Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  V čem je výhoda či nevýhoda soustavy TN-S ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 4 [5] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: V čem je výhoda či nevýhoda soustavy TN-S ?  (Přečteno 67407 krát)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #72 kdy: 12.06.2010, 10:32 »

toto co píšete je ovšem úsměvné.  Úsměv Z přizemněné svorkovnice PEN odbočuje vodič N a je jasně řečeno že od tohoto bodu nesmí být vodič N nikdy přizemněn což také nikde a nikdy není.
Jenže takhle jste to původně nenapsal, a proto jsem reagoval tak jak jsem reagoval. Toto je technický obor, a pokud se nebudeme vyjadřovat přesně, zavádíme ho do zmatku.

Pokusil bych se to všechno nějak shrnout :
...
Souhlasíte se všemi body ?
Ano, takto jasně, stručně a přesně podáno je to to, co mělo zaznít.  Palec vzhůru

Jinými slovy - pokud by se mělo snad někdy někde realizovat řešení s dodatečným přizemněním vodiče N v soustavě TNS, nejednalo by se už o soustavu TNS dle příslušných norem, ale musela by na to být nějaká nová - jiná norma (včetně mnoha dalších podmínek, které by bylo nutné splnit).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #73 kdy: 12.06.2010, 11:29 »

V jednoduchosti je krása. Jarda to dobře shrnul, ten závěr je jasný od počátku. Souhlasím ale s kol.Fukem, že v teoretickém případě by mělo smysl vodič N v dlouhé TNS uzemnit, / samozřejmě ohne fičko  Smích /,  důvody již uvedené, jsou jasné. Není pro to sice opora v normě, je to ale řešení, které je minimálně stejně dobré, nebo lepší / musela by se provést důkladná analýza / než říká norma, ale toto nezávazné norma umožňuje. Rozumnější je tedy " tlustá TNC " a dále TN-S. Z toho důvod jsem Tlustou TN-S nazval nesmyslem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #74 kdy: 12.06.2010, 13:21 »

Jenže takhle jste to původně nenapsal, a proto jsem reagoval tak jak jsem reagoval. Toto je technický obor, a pokud se nebudeme vyjadřovat přesně, zavádíme ho do zmatku.

 to cumim to cumim to cumim
Celou dobu se tu bavíme o přizemňování středního (nulového) vodiče N. Napsal jsem někde něco jiného? Zkuste si mé příspěvky přečíst znovu. Pokud jste mi nerozuměl nebo nevíte jaké je typické uspořádání svorek v rozvaděči kde se rozděluje PEN, tak to není má chyba ale Vaše.  Jsem v rozpacích

Když jsem výše citoval z ČSN a vytvořil z toho logický závěr, nazval jste to "slovíčkařením" a teď se najednou začnete ohánět "technickým oborem" a že "ho zavádím do zmatku". blboune To nelze pochopit jinak, než že prostě provokujete, což je mi líto. Jsem v rozpacích

Pokusil bych se to všechno nějak shrnout :
Souhlasíte se všemi body ?

Perfektní a je úžasné že s tím souhlasí i kolega Fuk.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #75 kdy: 12.06.2010, 13:56 »

Vše bylo řečeno, ale napadla mne zajímavá myšlenka. Připusťme celou dlouhou síť TNS. Na konci u odběratele budou osazeny svodiče přepětí. Ty se mohou zapojovat i proti vodiči N např. z důvodu nepadání chrániče, např. typ 3. Ty ale, umístěny za typem 2, mohou dostat až 2,5kV a srazí ho na 1,5kV, zbytek pustí ho do N. U takového dlouhého vodiče N, uzemněného pouze u trafa by to asi nebylo to pravé...
Např. při přepětí pouze v jedné fázi by sice zareagoval svodič N-PE. Ovšem od určité výše napětí. Do této reakční doby by nic netušící spotřebiče v ostatních fázích zapojené na stejný vodič N asi zrudly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elik
« Odpověď #76 kdy: 12.06.2010, 14:51 »

Co když mě v hlavním rozvaděči RH upadne vodič PEN, který jde do podružného rozvaděče RP.
Proud poteče přes uzemnění bodu rozdělení do země přes HOP. Co když ale ten proud bude třeba 400A? Co na to svorkovnice v HOP a např. pásek z HOP do země, těm se asi takové proudy líbit nebudou ne? Není možnost, že i v tomto případě vznikne přepětí a spotřebiče půjdou do kytek?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #77 kdy: 12.06.2010, 14:52 »

Nechci abych dostal nálepku jako šílený odpůrce přizemňování vodiče N  Škleb je samozřejmě jasné, že nikdy žádné řešení složitější soustavy podmínek není dokonalé a naopak každé takové řešení je vždy kompromisem. Záleží na zvážení které výhody či nevýhody jsou podstatnější.
Pro tento moment zůstanu na druhé straně barikády  Úsměv

Vše bylo řečeno, ale napadla mne zajímavá myšlenka...
Pokud jsem to správně pochopil, uvažujete o přepětí které přichází po jednom nebo více krajních vodičů. A co když to bude naopak?
Pokud v blízkosti přizemnění vodiče N na konci delšího TN-S uhodí blesk, bude naopak takové přizemnění škodlivé, protože přepěťovou vlnu "natáhne" do pracovního středního vodiče N, abych byl přesně přesný Mrknutí
Z hlediska přepětí tedy může být přizemnění vodiče N na delším konci vedení TN-S dvousečná sbraň.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #78 kdy: 12.06.2010, 18:29 »

Pokud jsem to správně pochopil, uvažujete o přepětí které přichází po jednom nebo více krajních vodičů. A co když to bude naopak?
Pokud v blízkosti přizemnění vodiče N na konci delšího TN-S uhodí blesk, bude naopak takové přizemnění škodlivé, protože přepěťovou vlnu "natáhne" do pracovního středního vodiče N, abych byl přesně přesný Mrknutí
Z hlediska přepětí tedy může být přizemnění vodiče N na delším konci vedení TN-S dvousečná sbraň.
Že by bylo z hlediska přepětí přijatelnější, kdyby prásklo do nepřizemněného N?  Smích
Ostatně, pokud by hypoteticky byl N přizemněn, a prásklo ausgerechnet poblíž toho přizemniče, tak nejspíš bude velmi blízko i nějaké to přizemnění PE, a přes něj tam to přepětí vlítne taky, ať si N říká co chce. A jsme zase zpátky u pravidla, že nejlepší je blesk lapit a svést do země bezpečně oddálený od všeho - a když to nejde, tak spojovat, spojovat a ještě jednou spojovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #79 kdy: 12.06.2010, 20:16 »

Že by bylo z hlediska přepětí přijatelnější, kdyby prásklo do nepřizemněného N?

Pokud bychom uvažovali vrchní vedení TN-S někde na vesnici souhlasím.

Pokud bychom uvažovali kabelové vedení v nějakém rozsáhlém objektu nebo v zemi, což by byl častější případ z hlediska uspořádání městských kabelových sítí, tak je vodič na konci delšího vedení TN-S celkem slušně chráněný proti přímému úderu blesku a spojovat ho se zemí jen zvýší riziko že se do vodiče dostane přepětí třeba z blízkého uzemnění hromosvodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #80 kdy: 12.06.2010, 22:07 »

Pokud bychom uvažovali kabelové vedení v nějakém rozsáhlém objektu nebo v zemi, což by byl častější případ z hlediska uspořádání městských kabelových sítí, tak je vodič na konci delšího vedení TN-S celkem slušně chráněný proti přímému úderu blesku a spojovat ho se zemí jen zvýší riziko že se do vodiče dostane přepětí třeba z blízkého uzemnění hromosvodu.

Jenže my v rámci vybudování LPS ten konec kabelu TN-S tak jako tak nejspíš přizemníme (PE) a pořádným bagem spojíme se zemničem hromosvodu (a osadíme svodič 3L+N),  takže si nejsem jist, co vlastně řešíme. Otázka nestojí, zda se bleskový proud dostane do kabelu, ale jak se s ním vypořádáme, aby nenapáchal škodu.


Ale myslím, že kapitolu (ne)přizemňování N jsme už smírně uzavřeli...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #81 kdy: 21.02.2011, 12:02 »

Pokud bychom uvažovali vrchní vedení TN-S někde na vesnici souhlasím.

Pokud bychom uvažovali kabelové vedení v nějakém rozsáhlém objektu nebo v zemi, což by byl častější případ z hlediska uspořádání městských kabelových sítí, tak je vodič na konci delšího vedení TN-S celkem slušně chráněný proti přímému úderu blesku a spojovat ho se zemí jen zvýší riziko že se do vodiče dostane přepětí třeba z blízkého uzemnění hromosvodu.
článek 443.3.1. ČSN 332000-4-443 ed.2 uvádí více praktických situací,kdy se nevyžaduje(není nutné použít) žádná zvláštní ochrana  před přepětím atmosférického původu jednou z nich je vámi uváděná situace kdy je v městské zástavbě použito k napájení objektů kabelového vedení,které je uloženo v zemi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 4 [5] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 23 dotazů.