Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Mohu provádět i nadále revize ručního nářadí s původním školením a osvědčením z roku 2004?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu provádět i nadále revize ručního nářadí s původním školením a osvědčením z roku 2004?  (Přečteno 51868 krát)
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 13.09.2006, 17:48 »

Stávající stav jsem považoval doposud za úměrný stavu věcí. Když dnes čtu některé příspěvky, musím si vzít kalendář a ujistit se, že jsme ještě v roce 2006 a na zemi.

Současné zákony, bohužel plně korespondují s celkovým stavem v této zemi. Je až zarážející, jak si v tom neskutečném bordelu i tu někteří přímo rádi libují.

Můj vzkaz pro některé zúčastněné:
Každý, kdo se o náš obor zajímá, by některé takto nesmyslné zákony neměl ani číst a pokud jsem v obraze, velká většina to tak dělá a je v docela v pohodě. Někteří si bohužel pletou vlastní kšeft s potřebou oboru, pro takovéto konání zde název raději neuvedu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Finist
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 13.09.2006, 19:20 »

To: štěpán škriečka
Na mnoha stránkách s tématikou BOZP jsem našel, že určení vyhrazených el. zařízení opravdu provádí 20/1979 Sb.,  má změny 553/1990, 352/2000, 159/2002, není to tedy starý předpis z r. 79, ale já jsem napsal že „ve znění pozdějších předpisů“.

To: komediant a provokatér Jiří Špelec :-)
Problém je asi v tom, že v právní a technické mluvě se slovo „vyhrazené“ používá v trochu jiném významu než v běžné řeči. Na první poslech se zdá, že existuje nějaká množina elektrických zařízení, a část z nich je „vyhrazená“. Je to ale myšleno tak, že existuje množina VŠECH zařízení, z nichž některá jsou vyhrazená, a to např. elektrická. Pak jim říkáme „vyhrazená el. zařízení“. Dále jsou vyhrazená např. tlaková, zdvihací, plynová, požárně bezpečnostní atd.
Vyhláška definuje vyhrazená el. zařízení velmi přesně a chytře: pro výrobu, přeměnu, rozvod a odběr elektrické energie. Kdybyste například tvrdil, že váš mixer pracuje s účinností 100%,  tudíž energii nespotřebovává, ale přeměňuje na kinetickou, stejně definici vyhovíte. O napětí se také nemluví, takže i kdyby byl na baterky, pořád je to vyhrazené el. zařízení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Špelec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 13.09.2006, 19:40 »

To Finist:
:-( Díky za objasnění. Tedy znamená to, že nebudou moct dělat revize kancelářských spotřebičů obyčejní revizáci ale již plně kvalifikovaní odborníci s oprávněním pro výbušné prostory a podobně?
V minulosti to mohl dělat i §5. Teď to tedy snad může revidovat běžný revizní technik, ne? Když už to reviduje třeba 10 roků. Nebo se musí na to proškolit? To asi ne!

V čem tedy spatřujete Absurdistán?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #21 kdy: 13.09.2006, 20:03 »

TO: Jiří Fiala


Děkuji za poučení a opravdu profesionální odpověď!


Vyjádřil jsem pouze můj názor, tj. názor elektrotechnik a, který se o elektrotechnik u profesionálně zajímá již více jak 25 let,  je členem ČES-ESČ od r. 1992 a pečlivě sleduje veškeré dění kolem všech právních předpisů souvisejících s elektrickým zařízením.


 


Z mého pohledu je Vaše reakce pouze "plácnutí do vody". Z toho co jste uvedl, nelze nic použít pro vysvětlení k provádění revizí přenosných spotřebičů  a nářadí podle ČSN 33 1610 a ČSN 33 1600.


 


Přepokládal bych od presidenta ESČ výčet zákonů, paragrafů, článků a podobně, tak jak uvedl pisatel p. Finist. To by ale nějaké zákony, paragrafy,  články a pod.,  podle Vašeho chápání, musely být.


Z odborného hlediska již nemusím nic vysvětlovat, protože všechno podstatné je již uvedeno v příspěvku p. Finista, s kterým naprosto souhlasím.


 


Zajímalo by mne,  a myslím si že i diskutující veřejnost, Vaše konkrétnější vysvětlení k nařčení:


"Vaše informace jsou zcela neodborné, zavádějící a zmatené, kde se vám podařilo desorientovat některé další pisatele".



P. S.  Každý nechť si udělá vlastní názor, komu z nás dvou, toto nařčení "sluší více".




Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Finist
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 13.09.2006, 20:20 »

To:Jiří Špelec
Omlouvám se, nerozumím otázce. Co to je "obyčejný revizák" a "plně kvalifikovaný odborník"?

Členění je následující:
§ 5 Pracovníci znalí
§ 9 Pracovníci pro provádění revizí

Kategorie osvědčení o způsobilosti pro § 9:
- E1 elektrická zařízení bez omezení napětí včetně hromosvodů
- E2 elektrická zařízení s napětím do 1000 V včetně hromosvodů
- E3 hromosvody
- E4 specifikovaná elektrická zařízení (např.EPS,EZS,rozvaděče, nebo přenosná zařízení)

E2 již obsahuje osvědčení jako E3 a E4, ale když budu revidovat jen určitá zařízení, stačí mi E4 jako "podskupina" E2 a je to levnější.

Zcela nezávisle se pak posuzuje kategorie objektů:
objekty třídy A - objekty bez nebezpečí výbuchu
objekty třídy B - objekty s nebezpečím výbuchu
objekty třídy C - podléhající báňskému úřadu

Celá debata je o tom, že kdysi stačil §5, dnes se zřejmě požaduje nejméně §9 E4 pro daný typ zařízení a pro dodavatelský způsob ještě oprávnění.
Ale neberte mě doslova, je to tak +/- 2.000.000,-

:grin:

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Špelec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 13.09.2006, 20:56 »

To Finist:
Obyčejným revizákem jsem měl namysli tu nejširší skupinu co dělá rodinný domky a podobně.

Odpověď kterou jsem vytušil z vašich příspěvků, jste uvedl v posledním odstavci. Jak jsem uvedl, nejsem revizní technik, pracuji v managementu. Než se ptát našeho revizního technika, tak to raději zde! :-) :-) :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #24 kdy: 13.09.2006, 21:11 »

Musí to být jistě krásný pocit, když se promění zbožné přání v zákonnou podporu vlastního podniku.  To většina z nás Bohu žel neovládá, no nevadí, alespoň že jsem oblíbený v kolektivu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Štěpán Valenta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Nepřizpůsobivý


« Odpověď #25 kdy: 05.05.2007, 14:31 »

 Protože se stále ještě vášnivě diskutuje  o tom kdo smí po 1.1.2007 provádět revize přenosných el. spotřebičů, nemohl ČES Praha se k uvedenému nevyjádřit.
                            Zvláště jsou li zavádějící informace dodnes prezentována některými školícími středisky i dokonce i odbornými časopisy....
 Mimochodem se nabízí otázka nad kvalitou těchto středisek a časopisů i v ostatních odborných věcech...
            Jaké jsou tedy fakta:

     Dle platné ČSN 331610 mohou revize přenosných el. spotřebičů provádět alespoň osoby znalé a to pro vlastni potřebu firmy. Pro dodavatelský způsob těchto revizí je třeba mít ještě živnostenský list - pro který je třeba splnit předepsané kvalifikační předpoklady (viz citace z ČSN 331610:

....."ČSN 33 1610
Přĺloha D:
Revize elektrických spotřebičů v rámci zaměstnaneckéh o poměru mohou provádět pracovníci alespoň znalí ( 5 vyhl. č. 50/1 978 Sb.),  kteří jsou prokazatelně poučeni o postupech dle ČSN 33 1610.
Dodavatelským způsobem mohou revize elektrických spotřebičů provádět právnické nebo podnikající fyzické osoby na základě řemeslné živnosti skupiny 105 — Výroba, opravy a instalace elektrických strojů a přístrojů, případně vázané živnosti skupiny 205 — Montáž, opravy, revize a zkoušky vyhrazených elektrických zařízení. ......"

   Do doby případné změny  ČSN 331600 mohou revize el. nářadí provádět osoby alespoň poučené, pracují-li pod dohledem osoby alespoň znalé.

Dodavatelsky je možné pak revize el. nářadí provádět pouze s příslušným živnostenským listem .....

...."ČSN 33 1600
Příloha A :
Oprávnění k provádění revizí:
1( Revizi el. nářadí ve smyslu této normy může provádět pověřený pracovník znalý nebo pracovník poučený, pracuje-i pod dohledem minimálně pracovníka znalého (podle vyhl. č. 50/1978 Sb. ...
2) Revize nářadí podle této normy může provádět kterýkoliv odborná firma nebo oprávněná osoba....

V diskuzi výše zmiňovaný Zákon O inspekci práce č.251/2005 Sb. na této zkutečnosti nic nemění......

Štěpán Valenta - svazový předseda Českého elektro svazu se sídlem v Praze                                                                                                               
                                                   angel
 

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 06.05.2007, 22:24 »

V diskuzi výše zmiňovaný Zákon O inspekci práce č.251/2005 Sb. na této zkutečnosti nic nemění......
To je sice pravda, ale pokud je technická norma nezávazný dokument, tak potom právní sílu zákona zpochybnit nelze. Pravdu by tedy měl mít " silnější dokument ".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 06.06.2007, 09:13 »

Víte,že vyšly opravy 1  ČSN 331610 ČSN 331600 vyhlášené v červnu 2007.
Nezabývám se praktickými dopady těchto oprav ,ale pouze jsem je objevil náhodně volně přístupné na stránkách cni.

Toto prosím berte pouze jako informaci

Ratiborský Jaroslav
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 06.06.2007, 10:49 »

Tak to se vám povedlo. To je typická ukázka toho co se stane, když zákon uvede něco, co je v protikladu s normou. Jistě není problém zrušit článek nezávazné normy, ale co ti naivní elektrotechnic i nerevizáci co si koupili drahé měřicí přístroje, zaplatili si drahé školení dle normy a zavedli si živnost? A co mají dělat dál, počkat na novelu zákona o revizácích kteří budou  možná taky zrušení a nebo jít rovnou na pracák?
Myslím si, že jisté je pouze to, že v pozadí čekají tuční sumci na svou kořist.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #29 kdy: 06.06.2007, 13:17 »

TO Ratiborský : Výborný tip  Palec vzhůru

Takže rozpor mezi normou a zákonem už není ... Nerozhodný

Proč mám dojem, že i tato změna nějak souvisí s tímto tématem : http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,5173.msg34554.html#new

Vy, kteří jste letos absolvovali nějaké školení, kde přednášel i Ing.Kříž, vzpomínáte si, že by o této chystané zmněně něco říkal? Já si to z Panoramy nějak nepamatuji. Že by na takovou "prkotinu" zapomněl ?  ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #30 kdy: 06.06.2007, 14:35 »

No vidíte, a je po všem, neutekl ani měsíc co se zde vášnivě diskutovalo a rozebíralo ze všech stran co je jak myšleno a co je dle práva. ESČ a IN-EL zatím v tichosti a bez zbytečné publicity zpracovali novelu ČSN, ČNI vydal, dokonce zdarma jen jako opravu a je to. A takhle to je u nás se vším. Povídat si tu můžem co chceme, když už je ta demokrace, že jó, ale podmínky pro práci a život nám bude stále lajnovat někdo jiný, nezávisle na naší vůli. (chybí mi zde emotikona pro zvracení)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #31 kdy: 06.06.2007, 14:54 »

Tenhle by nestačil ?



* zle.gif (1.14 KB, 25x25 - prohlédnuto 1469 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jiří Středa
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #32 kdy: 06.06.2007, 19:12 »

Minulý měsíc na školení v Hradci Králové o uvedených změnách mluvil jak Ing. Kříž, tak i Ing. Vízner z ITI. Na ITI budou provádět přezkoušení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revizní technik-E2/A ,  elektromontáže
www.jse-el.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #33 kdy: 06.06.2007, 19:41 »

Nedávno mi z OIP Praha volal Antonín Bartoš proč nikde nevychází zpráva o této diskutované skutečnosti.

Moje odpověď: Doposud jsme od nikoho oficiální (tedy jinou než ústní) neobdrželi.

První oficiální tedy zasílá právě OIP Praha!

,  došlo k opoždění, změna norem ČSN 33 1600 a 33 1610 bude až od července 2007, tak až od té doby všechny revize musí dělat pouze revizáci.
Přeji pěkný den Bartoš

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #34 kdy: 07.06.2007, 07:46 »

Opravy obou norem ....

* oprava ČSN 331610.pdf (96.56 KB - staženo 567 krát.)
* oprava ČSN 331600.pdf (96.32 KB - staženo 496 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #35 kdy: 07.06.2007, 21:08 »

Oficiální vyjádření ITI a OIP je zde ...
http://elektrika.cz/data/clanky/kdo-bude-delat-kontroly-spotrebicu-v-cervenci-2007

Pokud si bude revizní technik platit své kontrolory spotřebičů, kteří mu budou sbírat data k sestavení revize, pak to zřejmě není nic proti ničemu a dokonce se mi to jeví jako nejpravděpodob nější situace, která nastane v mnohých podnicích.

Nebo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Stran: 1 [2] 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je nutné pro revizi ručního nářadí splňovat vyhlášku 50 dle paragrafu 9?
 Rozdíl mezi kontrolou a revizí elektro nářadí
 Jsem oprávněn provádět revize dle normy ČSN 33 1600 a ČSN 33 1610?
 Jak často provádět revizi elektrického nářadí (certifikace ISO)?
 Měl již někdo možnost seznámit se s návrhem ČSN 33 1600 ed.2 ?
 Podle jaké normy provádět revize el. spotřebičů v kuchyni restaurace?
 Četli jste již ČSN 33 1600 ed. 2?
 Musí se provádět ve firmě revize akumulátorového elektronářadí a spotřebičů?
 Je možné prodloužení termínu revizí a kontrol spotřebičů dle ČSN 33 1600?
 Nalepujete nálepky pri revízii el. ručného náradia a spotrebičov?
 Vyhovuje spotrebič ČSN 33 1600, ak je odpor ochr. vodiča nad 0,2 Ω?
 Znáte předpisy o instalacích ve výbušných prostředích?
 Jak provádíte revize spotřebičů s odnímatelným přívodem?
 Jak provést zatřídění spotřebiče do skupiny užívání dle ČSN 33 1600 ed. 2?
 Existujú tabulky pre kontrolu naradia a a spotrebicov podla STN 1600 a STN 1610?
 Mohou být v normě ČSN 33 1600 ed. 2 logické nejasnosti?
 Kontrola spotřebiče podle ČSN 33 1600 ed.2
 Vyplývá z ČSN 33 1600 povinost vydávat výchozí revizi elektrického spotřebiče?
 Jsem oprávněn k revizi spotřebičů se svým paragrafem 7 v případě dodavatelského způsobu?
 Je možno k revizím ručního nářadí používat ještě zkoušečku Z01?
 Kdy vyjde nová 33 1610 a jaké v ní budou změny?
 Je nutná revízia nových spotrebičov?
 Pry se maji nasledne revize spotrebicu pripisovat do karty!
 Jak přistoupit k soukromým elektrospotřebičům ve firmě?
 Sháním formulář pro revizní popis el.ručního nářadi....
 V jakých lhůtách je možno stanovit ve vnitřním předpisu provozovatele opakované prokazatelné poučení uživatelů elektrických spotřebičů? ČSN 331610 čl.7.1
 Je nutné měřící napětí 500V u spotřebičů tř. III?
 Měříte Riso při revizi spotřebičů dle 331610?
 Jak provádět kontroly dle nové ČSN 33 1610?
 ČSN 33 1610 čl.5.3 poznámka 1, co to znamená?
 Která norma se vztahuje na pevně připojené a nepřenosné spotřebiče ?
 Bude muset revize a kontroly spotřebičů provádět revizní technik?
 Nevíte jestli se připravuje nějaká novela ČSN 33 1610 ?
 Jak často revidovat rozbočky (rozdvojky)?
 Kdo provádí revize spotřebičů a nářadí po 1.7.2007?
 Může dle první opravy 331610 vykonávat stále jen revizní technik?
 Jak revidovat spotřebiče nad 18kg?
 Reviduje se průtokový ohřívač s pohyblivým přívodem jako pevně instalovaný?
 Je samostatná přenosná nabíječka trakčních baterií el. ručním nářadím?
 Vrhnete se dobrovolně na připomínkování nové ČSN ...1610 okamžitě?
 Jak zařadit spotřebiče dle ČSN 331610 ?
 Jaké jsou termíny revizí v půjčovnách ručního elektromechanického nářadí?
 Jaký naměříte průměrný dotykový proud u nářadí, které je OK?
 Kdo může dělat revize firemního el.nářadí, a jak často se musí provádět?
 Do jaké kategorie dle ČSN331610 zařazujete laptop?
 Jak přistupovat k revizím TV či radiových přijímačů ?
 Je nutné provádět revize el. spotřebičů na pracovišti v době záruky?
 Mohu s osvědčením E4/A provádět revize pevných přívodů třeba k EZS?
 Jak zařadit z hladiska ČSN 331600 x 1610 nářezový stroj?
 Ktorý merací prístroj Fluke je vhodnejší anglická nebo německá verzia?
 Je povinná revize (kontrola) elektrospotřebičů v domě?
 Zvolit B nebo C při určování skupin dle ČSN 33 1610?
 Vysvětlíte mi rozdělení spotřebičů na přenosné a držené v ruce?
 Co vše mohu měřit na spotřebiči tř.ochr. III?
 Platí revize podle ČSN 331610 ještě v současnosti ?
 Začíná každý váš den v souladu s ČSN 33 1610?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 23 dotazů.