Je možné spojení ochranného vodiče u dvou samostatně jištěných okruhů?

(1/7) > >>

Chlupatec:
Narazil jsem na pro mě zajímavý problém.
Provádím postupnou rekonstrukci většího bytu s instalací, která pamatuje ještě zásuvky bez ochranného kolíku
(Dvě zatapetované jsem našel)
Prostě děs a hrůza, tři velké pokoje všechna světla a zásuvky jištěné jedním "černým" jističem, v kuchyni tři zásuvky, každá z jiné fáze, jedna jištěna jističem zbylé dvě pojistkami z třífázového vývodu na sporák atp.
Tři dny jsem běhal po bytě s klešťovým ampérmetrem a hledal co kudy "teče".
Byt byl navíc soudruhy pro svou velikost rozdělen na dva, takže část instalace ukrývá sousedův byt, což je vůbec moc príma.
Rozvody jsou v trubkách.

Cílem bude TN-S soustava se dvěma chrániči (nechci mít celý byt ve tmě, až jeden vypadne) a jističi s odpojovovanou pracovní nulou (nestojí zase o tolik víc, a až bude někde něco vyhazovat chránič, bude se to lépe hledat).
Tam kde to je možné bych rád použil stávající trubky a protáhl nové vodiče.
V každém pokoji bych zřídil něco jako "centrální krabici",  moje představa je krabice KO97 s pětipólovou svorkovnicí, kam by byly vyveden jak zásuvkový tak světelný okruh.  
Ale svorkovnice má jen 5 pólů, což by znamenalo pro světelný i zásuvkový okruh vést pouze jeden žlutozelený vodič PE.
Ptám se tedy, zda je toto přípustné a jak tento vodič dimenzovat.
Ušetřil bych místo v trubkách a místo dvou nevzhledných krabic bych měl jen jednu.

Jiří Buben:
Pokud jsem Vašemu dotazu porozuměl dobře, pokusím se vám odpovědět.
vámi navrhované řešení, že do každé místnosti zavedete pěti žilový kabel a z něho budete napájet zásuvky a světla by bylo přípustné pouze jako sdružený obvod. To by ale znamenalo, že by jste z jednoho pěti žilového kabelu musel napájet jen světla, nebo jen zásuvky. Kombinace obou by nebylo zrovna košér, protože toto řešení není v souladu z ČSN 33 2000-5-52 článkem 520.N4.3.

Úplně nejlepší bude, když se obrátíte na nějakého odborníka ze svého okolí a ten vám na místě dle Vašich požadavků a představ doporučí nejvhodnější řešení. V diskuzním fóru jistě dostanete nějaké rady, ale pokud chcete mít elektroinstala ci opravdu bezpečnou a funkční, bude lepší provést rekonstrukci se vším všudy co k tomu patří. Tedy začít projektem. Rozhodně si do budoucna ušetříte práci a i peníze.

Štefan Beláň:
Citace: Chlupatec  29.10.2010, 20:03


V každém pokoji bych zřídil něco jako "centrální krabici",  moje představa je krabice KO97 s pětipólovou svorkovnicí, kam by byly vyveden jak zásuvkový tak světelný okruh.  
Ale svorkovnice má jen 5 pólů, což by znamenalo pro světelný i zásuvkový okruh vést pouze jeden žlutozelený vodič PE.
Ptám se tedy, zda je toto přípustné a jak tento vodič dimenzovat.



TO: Chlupatec

Ne, není to přípustné!

tomáš buřival:
Pokud by se jednalo o obvody napájené z různých fází, proudy se vzájemně odečítají a ZŽ vodič by měl stejný průřez jako vodiče L a N. To byla ale pouze teoretická vsuvka, v praxi  by určitě bylo dobré každý obvod tahat samostatným kabelem.

Martin H.:
Citace: Chlupatec  29.10.2010, 20:03

Ale svorkovnice má jen 5 pólů, což by znamenalo pro světelný i zásuvkový okruh vést pouze jeden žlutozelený vodič PE.


Nie celkom. Môžete viesť dva káble s dvoma PE, len v každej krabici by sa navzájom prepojili. Ale podmienka 521.N9.4.4 z príspevku p. Beláňa by bola aj tak porušená.

U mňa v garáži sme riešili niečo podobné veľkou 15x15 cm krabicou v stene, v ktorej boli malé plastové krabičky pre každý obvod zvlašť. A v tých malých boli Wago svorky.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana