Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Mohli byste mi nadimenzovat fotovoltaiku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohli byste mi nadimenzovat fotovoltaiku?  (Přečteno 10572 krát)
MíraR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 08.11.2010, 11:11 »

Problematice téměř nerozumím, ale pořídil jsem nové solární panely Canadiansolar CS6P - 8ks 230Wp (vše by mělo být rozložené do dvou sekcí po čtyřech panelech a dvěma solárními regulátory 40A)

Rád bych vše ukládal do akumulátorů zapojených do 24V, a spotřebovával přes měnič 230W / 2500-5000W.

1. Nedokáži spočítat počet akumulátorů které potřebuji, odhaduji 10x 100Ah
2. Potřeboval bych tip na měnič 24V/230V sinus

 Novostavba, acu uskladněné v garáži-součást domu

 Baterie - v omezeném množství mám přístup k automobilovým bateriím 12V/100Ah z výroby, které mají vadný potisk. Sice jsou méně vhodné, ale za pár korun by byla škoda je nevyužít. (nebo vše mohu připojit na baterie 24V vysokozdvižnéh o vozíku, který mám v garáži a občas používám - acu je 90%)

Původní otázka: Kolik baterií k solárním panelům 8x 230Wp + měnič?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
halik
« Odpověď #1 kdy: 08.11.2010, 12:33 »

Problematice téměř nerozumím, ale pořídil jsem nové solární panely Canadiansolar CS6P - 8ks 230Wp (vše by mělo být rozložené do dvou sekcí po čtyřech panelech a dvěma solárními regulátory 40A)

Rád bych vše ukládal do akumulátorů zapojených do 24V, a spotřebovával přes měnič 230W / 2500-5000W.

1. Nedokáži spočítat počet akumulátorů které potřebuji, odhaduji 10x 100Ah
2. Potřeboval bych tip na měnič 24V/230V sinus

 Novostavba, acu uskladněné v garáži-součást domu

 Baterie - v omezeném množství mám přístup k automobilovým bateriím 12V/100Ah z výroby, které mají vadný potisk. Sice jsou méně vhodné, ale za pár korun by byla škoda je nevyužít. (nebo vše mohu připojit na baterie 24V vysokozdvižnéh o vozíku, který mám v garáži a občas používám - acu je 90%)

Původní otázka: Kolik baterií k solárním panelům 8x 230Wp + měnič?

10 akumulátorů 12V 100Ah, by mělo být schopno pojmout maximální možnou denní výrobu z těchto panelů (cca 15kWh),  v průměru 3denní. Osobně bych doporučoval spíše tyto baterie zapojit do série na 120VDC. Výhodou je, že lze použít standardizovan é žárovky na 120V, které by šlo napájet přímo z baterií. Také jsou podstatně nižší ztráty v rozvodu (25x menší než při 24VDC). V průmyslu se s oblibou používá zálohovací napětí 110VDC (např. ve velkých rozvodnách, pohony, apd.),  takže by neměl být problém sehnat měnič 110VDC/230VAC potřebné dimenze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 08.11.2010, 12:44 »

Problematice téměř nerozumím, ale pořídil jsem nové solární panely Canadiansolar CS6P - 8ks 230Wp (vše by mělo být rozložené do dvou sekcí po čtyřech panelech a dvěma solárními regulátory 40A)
to míníte mít dva nezávislé AKU packy nebo co vás vede k použití dvou regulátorů?
Skutečně máte regulátor nabíjení, který na svém vstupu snese 140 Voltů?

1. Nedokáži spočítat počet akumulátorů které potřebuji, odhaduji 10x 100Ah
Nelze odpovědět bez dodatečných informací. Kapacita je dána tím, jak dlouho bez nabíjení to má na baterky běžet a hlavně kolik z toho chcete tahat...

2. Potřeboval bych tip na měnič 24V/230V sinus
KIPLC-4000 (umožňuje dobíjení AKU ze sítě) nebo  KIPSLC-4000 (má navíc regulátor dobíjení z FV panelů)

Baterie - v omezeném množství mám přístup k automobilovým bateriím 12V/100Ah
Tyto baterie jsou naprosto NEVHODNÉ pro cyklické vybíjení/nabíjení, odepíšete je daleko dřív, než kdyby byly v autě...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.11.2010, 17:11 »

To>MíraR.

Problematice téměř nerozumím, ale… dům jsem stavěl od střechy
Novostavba, acu uskladněné v garáži-součást domu…. A sežere vám kyselina auto, jestli dříve nevybouchnete !
Protože problematice vůbec nerozumíte dejte ruce pryč a nechte to odborníkům.
To je jediná cesta jak za vaše prostředky dosáhnout nějakého rozumného užitku.
Tedy vaše nakoupené komponenty a vypracovat projekt. Potom realizovat, protože se toto dílo dotkne i stávajících rozvodů v domě, aby to mělo vůbec nějaký smysl  Ostrovní systém není jenom jen tak.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MíraR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 08.11.2010, 20:13 »

Pro mne, jsou tyto rady nad zlato.

Při stavbě nízkoenerg. domu s tepel. čerpadlem, bych na další investici do solárních panelů prostě nedosáhl. Dnes jsem pořídil panely za 1/2 nynější ceny, a rád bych našel kompromis mezi ztrátami, kvalitou, cenou a pod.

Elektrikář, který nám prováděl instalace, mi při mé zmínce o solárním systému oznámil, že tyto zdroje nemá rád, a dělat to prostě nebude Úsměv

Pokoušel jsem se tel. kontaktovat několik "solárních" firem, ale narazil jsem buď na to, že tak malý systém prostě nedělají a nezajímá je to, nebo mi začali nabízet měniče, regulátory, a zařízení za nehorázné peníze. Většinou vše ale končilo přiznáním, že s ostrovními systémi a jejich deriváty nemají zkušenosti.

Proto zkouším něco pochytit od vás, abych při jednání např. s firmou neodkýval nesmysl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MíraR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 08.11.2010, 20:25 »

Jak by jste zapojili zmiňovaných 8ks panelů, a k tomu doporučili adekvátní solární regulátor.
U firem jsem se ptal po 24V/100A, ale prý nic takového nemají. Nabízeli řešení zapojení 4x solární panel do jednoho regulátoru 24V/40A - což se mi nezdá jako optimání (fa. solartec)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 08.11.2010, 20:45 »

Elektrikář, který nám prováděl instalace, mi při mé zmínce o solárním systému oznámil, že tyto zdroje nemá rád, a dělat to prostě nebude Úsměv

Nemůžu si pomoct ale je to rozumný člověk.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 08.11.2010, 20:45 »

Pokoušel jsem se tel. kontaktovat několik "solárních" firem, ale narazil jsem buď na to, že tak malý systém prostě nedělají a nezajímá je to, nebo mi začali nabízet měniče, regulátory, a zařízení za nehorázné peníze. Většinou vše ale končilo přiznáním, že s ostrovními systémi a jejich deriváty nemají zkušenosti.
Bodejť by měly. Střídače, které se běžně pro FVE montují, neumí ostrovní provoz (a dokonce ho nesmějí umět, pokud se výstupem ze střídače připojujete na rozvodnou síť. Navíc tyto střídače mají povětšinou "zápalné" napětí kolem 100V DC, takže myšlenka 24V AKU baterie dobíjena regulátorem je jaksi mimo...













Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 08.11.2010, 21:04 »

Jak by jste zapojili zmiňovaných 8ks panelů, a k tomu doporučili adekvátní solární regulátor.
U firem jsem se ptal po 24V/100A, ale prý nic takového nemají. Nabízeli řešení zapojení 4x solární panel do jednoho regulátoru 24V/40A - což se mi nezdá jako optimání (fa. solartec)
Proč 100A regulátor, když ty panely jsou schopny dodat (v paralerním zapojení) nějakých 50A ??

Pane, máte nějaké elektrotechnic ké vzdělání?
- pokud ano, zaregistrujte se a verifikujte, pak vám víc než bohatě poradím.
- pokud ne, máte asi smůlu. Nebudu lidi, kteří se tímto živí, okrádat o jejich peníze.
Vědomosti, které se od nás snažíte vytahat, dle mého názoru krutě přesahují rámec veřejného fóra, to je spíš na odbornou uzavřenou debatu. Ty vědomosti nejsou získané darem, ale investicí. vám nezbyde nic jiného, než se obrátit na projektanta, sdělit mu své představy a nechat si to (placeně) navrhnout. Věřte mi, že se toho musí ohlídat spoustu a sám to jako laik nemáte šanci udělat.

Takže pokud jste laik, tak další váš příspěvek očekávám ve formátu: "Je tu nějaký projektant, který mi udělá projekt",  protože bez projektu vám do realizace půjde jenom šílenec a těch v těhle řadách je zaplaťpánbůh minimálně...   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 08.11.2010, 21:31 »

Pro mne, jsou tyto rady nad zlato.

Pokud máte zájem můžete mně kontaktovat a email adresu v profilu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MíraR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 08.11.2010, 21:41 »

Proč 100A regulátor, když ty panely jsou schopny dodat (v paralerním zapojení) nějakých 50A ?
Z důvodu případného rozšíření stávajícího ostrovního systému doplněného o několik "Savonius rotor",  který používám k pohonu dvou bran, otevírání dvou garážových vrat, a osvětlení cest.

Ale jinak velice děkuji za Vaše odborné znalosti  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 09.11.2010, 09:42 »

Z důvodu případného rozšíření stávajícího ostrovního systému doplněného o několik "Savonius rotor",  který používám k pohonu dvou bran, otevírání dvou garážových vrat, a osvětlení cest.
S váma je to fakt těžké. Chcete spočítat, kolik potřebujete akumulátorů. Ale to, že kromě FV panelů tam máte ještě další zdroje, to přepečlivě tutláte... Fackovaci
Obávám se, že regulátor dobíjení s několika galvanicky oddělenými DC vstupy různých napěťových hladin v požadované amperáži hotový neseženete, leda jako zakázkovou výrobu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.