Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Mohu udělat společný okruh pro venkovní světla a zásuvku 230V ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu udělat společný okruh pro venkovní světla a zásuvku 230V ?  (Přečteno 31263 krát)
PajaN
« kdy: 31.10.2010, 09:41 »

Mohu udělat jeden okruh pro tři venkovní světla a jednu zásuvku 230V? Jistič 16A, kabel Cyky 3x2.5mm2 - krabice + věneček a na něm zapojena 3 halogenová světla 150W (možná 500W) vodičem 3x1.5mm2 + zásuvka kabelem 3x2.5mm2 pro běžné použítí (umístěna u vchodu do domu) - vysavyč na úklid auta, vrtačka, flexa či podobné nářadí? By to bylo přes chránič - spíše jističochránič 16A, 30mA. (samozřejmě bych si musel pohlídat příkon spotřebiče zapojeného do zásuvky v případě rozsvícených 500W halogenů - spotřebič do 2000W, nepočítám ale že bych večer něco kutil na dvoře).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #1 kdy: 31.10.2010, 10:34 »

No keď v tomto obvode použijete kábel Cyky 3x1,5 tak cely tento obvod by ste museli istiť maximálne 13A ističom. Najlepšie by bolo urobiť dva okruhy jeden zásuvkový a jeden svetelný (pre prípad halogénov 3x500W ). Ja by som použil jeden prúdový chránič 25A/1N/003 a za ním zapojil istič B16/1 na vonkajšiu zásuvku a B10/1 na svetelný okruh.

V takomto prípade nemusíte strážiť príkon, keby že náhodou vysávate a budete mat pustené aj halogény.. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
pilar
« Odpověď #2 kdy: 31.10.2010, 11:17 »

Mě když elektrikář napojoval kuchyňská světla nad pracovní desku, tak mi to napojil také vodičema 1.5 Cu, které připojil v blízké krabici zásuvkového okruhu. Jištění je samozřejmě 16A, ale říkal že 1.5 Cu, když je přes chránič, tak být může.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #3 kdy: 31.10.2010, 11:54 »

Mě když elektrikář napojoval kuchyňská světla nad pracovní desku, tak mi to napojil také vodičema 1.5 Cu, které připojil v blízké krabici zásuvkového okruhu. Jištění je samozřejmě 16A, ale říkal že 1.5 Cu, když je přes chránič, tak být může.

chránič nechráni vedenie proti skratu ale obvod proti unikajúcemu chybnému ( reziduálnému prúdu )
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
pilar
« Odpověď #4 kdy: 31.10.2010, 12:04 »

Vím, jak funguje chránič. Prostě jsem jen uvedl, že mi elektrikář ze zásuvkové krabice vytáhl vodič 3x1,5 a ten mi  ve zdi vyvedl nad linkou, na který napojil světla, dvě zářivky. Zásuvky mám 3x2,5 jištěné 16A. Také bych tazateli doporučil okruhy na světla a zásuvky ven rozdělit, já mám ale také pod jištěním 16A světla kabelem 1,5 i když se jedná asi jen o metr délky (od krabice ke světlu). Zatím vše funguje, prý vodič 1,5 16A vydrží.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 31.10.2010, 13:29 »

1) jistič nějak reaguje na zkrat a nějak reaguje na nadproud. Jak při zkratu, tak při nadproudu by nemělo dojít k ohřátí kabelu nad maximální teplotu určenou výrobcem. Pokud budeme posuzovat kabel se dvěma "zatíženými" vodiči, záleží na tom jak je kabel uložen (volně, v souběhu s jinými, v liště, v omítce,...),  u vodičů 1,5mm2 to je při jištění 16A hodně na hraně nebo mírně za hranou... Běžně se používá pro 1,5mm2 jištění do 13A, při jištění 16A vodiče 2,5mm2

2) jištění se dělá podle "nejslabšího článku pevné části instalace". Není problém se zásuvkou, ta je zpravidla pro 16A, problém je pokud by některé světlo bylo přes vypínač, ty "běžné" jsou do 10A

3) chránič "neřeší" nic ve vztahu k jištění okruhu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 31.10.2010, 13:37 »

Jak píše kolega...pokud to nejde jinak, tak na zásuvkové vedení 1,5 ale! snížit jištění na min. 13A...
Zásuvky budou schopné něco utáhnout a 1.5 kabel bude chráněný...!
Chránič ve venkovním prostředí být musí..../nebo měl by být!/....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
tatahub
« Odpověď #7 kdy: 31.10.2010, 13:46 »

Ke světlům 1,5 použít ve vámi uvedeném řešení můžete ,  oporu lze najít v bodu 473.3N.5.2 souboru 33 2000 ,  rozdíl spočívající v drobných niancích (pohyblivý přívod) bych nepovažoval za velký problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pilar
« Odpověď #8 kdy: 31.10.2010, 13:54 »

To světlo v kychyni ze zásuvkové krabice je napojeno klasicky přes vypínač na zdi, vše je uloženo pod  omítkou a už pod obkladem. Klasické zapojení = nulák a kostra od světla napojeny na příslušných svorkách v krabici a fáze přes vypínač= fáze od zásuvek do vypínače a z vypínače zpět do krabice na svorku společně s fází od světla. Tak proč jí to teda elektrikář takto udělal? Musí to nechat předělat? Nevím jestli by bylo vhodné snižovat jistič, když je jedná o kuchyňský okru zásuvek = lednice, mikrovlnka, rychlovarka atd...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pilar
« Odpověď #9 kdy: 31.10.2010, 13:58 »

o pohybllvý přívod se nejedná, vše je uloženo pod omítkou a obkladem, prostě světlo s vypínačem, jen napojeno na zásuvkový okruh, protože v případě napojování na světelný okruh (což by bylo jistě správné) by znamenalo sekání přes celou místnost. Takhle je to dlouhé cca metr. Otázka je co s tím. Má to takto moje sestra a asi by nebyla ráda, když bych jí řekl, že by měla omlátiti obklady a znovu sekat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pilar
« Odpověď #10 kdy: 31.10.2010, 14:02 »

To František Šohajda:
Zásuvky jsou vedené v 2,5. Jen to světlo cca 1m délky je v 1,5.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pilar
« Odpověď #11 kdy: 31.10.2010, 14:16 »

Aby jsme zde nezacházeli do detailů, které mi stejně toho moc neřeknou, tak se zeptám na jedno. Zajímá mě to, jelikož dům, ve které sestra bydlí je můj a nerad bych aby vyhořel, nebo tak podobně. Mohu to takto nechat, abych se nemusel každý den obávat, co se stane, nebo je bezpodmínečně nutné to nechat udělat znovu??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PajaN
« Odpověď #12 kdy: 31.10.2010, 14:25 »

Máte pravdu, bude opravdu lepší, když to udělám zvlášť. Dám tedy společný FI 1N, 25A, 0,03mA a na něj zásuvku 2.5mm2 Cu + jistič B/16A a světla (3x500W) 1.5mm2 Cu + jistič B/10A.
Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #13 kdy: 31.10.2010, 15:05 »

Aby jsme zde nezacházeli do detailů, které mi stejně toho moc neřeknou, tak se zeptám na jedno. Zajímá mě to, jelikož dům, ve které sestra bydlí je můj a nerad bych aby vyhořel, nebo tak podobně.
K Vašemu problému bych uvedl:
Je velice nepravděpodobn é, že vlivem neodborného provedení uvedené části elektroinstala ce byste vyhořel.
Pokud ale vyhoříte, může to být označeno za příčinu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pilar
« Odpověď #14 kdy: 31.10.2010, 15:18 »

Co mi tedy hrozí, když to takto nechám?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek2752
« Odpověď #15 kdy: 31.10.2010, 17:22 »

Spíše vám hrozí, že vás zabije meteorit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pilar
« Odpověď #16 kdy: 31.10.2010, 17:27 »

Zdenek2752:
Z vaší odpovědí soudím, že to sice není zrovna dobře provedené, ale může to tak zůstat. Možná si o mě myslíte bůhví co, ale nejsem elektrikář, tak se radši ptám. Nemůžu za to, že člověk z oboru to udělal tímto způsobem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tatahub
« Odpověď #17 kdy: 31.10.2010, 17:30 »

Na světla vám 1,5mm stačí (počítá se zde pouze odběr spotřebičů - viz. 33 2000 -4-473) ,  za podmínky,že průřez vedení bude vyhovovat zkratovému proudu a to v naprosté většině aplikací vyhuvuje - pokud nebydlíte v "elektrárně"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kolik může stát rozšíření obvodu o další dvě zásuvky?
 Kolik zásuvek je možno napojit na jistič 10A?
 Musí mít plynový kotel samostnatný přívod a jistič?
 Je možné v jedné rozbočné krabici rozbočit více obvodů?
 Je opravdu nutné rozdělení zásuvkového a světelného okruhu?
 Je možné okruhy nejprve připojit k svorkovnici a teprve poté ke rozvodnici?
 Je potřeba světelný i zásuvkový okruh pro digestoř, zrcad. skříň, sprch. box?
 Mohu připojit v kuchyni vestavnou mikrovlnou troubu a myčku na společný okruh?
 Kolik halogenových světel mohu připojit na zásuvku jednoho obvodu?
 Jaké rezervní kabely doporučíte při realizaci nové elektroinstalace?
 Jaký může nastat problém v případě připojení myčky na obvod pračky?
 Můžete se mi vyjádřit k mému plánovanému zatížení obvodů?
 Může se dle platných norem použít na zásuvkový obvod vodič CYKY 3x 1,5 Cu?
 Je společný obvod na zásuvky i světla v koupelně v rozporu s normou?
 Zapojují se chrániče na každou místnost zvlášť?
 Proč jsou proudové chrániče 25A a 40A?
 Jak zapojit jednofázový obvod z krabice 400V?
 Kolik jističů může být připojeno na jedné fázi?
 Mohu mít jen jeden okruh v zahradním domku?
 Je možné na stávající zásuvkový obvod připojit další jistič?
 Jak se rozhodnout, které obvody před a které za chránič?
 Kolik je dobré připojit obvodů pod jediný chránič v RD?
 Je dovolené užít v jedné místnosti zásuvkové obvody připojené na různé fáze?
 Může pračka na společné zásuvce s výpočetní technikou tuto poškodit?
 Může být zásuvkový okruh kabelem 3x1,5mm?
 Mohou být odbočné krabice kvůli estetice nepřístupné?
 Mohu napájet pětivodičovým kabelem tři zásuvkové obvody 230V?
 Ako najlepsie rozdelit uvedene kuchynske spotrebiče na 4 okruhy?
 Je možné vést jedním kabelem 3x2,5 tři různé okruhy?
 Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
 Mohu pripojit svetlo rovnou do cokolady na okruh?
 Je možné v Acidurce rozdělit PEN na PE a N a do sporáku jít kabelem 5x2,5?
 Když mám tř jistič JIK 50 500V str. M10A,mohu za něj dát 16A jistič na zásuvky?
 Je možné vytiahnúť 1f zásuvky z vedenia k 3f zásuvkám?
 Mohu použít kabel 3f v síti TN-C nově pro dva 1f obvody?
 je mozne zapojit 1F svodic prepeti pouze na jeden zasuvkovy okruh?
 Jsou potřeba dva kabely pro zasuvky a světla?
 Je možné v ČR ukončit dvoufázový vývod v zásuvce 230V/16A?
 Lze mít 2 ledničky a zásuvku na kuchynské lince na jeden okruh ?
 Mohu přidat jistič do rozvodu v bytě?
 Který "náhradní" okruh využít pro zásuvku v koupelně?
 Jak odstranit problém dvou obvodů v jedné krabici?
 Může být část zásuvkového vedení v Cu1,5mm?
 Jak rozdělit jednu fázi na tři pokud je to potřeba?
 Mohu z bývalého světla udělat zásuvku ?
 Mohu vést ochranný vodič samostatně?
 Jak zvýšit počet zásuvkových obvodů v kuchyňském koutu?
 Je možné vést do pětirámečku vedení data a nn?
 Pokud vede do zásuvky zvlášť fáze, musí být zvlášť i nulák s ochranou?
 Mohu mít světelný a zásuvkový okruh ve společné krabici ve zdi?
 Za jakých podmínek lze realizovat souběh vedení 230V ke spotřebičům?
 Nejsou dva zásuvkové okruhy v nové garsonce málo?
 Zrevidujete protažení přívodu venkovní terasy z vnitřního obvodu?
 Mohu v sadrokartonu natahnout zasuvky 3x1.5 J?
 Kam ve staré PL (nejlépe na stavající jističe) připojit extra obvod pro PC?
 Co použít aby proud tekl pouze jedním směrem?
 Musí mít pračka a sporák každý samostatný jištěný obvod?
 Lze kombinovat zásuvky a světla ve společně jištěném obvodu?
 Kolik světelných obvodů mohu dát na jeden proudový chránič?
 Moze byt chladnicka na 10A istici spolu so svetlami?
 Kolik spotřebičů a prodlužovacích přívodů lze použít na jeden obvod?
 Co si počít pokud v novostavbě bytu máme nedostatečný počet jištěných obvodů?
 Může být jeden světelný okruh na celý RD včetně terasy v exteriéru?
 Lze průtokový ohřívač a kotel jistit stejným jističem na jednom obvodu?
 Je treba dodrzet poradi vodicu na PEN svorkovnici?
 Je kabel 4x2.5 pro dvě zásuvky vhodný přívod?
 Lze zapojit cirkulační čerpadlo do plynového kotle i tepelného čerpadla zároveň?
 Je možné rozdeliť 4 okruhy TN-C na viac?
 Jak bezpečně rozdělit 3 fáze na 3 jednofázové okruhy?
 Může být CYKY 3x1,5 a CYKY 3x2,5 střídavě v jednom okruhu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 23 dotazů.