Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak rozdělit spotřebiče na jednotlivé jističe?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak rozdělit spotřebiče na jednotlivé jističe?  (Přečteno 20945 krát)
zuzaes
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 16.10.2010, 17:54 »

Rekonstruju byt.
Mám zde jednofázový jistič, kde je 3x 10A jistič a 2x 6A
Mám v plánu standardně lednici, troubu, indukční dvouplotýnku, pračku, digestoř a počítač, rádio, lampička.
Deska bude mít 1x1.8 kW a 1x1400W, pračka netuším (moc se to u nich nepíše  Hněv ),  lednice taktéž nevím ale bude střední až menší.
A trouba tak cca 2800W (podle informací níže mi to ale asi jistič neunese, tak nevím)
Našla jsem vzorec, že W=A*V ale nevím zda mám počítat V jako 220 nebo 230.

Jsem úplný laik, mým rádcem je pouze wiki a google.
Elektrikář bude až za měsíc, ráda bych se případně připravila na redukci spotřebičů či navýšení jističe.

Můžete mi prosím poradit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 16.10.2010, 19:11 »

Wiki ani google z vás při vší úctě elektrikáře neudělá. Toto není zrovna úkol pro laika.
Raději v lednici vychlaďte lahodný mok, v troubě něco dobrého upečte a uvidíte, že ten elektrikář za Vámi přijede cobydup  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 16.10.2010, 19:53 »

Rekonstruju byt.
Mám zde jednofázový jistič, kde je 3x 10A jistič a 2x 6A
Mám v plánu standardně lednici, troubu, indukční dvouplotýnku, pračku, digestoř a počítač, rádio, lampička.
Do hlavního jističe 25A se s takovou sestavou vejdete. Ale nezapomněla jste na myčku, rychlovarnou konvici, vysavač, žehličku - a výhledově i nějaké pomocné topítko, klimatizaci...?
Rekonstrukce bytu je ideální příležitost i k rekonstrukci přípojky od elektroměru do bytu na třífázovou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
zuzaes
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 16.10.2010, 20:14 »

Citace
Do hlavního jističe 25A se s takovou sestavou vejdete. Ale nezapomněla jste na myčku, rychlovarnou konvici, vysavač, žehličku - a výhledově i nějaké pomocné topítko, klimatizaci...?
Rekonstrukce bytu je ideální příležitost i k rekonstrukci přípojky od elektroměru do bytu na třífázovou.
Pravda, to mě napadlo, ale to prý stojí dost peněz. Dohledala jsem, že mám jen 20A jistič. Myčka nebude, konvice, vysavač a žehlička ano.
Leda v létě větrák. Jestli jsem to správně pochopila, budu si muset dát pozor na to co zapínám. Mám tam sice 3x 10A, ale jistič stejně pustí jen 20A, že? Takže například vysavač s 1600w a pračku s 2200w najednou nepustím - nebo jsem mimo  Jsem v rozpacích.

Co mi poběží takřka stále je lednice a počítač (a budík). Mám dojem, že správně to všechno rozdělit bude rébus...jen aby to ten elektrikář chtěl vůbec řešit  Jsem v rozpacích . Než dohledám, která lampička má jaký příkon tak budou vánoce :-)

děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #4 kdy: 16.10.2010, 21:05 »

Otázkou je aký máte hlavný istič 1 fázový alebo 3 fázový.
Tie ističe 3x10A a 2x6A budete mať asi staršieho typu IJV alebo ITV (čierné bakelitové alebo biele s čiernou páčkou) ak máte takéto ističe tak tie vám určite elektrikár nahradí novými aj s prúdovým chráničom .
Pokiaľ vám tam elektrikár na zásuvky dá istič 16A tak na ten môžete zavesiť až 3680 W  .

A tak hlavne si z toho nerobte veľkú hlavu ,elektrikár ktorý k vám príde vám všetko vysvetlí a povie čo a ako aj čo vás to víde .(príkony lapmičiek atd si elektrikár zistí sám s tím si nenamáhajte hlavu )  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
zuzaes
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 16.10.2010, 21:42 »

Otázkou je aký máte hlavný istič 1 fázový alebo 3 fázový.
Tie ističe 3x10A a 2x6A budete mať asi staršieho typu IJV alebo ITV (čierné bakelitové alebo biele s čiernou páčkou) ak máte takéto ističe tak tie vám určite elektrikár nahradí novými aj s prúdovým chráničom .
Pokiaľ vám tam elektrikár na zásuvky dá istič 16A tak na ten môžete zavesiť až 3680 W  .

A tak hlavne si z toho nerobte veľkú hlavu ,elektrikár ktorý k vám príde vám všetko vysvetlí a povie čo a ako aj čo vás to víde .(príkony lapmičiek atd si elektrikár zistí sám s tím si nenamáhajte hlavu )  Mrknutí

díky za uklidnění, pustila jsem se do rekonstrukce svého prvního minibytu a už jen nová koupelna mi dává zabrat  Jsem v rozpacích
jsem na nervy, když řeším něco, čemu nerozumím a celá tato rekonstrukce jde znalostmi mimo mě... díky za taková fora jako je toto  Mrknutí
jinak tam je 1 fáze. Ten jistič si mohu nechat změnit jen tak? Nemusí se to hlásit na čez? Chápu, že příkon a fáze musí jít přes ně, ale jestli není nezákonné si velikost jednotlivých jističů pozměnit...to by se mi hodilo  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #6 kdy: 16.10.2010, 22:36 »

Práce na vyhrazených elektrických zařízení může provádět dle platné legislativy ČR pouze osoba s patřičným oprávněním. Laickým zásahem do vyhrazených elektrických zařízení může dojít k úrazu elektrickým proudem, požáru nebo výbuchu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 17.10.2010, 02:20 »

Pravda, to mě napadlo, ale to prý stojí dost peněz. Dohledala jsem, že mám jen 20A jistič. Myčka nebude, konvice, vysavač a žehlička ano.
Leda v létě větrák. Jestli jsem to správně pochopila, budu si muset dát pozor na to co zapínám. Mám tam sice 3x 10A, ale jistič stejně pustí jen 20A, že? Takže například vysavač s 1600w a pračku s 2200w najednou nepustím - nebo jsem mimo  Jsem v rozpacích.


Co mi poběží takřka stále je lednice a počítač (a budík). Mám dojem, že správně to všechno rozdělit bude rébus...jen aby to ten elektrikář chtěl vůbec řešit  Jsem v rozpacích . Než dohledám, která lampička má jaký příkon tak budou vánoce :-)

děkuji

1600+2200= 3800W což je něco málo přes 16A. Pračka by navíc měla mít vlastní okruh s vlastním jištěním.
Lampička bude mít takový příkon jakou do ní dáte žárovku  Mrknutí

Jestli provádíte rekonstrukci tak té šance využijte a nechte si to předělat ''při jednom bordelu'',  pak už se vám do toho nebude chtít a stávající instalace je na hraně komfortu a pořizování větších spotřebičů + jejich souběžného chodu.  podivej

jinak tam je 1 fáze. Ten jistič si mohu nechat změnit jen tak? Nemusí se to hlásit na čez? Chápu, že příkon a fáze musí jít přes ně, ale jestli není nezákonné si velikost jednotlivých jističů pozměnit...to by se mi hodilo  Super!

Tohle se řeší s distributorem. Když budete chtít využívat 3f přívod tak nejspíše musíte zřídit nový přívod od elektroměru (záleží na počtu žil kabelu). Pak vám někdo musí vyměnit 1f elektroměr za 3f spolu s tím jističem + někdo to musí zaplombovat. To je tak asi všechno po technické stránce věci.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mařík Pavel
Ferda Mravenec, práce všeho druhu ;0)
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 17.10.2010, 10:26 »

A co se vydat jinou cestou, napište sem město, odkud jste, popřípadě e-mail. Zde na fóru je mnoho elektrikářů z celé ČR, kteří vám pomohou situaci vyřešit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zuzaes
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 17.10.2010, 19:51 »

Citace
Práce na vyhrazených elektrických zařízení může provádět dle platné legislativy ČR pouze osoba s patřičným oprávněním. Laickým zásahem do vyhrazených elektrických zařízení může dojít k úrazu elektrickým proudem, požáru nebo výbuchu
Já se v tom samozřejmě hrabat nebudu, nejsem blázen. Ale potřebuji se připravit dopředu na to co mě může potkat a připravit si peníze a čas.

Citace
Jestli provádíte rekonstrukci tak té šance využijte a nechte si to předělat ''při jednom bordelu'',  pak už se vám do toho nebude chtít a stávající instalace je na hraně komfortu a pořizování větších spotřebičů + jejich souběžného chodu.

V tom máte pravdu, ale peníze jsou prevít. Každopádně v pondělí zajdu na čez a uvidím co mi za to budou chtít účtovat. Rezervy sice mám, ale pomalu se sosají na jiné skryté vady.
Vzhledem ke stáří paneláku si myslím, že mi nepovolí kvůli hlavnímu jističi 3f, ale nechám se překvapit  Kroutím očima

Můžete mi prosím ještě vysvětlit na praktickém použití jaký je rozdíl mezi 25A jističem 1f a 3f?  angel

děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 17.10.2010, 20:11 »

Můžete mi prosím ještě vysvětlit na praktickém použití jaký je rozdíl mezi 25A jističem 1f a 3f?  angel

děkuji

Asi takto :
Před elektroměrem jsou tři fáze (L) + nulovací vodič (PEN). Napětí mezi L a PEN je 230V (fázové),  mezi L1 a L2 nebo L3 je 400V (sdružené).
To souvisí se spotřebiči jako je el. sporák který je většinou stavěný 400V (plotýnky) a trouba na 230V.
Když máte jistič 20A B/1 (jednofázový) znamená to že mužete z této jediné fáze odebírat 20A. Když máte 20A B/3 (trojfázový) Tak z každé fáze mužete odebírat 20A.  Mrknutí

Teoreticky si myslím že by neměl být problém s výměnou elektroměru 1f. za 3f.,  přeci jenom pro distributora je lepší když se odběr stejnoměrně rozloží na všechny fáze.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 17.10.2010, 20:25 »

Můžete mi prosím ještě vysvětlit na praktickém použití jaký je rozdíl mezi 25A jističem 1f a 3f?  angel
Praktický rozdíl je ten, že vám od elektroměru vedou dva dráty navíc, a že máte k dispozici trojnásobný příkon.

Možná vám v rozhodování pomůže ještě jedna věc.
Můžete si nechat vyměnit přívodní kabel mezi elektroměrem a bytovou rozvodnicí, a připravit to tak na třífázovou přípojku - pro případné pozdější snadné posílení příkonu bez bouracích prací, pouze výměnou jističe. A zatím si nechat u elektroměru instalovat jistič 1x25A - za to budete ČEZu platit max. 1000 Kč, ale možná že taky nic, protože už teď platíte za 25A přípojku. Samotný jistič pak stojí řádově 200 Kč.
Je jen otázkou času, kdy u vás proběhne rekonstrukce el. stoupaček, a pak už nebude problém sjednat si s ČEZem 3x16 nebo 3x20 A podle potřeby - Vy na to už budete připravena.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
zuzaes
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 17.10.2010, 20:35 »

Citace
Tak z každé fáze mužete odebírat 20A
aha, takže mám vlastně 60A najednou? - to je zase nějak hodně  Úsměv ale já ráda spotřebiče  Kroutím očima takže proč ne.

Citace
Můžete si nechat vyměnit přívodní kabel mezi elektroměrem a bytovou rozvodnicí, a připravit to tak na třífázovou přípojku - pro případné pozdější snadné posílení příkonu bez bouracích prací, pouze výměnou jističe. A zatím si nechat u elektroměru instalovat jistič 1x25A
toto zní velmi rozumně  Super!

Citace
Je jen otázkou času, kdy u vás proběhne rekonstrukce el. stoupaček
myslím že ta neproběhla, optám se na SVJ jestli se o tom přemýšlí  angel

ani nevíte jak jste mě uklidnili. Tedy pokud znamená "kabel mezi elektroměrem a bytovou rozvodnicí" jen protáhnout nový kabel tím samým místem :-) Je příjemné vědět, jaké má člověk možnosti  tanecek
trochu se bojím, že budu zítra na tom čezu chytřejší než ta paní za monitorem :-),  posledně se tak jevila.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 17.10.2010, 20:48 »

aha, takže mám vlastně 60A najednou? - to je zase nějak hodně  Úsměv ale já ráda spotřebiče  Kroutím očima takže proč ne.

Ono to třeba ani plně nevyužijete ale jde především o komfort, nemusíte si dávat pozor že když zapnu pračku, rychlovarku a třeba mikrovlnku že vám to vypadne před el.měrem.

ani nevíte jak jste mě uklidnili. Tedy pokud znamená "kabel mezi elektroměrem a bytovou rozvodnicí" jen protáhnout nový kabel tím samým místem :-) Je příjemné vědět, jaké má člověk možnosti  tanecek
trochu se bojím, že budu zítra na tom čezu chytřejší než ta paní za monitorem :-),  posledně se tak jevila.

A třeba budete mít štěstí a u elektroměru bude zapojena 1 fáze a ostatní mohou být nepřipojené. To by pak bylo v ''suchu'' kdybyste si vyměnila přívod z elektroměru, pokud taky neni 4 žilový  Kroutím očima Ale to už musí zjistit odborník na místě činu  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zuzaes
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 19.10.2010, 19:11 »

Tak na čezu mě docela potěšili. Za těch 5A 1f by chtěli 1000,- pokud bych si nechala udělat 16A 3f tak 8000,- mínus už zaplacených 4000,- takže jen 4000,-.

Kamarád teď řeší přes jednoho revizáka, co si o tom myslí. Já jsem pro, natáhnout tak kabel připravený na 3f 16A.. vtip je v tom, že navýšit na 25A 1f chci..takže by se tam musel dát kabel, který utáhne na každé fázi 25A, že?

Mluvil něco o ceně..ale jako laik si nemyslím, že by mohl být až tak velký cenový rozdíl...

ty 3f bych si nechala udělat třeba za půl roku, až by se vidělo, jestli těch 25A jde nebo nejde..

taky mi tvrdil, že prý spotřebiče mají ten maximální příkon jen při zapnutí, a že tedy budu moct mít puštěnou pračku a vysavač... mě se to nějak nezdá.. budu mít pernamentně zapnuté pc, představa že si ho budu na tvrdo omylem vypínat se mi moc nelíbí..
tak uvidím, jak nakonec dopadu, je fakt, že potřebuji trochu šetřit, takže 3f si do startu určitě nedám, ale tu přípravu na ně bych ráda  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 19.10.2010, 19:43 »

Jestli mohu doporučit tak ten třífázový jistič by měl mít 20-25A, 16A není nic moc z hlediska selektivity jištění - jištění dnes běžných zásuvkových okruhů je 16A. Takže by vám pak mohl zhasnout celý byt, když byste jeden okruh přetížila.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 19.10.2010, 23:48 »

Já jsem pro, natáhnout tak kabel připravený na 3f 16A.. vtip je v tom, že navýšit na 25A 1f chci..takže by se tam musel dát kabel, který utáhne na každé fázi 25A, že?
Mluvil něco o ceně..ale jako laik si nemyslím, že by mohl být až tak velký cenový rozdíl...
Dnes je de facto standard přívod do bytové rozvodnice kabelem CYKY-J 5x 6mm2.
Cenový rozdíl proti kabelu 5x 4mm2 (což je minimum pro 25A) je do 30 Kč/m.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 23 dotazů.