámi uváděné škody vyhodnocovat tak,aby vyhovovala prodejcům příslušných materiálů bez ohledu na skutečnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 07.03.2011, 09:49 »

Myslím si,že v dnešní době, kdy se dá za peníze získat téměř všechno vznikne statistika,která bude vámi uváděné škody vyhodnocovat tak,aby vyhovovala prodejcům příslušných materiálů bez ohledu na skutečnost.

Investoři nejsou hloupáci, pokud o případech vyhořelých budov, smrtelných úrazů, velkých materiálních škodách nebudou informovat média tak jako o autonehodách budou asi na pochybách, zda peníze investovat či se snažit problém nějak obejít.Často slyším argument: když je aktivák na nemocnicích, školách, veřejných budovách, proč bych si ho nemohl dát na svůj dům.
Nejsem zastáncem aktiváků, mám rád řešení podle nových norem, ale investoři to prostě nechtějí.
Mimochodem k původnímu dotazu: nevzpomínám si, že bych viděl svod okapu dole přizemněný, tento stav tedy neodpovídal ani staré normě a nějak se to neřešilo, nebo máte jinou zkušenost??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 07.03.2011, 10:51 »

Pro investora hlavně chybějí argumenty, proč by měl spoustu prachů vrazit do hromosvodu po novu, pokud by existovala nějaká statistika, dle které by bylo možno říct, že např.

Dokud se nic nestane, bere se to tak, že to je správné řešení a nezkoumá se blíže, jestli se "nic nestalo" proto, že na to byl uživatel objektu připraven, nebo jen "neměl smůlu"
A když k nějaké škodě dojde a je to na objektu, kde je hromosvod, spousta "neodborníků" to postaví tak, že hromosvod to "stejně nezachránil" a vůbec si nepřipouštějí, že by to mohl zachránit, kdyby tam bylo správné provedení hromosvodu včetně HOP!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #17 kdy: 07.03.2011, 11:03 »

budou asi na pochybách, zda peníze investovat či se snažit problém nějak obejít.Často slyším argument: když je aktivák na nemocnicích, školách, veřejných budovách, proč bych si ho nemohl dát na svůj dům.
Tak takovéhoto investora musí být strašně jednoduché přesvědčit o ochraně před bleskem, zvláště poté co se mu vysvětlí:
Dům musí mít okna.
Okna musí mít skla.
Výtah má mít dveře.
Výtah neudrží prádelní šňůra.
Krytina nesmí při hoření produkovat jedovaté plyny.
Místo schodů nestačí lano.
PU pěna nemá stejné vlastnosti jako beton.
Rozvody nestačí provést pouze vodičem pro fázi(zem je všude).
Záchod nelze primárně splachovat sprchou.
Vodu nelze ohřívat ponořenou lžičkou s připojenou fází (dřez by byl uzemněn).
Na chodbě nestačí mít na začátku a na konci čelovku.
Společná latrína je vzdušná, ale lepší je mít oddělené kóje.
Je lepší mít vypínač, než gumové rukavice a smotávat drátky(v případě 1 vodiče ho dávat na futra).
Pevná instalace je bezpečnější, než vše podle potřeby řešit prodlužovačkam i.

A takto by se dalo pokračovat na několik stránek. Vše jsou to případy, na které nemáte k dispozici relevantní statistiku, respektive porovnání. Dokonce o tom nebyl pořad na TV pro spodní medián inteligence, přesto to většině čtenářů tohoto příspěvku přijde absurdní, ač se s tím setkali a znají země na světě, kde je to běžné.

Veškeré normy, včetně těch národních, jsou vytvářeny skupinami odborníků, kteří tyto informace mají a pokud je budete shánět, tak je s velkou pravděpodobnos tí také seženete.

Samozřejmě, pokud nemá člověk znalosti základní školy, nezná ani jeden z majoritních světových jazyků a nechce se mu učit, tak to má v současném světě těžké a stojí již opodál.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak řešíte montáže vytápění okapových žlabů a svodů aby nebyly v rozporu?
 Není jiné cesty než HVI (-light)?
 Lze náhodný svod započítat do počtu svodů budovy ?
 Jak se určuje vedení hromosvodů?
 V jaké vzdálenosti má být umístěn vnější LPS (jímací soustava a svody) od nebezpečných výbušných pro
 Jaký smí být nejmenší celkový počet zemničů a svodů v uspořádání typu B instalovaného vně chráněné s
 Mohou být armovací pruty stěn nebo díly z betonu a ocelový skelet použity jako náhodné svody?
 Na čem bude záviset koeficient rozdělení (kc) bleskového proudu mezi svody?
 Jak se vypočte dostatečná vzdálenost mezi jímací soustavou a kovovými částmi stavby?
 Jaký význam má vedení svodu hromosvodu na otevřené ocelové konstrukci?
 Pokud zemnič či hromosvod vykukuje ze země, není to nebezpečné?
 Jak správně vypočítat dostatečnou vzdálenost jímací soustavy od hřebenu?
 Sú postačujúce výstražné tabuľky pri chýbajúcom uzemnení odkavap.rúr?
 Jaký typ Al lana se používal pro hromosvod?
 Je možné uchytit svody hromosvodů k okapovým svodům?
 Do jakého počtu svodů používáte hromosvodní svorky na 200kA?
 K čemu se u výpočtu počtu svodů vztahuje "obvyklá vzdálenost"?
 Jak řešíte splnění bezpečné vzdálenosti u hromosvodu?
 Kdy a proč se zdvojují spoje jímací soustavy?
 Jak posunout sponku hromosvodu?
 eDEHN#46: Ochrana vytápění okapů a příjezdových cest
 Proč montovat dilatační vsuvky i do svodů hromosvodu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 23 dotazů.