Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Jak probíhá taková zkouška u ČKAIT?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak probíhá taková zkouška u ČKAIT?  (Přečteno 17353 krát)
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 13.01.2006, 10:25 »

Máte někdo z vás autorizaci: "technika prostředí staveb, specializace elektrotechnic ká zařízení" ? Dělal z vás někdo zkoušky za posledních pár let? Jak probíhá taková zkouška? Já vím, že se skoro vše se dočtu na stránkách www.ckait.cz a spoustu věcí jsem si již i zjistil. Ale rád bych slyšel váš názor? Podobné téma se tu sice probíralo ale na trochu jiné téma tak jsem založil nové s nadějí, že nebude zrušeno. Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 13.01.2006, 10:38 »

Ještě pro doplnění. Jedná se mě přesně o to jak vše probíhá na co se konkrétně ptají. Ještě se bojím toho, že ikdyž mám prokazatelnou praxi v oboru netýká se jen projektování ale také realizaci započítává se taková praxe do praxe ( jak jsem se dočetl mělo by to být 5 let na aut. technika)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Maixner
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 13.01.2006, 12:57 »

Zkouška je přehledem znalostí teorie stavebního zákona.
Znalosti elektro jsou v naší branži samozřejmostí.
Průběh zkoušky je napsání testu, který se dá naučit z učebních materiálů.
V průběhu zkoušky jsou kladeny otázky na stavební zákon(např. Co je nejdůležitější doklad na stavbě? - stavební deník),  a dále hlavně na chyby v testu.
Není na závadu udělat v testu chybu v nějaké zakladní věci elektro a potom ji komisi s nadhledem vysvětlit.
Znalosti musí být komlexní, komise nepřihlíží k zaměření uchazeče. Můj kolega u zkoušky -projektant velkokapacitní ch kuchyní musel vysvětlovat ochranná pásma dráhy,plynu apod.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 13.01.2006, 13:53 »

Ty otázky v testu jsou přesně stanoveny? Kde takové otázky sehnat jsou písemné testy pro všechny stejné? Myslím pro všechny  jako obory??

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Dolejšek
*
Offline Offline



Důchodce, ale stále ještě příležitostný projektant


« Odpověď #4 kdy: 13.01.2006, 13:57 »

Moje osobní zkušenost je taková, že test ze znalostí stavebního zákona mi problémy nedělal. Zapotil jsem se ale u ústních zkoušek z oboru elektro. Já sice nejsem úplně blbý (alespoň si to myslím),  ale ptali se mě na věci, se kterými jsem se ve své 20-ti leté projekční praxi nesetkal. Také mi trochu vadilo, že v době konání zkoušek u ČKAIT mi bylo 50 let, ale členové komise se mnou mluvili jako se studentem 1. ročníku (možná, že to byl jen můj subjektivní dojem).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 13.01.2006, 14:29 »

K dotazu na otázky:¨

V roce 2004 byla k dispozici brožůra " Rozsah požadavků pro ověření znalostíobecně závazných předpisů dle zákona č.360/1992 Sb. Obsahovala otázky jednotlivých zákonů a předpisů se správnou odpovědí. Bylo to vydání 4.

Na ČKAIT by měla být k dispozici, ovšem za úplatu a novější vydání. Stála několik set Kč (už si nepamatuji).

Pokud se nepletu, tak elektrikáři psali test z:

Stavební zákon, Obecně technické požadavky na výstavbu, Autorizace ve výstavbě, Občanský a obchodní zákoník, Zadávání veřejných zakázek, Živnostenský zákon, Životní prostředí, České technické normy a technické požadavky na výrobky, Bezpečnost práce, Požární bezpečnost, Katastr nemovitostí, Energetický zákon, Zákon o telekomunikací ch, Hospodaření s energií.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 13.01.2006, 14:41 »

Ještě pro upřesnění, zkouška má 3 fáze:

1. písemná zkouška z testů z citovaných zákonů

2. ústní:

   a) úvodní ceremonie, t.j. představení, dotaz proč chcete být autorizován, stručná praxe, atd.

   b) otázky k vašim špatným odpověďím v testech

   c) diskuse nad vámi v předstihu dodaným projektem a kterého jste autorem

   d) odborné dotazy k vaší eltechnické odbornosti

3. Po úspěšném složení zkoušek se totálně "zpanákovat"

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 13.01.2006, 15:15 »

To znamená, že ten test se ani tak netýká odbornosti ale všobecných znalostí ve stavebnictví a v právu. A na znalosti v eletrotechnice dojde až při ústním rozboru nad projektem?

Takže pro mě by to znamenalo naučit se brožůru. A mít znalosti v oboru.
Jak je to s tím projektem co musím odevzdat?
Já mám ŽL na projektování el. zařízení vypracoval jsem už spousty zajímavých projektů v elektronické podobě které jsem následně předal např. architektovy, který již zajistil zodp. osobu a kulaté razítko musí mě zajímat kdo to vlastně orazítkoval? Ptám se proto, když přijdu ke zkouškám přinesu projekt kde budu veden jako vypracoval a zodp. projektant vůbec nebude autorizovaný v oboru? Co na to ČKAIT?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 13.01.2006, 15:20 »

Jinak samozřejmě oprávnění na projektování mám myslím tím vyhl. 50/1978sb. par. 10 (a 6,8) a myslím, že nejsem blbec a v oboru dělám již delší čas. Samozřejmostí je i osv. od ITI. Může mi to nějak pomoci u zkoušek u ČKAIT (myslím tím zkoušky u ITI)?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #9 kdy: 13.01.2006, 19:37 »

Ano, test je ze zásadních zákonů, i ze stavebnictví. Také tam však najdete i otázku na ochranná pásma a pod. V brožuře jsou jen správné odpovědi, u zkoušky jsou v testech vmíchány mezi špatné odpovědi. Do své 58leté paměti jsem to narval za víkend a 3 odpoledne. Šlo to, nemějte strach.

Můj projekt byl samozřejmě v tištěné formě a nebyl charakteru pro jednání na SÚ (čili není řeči o autorizačním razítku). Byl to samostatný projekt elektro, žádný dílčí objekt (rekonstrukce UPS 10kW pro dispečink rozvodných závodů). Vyberte si takový svůj projekt, u kterého jste "pevný v kramflecích"

§10 je podmínkou pro elektroprojekt ování jako takové, takže to není žádným plus, protože se to předpokládá.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 13.01.2006, 19:56 »

Takže to byl projekt pro provedení stavby? A tam jste napsal zodp. projektanta (mohu být zodp. projektant bez autorizace??)?  Mám si vybrat menší projekt nebo větší tím myslím rod. domek nebo bytový dům budu mít nějaké plus když se budu honosit bytovým domem nebo jiným větším projektem? Tzv. brožuru mohu získat pouze u ČKAITU nebo si jí mohu i někdě objednat? Jak se přesně jmenuje "brožura"? Děkuji pane Doležal moc se mi hodí každá rada co mi dáte a zárověň doufám, že autorizace proběhne bez větších problémů jen se chci ujistit v každém kroku....

PS: TO byla ta "brožura" tak tenká nebo máte fotografickou paměť? :-))

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 13.01.2006, 20:59 »

Byla to v podstatě postaru "jednostupňovka",  nyní projekt pro realizaci stavby. Zodpovědný jsem byl já, byť tenkrát bez autorizace.

Brožuru jsem vám uvedl v uvozovkách v příspěvku 14:29, k dostání je na pobočkách ČKAIT.

Vybral bych si ten RD.

Možná, že by vás uklidnila i účast na školení, které se při ČKAIT organizuje. Školení je dvoudenní, samozřejmě placené. Ale všechno dáte do nákladů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #12 kdy: 13.01.2006, 23:11 »

P.S. Brožura má kolem 100 stran A5, ale ne všechno se týká elektrikářů jako třeba mosty, lesy a pod. Mimo to jsou nějaké odpovědi "nabíledni". Třeba čí je přípojka ? Toho, kdo ji na svůj náklad pořídil.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 16.01.2006, 10:19 »

Pane Doležal děkuji za poskytnuté informace už jsem zase o malinko chytřejší. Pokud ale někdo má další zkušenosti a rady rád si je přečtu. Děkuji

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Bauer
živnostník
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 30.01.2006, 23:31 »

Doporučuji návštěvu oblastní kanceláře. Byl jsem tam minulý týden, vše mi vysvětlili, knihu o které se zmiňuje p. Doležal prodali (vydání páté, cca 250 Kč)
Musím podotknout, že přístup byl, alespoň v K.Varech, velmi vstřícný....

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT E1/B, EZS, CCTV, elektromontáže, projektování slaboproudu

Říkali nám: elektrika jsou dva drátky, jeden tam a druhý zpátky, prý to občas kope.....
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 05.02.2006, 20:38 »

Pane Bauer budu hrozně rád zda nám po vykonání zkoušky oznámíte jak vše probíhalo. Děkuji

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 23 dotazů.