Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Odpovídá distributor el. energie za způsobené škody?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Odpovídá distributor el. energie za způsobené škody?  (Přečteno 26349 krát)
Petr V
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 26.01.2011, 20:10 »

Nejsem odborník v oboru elektro ani právník, ale laicky jsem si představoval, že dodavatel el. energie odpovídá za škody způsobené svojí činností, resp. nekvalitní dodávkou jako jakýkoli jiný právnicky subjekt.
O co jde - došlo k nějaké poruše na transformátoru/rozvodně 22kV a do distribuční sítě bylo cca po dobu 5hod dodáváno do 1 fáze asi 88V.
Nevím, zda chladničky nebo mrazničky mají nějakou ochranu, nicméně došlo k poškození kompresorů - zřejmě vinutí motorů.
Na moje hlášení škody EON odpověděl toto v příloze ...

Ze spleti paragrafů jsem pochopil, že povinností odběratele je chránit svá zařízení proti podpětí či přepětí a že tudíž dodavatel za způsobené škody nenese žádnou zodpovědnost.
Laicky se zeptám - není to nějaký nesmysl?
Jakou ochranu bych měl mít, pokud dojde k nějaké poruše, ať už vedení nebo trafa a do sítě hypoteticky pronikne třeba 22kV, jaká ochrana mne tak před tím může ochránit ?
A má jí vůbec někdo nebo používá se běžně v domácnostech?
Nikdy jsem o tom neslyšel.
Dnes jsem sledovat TV Prima zprávy, kde vlivem přepětí vyhořely v celé vesnici spotřebiče, předběžná vyjádření o náhradě škody nebyla až tak zamítavá.
Asi jiná situace než několik jednotlivců.
viz  příloha ...

Obrátil jsem se na Energetický regulační úřad a jejich odpověď:

Energetický regulační úřad obdržel dne 23. 12. 2010 váš dotaz ohledně náhrady škody za zničené spotřebiče. K uvedenému vám sdělujeme následující.
Podle § 25 odst. (Super! energetického zákona č. 458/2000 Sb.,  v platném znění, v případech uvedených v odst. (4) písm. c) a d) není právo na náhradu škody a ušlého zisku.
Znamená to, že provozovatel distribuční soustavy má právo v nezbytném rozsahu omezit nebo přerušit dodávku elektřiny s ohledem na spolehlivý provoz distribuční soustavy.
To neplatí, nesplní-li provozovatel distribuční soustavy oznamovací povinnost uloženou podle odst. (6) nebo není-li podle odst. (4) písm. c) bodu 6 nebo písm. d) bodu 7 dodržena kvalita dodávek elektřiny.

V případě, že bylo zařízení chráněno dle platných technických norem a předpisů a přesto došlo ke škodě na zařízení pak dle našeho názoru máte nárok na náhradu škody.
S žádostí o náhradu škody se obraťte na příslušného provozovatele distribuční soustavy. V případě sporu je orgánem příslušným k rozhodnutí o povinnosti nahradit způsobenou škodu pouze soud.
Pokud jako poškozený budete trvat na náhradě vzniklé škody, budete muset prokázat, že škoda vznikla v důsledku poruchy. V případě dalších potíží nás neváhejte kontaktovat.

S pozdravem Jan Šefránek Energetický regulační úřad
Odbor elektroenerget iky
Partyzánská 1/7
170 00  Praha 7
Tel: +420 255 715 517



* 00000001.JPG (74.24 KB, 533x734 - prohlédnuto 1646 krát.)
* prepeti_znicilo.pdf (108.02 KB - staženo 393 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 27.01.2011, 00:26 »

To zde již jednou řešeno bylo.

Asi jako po majiteli silnice také nevyžadujete škodu za to, že po silnicích jezdí .... podobně nemůžete uplatňovat škodu způsobenou přepětím, které do sítě pouští místní "kovárna".

Dost dobře to ani není technicky možné ošetřit. Proto se také všichni zabýváme ochranou proti přepětí. Je bláhový ten, kdo předpokládá, že někdo "nahoře" ho ze zákona ochrání před "vším".

Energetika hlídá určité limity, dál se už musíme starat sami. Pokud dojde k poruše trafa, tak a je to technicky prokazatelné, energetika v takových případech vyplácí odškodné. Podobné případy se staly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 27.01.2011, 07:28 »

Proto se také všichni zabýváme ochranou proti přepětí.
To je pravda, ale kdo má v bytě naistalováno podpěťové relé s eventuelním časovým zpožděním, které by vybavovalo vypínač? Já ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 27.01.2011, 08:12 »

V oblasti E ONu jsem řešil asi 2 RD kdy upadl vodič PEN u ditributora a u obou případů všechno poškození zaplatili do koruny!/ale pouze na podkladě faktur za opravy a podobně.../
Montér dojel,vyfotil na sloupě uhořelý PEN opravil a odejel....prý se to stává ...?
Prý mají celkem velký fond na krytí škod..../podle jejich pracovníků/ ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 27.01.2011, 10:25 »

To je pravda, ale kdo má v bytě naistalováno podpěťové relé s eventuelním časovým zpožděním, které by vybavovalo vypínač? Já ne.
Existují i takoví magoři, kteří obdobné řešení instalováno mají - např. já  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 27.01.2011, 10:31 »

Existují i takoví magoři, kteří obdobné řešení instalováno mají - např. já  Smích

A mohl byste se pochlubit s nějakými technickými parametry?
Ačkoli nijak zvlášť netoužím po uvedené diagnóze, o něčem podobném už dlouhodobě uvažuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 27.01.2011, 11:00 »

To Fuk:
A máte nějak ošetřeno, že pokud se při dovolené v cizině vypne instalace podpětím, aby se při obnově zase "nahodila" ?
Nebo zapracuje sousedská výpomoc? Myslím, že se nebudu mýlit, když předpokládám, že hláška o ztrátě napětí vám dojde na mobil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 27.01.2011, 11:37 »

No, já to mám primárně jako hlídač přepětí - hlídání podpětí už je tam jako bonus.
Použil jsem hlídač HRN-57N, a jím jednak spínám napětí pro stykač HDO (a tím chráním i spotřebiče spínané HDO),  a jednak stykač spínající další 4 zásuvkové obvody s choulostivější mi/dražšími spotřebiči.
Hlídací úroveň nastavitelná v rozmezí 5%-25%.
Nevýhodou tohoto řešení je trvalá spotřeba onoho jednoho stykače (to unesu),  ohrožení kontaktů stykače při zkratu na chráněném obvodu (mám tam 32A kontakty, jištěno 16 A) a to, že hlídač sám není chráněn.
Výhodou je naopak to, že po obnově normálního napětí se vše zase uvede do provozu.

Musel jsem si vyhrát s odrušením obvodů HDO, protože hlídač reagoval na přepěťové špičky při rozpínání okamžitě (na mírné přepětí reaguje s nastavitelným zpožděním) a co je ještě horší - občas si je pamatoval a pro obnovení normálního stavu bylo nutné nejdřív instalaci vypnout. Pomohla varistorová přep. ochrana typ 3.

A máte nějak ošetřeno, že pokud se při dovolené v cizině vypne instalace podpětím, aby se při obnově zase "nahodila" ?
Nebo zapracuje sousedská výpomoc? Myslím, že se nebudu mýlit, když předpokládám, že hláška o ztrátě napětí vám dojde na mobil.
Samo se to nahodí (viz výše) - ověřeno provozem, kdy na staré domovní rozvody byla napojena stavební mechanizace, a v síti se děly věci  Škleb
Hlášku na mobil jsem neřešil - no možná se zamyslím  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr V
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 27.01.2011, 13:59 »

To zde již jednou řešeno bylo.

Asi jako po majiteli silnice také nevyžadujete škodu za to, že po silnicích jezdí .... podobně nemůžete uplatňovat škodu způsobenou přepětím, které do sítě pouští místní "kovárna".

Dost dobře to ani není technicky možné ošetřit. Proto se také všichni zabýváme ochranou proti přepětí. Je bláhový ten, kdo předpokládá, že někdo "nahoře" ho ze zákona ochrání před "vším".

Energetika hlídá určité limity, dál se už musíme starat sami. Pokud dojde k poruše trafa, tak a je to technicky prokazatelné, energetika v takových případech vyplácí odškodné. Podobné případy se staly.


Zajímavý názor ....
Že by každý distributor ke svým zákazníkům přistupoval individuálně ?

Navíc jsem dohledal přislušné ČSN normy, kde se hovoří o ochraně proti přepětí a podpětí a konkrétně u podpětí se hovoří :  ... "Zařízení na ochranu před podpětím se nepožaduje, pokud nejsou ohrožení lidé a jestliže nebezpečí poškození instalace nebo spotřebičů představuje přijatelné riziko."

je to sice hraní se slovíčky, chápu instalaci takového zařízení ve firmě se statisícovými zařízeními, ale v domácnosti ? Podle mého názoru se neinstalací tohoto zařízení v domácnosti, které předstvuje přijatelné riziko, dodavatel nezbavuje odpovědnosti za škody způsobené.

čekal jsem zde nějaké fundované vyjádření, třeba podložené nějakou jurisdikcí apod, diskuze o instalaci ochrany je fajn, nicméně součanou situaci to neřeší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 27.01.2011, 16:16 »

...přijatelné riziko...

čekal jsem zde nějaké fundované vyjádření, třeba podložené nějakou jurisdikcí apod, diskuze o instalaci ochrany je fajn, nicméně součanou situaci to neřeší.
Každé riziko se jeví jako přijatelné tomu, komu se nic nestane, a jako nepřijatelné tomu, komu se něco stane.

Fundované vyjádření zde nemůžete získat - i kdyby zde působil fundovaný právník (jedná se přece o majetkoprávní spor),  tak od něj dostanete jen názor. Když se sejdou dva právníci, vzniknou tři diametrálně odlišné právní názory.

Pokud jste přesvědčen o své pravdě (a možná že i oprávněně),  můžete se svého domáhat žalobou u soudu. Ten jediný je kompetentní posoudit okolnosti konkrétního případu a případně i spoluúčast jednotlivých účastníků.

Od odborníků v oboru elektro se moc rad nedočkáte - to jsou lidé, kteří vědí, jak škodám předcházet a jak je opravovat. Nejsou to odborníci na to, kdo to bude platit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 27.01.2011, 22:38 »

V prípade, že dôjde k poruche v distribučnej sieti, ktorá má za následok dočasne prepätie sieťovej frekvencie (napr. prerušený PEN a pod.) a chyba sa naozaj zistí,  tak distribútori väčšinou škody uhradia, tak ako to bolo aj v priloženom článku. Distribútor je pre takéto prípady poistený. Takéto prípady majú väčšinou za následok škody u viacerých odberateľov v danej lokalite. Samozrejme treba škodu riadne zdokladovať. 
Ak však dôjde k škode v dôsledku prechodných (transientných) prepätí vznikajúcich v dôsledku spínacích procesov v sieti resp. v dôsledku atmosferickej činnosti, škody sa nehradia, pretože proti takýmto prepätiam je možné chrániť spotrebiče zodpovedajúcim i prepäťovými ochranami.
Podobne je to v prípade podpätí, nakoľko u preväžnej  väčšiny spotrebičov samotne podpätie nespôsobí poškodenie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #11 kdy: 28.01.2011, 16:35 »

A nekryje tato poškození pojistka domácnosti u pojišťovny? Nevim jen se ptám...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 28.01.2011, 17:39 »

Zajímavý názor ....
Že by každý distributor ke svým zákazníkům přistupoval individuálně?

No, názor píšete.
On to není můj názor. Takto je to vysvětlováno. Já se na to ptal několikrát, tak to nazývat mým názorem není přesné označení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #13 kdy: 28.01.2011, 17:45 »

Poslechněte si Ing. Cimbolince od 47. minuty ...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Vladimír Přibyl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 28.01.2011, 17:47 »

Myslím že s pojistkou domácnosti zde nepochodí, jedině ten právník, zkuste se třeba zeptat na nějakém portálu který se zabývá právní poradnou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
halik
« Odpověď #15 kdy: 30.01.2011, 08:48 »

V tomto konkrétním případě tazatele si nemyslím, že je ono vyrozumění distributora zcela jasné, bez dohadů a dle práva.

Distributor samozřejmě neumí poroučet počasí - je tedy logické, že nikdo po něm nemůže uplatňovat náhradu škod za jevy, jejichž původ i následné škody nemůže ovlivnit (blesky, atmosférické poruchy, přepětí, apd.) - zásahy vyšší moci.

Pokud ale na transformátoru nebo jemu nadřazeném distribučním prvku nastala porucha, která je takového rázu, že ji byl distributor schopen standardními opatřeními preventivně eliminovat, jedná se z jeho strany o zanedbání jeho vlastních povinností při údržbě distribuční sítě.

Takže v tomto konkrétním případě bych se pídil po PŘESNÉ PŘÍČINĚ onoho jevu.
Pokud se např. na přípojce 22kV přetrhl fázový vodič (protože už AlFe lano je staré a ocelové jádro vykorodované),  a z tohoto důvodu se pak na sekundární straně transformátoru objevilo ve fázi významně nízké napětí (než přijel technik a odstavil trafostanici),  je to jednoznačně chyba na straně distributora, jelikož zanedbal prevenci (např. řád preventivní údržby) a vedení mělo být již dávno zrekonstruován o.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Existuje pokuta za neobnoveni dodavek elektriny?
 Jak odstranit u elektrocentrály kolisani napěti?
 Co mi mohou v síti způsobit nekompenzovaná svítidla?
 Jak odstrannit podpětí při spuštění čerpadla, trouby a konvice?
 Co dělat při trvale zvyšeném napětí v siti nn?
 Jak elimnovat proudoudové nárazy při sepnutí čerpadla vodárny?
 Prečo je v zásuvke znížené napätie cca 200V?
 Co moze byt pricinou takeho rozptylu napatia?
 Jak argumentovat u ČEZu oprávněnou reklamaci?
 Chcete mít informace o vypínání elektřiny vašeho bytu ?
 Co mi způsobuje vyšší napatie v instalaci RD?
 Jak se projeví 230V +10% na domácích spotřebičích ?
 Může poškodit pokles napětí výpočetní techniku?
 Jak vyřešit kolísání napětí v zásuvkách - měřeno 220 - 260V ?
 Ćo znamená "zodpovednosť za odchýlky" pri dodávke elektriny do domácnosti?
 Lze reklamovat u dodavatele energie plošný pokles napětí v síti nn?
 Od ČEZ a dalších velkých hráčů odcházejí desetitisíce lidí. Ne všichni ale zaplatí méně
 Proč mám v 1 fázi 305voltů v 2 fázi 345voltů a v3 fázi 150voltů ?
 Jak vysvětlit dětem proč při bouřkách vypíná elektrika?
 Co se děje s el. energií v síti, kdyz Dlouhé stráně nefungují?
 Proč nepravidelně kolísá jedna fáze?
 Má dodavatel elektřiny odpovědnost výpadku za elektroměrem?
 Jak ochránit spotřebiče před poškozením nekvalitou veřejné elektrické sítě?
 Co může být příčinou tekoucích 8A ve vodiči PE?
 Jak merit kvalitu dodavane elektriny?
 Jak řešit s ČEZem, když je napětí na horní hranici 10% tolerance?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.083 sekund, 23 dotazů.