Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak postupovat při instalaci ve školní chemické laboratoři?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak postupovat při instalaci ve školní chemické laboratoři?  (Přečteno 5470 krát)
Heindrich7
« kdy: 15.10.2010, 19:32 »

Jak mám postupovat při instalaci v chemické laboratoři na základní škole?

Škola mě oslovila se žádostí o provedení el. instalace ve třídě, kde bude šest pracovišť pro chemické pokusy. Ke každému pracovišti chtějí instalovat po třech kusech zásuvek 230V, kam budou připojeny adaptery k chem. stavebnicím.

Hledal jsem v normách, zdali neřeší tento postup, nic jsem ale nenašel. Šestý smysl mi říká, že by tam měly být zásuvky jen na 12-24V.

Protože se jedná o školu, která má už tak nízký rozpočet na tuto akci, tak nemají samozřejmě ani projekt a já bych jim rád vyšel vstříc.

Jak byste řešili tuto instalaci?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 15.10.2010, 21:16 »

Pokud chtějí elektroinstala ci kvůli několika stavebnicím tak bych zkusil zjistit na jaké napětí tyto hračky jsou (případně se spojit s výrobcem) a snažil bych se rozvod udělat na bezpečné napětí.
Pokud to z jakéhokoliv důvodu nebude možné, tak by mě napadalo několik řešení. Minimální požadavek rozhodně bude chránič a možnost centrálního uzamykatelného vypnutí (aby si s tím někdo nehrál...). Vhodné by asi taky bylo použití oddělovacích transofmátorů. Možná by se to ještě dalo řešit tak, že by se (vhodnou úpravou nábytku) zásuvky schovaly do uzavíratelné a zamykatelné schránky ve stole, obsluhoval by je (zapojoval tam ty adaptery) jenom učitel, přívodní kabely k přístrojům by se vyvedly průchodem ve dvířkách a schránka by se uzamkla...
Asi není dobrý nápad se do takové věci pouštět bez projektu (hlavně který revizáky by se pod to pak podepsal, škola nemá představu co elektrika obnáší takže kus zodpovědnosti by přešel na revizáka/elektrikáře)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 15.10.2010, 21:52 »

Jak byste řešili tuto instalaci?

Oslovil bych projektanta. Ve škole není prostor pro pokusy, vzpomeňte si na svá mladá léta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
heindrich7
« Odpověď #3 kdy: 16.10.2010, 05:45 »

To mi bylo jasné od začátku, že projekt by byl na místě, ale jak říkám škola má tak omezené možnosti, že by rozvod 12ks zásuvek ráda srazila cenou na min.Já se přikláním také k bezp.transform . na 12 nebo 24V - podle potřeby.který bych umístil v rozvaděči umístěném na bezp.místě. Jen si nejsem jist jak dlouhé resp. jak daleko mohu sekundární vývody instalovat z transformátoru, jestli je to stejné jako u např.bodovek ,  tak jsme na max.délce 2-3m a já potřebuji cca 12m.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 23 dotazů.